Dívka, která si hrála s ohněm

• Švédsko Flickan som lekte med elden (více)

Filmové zpracování druhého dílu slavné knižní trilogie Stiega Larssona.  Novinář spolupracující s časopisem Milénium a jeho partnerka jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové (Noomi Rapace), která se po roce stráveném v zahraničí vrátila zpět do Švédska, aby svému poručníkovi připomněla jejich starou dohodu. Její poručník je ale brzy nalezen mrtvý a Lisbeth je i v tomto případě podezřelou číslo jedna. Policie po Lisbeth zahajuje celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Novinář Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) je ale přesvědčen o její nevině... (oficiální text distributora)

Radiq

Tak opět hooodně kvalitní snímeček, na kterej jsem se dokoukal ve dvě hodiny ráno, přestože jsem byl unavenej jak prasex a měl jsem za čtyři hoďky vstávat. Pěkně se to napojilo na první díl, ale kdo ho neviděl, nemusí zoufat, protože i tak se v ději dobře vyzná. Objeví se tam zajímavé vedlejší postavy a trošku se nám tam domotají rodinné vztahy, ale nebojte se, nejsou to žádný Rodinný pouta... Doporučuju... ()

bartias

Pokračování skvěle natočených Mužů, kteří nenávidí ženy se stylem vyprávění změnilo i žánr a je podstatně méně napínavější. Hlavní hrdina a hlavní hrdinka každý na vlastní pěst postupně odkrývají spiknutí vůči jednomu z nich spojené s obchodem s bílým masem. Složitý dějový propletenec pomalu prozrazuje víc o "Dívce s dračím tetováním", ale to co na papíře asi vypadá čtivě ve filmu působí schématicky a klišovitě. Dívka, která si hrála s ohněm vlastně není ničím víc než dvouhodinovou přípravou na závěrečnou část trilogie. ()

misulka03

Ihned po přečtení druhého dílu jsem měla chuť si celý příběh ještě jednou celý připomenout. Samozřejmě šla jsem do toho s tím, že filmové zpracování plno věcí vynechá, pozmění či úplně předělá. Pro mě tato skutečnost byla ještě citelnější, když mám v živé paměti veškeré detaily. A skutečně plno úžasný částí film vůbec neobsahuje nebo jsou výrazně pozměněny, ale s tím se už musí počítat. Přesto mě překvapily určité detaily, které mi přišly naprosto bezvýznamné a film se držel knížky, za což jsem ráda. Co se týče samotného filmu, je to skutečně slabší odvar jedničky, přestože knižně bych to úplně obrátila a druhý díl mě příběhem nadchnul. Domnívám se, že chyba je v dánské kinematografii, která chce z úspěchu spisovatele Stiega Larssona vydělat, co možná nejvíce a vyjít vstříc divákům s brzkými filmy. Na zpracování je to bohužel trochu znát. Přesto opět chválím herecké výkony. Lisbeth mi sedí naprosto skvěle. ()

vesper001

Mé prvotní okouzlení Larssonem i Finchovou adaptací už pominulo a jen tak pro pořádek jsem se podívala na zbývající švédské díly. Michael Nyqvist vypadá jako knedlík, Lisbeth jako kuřecí kůstka a Zala jako zelí. A pokud jste právě nedočetli poslední stránku knihy, mohou s vámi občasné dějové turbulence zahoupat. Finále je surově akční ad absurdum a do třetího dílu se mi ani moc nechtělo. Což je hodnocení, co zájem davů nevyvolá. ()

LeoH

Už mě to zdaleka tak nevcuclo jako misogynní muži, ale pořád solidní nadprůměr. S chápáním děje jsem problém neměl, leč rušily mě na jednu stranu momenty donebevolající hlouposti postav a na druhou stranu fyzické výkony z říše pohádek, podle mě obojí zbytečné a nezapadající do žánru vážně míněného „realistického“ thrilleru. A dechberoucí výtvarno ani hudebno se tentokrát jaksi nekonalo, jenom slušné řemeslo. — Na okraj, otevřel jsem v knihkupectví knížku a nevěřil svým očím, na kolik překladatelských nešvarů jsem narazil v pár náhodně nalistovaných odstavcích: nečeský slovosled, nadbytečná přivlastňovací zájmena, toporné dialogy... A možná to ani nebylo všechno překladem. Celkový pocit, jako kdyby to psalo sotva odrostlé dítě. Může být, že při souvislém čtení propracovanost děje a postav vykompenzuje neotesanost formy, ale já asi s díky zůstanu u filmů. ()

chelseaman22

Prvotním impulsem je vylíčit, co že všechno je ve vztahu knižní předloha/film špatně. Tento výčet je bohudík (nebo bohužel?) naprosto zmatečný. Hraní s ohněm působí jistěji, než-li muži, kteří ty ženy vážně nemusí. Lze polemizovat o tom, jestli nečtenář knižní předlohy může vůbec úplně pochopit, o co že tam vlastně jde. Nejbrutálnějším prvkem je všudypřítomnost lidí kolem padesátky (což vzbouzí nutkavé vzpomínky na střílečku RED s Brucem). Erika se před Kalem vrní jak ramlice v říji, mlátička Nejman na zmíněných 35 let vážně nevypadá a to nejpřekvapivější na konec - Lisbeth vypadá v paruce celkem k světu. Seveřané jsou v žánru krimi/thriller jako doma (vzpomeňme na Lov či Lovce hlav), avšak oprávněně se obávám, že Amíci Švédům v této sérii natrhnou anus (narážka na VZTAH Lisbeth - Bjurman čistě náhodná). 74% Celosvětový výdělek k 28. 2. 2013: $67,126,795 ()

A.Beech

Po vynikajúcej jednotke tu máme tentoraz slabší, takpovediac "nezaujímavý" dej, ktorý ponúka akurát surovo-drsný záver, ktorý dáva divákovi presne to, na čo bol naučený v jednotke. To načo sa divák tešil (minimálne ja), teda spojenie Mikael + Lisbeth, tu nedostaneme vôbec, respektíve len v poslenom obraze. Ich spojenie v tomto diely takpovediac absentuje. Celý diel sa zameriava na hladanie Lisbeth Mikaelom, pričom netušíme, prečo sa pred ním skrýva a nechce byť videná. Jednoznačne najslabší diel série. ()

markuc

Zdaleka nedosahuje kvalit prvniho dilu - male napinave, malo vysvetlujici a dost veci z kinhy chybi (pry). Usite horkou jehlou proste. ()

Sonnik

Po prvním seznamovacím díle přichází druhý, který má jít hodně do hloubky. Ale něco tomu chybí. Detektivka dobrá, ale oproštěna od atmosféry prvního dílu, děj už se neodehrává z velké části na ostrově a celkově jde vidět, že kniha byla hodně ostříhána. Lisbeth s Mickem se ale stejně pořád drží na vysoké úrovni a Lisbethina zainteresovanost se začíná vysvětlovat. ()

Belbo

Odmítám smlouvat a brát ohledy na stylové Muže co nenávidí ženy. Je mi šumák jak se dořeší události ve vosím hnízdu, pyromanka je směsicí amerického kýče a "rafinované" zápletky s nadupaností Kobry 11. Oproti předchozímu dílu, doslova a do písmene strašné. ()

rodo

O píď horší než jednička, ale stále se jedná o nadprůměrnou kriminálku. Líbí se mi i to "pomalé severské tempo" a flashbacky, které jsou podány ponuře, temně a drsně. A Noomi Rapace je typově velmi dobře vybraná herečka. Jsem zvědavej na herečku hrající Lisbeth ve Fincherově verzi Larssonovy trilogie. ()

Mrkvič

Jiný režisér a jiné pojetí. Bohužel už to nemá takové kouzlo jako nenáviděné ženy. Noomi Rapace tu už ani trochu nepůsobí zajímavě. Vše se točí kolem ní a přesto je to tu taková otravná povinost. Akční scény jsou vyloženě mizerné. Pár dějových zvratů má ale i tak svou sílu a na konci záběr jak z případu majora Zemana o studni také docela potěšil. ()

skrblik007

Hodně velký propad oproti jedničce. A to jak dějově, tak ale hlavně režijně. Atmosféra takřka žádná a ani hlavní duo to nemůže zachránit. ()

LiborGondek

Opět zajímavá podívaná. I když příběh navazuje na předchozí díl trilogie, je úplně o něčem jiném. Tak říkajíc je to film z jiného soudku. 75% ()

Sfinkter

Čekal jsem asi horší výsledek - pro mě je dvojka téměř srovnatelná s jedničkou, nicméně naprosto vyžaduje znalost předlohy, nečtenář bude zmatený. Technická stránka je určitě slabší, některé scény vypadají jak z průměrné německé kriminálky typu Komisař Rex. ()

plechulka

Přidám se na stranu těch, kteří jsou rádi, že znají předlohu, neb ve filmu se chvílemi ztráceli a chvílemi nudili... Těším se na závěrečný díl - snad se povedl víc.... Nicméně Noomi (a její lícní kosti) pro mne stále zůstává zjevením "ze země sněhu" ()

ecceHOMMO

Keby som nečítal najskôr knihy totálne by som sa v deji strácal a tápal. Popri knihách je filmová podoba trilógie fajn, ale ako samostatný snímok je to slabé. A nadôvažok absolútne nechápem ako sa mohlo stať, že postava Lisbeth je tak charakterovo odfláknutá. ()

rowdys

Pokračovaniu najviac uškodila zmena režiséra, ktorý páchne televíznym vplyvom, kde začínal, čo sa i odráža na vizuálnej narácii - veď skúste darovať bezdomovcovi milión eur a tiež nebude vedieť čo s nimi. Alfredson i keď dostal pod palec všetko čo potreboval, zmysel pre veľkú scénu jednoducho kvôli štúdiovej minulosti nemá a tak sú preč majestátne Oplevove 'frejmy' z prvého dielu. Dvojka je urbánnejšia, prípad nás presunie na väčšinu času do mesta, čo som ako zmenu vítal, i príbeh je košatejší, no problémom je jeho neprehľadnosť a nezvládnutá gradácia, pričom koniec mi prišiel len ako narýchlo zbúchaný, čo však neviem porovnať s knihou, ktorú som ešte nečítal. Bohužiaľ zmizlo i všetko čaro Lisbethinej postavy - zatiaľčo v jednotke mala akúsi charizmu, ktorou divácky priťahovala, v pokračovaní mi bola dosť ukradnutá. I napriek tomu sa oplatí na film pozrieť, len toho od neho nečakajte priveľa. ()

ywo666

Hmm ktorý diel bol najlepší. Asi druhý. Ale vcelku sa jedná o vyváženú sériu. Film ide podľa knihy. Zmeny sú minimálne a často nevyhnutné kvôli rozsahu. Trišičku ma sklamala postva Niedermanna. Čakal som niečo iné. Niečo lepšie. Ale inak film je skvelý. Odporúčam. Zvyšok dokomentujem v treťom filme. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

13.10.2013

David Fincher: Oheň nebo voda?

David Fincher: Oheň nebo voda?

18.02.2013