Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

petero

V rámci realistického podania šírenia sa nákazy a reakcií okolitého sveta na ňu, respektíve stopovania jej pôvodu je to film zaujímavý. Ako príbeh, kde by nám nejak extrémne záležalo na postavách je chladný, ale to sa od Soderbergha aj dalo čakať. ()

gogo76

Nízke hodnotenie tohto nového Sodenbergovho filmu som nejako nebral vážne a utešoval sa, že pre mňa to film určite bude. Ale, hop... ono to pre mňa až tak nebolo. Príliš zdĺhavé, civilné, všelijaké, len málo filmové. Ako katastroficky film dáva strašne málo. Málo paniky, málo chaosu, málo emócií. Film som odsledoval úplne kamenný, nepohla so mnou žiadna scéna, dokonca aj umieranie blízkych je natočené s akýmsi odstupom, a žiadne emócie ani ľútosť som necítil, čo je v tomto type filmov dosť prúser. Sodenberg nemá problém do svojich filmov pritiahnuť množstvo filmových hviezd, no úroveň jeho filmov je pomerne kolísavá. Teraz ho to hodilo dole, budúcim filmom sa hádam vyšvihne hore. 60%. ()

FlyBoy

Anatomická štúdia prezieravého chirurga Soderbergha. Procedurálne vykreslená úloha médii a rýchlosť prenosu informácií. Strach je nakazlivý a s odstupom treba ísť percentuálne smerom nahor... ()

Xmilden

Steven Soderberg se v mých očích opět vrátil na výsluní. Natočil nesmírně poutavou záležitost, kde dokázal naplno využít strachu z neznámého. Divák tak hltá, čeho všeho se nemocní dotýkají, přičemž takový autobus se stává přímo pekelným místem. Hudba: Cliff Martinez, tohle začíná být docela slušné lákadlo. Hodně se mi ve filmu také líbila obrovská nejistota, kterou nastolil Steven tím že hned na začátku nechal "zlikvidovat" svou možná největší hvědu. Tady začínalo být jasné, že nikdo si nemůže být jistý, tím že přežije. Závěrečný epilog prvního dne je pomyslnou třešničkou na dortu. 70% PS: V roce 2021 doporučuji opětovné shlédnutí a porovnání se dobovou situací. ()

Real Tom Hardy

Nákaza znovu ožíva, dožíva sa zaslúženej pozornosti divákov a teší sa znovuzrodenej popularite vďaka slabšiemu odvaru chrípky, ktorý tento rok šéfuje vo svete a z ktorého poniektorým fajnovo preplo. Soderbergh chcel natočiť ultrarealistický film o verejnom zdraví, vedeckej odpovedi na pandémiu, konzultoval s WHO a CDC, využil poznatky z chrípkovej pandémie v roku 2009 a nakoniec sa mu to aj podarilo. Natočil totiž presný, verný a autentický snímok, ktorý pochválilo mnoho mien z vedeckej branže. Pre Soderbergha misia úspešná, by som povedal. Za mňa takisto veľká spokojnosť, sledovanie som si opäť raz užil, tak ako aj pred rokmi, a Contagion považujem za veľmi dobrý príklad (dobrý, nie najlepší) tzv. 'hyperlink cinema' // V rámci filmov o vírusoch/nákazách mám zatiaľ jasno len v TOP 3, kde už aj tá trojka je skôr teoretická, lebo neviem, čo iné tam pacnúť, pretože nič z ostatných sa ani trochu nedoťahuje na prvé dve, takže takto: 1 – Smrtiaca epidémia 2 – Nákaza 3 – Gamgi // Za prvými dvoma si však 100% stojím. ------- (30.10.2020) No celkom to ide dole vodou s tým kovidom x) (27.8.2017) (16.3.2020) (13.1.2024, sk dab) (17.1.2024) ()

Ampi

Velmi dobré vyobrazení jak by to mohlo proběhnout v dnešní době. Takové epidemie byly, jsou a budou a svoji daň na lidstvu si vyberou. Jak nákaza ukazála, dnes by se virus šiřil mnohem rychleji díku globalizaci. Soderbergh si hraje s tématem velmi zručně, hlavně nejde do extrémů. Kladem je i vysvětlujicí závěr. ()

Hrabka

Lidi si stěžují když vidí nějaký film na podobné téma a vždycky se řeší osud nějaké skupinky, která nám je blíže přiblížena, se kterou cítíme a která bojuje o život. Říkáme si, není to až moc americké, nebylo by lepší to vidět z trochu jiného pohledu? Tento jiný pohled nám nabízí právě Nákaza. A já si říkám, není přece jenom klasický scénář lepší? Nákaza je dobrý film, ale bez jakékoli šance sžít se s nějakou postavou a fandit jí, protože tu je nepřeberné množství postav a problém je řešen spíše z vyšších pozic. Je tu i příběh na jaký jsme normálně zvyklí, ale není to až tak propracované, protože je kladen důraz i na jiné věci. Je nám ukázáno, jak by to asi vypadalo v největších zdravotnických organizacích, jak by z této situace prosperovali žurnalisté a podobně. A mě to zas až tak nezaujalo, asi jsem spíš pro klasiku, která je víc údernější a dokáže člověka více dostat. 60% ()

kinej

Nákaza je vlastně hodně podobná filmu Traffic: Nadvláda gangů s tím rozdílem, že hlavním činitelem chaosu je zde virus a nikoliv drogy. Avšak efekt na lidstvo je podobný, absolutní nejistota v čemkoliv, orieantace v protichůdných informacích, panika atp. Díky popisu osudů různých postav získá divák opravdu dojem globálnosti epidemie. Sorderbergha moc nemusím, považuji ho za přeceňovaného tvůrce, ale tento film mu sednul. Nevyskytují se zde žádné patetické emoce, dojemné hrdinství, naopak režisér je až chirurgicky chladnokrevný, což dotváří pocit naprosté izolace a jednotlivců od ostatních. Film disponuje nádhernou kamerou a excelentním hudební doprovodem Cliffa Martineze. Plný počet nedám jen pro přílišnou emociální sterilitu, díky níž film diváka tolik nevtáhne. ()

LiVentura

Moc dobře zpracovaný snímek. Profesionalita každým coulem, herecké výkony velmi přesvědčivé a to obsazení tomu jen nahrává. Velmi kvituji vznik podoných "varovných" pokusů Hollywoodu, jsou totiž velmi třeba, po všech stránkách.!!! ()

nunka

Dajme tomu, že ide o filmovú fiktívnu úvahu na tému ako sme pripravení riešiť globálne nákazy a či sme vôbec schopní bojovať proti pandémiám a iným biologickým zbraniam súčasnosti. Mrazivo aktuálna téma a jej vývoj vyvoláva úzkosť a tým udržiava pozornosť od začiatku do konca. Má patričné napätie, katastrofický nádych a spoločenský rozmer, navyše rieši nielen aktuálnu ale určite nadčasovú tému. Ak by som si odmyslela všetky hollywoodske hviezdy, ktoré sa blysli na plátne, mal by celý film iný dojem - zrazu taký obyčajnejší. ()

juta

Stačí malá souhra náhod, která může vyústit v globální katastrofu. Zajimavý film se zvučnými jmény v obsazení. Ukazuje různé scénáře, co se mohou v takovýchto případech klidně stát i ve skutečnosti. Chyběl mi tady srcervoucí prvek. Například totální složení ze ztráty blízké osoby, Amíci jsou asi tvrdší povahy. Ale beru to, je to bráno spíše z pohledu výzkumníků a snaživců, kteří chtějí zabránit totální destrukci obyvatel planety, než z pohledu rodiny. ()

paascha

Bezkrevné a pitomě nudné pseudodrama, u kterého můžete libovolně kdy na libovolně dlouho odejít od TV a víte, že až se vrátíte, na obrazovce se do minuty objeví podmračený Fishburne, pro změnu taky podmračený Damon, a nebo...hádejte co...podmračený Law. Ženský se taky dost mračí, ale občas i zakřičí nebo zaječí. Jediná, která se vesele smála během celého filmu, byla Gwyneth, ale asi jen proto, že byla zdrojem pandemické nákazy. Z tohoto žánru je mnohem věrohodnější Smrtící epidemie, která pracuje s komplexní situací. Kdybych se alespoň tu a tam nezasmál nad představou, jak musí chrochtat blahem stádo místních humanistů, dal bych z fleku odpad. Jenže už teď jsou psychicky v hajzlu, tak je nebudu více mučiti. Nechť tedy alespoň zde zvítězí konečně dobro nad zlem. ()

Fiftis

O tom že je film výborný nemusím písať. Filmov o chorobách, čo sa chystajú vyhubiť ľudstvo sme tu už mali, ale tento patrí medzi tie lepšie. Steven Soderbergh je skvelý režisér, plus hviezdne obsadenie. Chcem napísať hlavne to, že už mi pri filme nebolo tak dlho úzko ako u tohto snímku. To, čo sa tu odohráva sa môže stať kedykoľvek a kdekoľvek a to je pre mňa desivé. Jeden vírus a aké môže mať fatálne následky. A čo môžem filmu ešte pripočítať k dobru je hudba. Inak dal by som plný počet, ale bohužiaľ je to film na jedno použitie. ()

Shakers

V prvom rade ma zaujalo solídne obsadenie (Law, Fishburne, Damon, Winslet, Paltrow, Cranston) a aj ten príbeh nie je zlý a skutočne nemá ďaleko od pravdy. Aj keď mi prišli niektoré scény trošku mimo logiku (vykrádanie, vraždy a nikde žiadna polícia, či Damon, ktorý je po pár dňoch v pohode po smrti manželky), musím uznať, že ma to bavilo a chápem, že Soderbergh to chcel trošku zdramatizovať (šialený ľudia, ktorí sa menia na zvieratá) alebo zbytočne nenaťahovať (Damon). Musím pochváliť aj strih, pretože film mal naozaj dobre tempo, nikdy vyložene nenudil. Steven Soderbergh vie pracovať s atmosférou a napätím aj keď tu nebola žiadna strhujúca scéna (čo je škoda), v každej scéne bolo cítiť, že niečo visí vo vzduchu alebo, že sa niečo vyrieši alebo zhorší. V závere už film nič moc neponúkne a trošku je to také nemastne neslané, aj keď posledná scéna, ktorá všetko objasní bola príjemná bodka na záver. 80% - 4* ()

lamps

Asi nikdo by nedokázal odvyprávět průběh globální katastrofy tak konzistentně a dynamicky jako Soderbergh. Nákaza není o nemoci, je v prvé řadě o lidech - o jejich reakcích a postupech, které komplexně odráží reálné společenské poměry a vady. Máme tu obyčejného otce, který se s dcerou v propuklé hysterii snaží pouze přežít, podlého manipulátora, který si chce na všem vydělat, dobráckého únosce, jenž se vydíráním pokouší pomoci znevýhodněným vrstevníkům, vývojáře léků, pracovnice v terénu a anonymní dav, který v nastalé krizi logicky panikaří a aktivním postavám situaci většinou znesnadňuje. Scénář je psychologicky okleštěný na základní a srozumitelné rodinné vztahy a přeskakuje mezi mnoha aktéry, jejichž linie jsou ale vždy informačně a v součtu i kauzálně propojeny, takže film podává opravdu komplexní a inteligentní příběh. Režie pak zůstává záměrně přízemní a neokázalá, nejprve zdůrazňující časový cyklus nákazy, posléze verbálně představující pravděpodobný vývoj a nakonec opět nastavující dynamickou hru s časem, kdy postavy doslova čekají na vysvobození (a ne vždy se ho dočkají). Soderbergh opět bravurně prostřihává mezi liniemi a vyprávění mu lehce zadrhává jen v poslední třetině, kdy některé motivy začíná trochu opakovat a úplně se mi nelíbilo, že dosud takřka dokumentární uchopení a neemocionální sdělení musí ustupovat klasicky vypointovanému vyústění. Herecky samozřejmě precizní a celkově správně naléhavé - takhle nějak by to určitě probíhalo. Bože chraň. 80% ()

Pepinec

Mám radost ze zdejšího hodnocení. A to takovou, až zaráží mé hodnocení vlastní. Víte, ono je to vážně dobré na katastrofický film! Hezky poslepované, uhlazené, bez výrazných slabých míst. Herecké výkony jsou od všech výborné, mile mě překvapil Matt Damon, osobní poklonu si ode mě vysloužil i Laurence Fishbourne. Ale teď negativa. Film se zabývá tolika příběhy, až z toho všeho nějak uniká, co chtěl básník říci především. Dále; cílová rovinka byla příliš krátká na to, jak poklidný závod ji předcházel. A konečně; Gwyneth měla být o hodně vyšší číslo, takhle jsem si to nepředstavoval... ()

Big Bear

Nevím, asi jsem proti Nákaze imunní. Navíc to mělo k mému zklamání všechny symptomy béčka z TV produkcí. Ano, hodnotím kladně téma i jeho filozoficko - morální rozměr. Koho zachraňovat dříve? Říci o pandemii i svým blízkým ač dojde k řetězové reakci při sdělování poplašné zprávy a panice? Koho dříve vakcinovat a jak vypočítat úmrtnost v rozměrech celého světa? Ano, Kanada ještě plastové pytle se zipem má, ale nechce je USA, kterým už došly poskytnout, protože čeká jak se pandemie dále vyvine... Téma je to jistě moderní, zvláště po těch všech ptačích a prasečích chřipkách. Ale přesto, zdálo se mi to málo akční. Pět hummerů, tři nákladní ambulance, převrácené popelnice a vyrabovaná sámoška mi moc děsuplně nepřipadaly. K tomu Jude Law brousící si to městem s igelitkou na hlavě jako v A.I. a pár stars, které sice hrály dle svých standardů (Damon, Winslet, Fishburne), ale tohle prostě nešlo víc nastavovat. Místo dramatického thrilleru Soderbergh spíše natočil hraný dokument o snad vzdálené pandemii, se kterou se budeme jen těžko potýkat. Nicméně bylo to věcné s minimem klišé a na konci se naštěstí neobjevil žehnající prezident USA ani tleskající američtí hasiči . * * * ()

Boogeyman

Už jen námět v podobě světa ochromeného smrtící nákazou v mém případě zaručuje několik hvězdiček, když se pak přidá vynikající zpracování, nemůžu jinak. Ano, Damonova linie je příšerná, ale sere pes, já ten film zhltl jak sele kus infikovanýho banánu. ()

playboxguest

Soderbergh a jeho oblíbené přebíhání z postavy na postavu, kdy si v průběhu filmu některé příběhy oblíbím a jiné bych nejraději prospala. A to mi to prvních čtyřicet minut tak pěkně odsýpalo, poté se mi začalo chtít spát, tentokrát mě Steven svým filmem nenakazil. 50% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech