Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

cunicekb

Námět skvělý, otázka etiky pěkně zpracovaná - děti jsou odmalička vedeni, že tak to bude a tak je to správné a pak nejsou schopni se jakkoliv vzepřít, neumí za svůj život bojovat, ale přitom cítí, milují - jsou jen produkt, podřadné zboží, nebo jsou plnohodnotné lidské bytosti? Celý film jsem ale měla pocit, jakoby ty emoce byly někde ukryté a nemohly se prodrat na povrch. Byl to snad tvůrčí záměr, aby jsme cítili chvění, které nesmí na povrch, nebo to tvůrci prostě "nedotáhli"? Docela mě to mrzí. Podobné filmy přímo miluju, ale tenhle mi úplně srdcem nepohnul, celou dobu mi tam "něco" chybělo. Nejvíc se mi líbil závěrečný monolog hlavní hrdinky, která měla pravdu - všichni jednou pojdem. Přemýšlím, zda si nepřečíst knihu, možná bych v ní našla ono pomyslné "něco". ()

Edeltruda

Lovestory ve zvláštně hybridních scifi-retro kulisách. S podobně pasivními hrdiny a melancholií, jaká byla třeba ve filmu Pokání. Hodně mi v něm ale chyběl celospolečenský rozměr fungování tohoto "světa". ()

Domas88

Dlouho jsem neviděl takhle silný, citový film... Moc dobře udělaný, jeden z těch hodně povedených, jen podruhé ho už opravdu vidět nechci, nějak mně vyprázdnil citově... ()

Blazis34

Samotné téma je opravdu smutné. Moc radosti a úsměvu divák z děje nemá. Tudíž je to velice emotivní a silné. Dětské postavy se minimálně vyrovnaly těm dospělím, protože ani má oblíbená Keira Knightley mě nepřesvědčila. Chyběl mi i větší důvod , proč že tyto děti jsou určeny ošklivě řečeno na porážku. Z toho se dalo vyždímat ještě více a film mohl být ještě citlivější a hlubší. Takto to u mě stačí na 65% - tři hvězdy. ()

Drozdo57

Yada, yada, yada. Ano, chápem. Títo ľudia majú ešte menej času a dokážu sa tešiť a užívať si tento veľmi obmedzený čas. Mega. Ale to je nepochopenie nášho systému. Bežný život nie je ľahké zvládnuť aj preto, pretože musíš myslieť na budúcnosť. A máš zodpovednosť za ľudí okolo seba. Takže niekedy musíš obetovať súčasný čas napríklad na to, aby si pracoval v práci, ktorá nie je až taká zábavná, aby si v budúcnosti mohol zabezpečiť lepší život sebe a svojim potomkom. Celý tento príbeh je zasa iba šuter v pseudofilozofickom obale pre otupelú súčasnú populáciu, keď sa modrovlasé študentky filmových vied budú so svojim vyučujúcim, čo vyzerá ako údržbár komunistickej fabriky, budú navzájom masírovať v tom, aké hlbokomyseľné to je. Nie je. A film tiež nie je nič extra. Jediné, čo ma zaujímalo boli presne veci, čo vo filme neboli vysvetlené. Inak je to plytká hra na city. ()

Mamutol odpad!

Proč by se mladí, zdraví a svobodní lidé nechávali dobrovolně rozebírat na orgány ? Film je pekelně nudnej, roztahanej a vůbec nedává smysl. ()

rigby

Láska, nad kterou visí stín neodvratné smrti. Láska, která věří, že tu smrt oddálí. Velmi krutý film, ve kterém každá minuta trhá srdce na kusy. A konec se neúprosně blíží. Morituri te salutant! ()

Rodriguess

Nadherne,skutocne emotivne co na dnesnu dobu dost nevydane! Krasny film po ktorom som boj riadne otraseny a zmateny. Bolo to fakt fascinujuci zazitok a Garfield to skvele! ()

Honzad007

Představte si, že by J.K. Rowlingová napsala Harryho Pottera bez tak geniální propracovanosti kouzelnického světa. Představte si, že by J.R.R. Tolkien nevypracoval tak úchvatnou historii všech svých ras. Jak by to vypadalo? Asi podobně jako Never let me go. Poměrně zajímavá hlavní myšlenka, která ale postrádá jakékoliv podrobnější objasnění, která obsahuje šílené logické trhliny a naprosto divákovi nic neusnadňuje, pouze ho nutí si naprosto logické pasáže domýšlet. Jak celý systém funguje? Proč si hlavní postavy nikdy ani nepřipustí otázku, co kdyby nedarovali? Co kdyby se vzepřeli osudu? Jak je to s tzv. předlohami? A proč se autoři více nezabývali Hailshamem a jeho zaměstnanci? Tolik otázek, tak málo odpovědí. Úvodní část docela bavila, školní sterilní prostředí bylo znázorněno úchvatně, ale během zbylé části filmu se z něj vyklubovala naprosto nelogická a depresivní podívaná, leč slušně zahraná ale s absencí jakékoliv koncepce příběhu. Náročný, ničím vyjímečný a ve výsledku tedy silně podprůměrný příběh. ()

Wynne

Na konci knížky jsem byla plná emocí - na konci filmu nezůstalo nic. Keira tu vykrádá samu sebe, příběh je vystaven stylem "rychle na věc", nenutí člověka přemýšlet a co ty depresivní scény a záběry, které už mě asi nijak neohromí? Zkrátka se moc tlačilo na pilu, tam kde se nemělo a naopak... Celkově blah(dvakrát). ()

Destiny_M

I keď téma bola zaujímavá a neobvyklá, nevtiahla ma do príbehu. Neustále som počula ako mi v mysli víri myšlienka, že takého zverstva a absurdity sa ľudstvo dopúšťať nemôže..Preto som len nemo pozerala a ľutovala tak naoko. Napriek tomu všetkému mi film dal veľa,.. každý raz dokončíme, máme len jeden život a ten by sme mali ŽIŤ.... ()

musculimus

"Myslíte, že by se lidi chtěli vrátit do doby, kdy by mohli dostat rakovinu nebo rakovinu prsu? ... Ne, samozřejmě, že ne." Vědomí toho, že jste vychováni (a pravděpodobně i zrozeni) jenom k jedinému účelu a tomu nemůžete utéct, váš život je nalajnovaný dopředu a ohraničený určitým počtem silně kontrastuje s úplně opačnými motivy, jako např. volné moře, racek letící ve vzduchu, stará rybářská loď, která naprosto svobodně leží na rozlehlé pískové pláni za odlivu. Ústřední trojice hraje skvěle, nejvíce se mi líbil výkon Andrewa Garfielda (The Social Network) jakožto Tommyho. Hudba Rachel Portman je opět pasující. Oceňuji účes Carey, který nádherně dokreslil dobu, ve které se to odehrává. ()

david666

no teda čekal jsem po úvodních minutách podstatně více. Postupem času se děj nějak rozplizl a celkem mě nudil. Nějak jsem nedokázal uvěřit zápletce - přišla mi hodně nereálná a děravá. Atmosféra vcelku Ok, ale ta pomalost filmu me uspívala. ()

lucy.lu

Zápletka se na první pohled nápadně podobná Ostrovu Michaela Baye, zdání však klame – ačkoliv jsou oba snímky zaměřeny na identické osudy lidských dárců, každý později směřuje k jinému poselství. Kde jeden řeší útěk a snahu o přežití, druhý se koncentruje na otázky samotného (ne)bytí. Never Let Me Go se vyznačuje pomalým tempem, emotivně prokreslenou poetikou a v neposlední řadě výbornými hereckými výkony, které podtrhuje podmanivá hudba. Nemusí sednout každému, ale každopádně stojí za zhlédnutí. ()

Zelko

Nápad zaujímavý, no chýbalo tu tak veľa informácii a po skončení som nerozumel viacerým veciam, ktoré neboli vo filme vysvetlené. Lepšie hodnotenie si naozaj nezaslúži. ()

mullpavel

Smutné! Otázka etiky a morálky prostupuje celý film, který je skvělý v tom, že se dokonale vcítíte do lidských bytostí, které byly stvořeny jen proto, aby se v dospělosti staly dárci orgánů. Úzkost a prázdnota vás ovládnou. Nemají budoucnost! Nemají svobodu! A svého života se vzdají, aniž by bojovali! Jediné, co mi chybělo, byl určitý nákres fungování celého systému. I když na druhou stranu, o to v tomto filmu ani nejde. ()

Abalzo

Velice emocionální příběh přivádějící nás k zamyšlení nad lidskou existencí, pomíjivostí a touhou po vymýcení nemocí a prodloužení délky života. ()

AceDandelion

Nejradši bych napsala jednu větu ,která mi prostřelila hlavu, ale nemůžu,jelikož by to pak bylo zcela jasné. Pokračmo - We didn't have The Gallery in order for looking into your souls.We had The Gallery to see if u have souls at all. A tohle není jedinej moment, kterej mi trhal srdce. Bylo mi řečeno, ze je to nejsmutnejsi film ever, já teda znám horší, ale tenhle film má svoje kouzlo ( také dost díky sichravé Anglii, kde je film natočen ).Má svůj význam a stojí za to, se na něj podívat. Co se herců týče - Keira možná neumí zahrát ženu propadlou hlubokým citům, ale má vlastní styl, má charisma a rozhodně ji nazávat herečkou můžeme, Carey a Andrew jsou podle mě sice nováčci, ale rozhodně mají, co předvést a oba dva se mi prokázali jako schopní herci, i mimo tento film. / We all complete. Maybe none of us really understand what we've lived through, or feel we've had enough time. 4* ()

DekaDance

Divnej film... typická romanťárna darovaných orgánů. Nelogický, nesnesitelný! Ale fakt se mi to líbilo :) Ačkoliv udělat z toho víc sci-fi než romantický drama by bodlo. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)