X-Men: První třída přináší další maximálně vydařený komiksový nářez. Filmové adaptace, zejména Marvelovských komiksů mají v posledních letech žně, jako snad nikdy. A ve většině případů se velmi daří. Luxusní casting. Zejména ten mužský. James McAvoy, spolu s Michaelem Fassbenderem, vytváří základ pro silnou hereckou základnu. Fandové skupin známých jako "McFassy" či FassAvoy" patří na netu zcela jistě mezi jednu z nejpočetnějších "Shippers.":), Charismatický Nicholas Hoult a Lucas Till a v neposlední řadě také parádní záporák v podání Kevina Bacona. A jako kratičké cameo potěší Hugh Jackman coby adamantiem zocelený Wolverine, který zde, i touto krátce trvající scénou, potvrdil pozici toho nejdrsnějšího a nejcharakternějšího X-Mena vůbec. Scénář vynikající a já jen přemýšlím, jak by X-Meni dopadli, kdyby u nich po První třídě zůstal Matthew Vaughn. Po Apokalypse mám dojem, jakoby Bryan Singer čím dál více zabředal do patosu a klišé. To, co on tak dokonale a mimořádně začal, jakoby už nebyl schopen tou stejnou kvalitou pokračovat i nadále. Henry Jackman vytvořil úžasný, "catchy" soundtrack. Zejména scéna s Erikem v Argentině je pro mě jednou z nejdokonaleji natočených scén v "X-Men Series." Jak začne fenomenální "Magneto Theme", vždycky mě mrazí. Fassy dokáže mnohé už jen očima a ten jeho pohled mluví za vše: "Das Beste.", "Sie hatten keine Namen." X-Men: First Class je vizuálně vybroušený a herecky silný snímek o počátcích legendární party, který pro mě zatím zůstává tím nejlepším z nové trilogie. "Go fuck yourself." One of the best cameos ever!(7.8.2012)

X-Men: První třída je více než důstojným pokračováním (dnes již i filmového) fenoménu, který po matném Posledním vzdoru a vlažně přijatém Wolverineovi potřeboval chytit druhý dech. Vaughn překvapuje tím, že se nesnaží přijít s něčím vyloženě novým. Místo toho navazuje na styl, jakým kdysi bodoval Singer. Pro někoho to může být málo. Pro mě je to téměř na hraně dokonalosti. Hrozná škoda, že Vaughn kdysi vycouval z režie Posledního vzdoru. Celý ten x-menovský vesmír mohl být dnes (v rámci filmů) úplně jinde. Ale tak lepší pozdě, nežli vůbec. Celá recenze zde. P.S. Množí se mi v poště dotazy, proč neodkazuji v komentářích přímo na své recenze, ale napřed na profil. Nejde o žádné ujeté self-promo. POMO mi ZAKÁZAL odkazovat z komentáře přímo na recenzi. Údajně se to nesmí, víte...(30.5.2011)

ten pocit, ked si sadnete do kina a po dvoch hodinach z neho vyjdete nadseni, je na nezaplatenie. Cakala som naozaj vselico, ale ze to bude takto dobre rozhodne nie. Herecka ekipa na cele s Baconom, McAvoyom a Fassbenderom ma uchvatila, teda az na January Jones, ktora privela talentu nepobrala, a musim skutocne vzdat poctu Vaugnovi, ako sa vedel s hercami krasne "vyhrat". Mlady Profesor X vo mne vzbudzoval respekt, a myslim, ze to je skutocny uspech, ak sa to takto podari. Kazdopadne filmu nie je takmer co vytknut, vyborna hudba, vyborna kamera, skvele triky, ale poznate to, ze k dokonalosti predsa len nieco chyba. Mozno po druhom vzhliadnuti pridem na to, ze co, ale zatial davam skromnejsie hodnotenie.(9.6.2011)

Dva muži s poutem téměř bratrským, fascinující teenager Mystique a zrod několika legend. A svou podstatou kdysi dávno malý, skromný spin-off o Magnetovi, který pod Vaughnovýma rukama přerostl z mutantí seznamovačky do nejočekávanějšího blockbusteru posledních měsíců. Když se pak na pozadí studené války nahání pomstychtivý Erik Lensherr s nejzlověstnější světovou partou a čerstvě promovaný Charles Xavier učí mutanty, jak naložit sami se sebou, jde po zádech zasloužený mráz. Ať už z příběhu, efektů, akce nebo dokonalých herců (u mě jasným vládcem McAvoy). Tahle tragédie má od začátku jasně daný konec, ale tím, jak dokáže rozkmitat snad všechny emoce na maximum, sahá po pozici jednoho z komiksových králů.(7.6.2011)

Rozčarování a zklamání nad filmem, který je podivně nekonzistentní, jede na půl plynu a navrch se dopouští neuvěřitelného množství prohřešků vůči původní trilogii... Jakoby se Vaughn pokoušel o vlastní Watchmeny, ale neměl k dispozici dostatečně kvalitní scénář a především dostatečně propracované postavy. Povrchnost z tohohle konstruktu cáka na všechny strany, stejně jako evidentní poplatnost očekáváním. Jakoby jediným účelem filmu bylo ukázat, jak se vlastně stalo to, co se stalo... Už dlouho mě žádný film tak strašně ne nevtáhnul, takhle chladný dojem jsem měl naposledy snad u remaku Dne, kdy se zastavila země. A to ani nemluvím o tom, jak strašně cheesy a nezvládnutě občas působí (triky, masky, nevýrazná hudba, podivná psychologie, zbytečné postavy, ...)(23.6.2011)

• - Kevin Bacon, představitel Sebastiana Shawa, a Edi Gatheri, který ztvárnil Darwina, spolu bojovali již ve filmu Rozsudek smrti (2007), kde byl Bacon kladným hrdinou a Gatheri naopak zápornou postavou. (Lorge)

• - Matthew Vaughn vycúval z réžie X-men: Posledný vzdor (2006) hlavne pre nedostatok času, no neskôr prijal ponuku na réžiu Prvej triedy, na ktorú mal paradoxne času ešte menej. (gogo76)

• - Spoiler: Na konci Charles Xavier přijde o schopnost chodit, ale podíváme-li se zpět do X-Men: Poslední vzdor, uvidíme, že při vzpomínce na malou Jean Greyovou Charles chodí, i když je už o mnoho let starší. (we.we.we.rka)