Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

Slunik

Nápad zajímavý, ale provedení pokulhává. Nedokázalo mě dostatečně vtáhnout a prožívat úděl hlavních hrdinů. Možná proto že je vše jen tak povrchně nakousnuto, ale nikde se film neponoří do emocí a prožívání a problematiky víc. ()

Pavlunka

Námět dobrý, i dobře odvyprávěné, ale šílení herci. Keiru a jej mimku obličeje nesnáším. Příjde mi to neúplné... ()

MirkaP

Hrozně smutně působící, leč poněkud ploché melodrama. Očekávala, jsem, že se ke konci v tom autě rozsekají, ale ne, s vymytými mozky od malička je něco takového nemohlo napadnout ani omylem. /// Takže za co ty hvězdy? Hudba, první část filmu (ve škole) a Mulligan. ()

maoc

Jeden z nejbizarnějších filmů, které jsem viděl. Možná proto, že je tak civilní až staromilský formálně, kdežto obsahem tak provokativní. Načrtnutý svět je tak blízký našemu a přitom tak vzdálený a podivný. Už jen neukotvenost v čase a prostoru! Není jasné ani století, kdy se odehrává ani způsob dopravy a vůbec veřejné správy v jinak naprosto civilizovaném a zjevně dobře zajištěném světě. Otázky se hrnuly jedna za druhou a já jen doufal, že mi budou zodpovězeny, abych mohl pochopit. Nebyly. Nakonec to ani nevadilo, protože už to nebylo důležité.***Vyzněním mi film hodně připomněl Glazerovo Pod kůží, které je mimochodem natočeno také podle knižní předlohy slavného současného spisovatele.***Scénář psal Alex Garland. Od něj mám doma jen Tesseract. Zkusil jsem nahlédnout a zase rychle zavřel. Budu muset napravit. ()

yatan

Never Let Me Go je provokativny smutny pribeh nenaplnenych nadeji zivota, ktory sice trosku pomalsie plynie, no o to mocnejsie zasiahne narocnejsieho divaka, ktory si na tu pointu trpezlivo pocka. Je to tak trosku hlbsi, poeticko-vidiecky anglicky "The Island", postradajuci odlahcenie..Mulligan sa dostava medzi herecku spicku a je len otazkou casu kedy zacne chytat Oskarov za BAFTAmi..velmi dobra drama a druhe najlepsie sci-fi tohto roku..8.5/10 ()

samuelsson

Podľa mňa nudný film s množstvom nevysvetlených vecí. Téma - beznádej síce zaujímavá, ale jej spracovanie sa režisérovi moc nepodarilo. ()

Anu.a

Takový tichý, mlčenlivý a bezmocný snímek, který uvnitř křičí své poselství mimo jiné o tom, že umění v sobě nese abstrakci. Citlivě uchopená myšlenka musí být citlivě pochopena. ()

spookee

Možná jsem jen byla nedostatečně naladěna, nebo jsem prostě nedávala úplně pozor, ale na mě to zapůsobilo jako milé drama se snahou podat mezi dnešním drama-průměrem (díky bohu konečně) trochu novou myšlenku... Ačkoliv to bylo trochu jinak natočené, možná z toho šlo vyždímat ještě víc, možná jsem se tomu málo otevřela... Neurazí to, ale žádný "kulervoucí" zážitek. ()

lulu37

Rozmýšlam, čo by som si vybrala, keby som mala na výber z dvoch variánt - koncentračný tábor alebo internátna škola Hailsham...aj keď krutosťou sa takéto internáty nevyrovnali koncentrákom, podstata bola rovnaká = čakanie na smrť. Hrozivá predstava (ne)prežitia života s vynikajúcimi hereckými výkonmi podčiarknutá dokonalou hudbou od Rachel Portman. ()

Todd_Hewitt

Na tenhle film jsem se podíval jenom kvůli Keiře a Andrewovi. Nicméně se mě nedotkl tak, jak jsem očekával. Bylo to krásné psychologické drama, ale nic víc. ()

IZFNP

Film má nádherný soundtrack- pomalý, melancholický, s nádychom nádeje a čohosi citlivého. Tak pôsobí i celý film. Vo vodách prázdnych drám vyniknú snímky ako je táto, tie, ktoré sa snažia niečo ukázať a zároveň nechcú človeka presvedčiť. Hlavná trojica sa na svoje postavy hodí typovo i herecky, záchvat Andrewa Garflieda pri aute pred koncom filmu patrí k tomu najsilnejšiemu, čo tento film ukazuje, i k tomu najsilnejšiemu, čo som na obrazovke v poslednej dobe videla. Scéna, kedy jeho bezmocný hnev utešuje zmierená, pokojná Carey Mulligan, totiž tak nejak vyjadruje myšlienku celého filmu. Vďaka citlivému narábaniu s kamerou a obrazom, i vďaka hereckým výkonom na vysokej úrovni film pôsobí emocionálne ako i mrazivo chladne. Pre mňa rozhodne nadpriemerná záležitosť. ()

theFtip

Je to krásný smutný film jehož jediná negativní stránka je výběr hlavních ženských rolí. Carey Mulligan se mi na Kathy nehodila a myslím že by ta role víc sedla Keiře. 90% ()

natalie15

Krásne, smutné, dojemné, minimalistické, a mimoriadne silné. Pre diváka je najdôležitejšie o tomto filme nevedieť nič, pretože potom by prišiel o príležitosť objavovať svet Never let me go spolu s jeho hrdinami, a najmä - prežiť si to s nimi. Nepamätám kedy som bola takto poznačená nejakým filmom. Never let me go je artový snímok pre širšie publikum. Napriek svojej minimalickosti a tzv. science-fiction námetu sa citlivo a pritom nástojčivo dotýka takých tém, ktorými by sa mal zaoberať každý - ľudskosť, sloboda, rovnosť, láska, zmysel života, smrť. Záverečný monológ Kathy v ktorom uvažuje, SPOILER v čom je iná, horšia a menejcennejšia ako tí, pre ktorých musí umrieť, prečo oni môžu žiť aj sto rokov, a ona iba tridsať, prečo oni môžu mať deti, a ona nie, prečo oni majú na výber, a ona nie, KONIEC SPOILER, musí zasiahnuť do duše každého človeka. A zabudla by som -"galéria" z internátnej školy, ako pokus zistiť, či darcovské deti vôbec majú dušu - mi vyrazila dych. Skvelý námet dopĺňa nádherný vizuál, pevná réžia, a vierohodné herecké výkony hlavného tria, vynikajúcej Carey Mulligan, Andrewa Garfielda a Kiery Knightly. A hudba - ťaživá, ale prekrásna. Podobný námet mal možno Bayov Ostrov - lenže ten ho poňal úplne inak - mainstreamovo a akčne. Mne Never let me go skôr pripomenulo Children of men, alebo Womb. A napriek tomu... to malo niečo svojské - akési čaro, ktoré vo mne bude ešte dlho rezonovať... spolu s ťaživou otázkou: Čo ak sa niečoho takéhoto dožijem?. ***** a 90%. ()

zuzza11

Jsem strašně ráda, jaký vedu život a zároveň nerada jak s ním pohrdám..... tak tomu se říká nápor na psychiku. Víc depresivní film jsem snad ještě neviděla... ()

Cannonball

Na druhý krát som pochopil, že nejde o etické otázky ohľadom donorov ale medziľudské vzťahy, preto som navýšil o jednu hviezdu. ()

Yweet

Pokud je cílem filmu (popřípadě knihy) vzbudit emoce tak tady se to povedlo. Od začátku u mě byla vyloženě nenávist k společnosti a zároveň sympatie k Tommymu a Kathy - navíc jsou oba spojeni s příjemnými herci. Kieru vyloženěn nemusím. Je to silný film s hromadou pocitů, které se míchají a ve výsledku kroutíte hlavou a pláčete, ale stojí to za to. Možná zpracování není na 5 hvězdiček, ale film plní základní účel - nutí zamyslet se a probouzí pocity. ()

TerezkaV

Málokterý film mě rozbrečí. A tento to dokázal. Naprosto úžasní herci a hlavně ten příběh. Vážně mě to chytlo za srdce. Keira byla samozřejmě skvělá jako vždy. ()

moviepill

Som chlap, ale tento film a myšlienka pôvodnej knihy ma vnútorne rozvrátili na veľmi dlhú dobu. A za tých pár sĺz sa tiež nehanbím. Myslím, že každý z nás si v sebe a svojej minulosti nosí takého "tommyho"... ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)