Brylin

Konečně! Po dlouhé době zase český film, ze kterého nečpí nedotaženost, nedostatek financí a absence sjednocující atmosféry. Spolu se Sedláčkovým filmem Rodina je základ státu asi nejlepší domácí snímky posledních let. Spirála destrukce hlavního hrdiny, který opilý mocí a nedostatkem kontroly a mantinelů, začne v touze po milence sledovaného subjektu připomínat volný pád. Výborné herecké výkony ne příliš známých herců (zejména Ondřeje Malého) vycházející z kvalitního scénáře a podtržené dobrým režijním vedením táhnou snímek nahoru. Velmi se mi líbilo i zachycení beznadějné atmosféry doby - kamera i soundtrack, vizuál v odstínech šedé a hnědé. Přes čtyři hvězdy. ()

poet

Možno to na mne nezanechalo taký silný dojem ako nemecký film s podobnou tematikou (Životy tých druhých) jedná sa ale o veľmi precíznu psycho-drámu ktorá v našich povedzme Česko-slovenských končinách nemá silné zastúpenie. Trošku dlhšia stopáž síce uberá na sile ale je potrebná na dotvorenie celkovej atmosféry, ktorá mala v tomto snímku dominujúci celkový účinok popri nadštandarnom výkone väčšiny hercov _____ Na zaver jedna malá úvaha. Naozaj z nás doba v ktorej žijeme robí beštie alebo je to všetko dávno v nás a čakáme len na ten správny okamih resp. dobu? Naozaj môže za všetko len ten "zlý" komunizmus alebo je v tom aj niečo ine...... ()

RomanHyde

Jakési zjevení v českých luzích a hájích. Pouta jsou vynikající studií jednoho psychopatického násilníka, která je posazena do doby hlubokého komunismu, kdy se jedinec nemůže bránit a je tak odsouzen na milost či nemilost onoho "zoufalce". Ve filmu zcela absentují známí a profláknutí herci (až na menší roli Oldřicha Kaisera), což je zejména po Hřebejkových "opakovačkách" nesmírně pozitivní. Příležitost dostaly doslova neznámé tváře v čele s vynikajícím Ondřejem Malým, což dodalo filmu na autenticitě a uvěřitelnosti a my se tam mohli naplno a nerušeně oddat této vynikající, syrové a místy až depresivní filmové jízdě Radima Špačka. Bravo!! ()

Psice

Film výrazně vyčnívá z české produkce posledních let – bohužel ale jenom samotný tenhle fakt k úspěchu nestačí. Rozjezd filmu trval snad ¾ jeho délky a samotné vyústění filmu nic nového nepřineslo (tzn. Antonín má problém a – má ho opravdu velký). U filmu si cením využití neotřelých herců, bohužel byly ale jejich výkony hodně podprůměrné – nevěrohodný pro mě byl jak Martin Finger, kterého mám raději na divadelních prknech, tak pro mě neznámá Kristína Farkašová. Dalo by se vlastně říct, že se jednalo o herecký koncert Ondřeje Malého (byť hrál podle roztříštěného scénáře). Ostatní postavy, jako kdyby byly jen jakousi kulisou. Řada scén byla ve filmu neopodstatněná, neodpovídala realitě tehdejší doby a především filmu chyběl (hlubší) obsah – tedy to, co dobrý film dělá dobrým filmem. A toho jsem se po 140 minutách nedočkala… Za klady filmu kromě objevu Ondřeje Malého považuju zajímavé záběry kamery, závěrečnou hudbu od WWW a neotřelý námět (pohled z druhé strany), který byl ale spíš jakýmsi pokusem, protože vyznívá jaksi do prázdna a s délkou stopáže se drolí. ()

crozet

Ne, že bych byl znalec soudobého českého filmu, každopádně troufám si říct, že toto a TAKHLE zde v současnosti nikdo moc netočí a radši se věnuje nezávazným a často povrchním látkám, nestydům, "o čem muži sní" nebo co.. Značný žánrový svéráz (samozřejmě spolu s velmi solidním zpracováním samotným) tak docela vysvětluje úspěch Pout v oblasti oficiálních filmových cen. K filmu konkrétně? Dle mého bravurní filmový scénář, sejmutý profesionální kamerou a spoutaný profesionální režií. Zajímavé (byť depresívní) téma psychologie a praxe totalitního režimu v ČSSR autor zpracovává skrze závěr kariéry jednoho objektivně vyšinutého dělníka moci, což ovšem celý film jaksi posouvá mimo určitá (alespoň má intuitivní) očekávání. Tragické období poslední dekády komunistické totality je zde totiž ve svém sociálním rozměru (a tedy široké tématické sdělnosti) víceméně redukováno na psychologický detail morální i psychiatrické vyšinutosti poněkud ne-řadového člena StB, již konfrontuje nejen s obyčejným okolím (manželka, oběti, většinová společnost jako taková), ale i s okolím uvnitř příslušné organizace. Takto specificky kotvený příběh má proto zvýšený divácký potenciál u generace minimálně dotčené komunistickým marasmem nebo v zahraničí (resp. k jeho shlédnutí není potřeba natolik specifického předporozumění diváka) a osobně jej vnímám jako Špačkův elegantní způsob, jak scénáristicky vybruslit z komplikovanosti příslušného dějinného období, má-li být dosaženo silného příběhu s jasným začátkem a koncem, divácké snesitelnosti a atraktivity a dostatečné autenticity. Každopádně když odhlídnu od těchto myšlenek, nemám než slov chvály. Taky mám obavu, aby se tento náš enfant terrible do budoucna autorsky poněkud nevyčerpal, byla by to škoda. ()

Olczyk

Až v tomto filmu jsem zásadním způsobem zaregistroval herce Ondřeje Malého, který svou roli příslušníka tajné policie zahrál znamenitě a zaslouží uznání a obdiv. ()

adelina8

Nějak nechápu zdejší hodnocení, z mého pohledu je film strašně přeceňovaný a především zbytečně dlouhý. Upozorňuji, že nemusím vždycky koukat na filmy, kde akce střídá akci, ale tohle byla prostě natahovaná nuda. ()

VictorMartel

Na margo pana spisovatele: pravá povaha člověka pod tlakem vykrystalizuje. Míra kolaborace roste s tím, jak z ní plyne komfort ve formě neohrožené pověsti odvážného kritika vládnoucího pořádku… Spisovatel je na své neškodné pozici systémem trpěn, aby s ním bylo možno zpravodajsky obchodovat. Jeho selhání se mu snadno zvrátí v nával inspirace, když si ho překládá jako vlastní oběť. Do předestřené manipulace je umně zapojována i subtilní hra se svědomím, na něž zpravodajská služba nejednou apeluje a které si odpouští čím dál hlubší ústupky dorážející moci. Její činnost je přitom zachycována ve vší rozmanitosti motivací agentů, mezi nimiž jsou ti nejhloupější vedle nejchytřejších a ideologové vedle oportunistů, využívajících kapacity aparátu k soukromým akcím. Antonín je bezchybně propočítaný povahopisný plán. Ze všeho nejvíc každý chceme lásku. Chceme, aby s námi bylo alespoň někým jemně zacházeno, abychom se mohli k němu přivinout a nalézt v něm útočiště před světem. Toužíme po klidu i od vlastních zbraní. A kvůli tomu jsme schopni rozcupovat všechno, nač jsme dosud přísahali. Budeme párat všechno, až obnažíme nejnesmyslnější nahotu hodnotových výměn, fundujících skryté vztahové dohody. Což z nás vytáhne bestie lásky nehodné. Antonín je nejlepším vypravěčem tohoto procesu, duchaplným cynikem a znalcem slabostí, proto si i jeho výklad skutečných záměrů a skrytých úvah účastníků tak neodbytně získal moji pozornost. / Před závěrem je k dosažení ironie využita levicově odbojová píseň Bella Ciao. ()

Money_too

Silné drama z období nejtvrdší Totality kdy si lidé navzájem nemohli věřit ani pozdrav. Do toho obsad´te vynikajícího Ondřeje Malého, který zahrál neskutečného Stbáka a psychopata v jednom, který si myslí, že je zákon a svým vystupováním silně ale silně pobuřuje! Vše doplňeno výbornou hudbou a HLAVNĚ DOKONALOU kamerou, která je na poli české filmografie opravdu nevídaná. Udělat tak lepší konec,bylo by to na 5 hvězd, bohužel ale pro mne film zůstal neuzavřený. P.S. Škoda nevyužitého Oldřicha Kaisera, který hrál nad očekávání... ()

Fifer

je to tak na 3,5 hvězdičky.Čekal jsem víc, ono to totiž mělo děsnej hype. Tak jsem čekal bůhvíco. Dobře natočený thriller, bylo to napínavý, ale podle mě absolutně bez konce. Skončí to v podstatě nijak. Copak takhle končí thriller? A některé chování postav mi přišlo taky dost nelogický, zejména chování jeřábnice, když je zavřena v bytě s psychopatem. Škoda, nebýt toho konce, rozhodně bych nebyl zklamanej. Mám pocit, že tím koncem se snažili dokázat, že to jako není obyčejnej thriller, jenomže on to je obyčejnej thriller. Źádný sdělení,ani převratná myšlenka tam prostě není. ()

Miloš

Jakkoliv úchvatné a nesmrtelné myšlenky a dramata se tvůrcům zdály rodit v hlavě, byly malé na velké plátno i rozmáchlou metráž. Pouta jsou nevýraznou, zapomenutelnou variantou českého chcípáctví a přizdisráčství. V protikladu k dobré práci technických profesí, sebevědomě přepálené metráži a hereckému výkonu Oldřicha Kaisera stojí silně podprůměrný scénář, režie a prkennost ostatního hereckého ansáblu. ()

kaze

Doba bola zahrána presvedčivo, silná téma sliné dusno. Som rada, že ten komunizmus skončil...tak depresívny film...verím, že vtedy veľa týmto ľuďom hrabalo..hlavná postava vynikala, ale niekedy sa mi zdalo, ako keby nevedeli ako ďalej...nie je to film, ktorý si pozriem znova a rada. ()

jorgus

po xxx letech jsem uvazoval o peti hvezdach nad ceskym filmem..vyborne herecke vykony, ktere ovsem zastinuje Maly, skvele fitlry a jakto-ze vyprava neziskala Lva?:(..jedine co me trochu rusilo byla zdlouhavost urcitych scen...:) ()

RickyFitts

Díky... režie, herci, kamera, hudba, repliky... těch sedm let práce je vidět... těmhle filmařům, prosím, dávejte práci... to, že bych ještě trochu cvrnknul do scénáře a postsynchronů, se jeví jako detail, 4+, s tím, že bych to chtěl vidět ještě a nejlépe v kině a možná dám pět. ()

ddf76

Ceska obdoba Zivota tech druhych. Asi nejlepsi film minuleho roku. Konecne nekdo natocil film o fizlovani a donaseni, ktery se za komancu delo x-krat denne a ne jen priblbly film kopirujici Pelisky a Pupendo viz. napr. srackoidni Obcansky prukaz. Povedl se i hudebni doprovod k filmu. Ondrej Maly hraje stbaka skvele a k tomu se pridava i velmi dobry scenar. Maly klenot ve srackach ceskyho filmu. ()

bllm

Rozhodně nesdílím nadšení, pro mě spíš zklamání. První hodinu a třičtvrtě se nic neděje, dalo by se to snadno smrsknout do půl hodiny, konec přináší aspoň trochu napětí. Strašlivé frázovité dialogy. Nechápu proč se každej nechá zmlátit chlapem co má maximálně 165 cm a 60 kg, aniž by se snažil aspoň trochu bránit. Další nesmyl mi přijde scéna kdy Antonín odmítá pustit Kláru z bytu, načež ho postihne ten jeho záchvat a ona čeká a dívá se na něj, mě kdyby někde držel nějakej psychopat, tak okamžitě jak se mi naskytne příležitost tak zdrhám, a ne že si dám čouda. Ale to by ho pak nemohla pálit tou cigaretou, což je sice vtipnej moment, ale dost konstrukce, jako strašná spousta scén. Třetí hvězda jenom za parádní hudbu. Navíc nepřipomíná námět (tajnej kterýmu se líbí milenka oběktu jeho sledování) náhodou trochu Životy těch druhých? ()

HouseMK

Jsem sám, komu to přišlo dlouhý, depresivní a nudný s divnou nepříjemnou hudbou? Takhle nějak si představuju 70tý léta, který jsem, naštěstí od Pout, nezažil. Ve druhé polovině filmu mě pár scén zaujalo, ale to je asi tak vše, co bych k tomu mohl říct. Nebudu kladně hodnotit film jen proto, že to není komedie, nehrajou tam známí herci a nedopadne to dobře. P.S. Opravdu bylo možné se bleskově dovolat v noci do zahraničí? ()