Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

cariada

Opět film, kdy jsme svědky toho jak jsou děti chováni jen na orgány a po odebrání několika z nich umírají, jenže dvojice se rozhodne s tím něco udělat, ale má vůbec šanci na úspěch. Morální dilema co je vlastně ještě lidské a co je už jen čilí obchod. ()

Streeper

Pro mě ten film nebyl perfektní natolik, abych mu dala 5 hvězdiček, přesto se mi vážně moc líbil a byla jsem z něho nadšená. Takové téma filmu jsem ještě neviděla a tím mě to překvapilo. Pořád jsem doufala, že by třeba mohli utéct do jiné země a napadaly mě otázky jako: Proč to tak je? Proč neutečou? Proč nemůžou mít své vlastní děti a svou rodinu? Odpověď mi došlo až na konci filmu, kdy jsem si všechno probírala znovu. Byli určeni k dárcovství orgánu, protože sami byli děti nejnižší vrstvy (feťáků, striptérek, pornohereček). Společnost o ně nestála. ()

clementinka

Film, na ktory som bola zvedava hlavne kvoli hercovi Andrewovi Garfieldovi, o ktorom viac a viac pocut. A ma byt preco. Pri najmensom velmi dobre stvarnena postava Tommyho v tomto pribehu, kedy sa clovek ku koncu pyta sam seba aka je hodnota ludskeho zivota. Tato tema je v dnesnej dobe viac nez aktualna, kedy spejeme k tomu, ze v laboratoriach po celom svete sa vedci snazia vynajst akekolvek mozne prostriedky ako vyliecit ludi postihnutymi rakovinou a podobnymi chorobami. Rezsier tohto filmu, Mark Romanek sa nechal inspirovat knihou, a myslim, ze sa toho podujal velmi dobre. Aj ked priznam sa, ze v urcitych chvilach, najma v uvodnej casti filmu, ktora sa odohrava este na internatnej skole Hailsham, som sa nudila. Mozno prave preto nedavam plny pocet bodov. V mojom veku je tazke pochopit, vcitit sa uz, do detskeho veku, kedy sme boli zalubeni a "malo by to" vyzniet ako laska medzi dvoma dospelymi ludmi. Avsak druha polovica filmu je ovela viac zaujimava, kedy sa dozvieme o co vlastne vo filme ide. Urcite odporucam, minimalne kvoli trom hlavnym postavam ( i Kiera Knightley, ktoru nemam velmi v laske nevyznela prilis gycovito a posobila celkom doveryhodne, najme ku koncu ). ()

Amroth666

Tak teď nevím, kdo to napsal nebo kdo tyhle věci dělá, ale hrozně mně to pobavilo. Žánr: Drama/Thriller/Sci-fi. No tak tohle je fakt úlet. Po shlédnutí můžu říct, že je to naprostý nesmysl napsat sci-fi. Vybavil jsem si takovou myšlenku, že by mohli v Never let me go běhat predátoři, terminátoři, Goauldi a já nevím co ještě a hned jsem chytil smích. Prosímvás, (v blízké budoucnosti neznamená sci-fi žánr). Teď už k filmu. Z malých, poslušných a učenlivých žáků se stávají vetší osoby, které se začínají měnit a které se narodili jen pro jednu věc. Darovat orgány. Tenhle film jsem neuměl ohodnotit a ještě teď přemýšlím, co filmu vlastně dám. Filmu nakonec dávám 4 hvězdy hned kvůli několika důvodům. 1. - Vynikající výkony Carey Mulligan a Keiry Knightley. 2. - žádné tupé a stupidní dialogy, ale samé kvalitní řeči kolem. 3. - krásné zjevení lásky ve filmu. 4. - vynikající soundtrack. 5. - výborně zfilmovaný celý knižní příběh, který jsem ovšem nečetl. 6. - mám ještě pokračovat? ____ OST 5/5 ____ Vy ubohá stvoření! ____ ()

Crawler-D

Institucialzované zabíjení mladých v retro sci-fi není pojímáno s technokratickým problematikou, ale emocionálním souzněním. Z toho důvodu vůbec nejde o vykreslený svět minulé budoucnosti a jeho problémy, ale čistě a intimně o tři charaktery, o jejich duše a srdce, přičemž jedno z toho jim bude nejspíš brzy vyoperováno a to druhé odletí s ptáky do teplých krajin. Z jejich těla pak zbude vyprázdněná skořápka vyvržená ze společnosti jako vrak staré lodi tlící na pláži. Protože jde v prvé řadě o emoce, nepřekvapí, že je dílo příběhově chudé, a protože je jasné, že všichni umřou, i když příběhovou část z velké části tvoří fámy o jakémsi odkladu, jehož nejasné obrysy i úvodní scéna jsou jasným důkazem, že smrti není vyhnutí, a tak je emocionálně dost divný. Tematizuje obecně předčasnou smrt mladých, v tomto případě danou jako termínovanou záležitost, a tak se blíží spíš nemocniční tématice onkologicky nemocných. Ani jedna z postav však není zajímavá a žádný osud není tak nosný, aby vystačil na film (a kdo ví co s knihou). ()

C0r0ner

Bylo to především skvělé herecké představení. Myšlenka taky stála za to, nicméně Michael Bay v Ostrově ji vytěžil naplno, kdežto Romanek jenom naznačil, jak by to teoreticky mohlo někdy fungovat. Žádná třeskutá zábava, ale moc jsem se nenudil a mělo to zajímavou myšlenku, takže proč ne. 70% ()

magnolia

běhal mi z toho mráz (nejen) po zádech, běhaly mi z toho slzy po tvářích - příliš mě to vtáhlo do děje. a posledních pár minut mi existenciálně trnul malíček. tohle to poetické béžově trenčkotové prostředí (a garfielda) prostě můžu. ()

Sammya

Ono se řekne romantické sci-fi, ale takovýhle film jsem ještě asi neviděla. Když jsem konečně pochopila o co tam jde (z aj titulek mi to nebylo hned jasné), hned mě napadl film Ostrov, ve kterém šlo o něco podobného, ale tenhle film byl mnohem komornější a mnohem britštější a soustředil se na lidské osudy a emoce, ne na samotnou situaci. A taky byl mnohem smutnější. Myslím, že jsem probrečela celou druhou půlku filmu. A já pořád věřila, že ten dobrý konec tam bude. Ach jo. Ale vzalo mě to, to se musí nechat. Samozřejmě mě u toho napadaly věci typu "proč se tohle děje tak" a "proč nedělají tohle a tamto", ale když jsem se vyrovnala s tím, že postavy žijí trochu jinak než jak my jsme na to zvyklý, prožívala jsem jen to jejich drama. Jinak herecké výkony parádní, musím vyzdvihnout hlavně Andyho Garfielda, pro kterého začínám mít slabost, a Carey Mulligan. Jak mám ráda Keiru, tak v tomhle filmu se mi moc nelíbila. Ale možná to jen bylo tím, že vypadala vážně na umření. ()

sulimo

No probrečela jsem to docela brutálně, ale na druhou stranu, když se nad tím člověk zamyslí, tak je to tak trochu málo sci-fi společnost, ve které se tohle mohlo odehrát. To by lidi prostě museli být roboti, aby se nedokázali vcíti, tím se film stává absurdní, a tedy i postrádá logiku, která by Vás více do takovéto bezcitné společnosti zasvětila. Tohle se mělo odehrávat raději na jiné planetě, snadněji bych pak uvěřila okolnímu světu a jeho reakcím a očekáváním. Každopádně jestli si chcete pobrečet, doporučuji, ovšem nesmíte u toho moc přemýšlet. Což je ovšem absurdní situace, protože scénář je skvěle napsán, herci skvěle hrají, vše je naprosto oslnivě nádherně natočeno.....ale nedává to smysl. Nebo jsem možná jenom natvrdlá. Btw...co takhle pud sebezáchovy? Proč proboha neutekli? .....hm....tak trochu nedomyšlené, což? ()

Pajky3

Možná mě to jenom zbytečně rozčilovalo, ale proč neutekli? Proč se nějak nevzbouřili? Proč jen přijímali svůj osud jak měl být? Vždyť nikde nebylo řečeno, proč a jak je vlastně "vězní". Jediná věc byl ten náramek na ruce, ale co vlastně uměl? PO shlednutí mám nějak moc otázek. To znamená, že jsem to buď nepochopil nebo to zas tak dobře vysvětlený nebylo. Jinak casting byl perfektní Keira se mi líbí vždycky. Andrew se mi taky zamlouvá už od dob Chlapce A a Carey, která vypadá jako Michelle Williams, byla taky příjemná. ()

Wormboy

Velka skoda, ze ta obrovska sila pribehu, ktora sa nam odhaluje v poslednych 20 minutach filmu, je dovtedy skryta. Niekde v pozadi ju sice citit, no dava o sebe vediet z mojho pohladu uz neskoro a na komplexnejsi pohlad tak nezostava miesto. Knizna predloha vsak moze ponuknut mimoriadny zazitok...mozno casom sa dostanem aj k nej. 3,5/5* ()

pakobylka

Silně deprimující vyprávění o "dárcích" - o poslušných a odevzdaných obětech, které byly stvořeny a od malička vychovávány v duchu svého "poslání“, kterým byla odepřena jakákoli možnost volby. Alternativní realita ? Umístění děje do minulosti je matoucí a zavádějící, na druhou stranu dodává příběhu zvláštně poklidnou, ale neskutečně mrazivou atmosféru. P.S.: Svým způsobem snímek představuje něco na způsob "Galerie“, která měla shromažďovat výtvarné práce těch nešťastných, předem odsouzených bytostí ... jen s tím drobným rozdílem, že je sondou do NAŠÍ duše - a nic moc hezkého tam nenajdete. Jistěže jsme schopni všeho - jde jenom o to nějak šikovně obelhat svědomí ... a to při správné motivaci obvykle nedá moc práce. ()

Gaaron

Hudební báseň v obrazech. Tvrdošíjně romantické dílo, za jehož každým záběrem se v celé své velikosti tyčí epická dystopická sci-fi, která ale nikdy nepřejde přes pomyslnou hranici tušení. Minimalismus ve všech složkách, který nutí člověka neklidně se ošívat, neboť mít naservírováno je pohodlnější než domýšlet. Nádherná hudba, která především je nositelem vyprávění. Tři hvězdy za film samotný, čtvrtá za tu nesmírně inspirativní zvláštnost. ()

pufina

Silné drama, po stránce romantické to moc dojemné nebylo. Ovšem téma bylo srdcervoucí, alespoň pro mě. Hned na začátku jsem si říkala "Co to je za internát? Proč děti nemůžou za hranice pozemků? Kde mají rodiče?" ..nu, slečna Lucy to vysvětlila skutečně tak, že to všichni pochopili.. Darujete jednou, podruhé, a pak to nejspíše dokončíte nebo také dřív. Carey byla neskutečně nesympatická a teda na Keiru neměla, tu jsem měla chuť praštit už od první chvíle. (Ten její pravý americký úsměv se zuby, doufám, že ta faleš byla jen zahraná, protože jinak s ní některé filmy nevydržím.. ) Jediné, co mě na filmu dojalo byl poslední křik Tommyho, tolik bolesti a zloby.. a ten poslední dar, tak nakonec daroval srdce? :-( Atmosféra a hudba dělaly své.. Teď bych si ráda zakřičela stejně jako Tommy.. ()

campix

Opět námětem opravdu zajímavý film. Romanticko-psychologické drama s nádechem scifi odehrávají se v paralelní minulosti/blízké budoucnosti, kde jsou odhozené děti na internátech vychovávány, aby později sloužili jako dárci orgánů a díky nim se prodlužuje doba života běžných lidí. Herecké obsazení také velmi lákavé, jen je to prostě docela nuda a ani konec mě nedokázal vyloženě dojmout nebo nějak nadchnout. ()

Juto

Toto je dojímavý a provokatívny film, ktorý vás spočiatku znepokojuje, potom vyrušuje a nakoniec prenasleduje niekoľko dní. 7,5/10 ()

Ninkaa

Kupodivu se mi tato filmová verze líbila o trochu více než samotná knižní předloha...ale Ruth mi pila krev stejně... Je pravdou, že příběh není zase až tak "inovativní", ale jistým způsobem mě zaujal a myslím, že nabízí mnoho zajímavých etických otázek, které možná v blízké či vzdálenější budoucnosti lidstvo opravdu bude muset řešit... ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)