Po čisto popcornovej trojke a rozporuplnom Wolverinovi sa dostala látka jednej z najdospelejších a (vďaka rozmanitosti postáv) najťažnejšie spracovateľných comicsových predlôh do správnych rúk. Matthew Vaughn bol zárukou kvality, ktorú bez problémov potvrdil, akurát neviem do akej miery mu začne preskakovať, keď každý rok bude skákať z jedného comicsu na druhý a snažiť sa ich zachrániť pred zánikom medzi celovečernými sériami. Zo začiatku som mal pocit akoby sa v postavách trošku strácal a nevedel k nim zaujať ten správny postoj. Postupom času si však vypracoval veľmi sľubnú východiskovú pozíciu k takmer všetkým aspektom, ktorý spravili z X-Menov tú pôvodnú singerovskú. Nestavia sa k filmu možno až tak psychologicky, čo nakoniec ani nie je jeho štýl, ale zároveň ani nemá tendenciu nasilu tlačiť akciu tam, kde to nemá zmysel. Zo začiatku tej akcie chýbalo možno viac ako sme boli zvyknutí, chýbajú svaly, monštruóznejšie efekty, to všetko sa ale záverom vráti a vyváži tak spomínaný pomalší nástup, ktorý by som ale spätne rozhodne nemenil. Film tak za dve hodiny uspokojí obe strany publika, do akej miery už je na každom samotnom. 85%.(7.6.2011)

Horké období studené války, úsvit superschopností a dva muži, které spojuje přátelství a rozdělují ideály. X-Men First Class se zdánlivě pohybuje někde mezi freudovsky motivovanou bondovkou a Schindlerovým seznamem, ale ve skutečnosti vypráví zcela univerzálně o tom, co to znamená být odlišný nebo výjimečný- a jakou cenu takovou bytost nutí většinová společnost platit. Ideologie, které násilně potlačují práva menšin, jsou si ve své zrůdnosti podobné, ať jde o nacistickou nenávist k židům nebo nevraživost rasy homo sapiens sapiens k mutantům. Vaughn tyhle nuance vnímá a zručně je ilustruje, ale primárně jej fascinuje vztah mezi Erikem a Charlesem, formování jejich osobností a střet jejich světonázorů, zatímco ostatní postavy s výjimkou arcizáporáka macešsky zanedbává....Paradoxně právě proto je mi Vaughův počátek z xmenovského vesmíru nejbližší.(13.6.2011)

Po vsech tech pochvalnejch komentarich jsem byl docela natesenej a popravde receno, docela zklamani. Vaughn totiz misto nejaky akcni komiksovky predklada spis thrillerovy drama, coz by ani tak nevadilo, jenze je to bohuzel silne na ukor akce. Film se sice tvari, ze se furt neco deje, takze nuda fakt nehrozi, ale par tech zajimavejsich akci stejne uz clovek videl v traileru a z tohohle hlediska tak nema film moc co nabidnout. Nastesti je tu ale hodne povedenej pribeh, kterej dovysvetli veci, ktery byly v ostatnich filmech jen nakously, bohuzel ale sem tam i neco, co s ohledem na predesly dily nedava moc logiku. Nechybi ani nejaky ty humorny okamziky typu hlasek o Profesorovo vlasech nebo ve svy jednoduchosti absolutne genialni Jackmanovo cameo. Natoceny to je velice slusne, paradni kamera, jenze tady to zas srazej triky. Fakt bych necekal, ze u filmu tohohle kalibru budou triky jak z pet let staryho filmu. Celkove ale solidni zarez do X-Meniho univerza, navic se skvelejma hercema v cele s perfektnima zaporakama Baconem a Fassbenderem a super sympatakem McAvoyem, jenze vinou minima akce a nic moc triku to proste vic nez slabsi 4* neda.(11.7.2011)

• kiddo

The more things change, the more they stay the same. První třída je něco, co pravděpodobně vzešlo z vášnivé opilecké noci prvních X-Menů a Wolverine: Origins. Být to reboot, dalo by se to ještě s přimhouřeným okem zařadit mezi lehký nadprůměr, ale coby prequel film naprosto selhává, protože známý fikční vesmír rozšiřuje pouze minimálně a nenabízí na něj nijak radikálně odlišný pohled, ať už tematicky, nebo stylově. Je až pozoruhodné, jak strašně se tvůrci bojí odtrhnout se od důvěrně známých prvků a témat a jak usilovně se snaží z celkem zajímavého výchozího bodu co nejrychleji zajet do zaběhaných kolejí. Ve výsledku tak vzniká ničím ozvláštňovaný úvod k prvním X-Menům, jejichž úkolem paradoxně bylo položit základy mutantské série – taková expozice na druhou. Máme tedy tu čest koukat se na Kevina Bacona, jehož postava je od Magneta takřka k nerozeznání, vrátí se ohýbání bran z Osvětimi, aniž by následné trapně doslovné představování náckovských praktik vrhlo na Erikův dobře známý komplex nové světlo, podruhé je nám vysvětleno, že existuje Cerebro a co to je (a že to umí vyhledávat nové mutanty, kupodivu úplně stejným vizuálním stylem jako v prvním filmu), Mystique opět fňuká, místo Summerscovic Scotta je zde Alex, i Wolverine se mihne, musí dojít na mutantskou školu, Xavierův vozejček a vtípky o nadcházející plešatosti a nový ansábl mutantů je představován se stejnou elegancí jako v prvním Wolverinovi. Jupí. Místo aby film pracoval s tím, že diváci mají „starou“ sérii pořád ještě v živé paměti a žádné těžkopádné budování můstků mezi „tehdy“ a „teď“ nepotřebují, raději se bizarně pokouší budovat nostalgii pomocí scén typu vymýšlení krycích jmen, které kvůli své ultrarychlosti a nenápaditosti nevzbudí ani krátké pobavení a spíš mě přimějí zvedat obočí nad tím, že tyhle zbytečné fandovské odkazy, prokládané trapnými okamžiky jak z nefalšované soap opery, jsou evidentně jediným směrem, který tvůrci považovali za použitelný. Má-li to být záměrně zvolené ladění nových filmů, pak nic proti, ale Vaughn mě jistě omluví, když zdvořile zívnu a radši si pustím původní X-Meny.(22.4.2014)

Singer dozpíval, Ratner ani nevzdoroval a Hood s Wolverinem dohodovali. "Mutant & Proud", aneb Vaughn navrací X-Menům kdysi ztracenou pýchu.. Ve stopách emočně hlubších prvních dvou dílů zaměřených na tenkou hranici mezi darem a prokletím, ale živelněji, poutavěji a hlavně s na komiksovou adaptaci magnetickými hereckými výkony (sorry, Gandalfe a kapitáne Picarde), kdy především "Metall Kaiser" Fassbender představuje pro vaše srdce stejnou zátěž, jako by jste byli majitelem kardiostimulátoru a on kousek vedle vás využil své zvláštní schopnosti. Nechci si hrát na Chucka Xaviera, ale cítím, že se v cerebrech producentů prohání myšlenky na podobný soukromý snímeček, jakého se naposledy dostalo tomu svalnatému rosomákovi bafajícímu Havanu. Nějaké to vytahování plomb bez nástrojů, pár směn v kovošrotu a nadvláda nad světem i střelkami kompasů - jen prosím žádná umělá hmota a umělé emoce. Jo, jo, bylo fajn se zase jednou proletět na blockbusteru v biografu první třídou..(24.6.2011)

• James McAvoy

• - S délkou 138 minut se jedná o nejdelší film ságy o X-Menech. (R´Hell)

• - Erik (Michael Fassbender) přijíždí do Argentiny na místo zvané Villa Gessel, znázorněné jako město uprostřed hor. Villa Gesell je však ve skutečnosti pobřežní město u Atlantického oceánu, v jehož okolí se pohoří nenachází. (Miro_CZ)

• - Príprava Mystique v maskérni trvala 7 hodín, ktoré musela Jennifer Lawrence vydržať postojačky. (gogo76)