Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

panmroz

podobné etické téma jako Bayův Ostrov, tentokráte v melodramatickém provedení; bohužel snímek není nikterak zábavný ani sdělný, dojemnost navozuje neustálým vrzáním houslí a ani jednou v něm nic nevybuchne, což se ale melodramatům někdy stává. Vizuální stránka věci, stejně jako v Romanekově předchozím snímku funguje perfektně, těším se jen, až už nebude vydána napospas takto rozvleklým a neispirativním scénářům. ()

kdosizrosy

Popravdě nevím. Mohl to být skvělý film. Zápletka je dobrá, neotřelá a silná, ale režisér ne a ne z ní něco pořádně dostat. Po vizuální stránce, dá se říct, to nemá žádnou chybu a po celou dobu se na to hrozně hezky kouká, ale schází tomu to psychické vypětí, ty emoce, které tam celou dobu rozhodně jsou, jen nejsou dotaženy do konce, a tak je spousta míst tak trochu "hluchých". Také by to chtělo lépe vystihnout a popsat ten svět, systém, podle kterého to všechno funguje - ostatně jak už tady někdo psal. Trochu mě to zklamalo, čekala jsem víc. Jsem zvědavá na knihu. ()

embecka

Akosi znecitlivievam... Uznávam, je to smutný pohľad na ľudí ako súčiastky. Ale téma klonov ma akosi viac berie skôr v spracovaní Ostrova. Tento film bol celý akoby natočený v režime "sépia" a to ma časom začalo nudiť. A to som sa naň tak tešila :/ Zostal len sépiový priemer. ()

Mrs.Bailey

Kdyby se aspoň pokusili udělat něco víc...Dávám 4 hvězdy. Tři za příběh a tu čtvrtou za skvělou režii, kameru a moc dobrý herecký výkon ústřední trojice. ()

toi-toi

Ostrov a Zápisník jednej lásky sa po pár pohárikoch banánového daiquiri spolu spustili a splodili toto slzavé sci-fi. ()

Salmayo

Podobný námět jako v Ostrově, ale tam se hl. hrdinové aspoň snaží s tou nepříznivou vyhlídkou něco udělat. Tady jsou jen zamilovaní, o nic se nepokusí a jen čekají jako já až to skončí. ()

LuccinyFilmy

***spoilery***Vysvětlení fungování této alternativy našeho světa je minimální. Nemá smysl čekat na odhalení důvodu, proč se dárci nevzbouří, nepokusí se utéct nebo se nějak jinak postavit svému osudu. Musíte prostě předpokládat, že to tak je a nikoho nenapadne vysvobodit se jinak, než v rámci vymezených možností (žádost o odklad). Celý film tedy sledujete psychologický portrét jedné dárkyně/ošetřovatelky a jejích přátel. Jedná se ovšem o natolik nevýraznou a smířenou osobu, že je takový i její příběh. Je to takové melancholické, nevýrazné sci-fi s netradiční strukturou příběhu - nedojde k žádnému zvratu, nic se neobjasní, nikdo se nezmění, vyústěním příběhu je odevzdání se. "Milostný" trojúhelník je zvláštní a nepřesvědčivý, jelikož hlavní mužská postava je nesnesitelná. ()

Pawlisman

Zajímavý nápad s dárci, ale jinak mě to vůbec nechytlo a druhou půlku jsem pronudil. Ani Keira se mi sem nehodila. 6,5/10 ()

Dlubal David

Mám rád filmy, které si jdou svým vlastním tempem, ze kterých vyzařují emoce; filmy, které jsou na první pohled velice jednoduché, ale to jen zdánlivě, protože ve skutečnosti zasáhnou niterně a člověka nutí přemýšlet a číst mezi řádky. Mám rád filmy, které mají jistý přesah, právě jako Never Let Me Go. ■ Ze začátku je to tak trochu The Falling mixnuté The Discovery a zamíchané s Proyecto Lázaro, aby to následně sklouzlo k The Awakening a Innocence, ale pak to překvapivě spěje k The Lobster a vykoupe nás to v slzách Code 46. ■ To, co se zprvu zdá býti jakýmsi divným romantickým mysteriózním dramatem, se s každou další minutou oprošťuje od své romantické linky a stále více vstupuje do vod psychologického dramatu, kde nám pomalu a bez upozornění máčí obličeje ve slané vodě. Jsme svědky vyrovnávání se s ublíženími z minulosti, které však nejde odehnat mávnutím kouzelné hůlky, a tak hořkost a tichá zlost si vybírají svou daň ve formě výčitek svědomí. Když pak s optimistickým naladěním na tu správnou notu sledujeme těžké procitnutí, smutek a žal se stávají našimi spoluvězni; v tom malém nicotném prostoru, kde vědomí, nevědomí a bezvědomí sídlo má, říkejme tomu: člověk. ■ Ten film tak nutně nutí k zamyšlení, že otevřený člověk se bojí otevřít se ještě víc, aby nezjistil, že žije ve světě bez etických hranic... Je to celé tak smutné, ale tak zajímavé, tak smutné, až je to vlastně krásné. ■ Nemá smysl se zde rozepisovat o samotném ději a o hercích, protože tohle je přesně ten typ filmu, který musíš sám vidět, sám ho prožít, abys věděl, abys pochopil, abys cítil... ◢ ■ ◣ (R) [89/100] ■ (K) [88/100] ■ (V) [81/100] ■ (H) Carey Hannah MULLIGAN [87/100] ● Sally Cecilia HAWKINS [81/100] ● Keira Christina KNIGHTLEY [60/100] ● Isobel "Izzy" MEIKLE-SMALL [63/100] ● Ella PURNELL [70/100] ● Andrew Russell GARFIELD [60/100] ● Charles John ROWE [63/100] ● Tessa Charlotte RAMPLING [60/100] ■ (♫) [70/100] ■ (E) The Discovery (2017) ● Proyecto Lázaro (2016) ● The Falling (2014) ● Les Revenants (2004) ● The Village (2004) ● Innocence (2004) ● Minority Report (2002) ● The Awakening (2011) ● Another Earth (2011) ● Cloud Atlas (2012) ● Picnic at Hanging Rock (1975) ● Moon (2009) ● Colonia (2015) ● Harry Potter and the Sorcerer's Stone (2001) ● TiMER (2009) ● THX 1138 (1971) ● The Final Cut (2004) ● Equilibrium (2002) ● Children of Men (2006) ● Code 46 (2003) ● Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (2010) ● Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (2011) ● The Lobster (2015) ● Krakatit (1948) ● Planet of the Apes (1967) ● Surrogates (2009) ● Zuo you / In Love We Trust (2007) ■ (Č) 2 ■ (P) [28-VII-2016] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [79/100] ■ (N) [30-X-2017; 17:30] [1080p] ϿϾ [PZ-cz] [95/100] ■ (CSFD) dezorzMaemifmashzebu_czAwerGechitkaSpenatka(C) [87/100] ()

ddf76

Knihu od Kazua Ishigury jsem necetl, takze hodnotim jen film. Na filmu me zarazelo, ze kloni byli odevzdani a v pohode sli na smrt, jak stado ovci. Takze nevim jestli je to knihou nebo zmrsenym scenarem. ()

ashtangi

Skvělý námět, nádherná hudba, poetické, klidné a přesto plné hlubokých citů a skvělých hereckých výkonů. Tento film mě hodně překvapil a moc se mi líbil. ()

barteca

Každopádně zvláštní uhlazená atmosféra filmu neladící s drsným tématem darování orgánů. Zvláštní konstrukt. ()

Móó

Jako film zajímavé, šokující, překvapující, nepředstavitelné, depresivní. Takhle bych mohla pokračovat dál. Z filmu byla cítit jakási prázdnota, což mě děsilo, ale zároveň jsem se od něj nedokázala odtrhnout. V poslední řadě bych chtěla pochválit herecké výkony. Stojí za zhlédnutí. ()

edie sedgwic

Kazuo Ishiguro vymyslel genialny namet, ktory sa vo filme malinko straca. Film je vsak krasny a az na neuplne rozvitie dystopickej temy mu nemozno vela vycitat. ()

KOZEL84

Čekal sem romantiku mírně říznutou sci-fi a dostal hodně fi-fi,kde láska hory nepřenáší.Žádná budoucnost,ale chytré zasazení do alternativní minulosti,kdy etika dostávala naprdel plošně a ne jednotlivci,jako dnes (teda jako ne někde v džungli).No ale stejně tohle je trochu moc a k té snůšce nesmyslů co tu opět vyblila kiddo.Spoilery:1)darovat krev,nikdo nejde s tím,že umře-to je malý detail 2)každý živý tvor na téhle planetě,i to nejtupější hovado,které jen žere a sere,chce PŘEŽÍT!!!!!!To nemá nic společného s lidskostí-to je instinkt,který nikoho a nic nikdo neučí,nezískává se výchovou a je mu prdele společnost nebo nedejbože obětování se v zájmu vyššího dobra (vyššího sobectví),čili reakce ''proč se nebouřili'' není fujdementální nepochopení,ale přirozená reakce 3)útěk samozřejmě lze uskutečnit bez účasti druhé strany,kor když stačí sebrat se a jít 4)postavy nežijou v naprostém odloučení od vnějšího světa (ani nikdo beznadějným utrpením,neláme jejich vůli žít),ale jen dočasně v uzavřených komunitách,kde můžou mít přinejhorším jeden druhého (nebo třetího),což některým stačí.Kdyby teda zdrhli a pak doklepali na nepřizpůsobení se nebo nechápání společnosti(í),budiž.Lidé se ale učí a přizpůsobují (i kdyby jen bezduše kopírovali) a ani já nejsem takový misantrop abych tenhle koncept přijal (určitě ne u všech)....takže ty a Koza Nakaši (a možná to v knize podal líp-nevím-nečetl sem) si klidně odevzdaně lehněte pod kudlu,ale můj klon říká nasrat!! 5)pocit nedostatku času má člověk před nevyhnutelnou smrtí-může-li se jí vyhnout-vyhne se jí! 6)Ostrov to musí připomenout každému kdo ho viděl,ale určitě nejde o žádné vykrádání a i kdyby postavy věděly o nemorálním podniku několika miliardářů,nedávalo by jim to smysl a nebylo (by) to prvotním podnětem k jejich vzpouře (věděly hovno kdo za tím stojí) a sme zpátky u PŘEŽÍT! PS:neplakal sem PSS:mám já to ale starostiPSSS:Garfield furt ne.Mulligan konečně jo.PSSSS:(něco tu uniká) baví mě to zaryté mlčení zdejších intelektuálních veličin,kterým zavře hubu jedna zakomplexovaná lopata (tebe bych chtěl mít doma!).Tlééskám samci! ()

jorgus

pripada mi ze tento film je docela zde podhodnocen..hodne zajimave a ozehave tema podane absolutne civilnim pojetim..fakt jsem si to uzil:) ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)