Nespoutaný Django

• USA Django Unchained (více)
USA, 2012, 165 min

Scénář:

Quentin Tarantino

Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington, Samuel L. Jackson, Walton Goggins, Dennis Christopher, James Remar, David Steen (více)

Píše se rok 1858 a v Americe právě probíhá občanská válka. Texasem vedou bratři Ace a Dicky Speckovi pěšky skupinu spoutaných černých otroků a mezi nimi je i hlavní hrdina otrok Django. Ten má šanci získat díky nájemnému lovci lidí dr. Schultzovi svobodu, pokud se mu povede dopadnout vraždící bratry Brittlovi. Djangovi se tak zároveň naskytne příležitost najít ženu, kterou musel před lety nedobrovolně opustit. Ani jeden z hlavních hrdinů však netuší, jak blízko jsou nejnebezpečnějšímu dobrodružství svého života... (TV Nova)

leila22

Za námet, obsadenie a hudbu by si to zaslúžilo možno aj slabších 5 *. Mínus bod však musím strhnúť za časté a abnormálne prehnané "kečupové scény", pri ktorých krv z jedného zastreleného striekala na kilometre (alebo sa ľudské telo skladá zo 100 % paradajkového pretlaku? :) ) Aj keď Tarantino ako fanúšik splatter hororov ich tam asi musel mať, mne celkový efekt kazili. Ku-klux-klan scéna ma síce pobavila ako snáď každého, no opäť som mala pocit, že sa skôr pozerám na akúsi paródiu namiesto južanského westernu. Napriek tomu pokladám tento film rozhodne za nadpriemerný. Celkové hodnotenie: 3,5*. ()

MikeCool

Westerny v oblibě moc nemám, dá se říci, že k nim mám jistý odpor, ale Nespoutaný Django mě bavil od začátku do konce. Může za to bezpochyby fenomenální Quentin Tarantino. Jeho styl režírování je naprosto okouzlující. Tarantino je pro mě zároveň mistr světa v brutálních scénách, které nevyzní jako nějaká jatka, nýbrž jako součást příběhu a za to Tarantina obdivuji. Zkrátka, Django je nejlepší a zároveň můj nejoblíbenější western, jaký jsem kdy viděl. ()

AllShallFall

Černej Django? To jako fakt? :D Padám normálně ze židle. Ta zmiňovaná scénka s "Ku-Klux Klanem, jak tu každej píše, byla fakt vtipná. Jen to má háček. Nebyl to žádnej Ku-Klux Klan. Vůbec nechápu, kde k tomu všichni dospěli. Film jinak nebyl špatnej, jen to neustálé omílání "négrů" mi lezlo po chvíli krkem. ()

Okara

Nejlepší film roku 2012? Pche, westerny v lásce nemám a bál jsem se, že Pancharti byli jen úlet zpět k mistrovství a nemám tedy čekat nějaký zázrak. Avšak (ne)rád se obracím a šťastný plavu s většinovým proudem. Je to tam! V plně obsazeném sále jsem se naprosto rozplýval a užíval si jak husí kůži, tak pocit ocitnutí se ve filmovém nebi. Raději si teď napíšu oslavný komentář a schválně jestli nadšení vychladne. Obavy z toho, že nemáte rádi western, hoďte s úsměvem za hlavu. Django se sice v tomto klasickém prostředí sice odehrává, ale tím výčet toho, co tento žánr a snímek spojuje, rychle končí. Hlavní soundtrack zasazený již do úvodní scény perfektně navozuje atmosféru ještě před skončením úvodních titulek a člověk se blažený připravuje na melancholickou ukázku režisérova umu. A ejhle, ani se nenaděje a už je tu klasický Tarantino se vším všudy. První části bez debat dominuje vynikající Waltz, jehož herecký um již musí být na vrcholu, neboť jinak se z něj ještě vyklube nejlepší herec vůbec. To, co dokáže předvést ve svém prostoru vyhraněném scénářem, jde zkrátka mimo mé chápání. Všechny jeho činy, od vlídného přivítání po necitelné masakrování, by se daly jednotlivě vyčíst jak z jeho hlasu, tak z výrazu. Pan herec. Foxx se ale v průběhu dostává do popředí a v poslední části naopak převládá on. Co je ale splněný sen filmového fanouška, je prostřední část, hlavní jádro filmu. Myslím, že nejde dost dobře slovy popsat, když se na scéně, z které doslova prýští charizma, spolu slovně utkají samolibý inteligentní Waltz, DiCaprio s fantastickou mimikou, podpořenou změnami nálad a vtíravý kariérista Jackson, když dialogy čerpají z jednoho z nejpovedenějších scénářů nové éry a to vše je podáno v Tarantinovském podání. Je to doslova splněný sen. Zapomněli jste na pocity z Pulp Fiction? Alespoň pro mne, jsou v této části zpět a ne-li s posilami. Tak neuvěřitelně rychlé střídání emocí, kdy se spokojeně smějete, vteřinu na to jste dojati, chvíli poté vystrašeni, následuje zhnusení a zakončeno opět úšklebkem? Tomuhle já zkrátka říkám dar od boha. A jako bonus si zde na své přijdou fanoušci všeho možného. Krve, hlášek, napětí nebo promyšlených dialogů obsahujících mimo jiné otázku otroctví nebo narážky na feminismus. Časová rovina se v průběhu místy odchyluje od chronologického postupu děje a v odbočkách sem tam něco vysvětlí nebo rozesměje. Jsem na sebe velmi zvědav, zda si po rozložení v hlavě hodnocení nerozmyslím, ale pyšně o sobě pochybuji. Vítej zpět v sedle Quentine! P.S. Tak dojem zůstává stále neuvěřitelně silný, opravdová filmová lahůdka. Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

swamp

Geniální fúze spaghetti westernu a blaxploitation žánru pod taktovkou Tarantina. Z mé strany vůbec žádný problém s délkou stopáže. Celému snímku pak herecky vévodí především Christoph Waltz a Samuel L. Jackson, přestože hlavní postavou je Django v podání Jamieho Foxxe. QT natočil brilantní snímek, který však v některých chvílích trochu ztrácí dech - aby ho vzápětí všemi silami opět popadl. Všude stříkají hektolitry krve, ale tyto velice zábavné scény jsou kombinovány s nepříjemným násilím, což považuji za brilantní tah. Jinak je ve snímku ohromná spousta skvělých konverzačních (úvod) či groteskních (KKK) scén, které rozhodně vejdou do dějin kinematografie. Poznámka k hodnocení - odpovídá kvalitě mezi ostatními filmy QT, kde podle mě absolutně vynikají jiné snímky. Kdybych měl snímek ohodnotit jako film od režiséra XY, dostal by 5*. ()

Dalda

Parádní western, který už od začátku dokáže místy i dobře pobavit. Hlavně to je Christoph Waltz, který dokázal svou roli zahrát naprosto perfektně. Dokonce jsem si všiml někdy geniálně řešené kamery. Akorát se mi nelíbilo těch pár scén, a to zejména ke konci, kdy se z filmu stávala spíš nějaká Bondovka s ohnivými výbuchy. Pominu-li toto, vše ostatní působí velmi dobře. ()

teutates

V kině jsem mněl pocit, byt tam negří nařežou nám... ke konci opět naopak… byt v USA a sedět tam s polovinou černých, strhne se mela. Tarantino je hotový ďábel a já jsem si musel počkat na ty hoňomrdny Oscary, protože jsem se bál, že to Quentina jakýmsi šeredným způsobem obejde. Naštěstí za múzické dělo dostal sochu hodnou místa vedle svatebních vaz a povznesl rituálního Djanga opět jednou o stupínek výše, ehm. Taky co předvedl Kristopher, no hotovo, další soška za pár let?! omg, omg, cítil jsem se jak náctiletá holčina řvoucí Bieeeber, Bieeeber a to bylo Kristopheeer, ty brutaľu! Jak jsem tam sedel a Django cestoval za proudu muziky od pout až po finální výstřik, pomyslel jsem si, kterou chorou hlavu to zas napadlo… a byl to aáa 9/10. Když to ve mně vyzraje, jak pouštní kaktus, možná dám i 5 chviezd, možnaáa! ()

StevenW.

Jako western dobrý,herci skvělí ale přesto dávám 3 hvězdičky,protože je to podle mě zbytečně hroooozzzně dlouhý.Tarantino má u mě přesto jedno plus a to za to že z toho neudělal 2 díly. ()

Geralt z Rivie

Už dlouho tu nebyl takový super western. Tarantino tomu dal ten svůj osobitý nádech, který byl u HP. O hereckém umění mistra Waltze ani ne třeba mluvit. Ááá, Quentin si mě prostě získal tímto skvělým filmovým počinem. A ještě musím vyzdvihnout skvělou zvukovou kulisu, nejen jednu písničku jsem zařadil do svého playlistu. --- KINO ()

sarkas21

Tarantino opět předvedl, že je mistrem svého řemesla a naservíroval nám westernový příběh na krvavém pozadí. Film má jednoduchou dějovou linku a všeho všudy 3 výrazné postavy, což je ale podle mě spíše k užitku, než ke škodě. Celý je prošpikovaný skvělými hláškami a neuvěřitelně absurdními situacemi, jako je třeba dohadování ku-klux-klanu, které mě absolutně odrovnalo. V neposlední řadě nemůžu nevyzdvihnout brilantní výkon Ch. Walze, který se chopil své role naprosto dokonale. Jediné, co mě trochu na Djangovi mrzí, je přehnaná délka, kvůli které pro mě film (i přes závěrečnou řežbu) trochu ztratil v poslední třetině náboj ()

Slartibarkfast

Lovec lidí Dr. Schultz pase po třech banditech, kteří jsou hledaní pro vraždu a otrok Django je jeden z mála lidí, který ví, jak tito vypadají. Vykoupí ho tedy z otroctví a společně započnou velmi zajímavé a krvavé dobrodružství. Musím uznat, že tohle byl velmi zábavný a do detailu propracovaný film. Django byl skvělý a Dr. Schultz přímo excelentní. Záporák DiCaprio se mi tu snad v jediné jeho roli opravdu výborně hodil a přesně takhle by měl hrát vždycky. Slizký hajzl mu sedí jako prdel na hrnec. Hudba velmi svérázná a na western malinko zvláštní. moc mi tam neseděl ten Hip Hop, ale překonal jsem odpor. Efekty vysloveně Tarantinovské. Spousta stříkající krve, díry v tělech velikosti vědra a desítky metrů dlouhé lety lidských ostatků po zásahu doplňují už tradičně jeho díla. Řekl bych, že v žánrovém zařazení chybí ještě "komedie", protože já se většinou smál. Inu skvělá podívaná a pěkné odreagování. 90% ()

nascendi

Quentin Tarantino, onálepkovaný ako "šialenec z požičovne" a tuctom iných prívlastkov, čerí hladinu filmového sveta už poriadne dlho. Ani môj názor naňho nie je jednoznačný. Čo mu však nemôžem uprieť je, že každý jeho film je niečím zaujímavý, podnetný a pozerateľný. Predvčerom som videl už druhý film od iného kontroverzného režiséra - Petra Greenawaya. Ten tiež nakrúca zvláštne filmy, ale na rozdiel od Tarantinových sú nepozerateľné. Tarantino môže nakrútiť film z akéhokoľvek prostredia, akejkoľvek doby a akéhokoľvek žánru. A vždy to bude viac Tarantino, ako film zaraditeľný do príslušnej škatuľky. Aj Djanga som nevnímal ako western, ale ako ďalší Tarantinov film. Film so zaujímavými scénami, dialógmi, hudbou a výkonom Christopha Waltza. Takže "šialenec z požičovne" je skôr "schopný kompilátor". Pretože Tarantino vezme všeobecne známe ingrediencie, zamieša ich, zoradí a divák s prekvapením vníma jednak to, že všetko je na svojom mieste a aj to, že vidí niečo nové. I keď v podvedomí má pocit déja vú. Ako ja, ktorému sa pri sledovaní úvodnej scény zvláštny pohyb otrokov v okovách ihneď pripomenul Frajera Lukea po nevydarenom úteku z väzenia. ()

Zodd

Násilná, inteligentní satirická tarantinovka, jak známe a milujeme. Ale zatraceně dlouhá! U jeho jiných filmů mi taková stopáž absolutně nevadila, ale zdejší sterilita se má nejspíše omluvit hlavně tím protirasistickým podtextem (který je u tohoto filmu pochopitelně tím hlavním) a možná rýpnutím do spaghetti westernů. Ovšem díky trikovému obalu, Foxxovi, DiCapriovi i dalším je to hodně koukatelné. Tarantino je mistr, a přestože určité procento lidí nechápe jeho zapsání do filmové historie, nepřestal jsem mu věřit (viz. Hateful 8). ()

PetrPan

Prý pocta spaghetti westernům ( někteří naznačují že nevydařená), jste asi spadli všichni z višně, ne ? Tarantino bude něčemu točit poctu, nasrat, zase si ze všech udělal prdel a jak to umí jen on. Natočit antirasistickej film plnej skvělejch rasistickejch hlášek umí jen on, natočit western s negrem to sice neumí jen on, ale natočit western se sakra drsným negrem, to už je jeho práce. Je to chytlavý, je to herecky naprosto padnoucí, pár odkazů ke klasice přece jen Quentin přisypal, svou výbušnou povahu zužitkoval i svým parádním štěkem a já byl opět naprosto spokojen. ()

cukorek

Nespútaný Django bol filmom od ktorého som očakával dosť veľa, ale nakoniec u mňa naplno neuspel. Nebudem to veľmi rozpitvávať, keďže všetky komentáre vystihujú pomaly to isté. Musím sa priznať, že dosť dlho mi trvalo kým som prišiel na chuť zlúčeniu vtipnosti dialógov a westernového drsného spôsobu života, ktoré si dosť protirečilo. Samozrejme Tarantinov dobre zorganizovaný výber snímkov dokázal priniesť kvalitný zážitok. Ako vždy sa presadil svojím, dobrým agresívnym podaním postáv, ktoré neváhajú ani nad spáchaním tých najhorších činov, ktoré dokázal vinikajúco zrežírovať. Tento krát však nedosiahol takú úspešnosť ako v Kill Bill, v ktorom dramatickosť a otvorené konflikty pramenili od začiatku. Zhruba do polovice film pôsobil len ako odložená žuvačka za uchom na ktorú ste zabudli, ale od návštevy Calvina Candieho jej odrazu znova prichádzate na chuť. Tam nastáva sklz odštartujúci poriadnu zápletku a nepredvídanú akciu. Film sprevádza aj emotívny výber hudby, ale nepochopím, prečo v niektorých pasážach dostal priestor moderný rap. Hereckými výkonmi ma potešila trojica Waltz, Jackson a DiCaprio títo páni to podľa mňa zvládli najlepšie. Odo mňa 80%. ()

nash.

Typický Tarantino, jen navlečený do kovbojského ohozu. Krev, okázalá gesta a dlouhé, nikoli však zdlouhavé dialogy, vyšperkované, dokonale vystavěné a pointované. A jsou také důvodem, proč, i když film láká na krvavou pistolnickou řežbu, je ve skutečnosti nejnapínavějším okamžikem zdánlivě poklidná večeře se zdánlivě nevázaným klábosením. A když se to tak vezme jsou vlastně všechny dialogy akčnější a napínavější než veškerá akce. Vše je navíc doplněno humorem (začátky KKK nemají chybu a takhle si je už budu pamatovat navždy) a okázale krvavým zabíjením, které většinou balancuje na hranici mezi nadsázkou a parodií. Pobaví cameo Franca Nera i hromada dalších odkazů. Když jsem viděl stopáž, docela jsem se bál jestli to film utáhne, ale teď mám spíš pocit, že to bylo nějaké moc krátké. Jen si tak říkám, jak to asi nese Foxx, že mu celý film pod nosem vyfoukl neuvěřitelný Christoph Waltz. ()

Arsenal83

Klasická Tarantinovka, krvavé, super príbeh, dostatočne vtipné, do dokonalosti nechýba veľa. Djanga zdobí aj výborná hudba. Z neo westernov iste jeden z najlepších kúskov. ChristophWaltz je proste vo svojich rolách neprekonateľný a tu mu scenár mimoriadne sadol. DiCapria by som ani nemusel komentovať, ale tuto sa to nedá. Ide snáď o jeden z najlepšícj jeho výkonov vôbec, kto by mu tú rolu otrokára neuveril? Ak by som veril na minulé životy, DiCaprio bol iste jeden z nich. ()

Pedestrian

Na novém Tarantinovi mi paradoxně nejvíce vadí to, že je až příliš tarantinovský. Tarantino se tu začíná opakovat a v závěru mi přišlo, že už neví, jak to celé zakončit. Přesto přese všechno nemůžu jinak. Tenhle film ční nad 95 procenty současné produkce, kterou každoročně sleduju a bavit se tím nejčistším filmovým řemeslem bez digitálních triků už je v dnešní době vzácnost. Dneska ještě za 5-, uvidíme, co bude dál. Druhá projekce je nevyhnutelná. ()

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

Nový film Willa Smitha se odsouvá na příští rok

10.05.2022

Tarantino potřebuje hit

Tarantino potřebuje hit

30.07.2019

Devátý snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu započal svoji americkou jízdu za dolary. Za úvodní víkend z toho bylo 40,4 miliónů dolarů, Tarantinův rekord, film ale bude potřebovat… (více)

Tarantino znovu ulovil DiCapria

Tarantino znovu ulovil DiCapria

13.01.2018

Devátý film Quentina Tarantina nás zavede do roku 1969. Květinové hnutí bude pomalu končit, Amerikou otřese řádění Mansonova gangu, při němž zahyne herečka Sharon Tate, a jeden stárnoucí televizní… (více)

V pravé poledne čeká remake

V pravé poledne čeká remake