Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

dydl1

Určitým způsobem mě film velmi zasáhl.Možná to byla ta směs pocitů v průběhu celého filmu.Film pomalu plyne,ale zavrtává se hluboko pod kůži.Některé záběry mě až rozčílily,třeba když pacientka zemřela a doktoři,aniž by ji zašili,odcházejí a jí z rány vytéká krev,hodně hustá scéna,nebo když jde pacient na třetí operaci a doktoři s ním zacházejí jak z kusem hovězího,taky drsný.Pěkný film. ()

snek49

Myslíte si, že dokážete žít s vědomím, že jakmile dosáhnete dospělosti, dřív, nebo později se stanete dárci svých orgánů? Proto jste byli stvořeni.. pro nic jiného. Jste vedeni k tomu, že tento den přijde. Svou budoucnost si nemá cenu plánovat Je potřeba být psychicky silný a pokud možno přežít co nejvíce darování, než nastane to poslední. O tom je tento snímek. Depresivní podívaná do alternativního světa, kde brzká smrt je pro určité jedince jistotou.. Dojemný příběh s vynikajícím obsazením Vás donutí k zamyšlení, že si nežijeme tak špatně… ()

odvedle

poetické, melancholické, smutné a pritom milé, usadené v nádhernej krajine, výborné výkony hercov, a vlastne o hereckých výkonoch je práve takýto film! ()

Radim1.

Tenhle film mě prostě dostal. Skvělé obsazení, příběh a herci. Ale ten konec, ten je prostě hrozně smutný. ()

Joye

Zajímavé téma, ale děj se vlekl. Z ústřední trojce jsem necítila ty správné emoce. Přesto jsem se těšila, že konec vyvrcholí. Nestalo se tak. Knižní adaptace se málokdy podaří dobře zfilmovat. ()

Tatianistka

Tak toto bolo podla mňa trochu psycho. Pochybujem, že by mladi ľudia len tak odovzdane čakali, kým ich rozoberú ako auto na súčiastky. Film vytvára veľa otázok a dáva málo odpovedí..asi to nebude môj žáner. ()

altaica odpad!

PRO MUŽE Nemá smysl inflačně nadužívat výraz pro řídkou stolici na tento film. Takže rovnou k ději, či spíše obsahu, protože děj tam není absolutně žádný. Nosnou myšlenku vyjádřil YO-YO Band veršem :”Když je lvi dohoněj, tak je pak sežerou, oni se nezloběj, souhlasej s přírodou.” Autoři to jen převedli na lidské bytosti. Dobrovolné a tupé čekání na to, až darují své orgány čekajícím gerontům. Od školních škamen až po ranou dospělost. Vzpoura proti systému, nebo aspoň myšlenka na ni: nula. Ukázka tvůrců systému: nula. Pohled do svědomí příjemců orgánů: nula – dokonce tam ani nejsou. Mrazivý pocit z předurčenosti osudu, nebo hrůznosti systému: nula. Pokud máte doma nějaké opravdu nepříjemné povinnosti a resty, teď je čas je vyřídit, nechte manželku v klidu koukat. A kdyby Vás téma filmu nenechalo v klidu, zkuste raději Vyměřený čas, kde je obdobný námět v akčním stylu.  PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE Připravte si, prosím, kapesníčky, budete slzet, protože antiutopistický román anglického spisovatele japonského původu konečně došel filmového zpracování. Tenká nit nenaplněného milostného příběhu dvou mladých lidí, odsouzených zvrhlým systémem dárcovství orgánů k nedožití důchodu, se vine celým filmem až závěrečným titulkům. Atmosféra dokonale podbarvena citlivou hudbou, chvílemi vyniká osamocený klavír. V samotném závěru, kdy si hrdinka klade velmi existenciální otázku: “Jedním si nejsem jistá, jestli jsou naše životy tak odlišné od těch, které zachraňujeme? Všichni jsme smrtelní.” jsem byl z celého filmu naprosto, ale opravdu naprosto vyčerpán. Netradiční závěr, kdy hrdinka neodchází směrem k zapadajícímu slunci, nýbrž hledí tam, kde slunce již zapadlo, jen umocňuje již tak silnou a chmurnou atmosféru tohoto díla bez happy endu. ()

katu147

když jsem to dokoukala chtěla jsem dát všech 5 hvězdiček.. ale postupně jsem si to rozmyslela. Je to krásný film, smutný a s úžasným dějem, přijde mi strašné s prominutím ,, pěstování" - tak mi to aspoň přišlo - lidí na orgány, bez ohledu na jejich city.. ale to je asi tak vše. Dsot mi to tu kazí herecký výkon Keiry.. ale musím podotknout, že Carey je úžasná herečka! Tudíž to trochu vyrovnává. Proto jen 3 hvězdy, ať mám nutkání dát 4, nedám je... nezlobte se na mě, ale ač krásně natočené.. nedokončené. ()

Marator

Silné psychologické drama umocněné hudbou oscarové Rachel Portman. Zamrazilo mě, když na konci titulků zazní dětský sbor, který odkazuje na další várku dárců. ()

Megynka

Tak nějak ... na jednu stranu opravdu pěkný film, který vám ukáže nemorálnost světa, na druhou stranu pro mě nepochopitelné věci - jako naprosto nulová vůle žít, žádný boj o život, útěk, nic ... což prostě díky tomuto nemůže být reálné, i kdyby se tohle opravdu dělo. Ale krásný příběh. ()

TommyDiamond

Vychovávat generace dárců orgánů, kteří jsou schopni normálního plnohodnotného života a přitom si uvědomují svoji povinnost? To je samozřejmě k nezaplacení. Ale, aby místo útěku nebo boji proti sytému zvolili konvenční cestu za poznáním a pochopením svého účelu s konečným podrobením se, tak to je bingo.... Nezapoměn na mě je citlivý a přemyšlivý film. Plný lásky a zklamání, jehož úkolem je především emocionálně vydrancovat diváka. Tento snímek je navíc podobný filmu Ostrov (2005), ten ovšem vsadil na akčnější provedení se vzpurnými životachtivými hrdiny, což u mě mělo větší úspěch..... Snímek je pro mě průměr a dávám tři hvězdy ()

HarqAlAda

Ech, prečo? Túto otázku som si celý čas kládol. Toho nevypovedaného bolo na môj vkus až príliš. Atmosféra sa dala krájať, toľko emócií so mnou lomcovalo a pritom celý film plynul pokojne, ba priam nehybne až k svojmu mrazivému koncu. Zdalo by sa mi to dokonalé ak by tvorcovia odkryli viac. A či sa oplatí vidieť? Určite lepšie ako klincom do oka ;) ()

Nikol10

Knihu jsem nečetla,ale moc mě mrzí,že zde vlastně není pořádně nic vysvětleno,jak psali už jiní přede mnou. Byl by to skvělý film,škoda,takhle mi to prostě nestačilo! Navíc jsem ani nepochopila,proč jsou tak sžití se svým osudem,proč se nepokoušeli ho změnit,je tam prostě mnoho otazníků a kvůli tomu dávám jen průměr,i když herci jsou báječní,uvěřitelní a příběh zvláštní,smutný. ()

rezzzy

Opravdu dobrý námět, který by se snad dal uchopit dramatičtěji. Osudy postav se mě dotkly, ale ne zas tak moc, abych vymačkala vodu z očí (přestože já ukápnu často). Podle obsahu jsem očekávala nějaké závěrečné dojetí, a to vzhledem k britskému původu jsem se těšila na něco, co se ledově dotkne mé duše. Moc to nevyšlo, emocionálně mě to zrovna neproplesklo. Nečetla jsem sice zatím knihu a tak nevím, do jaké míry se tomu věnovala nebo ne, a tak předesílám, že netuším, nakolik následné mohu vytýkat filmu - ale mě prostě strašně zajímalo, co je za tím vším, jakým způsobem tyto děti přicházejí, jak je to řešené institucionálně, kdo to všechno řídí. Pokud toto pozadí nebylo hlavním motivem autora a chtěl nás zaměřit na vnitřní život tamějších chovanců, dobře tedy, ale pak je to ve filmovém ztvárnění krapet promarněná šance. Gradace a vyvrcholení se ve mě coby divákovi nekonalo. Hlavní hrdina Tommy mi připadal jako zbytečné ucho. Příběh i herecké výkony podržely Carey a Keira, jejichž vztah mi paradoxně přišel zajímavější než dlouho nenaplněná láska k mužskému protagonistovi, který mi přišel nevýrazný a jako páté kolo u vozu, a v příběhu vlál jako bílá vlaječka jen aby se neřeklo, že tam ten kluk není, když se o něj ty dvě celý film přetahovaly. Ale možná mi jen vadil více herec než sama Tommyho postava. Btw, dobré vědět, že Keira celkem obstojně zahraje i sviňku, i když pořád svým typickým Kejrastylem. :) ()

Maskott

Úprimne som rátal každú sekundu kedy to už skončí. Nápad na príbeh je pekný ale tam to celé skončilo. Nudil som sa od začiatku po koniec. Vedel by som si úplne inak intrepretovat tento snímok, oveľa pútavejším spôsobom ako to čo som mal možnosť vidieť. Dialo sa nič, nič, nič a skončilo to ničím + sa tam priplietol klasický milostný trojuholník. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)