Expendables: Postradatelní 2

Expendables: Nezničiteľní 2

Expendables 2

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2012, 103 min

Ale tak jo. Jestliže se první Postradatelní vezli na vlně nostalgie, dvojka je taková menší tsunami. Parta snů je tentokrát opravdu celá a likviduje padouchy po desítkách, zatímco si Sly dělá srandu z Bruce, Bruce z Arnieho a Chuck Norris sám ze sebe. V těchhle chvílích jsou Postradatelní 2 tím ukrutně zábavným ohlédnutím za klasikami z osmdesátek, které slibovaly trailery. A mnoho bodů nabírají i co se týče akce, která vyměnila Slyovu moderní dravost za Westovu old-schoolovou přehlednost, aniž by přestala být příjemně rozmanitou přehlídkou střílení, mlácení, kuchání a vyhazování věcí do vzduchu. Hlavně úvod je v tomhle směru parádní. Trochu tedy zamrzí, že po něm film upadne do zhruba půlhodinové hibernace, z níž se probere až s nástupem zrzavé legendy. Ani ta sice není dostatečnou záplatou na tak tak fungující scénář, se kterým se Sly a spol. očividně moc nemazali. I přes slepencový syndrom je ale dvojka solidní komediální výhrou, v níž si svůj prostor v pohodě urvou i Lundgren s Crewsem. A vyloženě naštve maximálně natáhnutým prostředkem, nepříliš výrazným Van Dammem a finální bitkou, která měla být alespoň dvakrát nabušenější. Místa pro zlepšení je tak ještě dost. Než ale přiletí vyváženější trojka, rád vezmu za vděk tímhle připomenutím, že si režisér Con Airu ještě umí vybrat lepší chvilku. 7/10(3.9.2012)

"Jsme tu, dokud nenastane čas odejít. A pak zmizíme v propadlišti dějin." Simon West sa konečne prebral z letargie a po vynikajúcom Con Air opäť prichádza s niečím čo stojí za to. Čistokrvný akčňák za skoro 100 mil USD je sakra ojedinelý prípad a okrem Arnolda Schwarzeneggera ktorému konečne stálo za to stlačiť spúšť a popremávať sa na plátne o trochu viac, je to pre všetkých zúčastnených film s rozpočtom v akom ešte nehrali. Expendables 2 sú veľkolepí, ešte lepší ako v jednotke a nič na tom nemení ani fakt, že sa natáčalo v Rumunsku. Zohranosť jednotlivých členov funguje na jednotku, vtipných momentov a hlášok je nečakane veľa a stoja za to, tak ako napínavé či akčné scény. Momentálne sa mi zdá, že v jednotke boli súboje jeden na jedného nápaditejšie a lepšie, tu si to však najpohyblivejší borci rozdajú pekne s presilou, Li v kuchyni a Statham v kostole. Akčne utlmený Lundgren a Crews si to plne vynahradzujú komediálnymi vložkami, nováčikovia Hemsworth a Yu sú perfektný a JCVD je vo svojej úlohe hlavného záporáka výborný a úlohu si viditeľne užíva. To nástup Chucka Norrisa je kategória sama o sebe a lepšie ho využiť sa asi ani nedalo. Diváci na premiére v kine sa bavili lepšie ako na nejakej komédii či kvalitnej dráme a to ma fakt dostalo.(15.9.2012)

• Zeck

Bezpohlavní nuda, které by nejvíce slušel žánr komedie/parodie, zvláště za předvedenou akci, která mnohdy vtipem předčí i Charlieho "Rambo" Sheena ze Žhavých výstřelů. Do teď jsem nepochopil, zda to všichni při těch akcích mysleli vážně, nebo si jen dělali prdel ze stylu točení akčních filmů v hnusných 80. letech, ve kterých byli za hvězdy. Film nemá scénář (to se dalo čekat), nemá ani žádný pořádný děj, který by tu prázdnotu vyplňoval a všechny akce stojí za hovno (na rozdíl od prvního dílu). Rád bych vychválil tu úvodní, ale nějak mi v tom zabraňuje ten sniper, co ze statické odstřelovací pušky neomylně kosí lidi na tři kilometry v rychle plujících člunech, případně jeho schopnost vystřílet deset chlapů v rozmezí dvou vteřin v dokonalém kruhu kolem svých "kámošů". Ne, pochopitelně Zecku, tohle je pocta žánru, tady nemůžeš přemýšlet, jenom vypnout mozek a kochat se těmi desetivteřinovými záběry na Chucka Norrise, jak jde se samopalem procházkovou chůzí a ve stylu Komanda střílí všechny idioty tři metry od sebe, co stojí v lajně a čekají až je milostivě sejme. West bohužel doplatil na to, kolik důchodců z akčního žánru má na jedné scéně, takže veškerá akce trpí tím, že místo toho aby nám jí rejža ukázal, permanentně zabírá věkem ošlehané a vyhaslé hvězdy jak si přebíjí, snaží se o vtipné hlášky, přemýšlí co vlastně udělají, případně jen střílí, hlavně, že jsou v záběru. Protistrana pak nemá čas ani prostor na nic jiného, než jen na hromadné pády po desítkách na zem a jiné okázalé demonstrace totální nepřemožitelnosti jejich hollywoodských protivníků. Veškerá zábavnost filmu (a to jediné zajímavé na něm) začíná a končí každou novou tváří, která se na scéně objeví. Problém je v tom, že když si člověk ze seznamu postupně odškrtá všechny na které čekal, zjistí, že film už vlastně ani nemusí dokoukat, protože děj je úplně o hovně a je mu naprosto u prdele jak to všechno dopadne (a ne že by to předem nevěděl). 40%(3.10.2012)

Vidět tolik akčních hvězd po kupě se mi už asi nikdy nepovede (leda že si z nich sestříhám na zeď koláž), to by si plnou hvězdičkovou palbu zasloužilo ... když ona ale vězí pod všema těma vystřílenejma kulkama, hláškama a Chuckem Norrisem taková obrovská scénáristická prázdnota, že tu jednu hvězdičku nenápadně uzmu a třeba příště.(1.11.2012)

Jednička se mi líbila o něco více. Z toho Bulharska se mi dělalo trochu blivno, i když chápu, že pro Američany je to větší exotika, než ostrov plnej hispánců. Na konci jsem taky čekal nějak větší finální peklo. Nevím přišlo mi, že to všechno postříleli moc brzy. Jinak ale spokojenost. Všichni to točili z prdele a sebeironické hlášky a narážky neberou konce a ani nepůsobí trapně. Statham je megaborec a škoda, že ta jeho bitka se Scottem Adkinsem nebyla delší. A že Jet Li fakt zmizí a už se neobjeví jsem tedy opravu nečekal.(15.9.2012)

• - Lundgren získal stipendium na Massachutsettském technologickém instututu, ale studium po dvou týdnech vzdal a stal se bodyguardem jamajské herečky Grace Jones. Shodou okolností ve filmu Expendables: Postradatelní 2 hraje žoldáka, který vzdá studia chemického inženýrství na Massachusettském technologickém institutu a stane se vyhazovačem v nočním klubu, kde se dá dohromady s exoticky vypadající dívkou. S nápadem stejných osudů Lundgrena i jeho filmové postavy přišel Sylvester Stallone. Role Gunnara totiž musela být nějak ozvláštněna a zosobněna, protože ji v původní podobě Lundgren odmítl. [Zdroj: deník Metro] (hippyman)

• - Spoiler: Počet mŕtvych vo filme je 511. (Zdroj: allouttabubblegum.com) (m.a.t.o.)

• - Nelze vyrobit plutoniový válec o rozměrech jako ve filmu. Takový by měl hmotnost kolem 350 kg. Kritické množství plutonia 239Pu je kolem 10,5 kg. Při větším množství dochází k řetězové štěpné reakci. (Patrik256)