Neopouštěj mě

• USA Never Let Me Go (více)

V blízké budoucnosti pracuje jednatřicetiletá Britka Kathy H. jako pečovatelka dárců orgánů. Její práce je těžká, vyčerpávající a depresivní, neboť většina lidí, s kterými v sanatoriu přijde do styku, po nějaké době umírá. Když se mezi pacienty a umírajícími začnou objevovat i její bývalí spolužáci a známí, ponoří se Kathy do nostalgických vzpomínek na své dětství, na své dva nejlepší přátele Ruth a Tommyho, ale především na své neobvyklé dospívání na záhadami opředené internátní škole Hailsham. Kathy se probírá vzpomínkami na zvláštní posedlost školou umění, na učitele štítící se svých žáků, na podivné poznámky o poslání dětí i na šok, který Kathy pocítila, když jí toto poslání bylo vyjeveno. Nyní již Kathy nemá co ztratit, neb kruh jejího života se právě uzavírá.
Dystopický román Neopouštěj mě (Never Let Me Go) z pera anglického spisovatele japonského původu Kazua Ishigura se od svého vydání v roce 2005 hřeje na výsluní přízně literárních kritiků, kteří jej odměnili nominací na prestižní Man Bookerovu cenu a příčkou v žebříčku týdeníku Time „100 nejlepších anglicky psaných románů z let 1923-2006“. (kiddo)

veverysiak

Paradoxom je, že aj keď je film kľudne plynúci a miestami hraničí s nudnosťou, je nabitý enormne silnými emóciami, je naň potrebné sústredené vnímanie, otázky sú skraté v pozadí a kontexte, ale sú nástojčivé a extrémne silné, nie je a nikdy to nebude zlatý klinec programu alebo magnet na masy, ale sú filmy o oddychu a sú filmy o posolstve, takže 75% ()

punco

Veľmi pekný film, nemá význam rozpisovať sa o tom či myšlienka bola dostatočne rozvinutá alebo nie, všetko fungovalo ako malo, vzťahy boli uveriteľné a hlavne Carey Mulligan bola vynikajúca, aj vďaka tomuto filmu sa dostáva do mojej Top 10 medzi herečkami. ()

Venceslao90

Takový filozofičtější a psychologičtější "Ostrov". Natočené je to hezky, ale na to že je to v první řadě drama, tak to ve mě hlubší emoce nezanechalo. ()

jemenfoutiste

nežijeme na plno. a nežili naplno ani protagonisti, ktorí vedeli, že dokončenie je už na prahu. niekto tu spomínal, že nechápu , že nebojovali. teda by z tohto filmu urobili klasickú troj*. práve tá absencia nádeje (naozaj niekto veril, že existuje odklad?) urobila z tohto filmu nadpriemer, keď je človek konfrontovaný s krutou skutočnosťou, že ten čas proste v rukách nemáme, rovnako ako svoj život, rovnako ako životy iných. neskutočne výstižne natočený tragický film, ktorého pointa tkvela aj v tom, že niektoré veci sú nezvratné. ()

jessic

Sci-fi o dětech ze speciálního internátu, kde vyrůstají lidské klony jako dárcové orgánů. Vzhledem k tomu, že je od začátku jasný jejich konec a zároveň žádný z hrdinů se nepokusí o jakýkoliv protest a všichni se pomalu a odevzdaně blíží svému konci, začne za chvíli snímek nudit. Chvíli zaujala depresívní a beznadějná atmosféra, ale na mě působilo jako vymyšlený konstrukt bez života. Autorem knižní předlohy je Brit japonského původu Kazuo Ishigura (Soumrak dne). ()

misul96

Pohladí to po duši a donutí se zamyslet nad životem. Je to nepopsatelně úžasný. A jelikož spadám pod naprostý citlivky, tak jsem si ukápla několik slz na tričko. Rozhodně to není lék na bolavý srdíčko, ale takovýhle filmy já můžu! ()

Brenda.Ch

Velmi depresivní film, u kterého mi bylo hodně smutno...až zoufale smutno. Zarážela mě pokora, s jakou ti lidé brali svůj osud a jediné vzepření jsem viděla jen u Tommyho, který už jako dítě byl víc "svůj" než jiní, ale stejně mu to bylo k ničemu. Je to k zbláznění zoufalé... a tak nehorázně kruté a troufalé vůbec tvořit bytosti s duší a schopností milovat na tak podlé účely... Velmi hezký film, navzdory depresivnosti má v sobě poetiku a tak v závěru ani nevím, jestli mám plakat, nebo se smutně usmívat...určitě to stojí za zhlédnutí. ()

Scaevola

Těžko hodnotit snímek, který vsází na obtížně zachytitelné emoce bouřené stavem, jenž není dostatečně předložen ani vysvětlen. A otázka, proč se vlastně nikdo nestaví na odpor, mi nedávala spát... Všichni někde hluboko doufáme, že naše existence má nějaký smysl: Tihle hrdinové ho mají až příliš hmatatelně před sebou. ()

laurence

Vynikající herci dostávají dostatek prostoru, čímž naštěstí kompenzují slabý příběh. Konec je vlastně nijaký. ()

kolodej1

uf, to tedy byla pořádná pitomost!!! Autor si zjevně s logikou nijak hlavu nelámal. Už s výchozí situací jsem měl velký problém, že by něco takového připustila společnost a svět, je nepředstavitelné. Ale že by samotné oběti genocidy byly do jednoho smířené se svým osudem a nikoho by nenapadlo tomu vzdorovat, to fakt skousnout neumím vůbec. Že by lidé jednali v rozporu se svými základními pudy, s pudem sebezáchovy, to je trochu příliš. Spíš by reagovali v duchu filmu Ostrov. Vzhledem k tomu, že vše se točí právě kolem tohoto nesmyslu, hlavní aktéři snímku se chovají absurdně a tak i drtivá většina dialogů je neskutečně pitomých. Takže ani nelze hodnotit herecké výkony ani další aspekty snímku. Vlastně ani žádné zvláštní emoce se mnou necloumaly, vcítit se do takto vykreslených postav se moc nedalo, skoro bych řekl, že si ani nic jiného nezasloužili. Zlaté béčkové horory, proti tomuhle se tam všíchni chovají velmi logicky. Pokud by do něho zabloudil někdo z tohoto snímku, tak by to s nim vrah měl hodně jednoduché. Ten by mu neutíkal, jen by se maximálně smutně usmál. Komu vadí, když film naprosto postrádá logiku, tak bude zklamán. Nevěrohodně vymyšlený příběh, slátanina, která si hraje na umělecký film. Jak je vidno podle hodnocení, spousta lidí to sežrala i s navijákem. Jedna hvězda za hudbu, jediné, co se na filmu povedlo, jinak odpad ()

RomanT

Chce snad autor říci, že se k bytostem, které se až na svou apatičnost chovají jako lidé, bude stavět zbytek populace stejně apaticky? Ta stejná populace, která buduje přechody nad silnicemi pro žáby? ()

SuzieS

mě to příjde takové "drama na-sílu". Až tak to chtěli udělat dramatické, až ta snaha šla cítit v každém záběru ()

Spenatka

Film je podaný tak, že ani neváháte, zda by bylo něco takového ve společnosti možné. Díky tomu mi ani nepřišel jako sci-fi. Tak krásně nenápadně podané. Ano, ve filmu mi hodně chyběly jakékoli náznaky odporu, ale s tou výchovou je možné, že by s tím byli opravdu smířeni. A jednání lidí bylo... logické. Jen zkoumání, jestli někdo takový může mít duši... Romantika Nejlepší mi přijde, že vede k zamyšlení. Už jen, kdybyste věděli, že něco přijde, jak byste naložili s tím... časem svého života? Kiera Knightley zde krásně ztvárňuje pěknou mrchu, kterou jsem během sledování nenáviděla. Zatímco Carrey Mulligan hraje perfektně svoji roli smířené dívky, která má naděje, ale bere vše reálně, tak jak jí život vše připraví. Milostný trojúhelník, neetické chování a myšlenky, ... nemůžete čekat žádnou logiku. Chování je... jen na základě emocí. ()

metztlimoon

Carey bez makeupu s tým svojím umrnčaným kukučom sa tu našla. Nemám ju rada, zle sa mi na ňu pozerá. A vďaka tomu si zvyšok filmu vlastne ani nepamätám, len vo mne rezonuje taký rozpačitý dojem. ()

zazka

Kniha môže byť podľa mňa zaujímavejšia....Toto je nuda až hrôza a nepomôže jej ani Keira Knightly, ani Carey Mulligan. Natočené je to veľmi minimalisticky a realisticky. Niekomu sa práve toto na filme páči, niekomu to nezapasuje... ()

Luciasek.

Já jsem teda neplakala. Celé to bylo takové chladné, neosobní a rezignované, nedokázala jsem se napojit. Nepochopila jsem, jak se hlavní postava může přátelit s Ruth, která mi šíleně lezla na nervy. A taky nevím, jestli jsem pochopila ten systém dárcovství, neměli by se o dárce více starat? Nedovolit jim pojídat hranolky a colu, hlídat je, aby se jim nestala nehoda, třeba v autě? Co mě asi nejvíc odrovnalo, bylo obsazení dětských rolí, které bylo dospělým hercům až děsivě podobné. ()

halberdier

Hodně smutné a depresivní. Never Let Me Go je lepší sledovat, aniž o něm něco víte resp. nevíte, že je to i sci-fi např. Vychutnáte si tak postupně budovanou atmosféru zpočátku obyčejného příběhu a budete překvapení jeho dalším vývojem. A nebudete tolik řešit, jak to vlastně celé funguje - budete se soustředit jen na příběh ústřední trojice. A ta je hodně slušně zahraná (sympatická Carey Mulligan, tradičně dobrá Keira Knightley a slušný Andrew Gardfiled). Toto není film na hezký sobotní večer, ale spíš smutné zamyšlení nad smyslem života. ()

BalbiJirka

Zajímavý příběh, ačkoliv na můj vkus ne příliš chytře rozvinutý a bohužel logika příběhu dost pokulhává. Člověka se po většinu filmu drží otázky, na které vidí jasné a přímočaré řešení, ale bohužel samotné postavy jak kdyby tyto otázky vůbec neznaly.I přesto to byl dobrý film, akorát mu chybělo logické vysvětlení děje, což by z něj dělalo skvělý film. ()

Natalie Portman čeká Anihilace

22.10.2011

Klony Keiry Knightley útočí

Klony Keiry Knightley útočí

03.03.2009

Britská kráska konečně setřese dobový kostým a vklouzne do něčeho současnějšího, nebo možná dokonce futuristického. Zahraje si totiž v britském sci-fi thrilleru Never Let Me Go. Podrobnosti zápletky… (více)