X-Men: První třída

• Austrálie

X-Men: First Class

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Thriller

USA, 2011, 126 min

Zábavný trikový blockbuster, ale Singerovi X-Meni jsou o třídu, respektive o dvě třídy výš. Ty dvě hodinky sice uběhly jako voda a rozhodně jsem se nenudil, ale mírnému zklamání se po vynikajících ohlasech a trailerech nemůžu ubránit. Je to celé takové moc povrchní a přímočaré, hrané jen na efekt (tolik dramatických pohledů!) a bez hloubky. Pár momentů je velmi rozpačitých (třeba když Eric hýbe tím velkým satelitem), mnohem víc jich je naštěstí cool, ale i v těch nejsilnějších chvílích jsem měl pocit, že by to šlo vybrousit ještě k větší dokonalosti (rozrušený Eric v koncentráku, Shawův útok na CIA, letící ponorka). A únosnou mez přerostl zvlášť počet scén typu "postavy kdesi efektně strnule stojí, čekají až se něco stane ... a když se něco stane, tak se jako na povel začnou hýbat". Určitě jsem z kina neodcházel s negativním pocitem - minimálně závěrečná půlhodinka je poměrně bombastická - ale myslím, že to chtělo ještě trochu dopilovat. 7/10 PS: Nejpřekvapivější na dnešním zážitku bylo růžové peklo v podobě traileru na V peřině. Asi někdo myslel, že to má podobnou cílovou skupinu diváků :-)(2.6.2011)

Jedna z nejlepších filmových komiksáren vůbec, vedle níž AVENGERS vypadají jako chudý a retardovaný příbuzný. Inteligentní, nápadité, napínavé, sexy, plné silných scén a zapamatovatelných akcí, perfektně pracující s výborně obsazenými a zahranými postavami i s jednotlivými superschopnostmi. Obzvlášť filmařsky skvostnou shledávám scénu popravy Kevina Bacona a "TO JSI UDĚLAL TY, ERIKU." mi spolehlivě vžene slzy do očí. Ještě že Marvel prodal licence na X-men a Spider-mana a nepotopil své nejlepší akvizice svým rutinním zpracováním.(5.11.2011)

Horké období studené války, úsvit superschopností a dva muži, které spojuje přátelství a rozdělují ideály. X-Men First Class se zdánlivě pohybuje někde mezi freudovsky motivovanou bondovkou a Schindlerovým seznamem, ale ve skutečnosti vypráví zcela univerzálně o tom, co to znamená být odlišný nebo výjimečný- a jakou cenu takovou bytost nutí většinová společnost platit. Ideologie, které násilně potlačují práva menšin, jsou si ve své zrůdnosti podobné, ať jde o nacistickou nenávist k židům nebo nevraživost rasy homo sapiens sapiens k mutantům. Vaughn tyhle nuance vnímá a zručně je ilustruje, ale primárně jej fascinuje vztah mezi Erikem a Charlesem, formování jejich osobností a střet jejich světonázorů, zatímco ostatní postavy s výjimkou arcizáporáka macešsky zanedbává....Paradoxně právě proto je mi Vaughův počátek z xmenovského vesmíru nejbližší.(13.6.2011)

Neuvěřitelně parádní komiksový film. Už když jsem se dozvěděl, že má Vaughn na starosti nové X-Meny, byl jsem rád a hodně zvědavý, jak se s nimi vypořádá. A výsledek předčil všechna má očekávání. Především casting je neskutečný - Fassbender je tahounem tohoto filmu (jo, rok 2011 byl jeho) a jeho Magneto je opravdu lahůdkově zahraný. McAvoy je pohodář, přesně tak jsem si představoval mladého Charlese. Jennifer Lawrence, January Jones, Zoë Kravitz jsou krásné a talentované herečky a Kevin Bacon jako záporák byl boží. Taky se mi líbilo, že Vaughn nezapomněl na předešlé X-Meny a dal jim pár cameo rolí (Rebecca Romijn a hlavně geniální cameo Hugha "go fuck yourself" Jackmana) a do vedlejších rolí obsadil herce, které třeba neznáte jménem, ale vidíte je v každém druhém filmu (Michael Ironside, například). Zkrátka a dobře, tento film má vše, co mi chybělo u snímku X-Men Originis: Wolverine - mozek, epičnost a fakt, že jde o něco víc. Myslím, že momentálně máme dva machry (režiséry) kteří se osvědčili jak u "normálních" filmů, tak u komikových. A doufám, že oba čeká hodně bohatá kariéra (doufám, že nemusím zmiňovat, kdo je ten druhý). K tomuto filmu nemám co dodat, vše už bylo napsáno, snad jen - 100 %.(6.8.2012)

Ač se hodně snažím, tak mi kovový dráp z prstíku nevykoukne, ani zběsilé máchání mých rukou nepřinutí jediný kovový předmět k pohybu, při žonglování s ohnivými koulemi vždy skončím na popáleninovém centru a cizí myšlenky mi stále připadají zcela nečitelné. Přesto mne x-meni jako vždy bavili. Avšak První třídu bych si užil ještě mnohem víc, kdyby nebyl předem znám naprosto jasný konec, ale to je klasická nemoc prequelů, kterou lze léčit pouze standardním vymazáním paměti (tento úkon zdravotní pojišťovny nehradí).(2.7.2012)

• - Kevin Bacon, představitel Sebastiana Shawa, a Edi Gatheri, který ztvárnil Darwina, spolu bojovali již ve filmu Rozsudek smrti (2007), kde byl Bacon kladným hrdinou a Gatheri naopak zápornou postavou. (Lorge)

• - V záběru v argentinské hospodě, kdy Erik (Michael Fassbender) svými schopnostmi ovládne pistoli a zaměřuje ji proti nepříteli, lze vidět zelený „stojánek" na nůž, který v dalším záběru již vidět není, přesto však drží nůž vzpřímeně, aby vypadal skutečně jako zabodnutý, přestože jej nikdo v ruce nedrží. (StropS)

• - James McAvoy (Charles Xavier) a Michael Fassbender (Erik Lensherr) jsou ve skutečnosti dobří přátelé a stejně tak i Patrick Stewart (Charles Xavier) a Ian McKellen (Erik Lensherr), jejich starší já. (MaTeMaKe)