Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

jouzy

Celkem pěkně propracovaný příběh, asi dokonale vybraní herci. Ale úplně bez emocí, asi, až na jednu vyjímku při odjezdu od Madam. Chybí boj oživot, útěk nebo alespoň snaha, ale výchova je výchova, proto za tři. ()

alfonzik

Ak budeme vychovávaný a odmala vedení k svojej sudbe nech už je akákoľvek, určite s ňou budeme zmierený dávno pred jej naplnením. Keď človek nevidí čo jeho zraku upierajú, to jeho srdce nezlomí, a naďalej bude tehlou v pilieri chrámu vyvolených. Ako hovorí Cervenak, vo svojom komentári, pýtať sa na to ako vo filme funguje systém alebo „prečo sa nebúria“ nemá na vychutnanie diela veľký zmysel. Ak by som ale mal na túto otázku hľadať dáke vysvetlenie či paralelu, potom nájdem mnoho bezvýznamných zemí, s ešte bezvýznamnejšími jednotlivcami, kam sa zlievajú odpadky celého sveta, a kde človek, pod vrstvou kamenia pokorne a bez vzbury pochová hladom zosnulého blízkeho, pretože vie a je naučený, že tak to na svete chodí, tak sa to musí stať. Ale aj napriek tomu, že chod zeme, ohodnotil, jeho život na cenu dlaždičky v obrubníku na ktorom vysedáva opilec, je schopný sa zaradovať aj z toho čo pre ostatných je málo. V tomto filme majú hrdinovia taktiež ponechanú nádej, že aj v kratšom čase, ale predsa, je možné zažiť lásku, šťastie a možno aj ďalšie veci ktoré im osud zdanlivo odoprel. Nádherný film, plný sĺz, pekných obrazov a melancholickej hudby medzi iným hovorí aj „Nežeňme sa zbytočne za susedovým autom, lepším domom a naplnením billboardových sľubov, ale tešme sa aj z maličkostí skôr než bude neskoro“ ()

moriero

Nějak jsem tohle dílko nepobral. Herecké výkony bezchybné, kamera a střih fantastické. Ale dějová linka? WTF...? Proč...? Jak...? Kde...? Chápu princip alternativních a paralelních světů, ale tady mi chyběla nastolená pravidla a jejich odůvodněné zákonitosti. Už v Ostrově bylo všechno perfektně nalajnováno, vysvětlení u některých filmů ani není třeba. Rád si vypomáhám svou fantazií. Ale tady se moje fantazie nemohla ničeho chytit. Kdyby ta sadistická úča na podiu na férovku řekla: "Hele děcka, jste klony, tak se nedivte, že vás pak rozřežeme... Nebo jste všichni spodina společnosti a podle nové vyhlášky...té a té...jste tedy ze zákona méněcenní...." Ale 70-tá léta a anglická internátní škola? Znovu se ptám proboha proč? ()

jjjerry

Nerozumim tak vysokému hodnocení. Patrně způsobeno hlasováním naivních romantických holek. I kdybych zapomněl na tu absolutně nesmyslnou "zápletku" (vedle níž je Hunger games na urovni technického dokumentu =). Tak herci jsou nudní, některým sem to fakt nevěřil a celkově je to plochá nuda a zase nuda. ()

topvideo odpad!

Nestačím sa čudovať tomuto príbeho zo "Severnej Kórei". I keď by, čisto teoreticky, taká spoločnosť jestvovala, nechápem stádovité konanie darcov. Nuda, nuda, nuda.... ()

tomas_j

Moc se mi líbilo komornější (neakční zpracování) a jak bylo hezky ukázáno, že přecijen "jsou jiní". Už odmala byli připravováni na to, aby neměli svoje emoce, aby si zvykli jen a jen na svoji roli. ()

Nugat

Moc moc moc nezodpovězených otázek.... i když poetické a krásné, herci úžasní, záběry podmaňující. ()

Kalda69

Po Ostrovu me tento film az tolik nenadchnul ale vzhledem k tomu, ze film i knizni predloha vysli ve stejnou dobu a diametralne se lisi dynamikou deje a vlastne i zaverem, tak porad stoji za to tenhle kousek videt. Jen by me zajimalo proc zkoumali jestli ty deti maji nejakou dusi (nejspis by mohlo byt vysvetleno v knize, jestli se jedna o nejaky klony apod.). ()

Merenre

Příběhu chybí výraznější příběhový oblouk, celý působí jako expozice pro něco, co teprve přijde. Příliš rychlým projížděním časem navíc neumožní získat k postavám nebo situacím nějaké pouto. Co musím ocenit je atmosféra. ()

Dvojirakri

Řeknu vám, už dlouho jsem nebyl ze žádného filmu tak rozpolcený. Nádherná hudba, kamera, světlo, báječné hraní, i pěkný příběh, ale v tom je i jádro pudla, protože postavy a jejich osudy mi byly naprosto lhostejné. Dystopické romantické drama? Ok, jsem ochotný to brát jako žánr sám pro sebe, ale v tom případě to není nic pro mě, stejně jako třeba fantasy nebo sci-fi ze současnosti/nedávné minulosti. Jak se s tím ale teď poprat? Shodit to odpadem či jednou hvězdou? To ne, řemeslo je to každým coulem nadprůměrné. Dokonce chápu lidi které snímek rozpláče. Takže zlatá střední cesta. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

RNDr.Strom

Nejlepší by asi bylo, kdyby bylo možné dát místo hvězd otazník. Asi totiž vůbec nechápu pointu, možná to měla být nějaká metafora na *systém*, ale ta premisa byla tak nerealistická a děj tak prázdný, že se mi nepodařilo nic pochytit. Opravdu matoucí film. ()

gejzuško

MFF - Bratislava 2010. Hoci nedosahujúci rozpínavej precíznosti a údernosti predlohy (hlavne v úvode a detských spomienkach), je Never Let Me Go komorným a strhujúcim pohľadom na osudy, myšlienky a pohnútky mladých ľudí, ktorí nemajú vo svojej dospelosti na výber tak ako iní, boli totiž stvorení pre konkrétny účel, ktorý zväzuje ich emócie, akékoľvek sny či spoločenské vnímania. Romanek stavil na klasický ráz a zdanlivo strohý tón, ktorý však ide zarovno s rozprávaním geniálneho Ishigura a podtrháva atmosféru a ťaživú osudovosť postáv, ktorých vzťahy sa vyvíjajú počas ich krátkeho života a nenaplnených ilúzií,ktoré im dávajú dýchať. Komplexnosť, to je to slovo, ktoré sedí úžasnému románu, ktorého filmová adaptácia, hoci s niekoľkými muchami (osobne by som bral výraznejšiu stopáž, v ktorej by vzťahovosť mohla vyzrieť o niečo prirodzenejšie a menej zrýchlene) no predsa krásne dorážajúca koláž zdanlivo jednoduchých ideí, ktoré však vo svojej čistej obšírnosti rozohrávajú nikdy nekončiacu polemiku toho, čo nás vlastne robí ľuďmi. K tomu si prirátajte, krásne prostredie, osudovosť nôt Rachel Portman v kolaborácii s úžasne napísanými a zahranými (i vedľajšími) charaktermi, ktoré vám po projekcii nie a nie prestať núkať tú jednu, horkosladkú myšlienku, ktorá je skrytá v gestách i pohľadoch obyčajných stvorení, akými my ľudia zdanlivo sme. Tento film si zaslúži pozornosť, už len pre narastajúcu silu posolstva, ktoré nie je klišoidné či moralistické, naopak, len naprosto ľudské. ()

ragtime

Po zhliadhnutí tohoto filmu mi bolo doslova fyzicky zle. Predstava, že spoločnosť dokáže niečo také tolerovať so sklopenými očami, je pre mňa otrasná. Veľkou devízou je trojica hlavných predstaviteľov, kde Keira prekvapuje, Carey je neskutočný talent a Andrew Garfield veľmi presvedčivý herec. Teším sa na ďalšie filmy hlavne posledne 2 menovaných. ()

Fazulina

Wooow... Síla. Ani nevím, jak vyjádřit atmosféru filmu slovy, ale zapůsobila na mě doufám tak, jak měla. Vletěla jsem do filmu nepolíbeně, netušila jsem, o čem je, a prvních pár minut jsem očekávala druhá Pravidla moštárny... O to víc mě překvapil naprosto nečekaný (mnou) dějový zvrat a ztvárnění smíření s osudem hlavních hrdinů... Dokonalé bylo i zasazení časové i místní, dobře vybraní herci, zkrátka pro mě nevšední filmový zážitek. Jeden z filmů, které mě naprosto odzbrojily, ale nechci se na ně podívat znovu. ()

(fun)tomas

Milujem filmy a knihy s antiutopistickou tematikou. Navyše som čítal knihu Never Let Me Go, takže budem porovnávať. Síce mi zo začiatku dosť prekážalo, že niektoré repliky pochádzajú priamo z knihy, ale vychádzajú z úst iných postáv (pričom v knihe to bola zásadná cesta k spoznávaniu ústrednej trojice), no ako sa film pomaly rozvíjal ďalej, prestával som to vnímať. Okrem toho sa tu vyskytujú maličkosti, ktoré sa dozvieme priamo už na začiatku (napríklad meno Madame alebo existencia galérie), o ktorých by študenti Hailshamu vôbec nemali vedieť. Avšak takéto nedostatky (ak sú to vôbec nedostatky) určite nebudú prekážať ľuďom, ktorí nečítali knihu. Čo ma však príjemne prekvapilo, že tvorcovia filmu presne vystihli pomalú, mierne depresívnu atmosféru filmu s niektorými pekelne silnými scénami (najmä v závere filmu). Takže vo výsledku som celkom spokojný, a preto som hodnotil tak, ako som hodnotil. A Carey Mulligan, Andrew Garfield a Keira Knightley - vynikajúco, vynikajúco a ešte raz do tretice vynikajúco. Keby som ja robil casting, vybral by som si práve týchto troch hercov. ()

Jan Preissler

Never let me go si zaslouží o dost vyšší hodnocení. Film je to sice dost smutný, melancholický a depresivní, ale jakousi zvláštní formou nám ukazuje, čeho je lidstvo schopné. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)