Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

TaNya_

Je to jeden z těch filmů, na který musí být nálada. Naprostá beznaděj fascinovala celou dobu, ale ikdyž je to hodně pochmurný a konec pěkně uslzenej, tak je to nějak... je to prostě moc "šedý". Líp to asi vyjádřit nejde, jednoduše mi tam chybělo něco víc. ()

Misulka93

Poutavý a trochu depresivní příběh, který nám otevírá dvířka k myšlence "co kdyby to takhle v budoucnosti skutečně vypadalo?" Film jsem shlédla až na druhý pokus a stále mě při něm vyskakuje myšlenka na film Ostrov, který je na totožné téma, méně depresivní, více akční a poutavější :) Každopádně - zajímavá myšlenka, pěkný film. ()

hazdrova

Veľmi dobre zobrazená emočná tiesňava Carey Mulligan. Príbeh sa dotkne asi každého. Plakala som. Súhlasím s komentárom Cervenak. 4,3* ()

RobbieM@N

Bohužel film se soustředí pouze na emocionální stránku a vůbec není brána v potaz logická výstavba celého darovacího procesu, opravdu mi na mysli vyvstávalo nesčetně otázek ohledně nelogičnosti chování postav - žádná vzpoura vůči předem danému, žádné zpochybnění správnosti "darování", naprostá indifference směrem k jakémukoli nezávislému uvažování, nevím jestli kniha vykládá vše podrobnějí, ale v takovéto filmové podobě mi to nepřipadá jako dostačující. Těch děr je tam opravdu hodně a i přes ukázku celého spektra emocí v rámci pouhých 103 minut byla pro mne Never Let Me Go ztráta času. ()

Creony

Všichni jednou umřeme, někdo dřív, někdo později. Na nás je, abychom čas, který nám je vyhrazen, využili jak nejlépe umíme. Zvláště když víme, že ho moc není. Smířenost hlavních postav s vlastním osudem je až děsivě chladná, stejně jako celý film. Nikde jsem neviděla žádnou osudovost mezi Kathy a Tommym, nic, za co by stálo bojovat. Postavy vůbec nejsou propracované, často se dá jen těžko chápat jejich počínání, protože je vlastně vůbec neznáme. Všechno je jen nastíněné. Možná nám to má pomoci chápat, jak tyto lidi chápal okolní svět. Nikdo je neznal, nikdo s nimi nechtěl mít nic společného. Nikdy se nemohli začlenit do společnosti. Všichni je potřebovali, ale jen jako zdroj. Nikde žádná lítost. Za srdce mě tenhle film teda nechytil, škoda, protože toto téma nabízí širokou škálu možností a mohlo být zpracováno daleko lépe. ()

Romanka89

Téma lidí žijících pouze jako dárci orgánů, bylo zajímavé, ale měla jsem větší očekávání. Čekala jsem že mě to dojme k slzám, ale prostě nic. Nedostalo mě to. ()

Queendom

Zápletka filmu pro mě byla natolik lidsky nepřijatelná, že jsem si hned zkraje nadiktovala v rámci zachování zdravýho rozumu sledovat děj s odstupem a bez emocí, ale zato s bolenim břicha. Neobyčejnej film, kterej nechci vidět znovu. ()

Brka

Vždy sa snažím oddeliť film od predlohy a nehľadať rozdiely a chyby. Pri tomto konkrétnom filme to ale nejde. Predloha je nádherná kniha plná neskutočne silných momentov, ktoré ma zasiahli a rezonovali vo mne ešte dlho po dočítaní knihy. Čitateľ veľmi dlho netuší o čo ide, jednotlivé kúsky skladačky do seba zapadajú len postupne, o to väčší dopad má potom záverečné vysvetlovanie. Tvorcovia vo filme ponechali len dej a niektoré zásadné momenty úplne zmenili, preto na mňa film nemal skoro žiadny dopad, prišlo mi to strašne chladné a prázdne. Jediné pozitívum vidím v hercoch, ktorý podľa mňa dobre vystihli jednotlivé postavy. ()

miki68cz

Divný, vážně divný. Mám rád divný filmy, ale tenhle je divnější než ty ostatní. Skvělá Carey Mulligan a nejen ona. Super muzika, filmu chyběly vysvětlivky, legenda, nápověda, ale to neva hlavně, že to bylo divný a já to díky tomu můžu DOPORUČIT ()

jafuska

hodně zvláštní film, ale neskutečně dojemný, film, který náš chytí za srdce, svoji krásou svoji tajemností, možná i nepochopení proč se to vlastně muselo stát, ano, tak takto si představuji film, který má svoje úžasné krásné kouzlo, doporučuji shlédnout, i když ne všem se může líbit, ale no a co? to je asi celkem jedno, pro mě je důležité, že mě se film líbil, nádherný,. ()

Hank

Jednoznačné zklamání a velká nuda. Odosobněný film, který si klade hodně otázek, ale bohužel ne k vývoji lidstva a dárcovství orgánu, ale spíše si divák kladě hodně logických otázek, které film úplně přehlíží a ignoruje. Možná by bylo dobré si nejprve přečíst knihu, ale potom se obávám, že by takhle špatný a plytký film ztratil naprosto smysl k shlédnutí. ()

Chinese Ashio

Na tento film poviem iba jediná - nedívať sa na to ak nechcete dostať riadnu depku a uliať krokodílie slzy. Je mi z toho zle. je mi zle z toho prístupu - áno je to iba vymyslené, no asi by som sa rovno odstrelila, keby taký svet skutočne existoval... ()

angel.CZ

Nevím co napsat, srdcervoucí dramaticko-romantický sci-fi film který opravdu velmi chytne za srdce a nakonec jste i rádi že žijete ve světě ve kterém žijete, legální kšefty s orgány atd je asi nejvíc srdceryvné až na kšefty s dětmi a lidmi samo o sobě.... I když se film líbil, víc krát si ho nepustím. 75% ()

MaxForValue

Knižnú predlohu som nečítal, takže som netušil do čoho idem a môžem sa teda sústrediť len na interpretáciu a hodnotenie na základe samotného filmu. Film, respektíve jeho vyznenie, jeho posolstvo vytvára určitý etický problém, ktorým je darcovstvo orgánov. "Matrixová" myšlienka žiť pre druhých a neužiť si "svoj" život a platiť za dlhy svojich rodičov mi príde úprimne povedané cynická. Kniha, ako som sa dočítal, vysvetľuje odovzdanosť postáv, odôvodňuje ich vnútorné pochody viac, než to dokáže zobraziť film. Mňa na tomto filme (a zrejme by ma to desilo aj na knihe) desí tá prostá skutočnosť, kde končí darcovstvo a začína humanita. Je nepochybné, že niečo také, čo vidíme vo filme, sa udeje v blízkej budúcnosti aj u nás a toto je problém, ktorý musíme vyriešiť. Štyri za príbeh, spracovanie a kameru, piata hviezdička za prostý fakt, že emočného vydierania bolo v porovnaní s podobne ladenými snímkami menej. ()

vinc_vega

Námet totožný ako vo filme Ostrov. Rozdiel medzi filmami je v tom, že Ostrov bol jedným obrovským kurníkom, keď tu je kurníkom slobodný svet. Paradoxne prvý prípad pôsobil oveľa skutočnejšie!!! A to je aj najväčším problémom filmu - logika. Ak vypnete v sebe akúkoľvek snahu o čo aspoň najmenší logický prístup k príbehovému pozadiu, tak si ten pátos, čo vám zostane môžete patrične užiť. A (možno nechcenou) pointou zostáva, že darcovia - klony vlastne nie sú ľudia. Sú to výrobky, ktoré stratili jednu z prirodzených vlastností - bojovať o svoj život. V kontexte s úmyselným tlakom na slzné kanáliky pochybujem, že o to tvorcom išlo. Slabé tri. ()

teba

Tak si tu tak čtu Obsah k tomuto filmu - a jsem ráda, že jsem ho nečetla před shlédnutím filmu. Přišla bych o zásadní scénu, kdy učitelka dětem při jedné hodině odhalí pravdu o jejich osudu. Nic z prvních řádků Obsahu jsem totiž do této scény netušila (resp. ne ve všech souvislostech) a o to víc (a mrazivěji) na mě zapůsobila. Zbytek filmu mě fascinoval nejen vývoj událostí, ale především trio Mulligan - Garfield - Knightley. Rozhodně stálo za shlédnutí i za přemýšlení - čtyři hvězdy. ()

Anteia

Viděla jsem to poprvé před rokem, nedostalo mě to, viděla jsem to podruhé tímto rokem a ani teď mě to nedostalo, uvidím další rok. ()

voldemorf

K slzám dojetí mě to nepřivedlo, ale námět mě velmi zaujal. Byly by životy, které bychom mohli vést, o tolik horší než životy těch, které jsme zachránili? Mám v plánu si přečíst knižní předlohu. Zajímavé smíšení sci-fi s alternativní historií, akorát mě mrzí, jak moc to bylo zaměřeno na tu "romantickou" linii. ()

subic

Jako drama nic moc, ale jako psycho docela depresivní. To nejpodstatnější z celého filmu se odehraje v poslední půlhodince. Ztráta blízkého a jak se s tím vyrovnat? Na pozadí se odehrává zvláštní příběh o pěstování dětí, které dospějí a jdou darovat orgány na několikrát a pak konec. Kniha je prý lepší a holkám se to líbí, já už to víckrát vidět nemusím. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)