Expendables: Postradatelní 2

Expendables 2

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2012, 103 min

• J*A*S*M

Špatnej vtip. Nedoufal jsem, že budu z Expendables II nějak zvlášť nadšený, přecijen nejsem úplně cílovkou pro žánr bezduchého staromódního akčního filmu, ale že mě to neuspokojilo ani jako řemeslně pěkně udělaná nenáročná oddechovka, z toho jsem - zvlášť po velmi pozitivních ohlasech - docela překvapený. Hlavní kámen úrazu je v akci. Za prvé je jí málo ... a za druhé není dobrá. Spousta lidí si libuje v tom, že kamera zde není epileptická a střih není klipovitý, jenže k čemu jsou dlouhé (přehledné) záběry, když celek prostě přehledný není. West lemplovsky pracuje s prostorem, není jasné, kdo kam kudy utíká, kdo ho pronásleduje, jakým směrem střílí ... Veškerá akce (s výjimkou úvodní scény, kde to neplatí úplně storpocentně) je v podstatě unavujícím sestřihem toho, jak někdo někam utíká/střílí, ale naprosto tomu chybí nějaká dynamika, která by mě jako diváka vtáhla do děje. No a pak ten scénář ... dá-li se tomu tak říkat ... katastrofa. Jako mně je jasný, že od takto koncipovaného filmu může čekat něco sofistikovaného ledatak blázen, ale tohle je fakt moc! Postavy se zcela nekoncepčně pohybují kdesi v obrovském prostoru bývalého sovětského svazu, legračně na sebe neustále narážejí ... a když jsou hrdinové v hodně velkým srabu, NĚKDO přijde, všechny zachrání ... a zase odejde. A rámují to kecy typu "Tyjo, díky že ses stavil." Jako what the fuck? Vtípků a hlášek je povedených zhruba tak šest, přičemž půlku z nich si uzmul Lundgren. Expendables II jsou produktem s krátkou dobou trvanlivosti (tohle fakt kult nebude), který od fanboyů sbírá pozitivní hodnocení jen díky tomu samému modelu, díky němuž puberťačky vlhnou u Twilightu a potterofilové u posledních Potterfilmů. Totiž že mohou na plátně vidět své oblíbené herce ... jak něco dělají. Bez ohledu na to co, jak, proč a jakým způsobem je to celé zpracováno. Dobrý film to jenom kvůli tomuto ovšem vskutku není, ba naopak. Dvě hvězdy ani nevím za co, asi za profesionální look a sem tam sympatickou míru odlehčení. Jinak paskvil.(7.9.2012)

„Patrí do starého železa.“ – „To my všetci.“ Na jednotke sa mi páčilo, že bola "prvá" a že šlo o pomerne vážny film (také tie Slyove typické monológy o tom, že "život je ťažký" a "patríme do starého železa, ale predsa len sa ešte vzchopíme a dáme im do držky"). Dvojka sa berie vážne už iba minimálne a scéna s Chuckom Norrisom je vyložené WTF (podľa mňa trápne, ale i tak som zvráteným spôsobom rád, že to Chuck prijal). Exteriéry a interiéry pôsobia dosť nevábnym, lacným dojmom, viacerí členovia tímu sú nezaujímaví a nudní a mne osobne dosť chýbal Mickey Rourke ako "duša tímu, zásadne sa nezúčastňujúca akcie". Inak som ale bol spokojný. Ťažkotonážna šupa s veľkými, dlhými a mohutnými akčnými scénami a veľkolepým finále, kedy proti sebe stoja takí akční borci, ako Stallone, Schwarzenegger, Willis, Van Damme, Scott Adkins a samozrejme Chuck Norris. HLAVNE Chuck Norris.(15.11.2016)

škoda, že tentokrát chybí i to málo emocí, co bylo v Exp1 (at už kvůli Lundgrenovi, Mickeymu nebo těm jemně načrtnutým osobním liniím) a příběh se rozhodně nepolepšil, navíc se přesunul do hnusného, špinavého bývalého SSSR. Záporák doznal znatelného vylepšení, stejně tak jeho nohsled, který je mnohem zajímavější než korba Austin, ale člověk by pak zabrečel nad mizerným využitím obou dvou. Hlavně pak nedotažený souboj Sly vs Jean zamrzí znatelně. A přitom stačilo zvolit trošičku zajímavější choreografii a podložit ten motiv pomsty lepším rozvinutím vztahu Billyho s Barneym ("Je to dobrej kluk" opravdu nestačí), a mohla to být pecka. Naštěstí i přes menší počet zábavných hlášek, stagnující chemii snažící se bavit přes neustálé opakování jedné postavy "jednou tě zabiju" na 100 variací a... ale to poslední nechám tak. Naštěstí je ta starpower opravdu stále fungující, i v té mdlé akci se najdou krásné, dravé a hlavně detailní záběry (ano, více zajimavých killů by možná stačilo na hvězdu navíc) a zjevování se nových postav je vtipné až na půdu. Takže 3(5.10.2012)

Jednička se mi líbila o něco více. Z toho Bulharska se mi dělalo trochu blivno, i když chápu, že pro Američany je to větší exotika, než ostrov plnej hispánců. Na konci jsem taky čekal nějak větší finální peklo. Nevím přišlo mi, že to všechno postříleli moc brzy. Jinak ale spokojenost. Všichni to točili z prdele a sebeironické hlášky a narážky neberou konce a ani nepůsobí trapně. Statham je megaborec a škoda, že ta jeho bitka se Scottem Adkinsem nebyla delší. A že Jet Li fakt zmizí a už se neobjeví jsem tedy opravu nečekal.(15.9.2012)

Vedle prvních Expendables je dvojka pochopitelně poloviční prakticky ve všech směrech (videobéčko vedle áčkové produkce prakticky všemi parametry, dějem, dramaturgií, nakonec vlastně i obsazením :), které ale neskutečně odsejpá a baví. Z hlediska ambicí, s jakými byl natočen (tedy ukázat ještě větší množství akčních legend v jednom filmu a pohonit tak ego hercům a pindíka testosteronu chtivým divákům) plní svoji misi naprosto dokonale...(4.1.2013)

• - Když Booker (Chuck Norris) zničí tank, směřuje jeho hlaveň k zemi.V dalších záběrech je však opět v pohotovostní poloze. (Nocturno culto)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 511. (Zdroj: allouttabubblegum.com) (m.a.t.o.)

• - Jedná sa vôbec o prvý film v slovenskom znení, kde Arnolda Schwarzeneggra (Trench) nedabuje Jozef Vajda, ktorý je takisto stálym dabérom Sylvestra Stalloneho (Barney Ross). V prvej časti nadaboval Vajda oboch, avšak v tomto prípade sa dabingové štúdio rozhodlo obsadiť Dušana Szaba. (AdamesWWE)