Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

LuckyDuckie

Běhá z toho mráz po zádech. Roztahaný snímek o dárcovství orgánů, lásce až za hrob a podivném přátelství. Na konci filmu jsem si řekla a dost … Spějeme k drsnému, sic romantickému konci. Keira Knightley zklamala. Knižní předloha výborná, film poněkud pokulhává. ()

Tamten

Vytvořit nesmyslný sci-fi svět a točit v něm akční film není možná nijak skvělé, ale na tempu akce to nemusí vadit. Ovšem vytvořit nereálný sci-fi svět a točit v něm psychologické drama je protě nesmysl. Nemá to díky tomu náboj, nemá to spád a člověk nemá nejmenší nutkání vžívat se do jednotlivých postav. Jen se to vleče od nikud nikam. ()

Dovlatovka

tak křehké a nádherné, jako Carey Mulligan sama. Žádné moralizování nebo filosofické úvahy nad jinak zatraceně nosným tématem. Tohle je romatické drama, které jen stojí na dosti neobvyklých základech. Miluju Andrew Garfielda!!! ()

terx

Vlastně jsem od toho nemohla odtrhnout oči, musela jsem to dokoukat. Proč? Pořád jsem čekala, kdy se vzepřou nebo utečou, jenomže ono nic! Proč se svým osudem nic neudělají? Jak můžou lidi nic nedělat, když ví co je čeká? Co takhle nějaký pud sebezáchovy? Sice zamilovaní, jak pěkné, ale co takhle pro lásku něco udělat?Je to prostě ten typ filmu, po kterým vám vyvstane asi milion otázek. I přes všechnu tu depresivitu, smíření se s osudem až po čekání na smrt, to se mnou ani trochu nepohnulo, nepřišlo mi to nijak dojemné - říkala jsem si: "no co, můžete si za to sami.". ()

Slimakovec

Recept na tehle film: 1 celkem zvrácenej námět, několik zajímavejch hereckejch výkonů, jedna Keira Knightley, litr záběrů scén, ze kterejch by si člověk udělal plakát na stěnu. Námět okořenit představou absolutního smíření hlavních hrdinů s jejich situací a nechat den uležet. Všechny suroviny hodit do jednoho hrnce a vařit 103 minut. ()

kacur.da

Co všechno jsme schopni obětovat svému sobeckému životu? Tenhle snímek nabízí opravdu zajímavý pohled na skutečnou cenu lidského života jako takového, to jest: Musíme něco dokázat, abychom byli hodnotní a musíme být předurčeni k tomu právě něco dokázat..? Mimo příběh bych ocenila i hudbu a herecké výkony tří hlavních postav. ()

VeeDee

"Dystopie = myšlenka fiktivní společnosti, která se vyvinula špatným směrem, ...", říká Wikipedie. Musela jsem si ten výraz najít, protože jsem se s ním shledala poprvé v životě. Pustila jsem si tento pochmurný film v pochmurný deštivý den, a tím víc na mě asi zapůsobil. Smutek... beznaděj... nepochopení... smíření... ()

Trias

NLMG by mohl být mnohem lepší film. Hlavní myšlenka v sobě ukrývá neuvěřitelný potenciál, který musí oslovit snad každého. Dotýká se zásadního fundamentu naší kultury, totiž našeho těla a možnosti nakládat s ním podle vlastního uvážení (a naopak bránit komukoli, kdo by do něj bez našeho svolení mohl zasahovat). Zároveň je jakoby mimochodem upozorňováno na to, že ideologie (v negativním slova smyslu) se dnes může skrývat například za lékařskou vědou. Bohužel za tímto neotřelým nápadem nacházíme pouze tuctovou lovestory s mdlými hereckými výkony. O Carey Mulligan již poněkolikáté pochybuji zda umí hrát. Její dětský obličejíček se možná hodí/hodil do filmů pro teenagery, ovšem v seriózních snímcích působí nevýrazně. Keira Knightley je na tom podobně. Neschopnost zahrát jakoukoli emoci nahrazuje grimasami, které působí silně nepřirozeně. A konečně Andrew Garfield pro změnu nemá ani jedno a je naprosto zapomenutelný. ()

Pavel82

Velmi civilní The Island. Pokud je něco, co bych mohl vyzvednout, pak jsou to výkony hlavních protagonistů. Bohužel žádné potěšení ze sledování jsem na sobě nezpozoroval, a tak od půlky filmu jsem prostě jen čekal na konec...Po zhlédnutí snímku, který prostě chcete dokoukat, protože doufáte, že může přijít něco velkého....a nepříjde nic, je zklamání dvojnásobné. Jednou stačilo. Znovu už určitě ne. ()

haroska

Perfektní ponurá, depresivní atmosféra, kterou ještě dokreslují (alespoň dle mého) velmi přesvědčivé výkony herců. Hlavní postavy jsou zvláštní, oblíbitelné a na vzdory podmínkám, ze kterých pocházejí, i relativně rozumně smýšlející. Perfektní hudba. Ústřední téma je zajímavé, k zamyšlení-.... ale je tam jedno velké ALE. Spousta věcí je nedotažených do konce - proč dospěle smíšlející lidé neutečou? Jak mohou odebírat orgány proti jejich vůli? Kde ten systém vlastně vznikl? Myslím, že by stálo za to, kdyby to bylo trochu více nastíněné. I tak davám 3* ()

Doski

Ona ho vždy milovala, on ji vždy miloval a přitom se podle toho ani jeden z nich nechoval. On byl s jinou a ona se celé svoje dětství trápila, protože nechtěla ublížit tomu, kterého miluje. V dnešní době se mi zdá, že je tohle vidět čím dál tím víc. Hezký a zárověň smutný příběh tří lidí, kteří celé dětství byli fanatizováni a potom dokonce nedožijí 30 let. Dobrý scénář, hezká kamera, pěkné prostředí a to celé doprovází příjemná hudba. Ale proč se sakra nikdo nebouří? O něco lepší než The Island. 78% ()

markotter

Na tomhle filmu je nejzajímavější námět, jak využít "lidský odpad" k "bohulibým" cílům. Na pozadí tohoto námětu se odehrává milostný trojúhelník - o něj tady hlavně jde a v tom je ten problém. Tvůrcům se nepodařilo přenést pocity hlavních hrdinů z plátna až na mojí pohovku, a tak jsem celou dobu koukal na něco, co asi měla být tragická romance, ale ani jsem při tom nehnul brvou. A tak jsem se zabýval různými otázkami, proč tihle tvorové za celý svůj život nepodnikli nic proti establishmentu, když se mohli skoro volně pohybovat a podobně. Přitom myslím, že tvůrci to udělali záměrně, abychom měli jako středobod pouze ten milostný trojúhelník, případně etické otázky s tím související. No za mně nic moc. ()

tidwell

Myslím, že jsem ještě neviděl film s takovým potenciálem, který v podstatě neutralizoval tak nesmyslný příběh. Dokonalé herecké výkony, vybroušené záběry, tklivá hudba, melancholie, která se však vyčerpává s každým dalším posunutím děje. Chtěl jsem ten příběh přijmout za svůj (a první polovina filmu k tomu dává příležitost), ale pak se mi začal odcizovat a na konci už jsem se díval jen kvůli Carey Muligan a Andrew Garfieldovi (K. Kneightley tradičně afektovaná). Film ústí do prázdna a celý závěr, lze-li o něčem takovém mluvit, popírá veškerý předchozí děj, že to až působí fyzickou bolest. Asi je zbytečné se tohoto filmu ptát na ta všechna proč, které vyvolává. Líheň bytostí vypěstovaných jen k tomu, aby darovali své orgány a rychle zemřeli - co to ale znamená? Čeho je to metafora? Etiky dárcovství? Těžko. Každý sci-fi svět musí mít smysl, referenci, důvod, proč existuje a proč je vyprávěn - ten tady chybí, a proto je snad i lepší příliš neposlouchat dialogy. (Možná je to obecně vlastnost pop spisovatelů jako je Ishiguro nebo Murakami, kteří chtějí vyprávět o lásce a smrti jinak, atraktivněji - a jen se soustředí na formální exhibici s cílem vzbudit emoce, dojmout se až k zalknutí - viz Norské dřevo). Proč ale o SMRTI a LÁSCE nevyprávět jednoduše? ()

ljukyljuk

Keď je dej filmu nepredstaviteľne smutný, mladí a talentovaní herci hrajú svoje postavy skvele a zábery sú natočené naozaj do dokonalosti... tak ani to nezaručuje, že film nebude len jedna sentimentálna kravina! Toľko "smutna" tu bolo, až som ho jednoducho odignoroval a nijako ma netrápilo, čo sa s postavami deje. Možno by ma to aj zaujímalo, keby to zaujímalo ich samé. Ale ony nie, ony si len tak plávajú ich mizerným životom, nijako sa nepozastavia nad tým, aký majú údel a keď im dôjde, kam to vlastne všetko speje, hold smola, jeden výkrik do prázdna a ide sa ďalej. Chápem, že to malo byť takto, že tie postavy jednoducho nemali zámer sa nejako vzpierať svojmu osudu... ale že sa tomu "prečo?" nebude film nijako viac venovať a odbaví to začiatkom, koncom a pomedzi to len rozmázne nikdy nekončiacu smutnú smutnosť (sorry za tú bohatú slovnú zásobu, ale kto videl, vie, prečo), tak to nie. Ako vravím, herci boli naozaj dobrí a isto by som súcitil s ich charaktermi, keby tu vidím ich vnútorný boj s tým, čo im je nadelené a ich chuť žiť, ale... to by už bol iný a určite pozerateľnejší a menej monotónne smutný film. 50% ()

Chip89

Když někdo rozhodne, že vy jste důležití a vy jste pouze schránka... doufejte, že jste v první skupině. Kdo o tom rozhoduje? Čím se lišíme? Těžko říct.... ()

Sophia

Film, který na mě velmi zapůsobil. Soucit s postavami mě naplnil od počátku, avšak až od Tommyho zhroucení na cestě, kdy málem přišel o hlasivky, jsem propukla v pláč, který ustal až při závěrečných titulkách. Velmi silný snímek. ()

mira.l odpad!

No toto bylo doprdele co?? Ze začátku to bylo chvíli takové neurčité, nejasné, nebylo zřejmé, co se tam vlastně bude dít. A když se to projevilo... no jestli tvůrci chtěli někoho dohnat k slzám dojetí, tak u mě to teda nefungovalo. Jediná emoce byl vztek, že koukám na takovou chujárnu. Co to sakra mělo znamenat? V Anglii v druhé půlce 20. století jako existuje "líheň", kde se "pěstují" děti nejasného původu jenom proto, aby se víceméně dobrovolně(!!) nechaly po pár letech po částech rozřezat?? Je to možný?? A když se teda přenesu přes ten neuvěřitelně stupidní námět, tak jsme u další věci, a sice praktické. Nejsem asi sám, komu po filmu zůstaly nad hlavou otazníky, jak je možné darovat orgány několikrát? Ano, bez jedné ledviny se dá žít, netuším, jestli by to šlo bez jedné plíce - to už by asi bylo horší, ale vzhledem k nepárovosti ostatních orgánů tím končíme. Takže jak dokázali borci přežít trojí darování? Další neskutečná pitomost byla ve scéně, kdy doktorům (no, spíš patologům nebo ještě líp řezníkům) na stole zhasíná Keira, oni z ní vyndají játra nebo ledviny (či co to bylo), nechají ji na stole ležet otevřenou, zhasnou světla a prostě jdou s ledovým klidem pryč? Jaký tým lékařů by si dovolil něco takového provozovat? Kdyby ty lidi někdo unášel, někde je zabíjel a pak v utajení a najednou odebral, co se dá použít, dejme tomu, z toho by šel asi natočit slušný thriller/horor, ale toto? Copak by to bylo v souladu se zákony a lékařskou etikou, když to bylo provozováno v nemocnicích? A kdo byli příjemci? Nějací nadlidé? Prostě tahle pitomost má tolik otazníků, nelogičností a nesrovnalostí, že ji u mně nezachránily ani slušné herecké výkony a vizuelní stránka filmu. Vpodstatě se plně ztotožňuju s emocemi uživatelky Sinecod ohledně příběhu. ()

kukkik

Tohle bych označil za hodně silně dívčí záležitost. Mě v tom vyloženě chybí revolta, vzpoura proti systému, něco na způsob filmu "Vyměřený čas". Ta všeobecná apatie (která mi připadá víceméně nereálná) mě totálně ubíjela od začátku do konce. Připadá mi to nelidské, snad žádný mladý člověk nejde jen tak na porážku bez známky odporu, navíc s takovou volností, a přitom mnohé scény k tomu "zlomu" úplně vybízely. Asi proto jsem si k postavám nenašel žádnou vazbu, mohli tam dát bez okolků figuríny, veškeré "emoce" mi připadaly strašně prázdné.. PS: neplakal jsem ()

Loxias

Velky spatny. Uz od prvotniho nametu hodne spatne uchopene tema, ktere jeste utrpelo prevodem na platno. Ztraci se vsechno dulezite a zustal jen balast ktery nefunguje a vlastne nedava moc smysl. Zavidim kazdemu, kdo to nevidi. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)