Tak nějak nedokážu dát pět hvězd, a to především pro to, že jsem k X-Menům neměl nikdy větší vztah. Filmy byly fajn, ale nikdy jsem si neřekl, jako třeba u Watchmenů, že jsou boží a já budu žrát každý film, který bude mít v textu X-Men. Každopádně mi nevadili a to byl taky důvod, proč jsem se pustil do tohodle filmu. Nicméně musím říct, že tenhle film je asi to nejlepší, co X-Meny potkalo, protože kromě skvělých herců je tu i naprosto perfektní příběh, který, pokud neznáte předlohu, nevíte, jak se v dalších okamžicích bude vyvíjet. A že se nakonec vyvine jinak, než je u amerických filmů zvykem? To už je taková třešnička na samotném dortu. Jestli jsem před chvílí tvrdil, že herci jsou skvělý, tak jsem to řekl málokrát, protože oni jsou opravdu boží. Snad každý, kdo se ve filmu objeví. A že se jich tam objeví hodně. Ta minutová scéna Hugh Jackmana je třeba naprosto boží. Stejně tak i samotné efekty, trošku mě mrzelo, že jsem k X-Menům neměl větší city. Pokud ale vznikne další film, což by se klidně mohlo stát, budu přemýšlet i nad samotnou návštěvou kina. Nějak se ty city ve mně probudily.(29.12.2012)

Matthew Vaughn shoots....and scores! Again;) Těch 132 minut se neděste, jednak od 124. běží titulky, a druhak je Vaughn mistrem živého stylu - kupodivu možná až příliš rychlého, protože jakkoliv je třeba realismus přístupu zpravodajců k nově se objevivším mutantům nedebilní, je prostě příliš zkratkovitý. A vy jako divák máte čas o tom přemýšlet - i když se toho uděje docela hodně, přece jen to trvá přes dvě hodiny;) James McAvoy je vynikající herec, ale tak nějak mi úplně nesednul na Charlese Xaviera. Někdy v polovině filmu mi došlo, že to je vlastně v pořádku, protože dosud známý Profesor X toho má za sebou daleko víc než tenhle cápek, který se snaží dostat do postele každou pěknou ženskou, na kterou narazí....a který, i když k tomu má určité předpoklady, je stejně nucený k poněkud urychlenému zrání k zodpovědnosti za všechny ty "děti". Ze všech X-Meních filmů čiší metafora skrývání odlišností, a tady, kde jsou oba hlavní hrdinové na vrcholu sil a fyzické přitažlivosti, je homosexuální podtext zřetelnější než dřív. Ale nebojte se, nebude žádné krocení hor, jenom superschopností;) A na druhou stranu je tu taky k vidění spousta odhalené dámské kůže, a kdo by si mohl nevybrat z čtveřice Rose Byrne, January Jones, Jennifer Lawrence a Zoë Kravitz? Jen tak na okraj JJ vypadá už podstatně zraleji než před sedmi lety v Love Actually, a i když jí to pořád sekne, Rose její skutečná léta svědčí daleko víc;) Ale to by stačilo, zpátky na zem, ke chvále na výborně vystavěný příběh lnoucí k skutečným historickým událostem tak trochu v duchu Watchmenů. Ke správně temné hudbě Henryho Jackmana, ve které můžete občas zaslechnout trochu těch Kamenových motivů, které potom rozvíjel Ottman. K Vaughnovým vymazleným vtípkům a obrazovým vychytávkám. A hlavně ke skvělým výkonům trojice Fassbender-McAvoy-Bacon. Ne že by mladá vycházející generace hrála hůř než odporná smrt rozsévající svině Bacon nebo nenávistný a bolesti plný Fassbender - zvlášť Nicholas Hoult (Beast) a Edi Gathegi (Darwin) jsou výborní - ale nemají zkrátka ten prostor. Vždyť i ten Jason Flemyng (Azazel) je vidět víc...a páchá daleko větší a efektnější škody. Na mě to prostě výborně zafungovalo, a i když jsem necítil takový ten "osobní" vztah k jednotlivým postavám jako v prvních dvou filmech, přistihl jsem se, že se při závěrečné bitvě přimrazeně nakláním blíž k obrazovce. Je to prostě síla, i když má určité rezervy - lépe řečeno má určité rezervy, pokud jde o naplnění mých představ. Pokud má být First Class restartem, těším se na další díly v tomto pojetí, a srdečně doufám, že se nebude opakovat fiasko se změnou režiséra, které postihlo první trilogii:P Vaughn je totiž člověk, u kterého si sice narozdíl od Singera nejsem jistý, že má vizi, ale nepochybuju o tom, že má neskutečný cit pro to, co dělá filmy zábavnými a zároveň jaksi "seriózněji" chytlavými. To platí, ať jde o obraz, o atmosféru, nebo o obsazení vedlejších (opravdu vedlejších) rolí. Hodnotím na zcela plně nabitých 80%, protože tohle je obsažná filmová zábava "at its finest".(26.2.2012)

Po vsech tech pochvalnejch komentarich jsem byl docela natesenej a popravde receno, docela zklamani. Vaughn totiz misto nejaky akcni komiksovky predklada spis thrillerovy drama, coz by ani tak nevadilo, jenze je to bohuzel silne na ukor akce. Film se sice tvari, ze se furt neco deje, takze nuda fakt nehrozi, ale par tech zajimavejsich akci stejne uz clovek videl v traileru a z tohohle hlediska tak nema film moc co nabidnout. Nastesti je tu ale hodne povedenej pribeh, kterej dovysvetli veci, ktery byly v ostatnich filmech jen nakously, bohuzel ale sem tam i neco, co s ohledem na predesly dily nedava moc logiku. Nechybi ani nejaky ty humorny okamziky typu hlasek o Profesorovo vlasech nebo ve svy jednoduchosti absolutne genialni Jackmanovo cameo. Natoceny to je velice slusne, paradni kamera, jenze tady to zas srazej triky. Fakt bych necekal, ze u filmu tohohle kalibru budou triky jak z pet let staryho filmu. Celkove ale solidni zarez do X-Meniho univerza, navic se skvelejma hercema v cele s perfektnima zaporakama Baconem a Fassbenderem a super sympatakem McAvoyem, jenze vinou minima akce a nic moc triku to proste vic nez slabsi 4* neda.(11.7.2011)

Celý štáb zamířil do Zátoky sviní na Kubě, aby předvedl po vzoru filmu Forest Gump, jak lze také vylíčit naše po čertech temné dějiny, konkrétně Karibskou krizi. Zatímco soudružky o plyšovém Beastovi, klackovitém Xavierovi a měňavé Raven zarytě mlčely a do hlav nám vštěpovaly, že to všechno vyřešil sám velký Chruščov s Johnym F. K. (přitom jsem si nikdy nevšiml, že by byl mutantem, na rozdíl od Chruščova). Soudružky přiznaly jen magnet a vážku a to ještě v dost blbé formě. Jsa tedy nevyzbrojen, přivítal jsem tento film s povděkem. Vtípek s Wolverinem (řečí milovníků dabingu Rosomákem) se líbil, i když byl krátký a trochu suchý. Od školy uběhlo mnoho vody, a jak jsem díky filmu zjistil, těch sviní v zátoce přibylo víc. Naštěstí vše dobře dopadlo ve smyslu prequelu. Ano, podařilo se jim ukázat ty toužebně očekávané spojitosti mezi některými budoucími hrdiny a jejich adolescentními předobrazy. Ale abych si dál neplácal játra, tak film si rozhodně nenechte ujít. Splňuje to mnoho kriterií, proč jít do kina.(10.8.2011)

Nenechajte sa zmiasť vysokým hodnotením :-) Vaughn nepokračuje tam, kde skončil Bryan Singer, bližšie má k Ratnerovej trojke. Čím však Vaughn Ratnera odstreľuje, je vyváženie medzi detinskosťou a vyspelosťou podania látky (oboje tu je prítomné, Ratner bol iba detinský), výrazne viacej postáv a nieľkonásobne rýchlejšie tempo (v normálnom „móde“ by film trval tri hodiny) a oveľa viac OVEĽA epickejšej over-the-top akcie, ktorá nikdy nepôsobí neustrážene alebo preplácane. Pritlačenie na parametre pestrofarebného eye-candy spektáklu, ktorý si podmaní aj násťročných (pre ktorých boli Singerove opusy zbytočne psychologické) potvrdzuje a odľahčuje fakt, že najlepšou scénou nabušeného filmu je niekoľkosekundové „go-fuck-yourself!“ cameo Hugha Jackmana, povaľujúceho sa v šedivom, zafajčenom bare. Tvorcovia ním dokazujú, že novým smerom látku nevedú preto, lebo by ju nezvládli singerovsky, ale preto, lebo vedia tento popový smer dotiahnuť do „dokonalosti“, a tak vyorgazmovať ŠIROKÉ publikum lepšie než ktokoľvek pred nimi. Z hercov jasne vedie Michael Fassbender, ktorý by mohol byť novým Ethanom Huntom či Jamesom Bondom (druhá najlepšia scéna filmu, zhodou okolností tiež z baru, je tá Fassbenderova z Argentíny), a veľmi dobre záporákuje Kevin Bacon. James McAvoy tak nejak OK, čo je na postavu Charlesa Xaviera málo. Zbytok osadenstva iba křoví, hoci plejáda ikonických minirolí kultových vedľajších hercov viac než poteší (Platt, Ironside...).(1.6.2011)

• - Sebastian Shaw (Kevin Bacon) púšťa na gramofóne v dvoch scénach pesničku "La Vie En Rose" od Edith Piaf, konkrétne počas vypočúvania malého Erika (Bill Milner) a pri jednaní s plukovníkom Hendrym (Glenn Morshower). (kacer4)

• - Spoiler: Když Charles (James McAvoy) poprvé použije Cerebro, je možné všimnout si mladého Cyclopse, hnědovlasého mladíka se slunečními brýlemi, který stojí za Storm. (Zuzik.Bubu)

• - Díky návratu do minulosti tvůrci využili nejen původní barevné kostýmy X-menů, ale také se u vytváření retro nádechu snímku inspirovali bondovkami ze šedesátých let. (Mablis)