REVENANT Zmrtvýchvstání

• USA The Revenant (více)

Americký západ, Jižní Dakota, 1823. Místo a čas s hodně relativní hodnotou lidského života. Zkušený lovec a trapper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je se svým synem na výpravě s lovci kožešin. Uprostřed hlubokých lesů vzdorují nečekaným útokům indiánů a musí na své pouti překonávat nemilosrdnou, zatím nezmapovanou krajinu plnou nástrah. Glassovi se stává osudným střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Medvědí útok sice přežije, ale je těžce zraněný a lovecká výprava se musí rozdělit. Zatímco většina lovců pokračuje v cestě, s Glassem a jeho synem zůstanou jen dva muži, John Fitzgerald (Tom Hardy) a Jim Bridger (Will Poulter). Ti více méně jen čekají, až zemře, aby jej pak pohřbili a mohli pokračovat v cestě. Ale zraněný lovec stále neumírá, a tak se Fitzgerald rozhodne čekání na nevyhnutelné zkrátit. Při pokusu o nedobrovolnou eutanázii ho však přistihne Glassův syn, kterého Fitzgerald zabije. Ještě živého Glasse pak zahrabe v hrobě a spolu s Bridgerem zmizí. Jenže Hugh má hodně tuhý kořínek. V naprosto zuboženém stavu vyleze z vlastního hrobu, zoufale se potácí čarokrásnou, ale zcela lhostejnou krajinou. Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě. Musí překonat brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu. (Cinemart)

Pítrs85

Jako vždy přehrávající DiCaprio, jako vždy výtečný Hardy, jinak je Revenant docela zklamání, teda film by to nebyl špatnej, ale dvě a půl hodiny toho, kterak tam božský Leo chrčí, naříká a vůbec háže hrozně utrpený držky, musí být silný kafe i na jeho početný zástup fanoušků... Být na jeho místě takovej Fassy Classy nebo třeba Jake Gy"něco", mohla to být drsná podívaná a zálesácích, co jsou zarostlejší víc než ty lesy navokolo. Ale abych jen nefrflal, Hardy si tady toho záporáka zas dává ve velkým stylu. z toho chlapa bude druhej Clint Eastwood- jeden drsňáckej ksicht, ale budem mu to žrát až do důchodu- jeho. No a scéna s medvědem, to je přesně ta scéna (ať už je sebemíň reálná), co se bude citovat ještě za hodně dlouho. Spokojenost tedy tak napůl, o to víc se těším na novýho Tarantina. ()

hansel97

Tak hádám, že na seznam mých největších strachů se po tomhle filmu probojoval útok medvědem, z tý scény mi normálně běhal mráz po zádech. No a pak musím říct, že jsem se místy začínal i dost nudit, se stopáží se mohl Iñárritu trochu krotit, ale velmi poctivě natočený boj o přežití s opravdu úžasnou kamerou a prostředím. Výkony to však vytáhla 100% na čtyřku, přestože si nemyslím, že by si za to DiCaprio zasloužil Oscara a pokud ho vyhraje, tak to pro mě bude od Akademie jako spíš taková póza "už mu ho konečně dáme"... Fassbender ve Stevu Jobsovi ho letos rozhodně překonal a Redmayne v Dánské dívce taky, takže výkon je hodný nominace, ale výhra mě spíš naštve. ()

Ivoshek

Začnu tím, co se povedlo. Fantastická kamera, opravdu fantastická. Nejenom dlouhé záběry na krajinu, ale i bojové scény, kdy není výjimkou, že se jednu chvíli kryjete s lovci před šípy a ve střihu jste na hřbetu koně s útočícím indiánem. Úplně se mi vybavily FPS hry (střílečky z pohledu první osoby), jako divák to prožíváte naplno. Druhá věc. Film má dvě a půl hodiny, je vcelku pomalý a přitom nemám pocit, že bych se nudil. Scenář svou základní osou zlý čin - cesta za pomstou - pomsta není nějak nový, ale hlavně v rámci té cesty má neuvěřitelně moc nápaditých věcí. Proč to teda není 100 %? Protože tu je klasické americké klišé, které začal už Tanec s vlky, tedy schéma hodný indián a zlý běloch. A pak momenty, kdy si myslím, že to s týráním Glasse scénárista přehnal a v reálu už by byl hrdina tuhej, jako nikdo druhej. Jako celek to beru jako tuze povedený film, jen dodávám, že je to vyloženě na kino. ()

hanakonochi

Rád by som sa s odstupom času vyjadril k jednej skutočnosti. Leonardo DiCaprio sa počas celého filmu nachádza v tieni Toma Hardyho a ešte za to získa i Oskara. Tlieskam. ()

SOLOM.

Po mediální masáži, která v době vzniku proběhla, všech těch chvalozpěvech a opěvujících komentářích jsem očekával nezapomenutelný plnohodnotný zážitek, který mi na dlouhou dobu utkví v paměti. A ono ejhle. Ve skutečnosti jde o průměrnou záležitost, která v souboji s o hodně starším Mužem v divočině - Man in the Wilderness (1971) končí nerozhodně. Oba filmy, i když tento s mnohem větším rozpočtem ve mně zanechali téměř totožný dojem. Příběh z drsné mrazivé krajiny plný bolesti, strachu, zloby a pomsty je tak neskutečně natahován, že kdyby byl zkrácen na polovinu, dopadlo by to mnohem lépe. V určitých pasážích filmu jsem pomalu ale jistě usínal a přestože finální efekt dopadl skoro stejně, délka stopáže byla jednou taková. Ano je tu několik velice zdařilých scén / momentů, které určitě stojí za pozornost, ale jako celek to pro mě příliš velkou hodnotu nemá. Znám několik survival thrillerů/dramat, která jsou mnohem lépe a záživněji zpracovány. Bohužel. ()

ARI50

Něco velkolepého nebezpečna přiroda kruta zima, DiCaprio jsi to zaslouži zato co jsi musel prožit, užasna hudba kvalitne točene sceny proste tomuhle nejde nic vytknout nic sem nenašel a ani snad nejde. ()

Sofia

Leo Nesmrtelný prakticky skoro celý film jen leží, sípá, plazí se, kuchá zvěř a neskutečně u toho trpí, ale trpí u toho tak dobře, že nedat mu za to Oscara by byl skoro hřích. Příběh zajímavý, ale filmu chyběla duše. Dvě nejlepší scény (útok Indiánů a rozzuřená medvědice) se odehrají hned na začátku a zbytek mě už nedokázal naplno přikovat k plátnu. Možná za to mohly ty různé alegorické vložky, které tomu měly dát pravděpodobně nějaký přesah (což se ale nepovedlo), možná za to mohl výběr soundtracku. Jediný výraznější hudební motiv se opakovaval stále dokola a některé zvuky byly tak divně zveličené, že mě např. protivný pískot doprovázející posledních patnáct minut až nepříjemně trhal za uši. Film je to určitě dobrý, ale už se na něj podruhé nepodívám. ()

JASON_X

Když to srovnám třeba s tím Tancem s vlky... Costnerův film byl sice výpravnější a epičtější, ale z hlediska příběhu vítězí Iñárritu, jehož film je vážnější, syrovější, dospělejší a opravdovější. Taky obsahuje asi nejlepší rvačku s medvědem (přesněji s medvědicí) filmové historie, názorně ukazuje roztomilý způsob jak přenocovat v útrobách koně namísto jeho vnitřností (znal jsem dosud jen teoreticky), a třeba i vyvrací infantilní Costnerův mýtus o hodných Lakotech a zlých Pawneeích. Navíc za kamerou génius Lubezki a v hlavní roli oprýskaný a plesnivý stařík Leonardo, který si při natáčení dozajista užil spoustu švandy. Jeden z nejpůsobivějších westernů... vlastně northernů, jaký jsem kdy viděl. ()

Earl_23

Konečně poctivá filmařina, tolik uvěřitelná, tolik bolestivá pro diváka uhýbající pohledem, tolik hmatatelná a dechberoucí. Iňarritu konečně ukázal, jak vypadá opravdové, leč americké, zmrtvýchvstání, plné výjimečných záběrů. Pro štáb a herce to muselo být neuvěřitelně těžké natáčení a už jenom proto doufám, že cinknou Oscary. Nebudu se ptát, kdy jindy, Leo, než teď... to už tu bylo mockrát. Ale teď už by to vážně vyjít mělo. Dechberoucí je útok medvěda, celé prostředí, herecké výkony a závěrečná bitva - takový Birdman 2.0, jenom konečně s příběhem a s ještě větším dopadem na diváka. Pro mne Revenant pravděpodobně bude nejlepším filmem roku 2015. Je to skvělá práce po všech stránkách. Jeden z mála filmů, co si zaslouží šestou hvězdičku. ()

luka4615

Drsná a syrová filmařina ve své nejčistší formě. The Revenant totiž snoubí nádhernou kameru a perfektní herecké výkony do koktejlu, který mi zcela vyrazil dech. Všechno od správného dramatického podloží až po působivý soundtrack funguje na 100%, takže jsem neměl sebemenší problém s ponořením se do filmu. Leonardo DiCaprio a Tom Hardy zde předvádí pravděpodobně své nejlepší dosavadní herecké výkony, které posouvají hranice filmu až k absolutní dokonalosti. Když se DiCaprio plazí ku pomstě pokousán od medvěda, věříte mu to. Když zalézá do břicha mrtvého koně aby neumrzl, věříte mu to a jste tam v duchu s ním. On už není jenom herec před kamerou, on se doslova sžil s postavou Hugha Glasse. Občas jsem měl problém poukázat na toho nejlepšího z dua herců DiCaprio - Hardy, jelikož oba dva zde předvádí něco neskutečně fantastického. Musím zde zmínit také fenomenální kameru Emanuela Lubezkiho, jenž v kombinaci s nádhernými reáliemi Jižní Dakoty doslova čaruje s působivými obrazy tamní krajiny, které se Vám vypálí hluboko do očí a srdce. Rovněž musím ocenit i fakt, že kamera je doslova "přilepená" ke všem důležitým faktorům filmu (vodní tříšť či krev na obrazu, atd.), což dodává filmu zcela nový rozměr a Vás to zcela pohltí. Takže, co dodat na závěr? Alejandro González Iñárritu stvořil jeden z nejsyrovějších a nejrealističtějších filmů současnosti, a zároveň dokončil stavbu svého filmového mezníku, který započal filmem 21 Grams. The Revenant se pro mě osobně zařadil do mého osobního žebříčku TOP 20 nejlepších filmů mého života, jelikož tenhle počin bude ve Vás, stejně jako ve mně, svým nekompromisním a syrovým pojetím rezonovat ještě hodně dlouho po první projekci. PS: Doufám, že za The Revenant už Leonardo DiCaprio toho Oscara vážně dostane! „You came all this way just for your revenge, huh? Did you enjoy it, Glass?... 'Cause there ain't nothin' gon' bring your boy back.“ ()

becki_tu

Další vizuální lahůdka z rukou argentinského režisérského mága, kterou je pro komplexní zážitek potřeba vidět v kině a ne na patnáctipalcovém monitoru notebooku. Úvodní bitka s indiány nebo souboj s medvědem se takřka přes noc staly legendárními scénami a stejně tak je potřeba ocenit dobře nastavenou hranici naturalistických scén, přičemž režisér se zbytečně nepouští do žádných samoúčelných nechutností. Po obsahové stránce mi však pár věcí přeci jen trochu vadilo. Zaprvé scénáristé udělali z hlavního hrdiny až moc velkého supermana, jehož tělo zvládá zranění, pády a kruté povětrnostní podmínky až podezřele snadno a tím se občas vytrácí i reálnost samotného boje o přežití. Další záležitostí je čistě jednostranný charakter hlavního záporáka, který je sice skvěle zahraný, ale zároveň i předvídatelný. Moje poslední výtky směřují ke zbytečným „snovým“ sekvencím a samotnému závěru, kde hraje velkou roli prvek náhody. I přes zmíněné nedostatky je můj dojem z projekce veskrze pozitivní, jen to zkrátka není stoprocentní. Z čistě filmařského hlediska je však většina oscarových nominací zasloužená. ()

mm13

Dobrodružná dráma ako vyšitá! Konečne. Všetko tu má svoje pevné miesto - časté retrospektívy aj prehnané "survivaly". Nie je to o neviem akej ceste neviem kam. Jasný motív, z toho plynúce odhodlanie, pomsta. Bodka! Záporák John Fitzgerald (and the Oscar goes to Tom Hardy) tomu potom dáva korunku. Aký je odporný, taký je ľudský a chcem sa do očí dívať a v duchu smiať tomu, kto ho bude súdiť či sa pohoršovať. Pretože na to mal plné právo iba jeden - Hugh Glass... a potom ešte boh (nech už to znamená čokoľvek). ()

Morholt

To, co hlavní hrdina prožil a zažil, mi přišlo značně přitažené za vlasy. Jasně, pro potřeby filmu to chce občas vyšponovat, ale připadalo mi, že tady to Iňárritu přehnal. Jenže pak jsem si o Glassovi něco dohledal a zjistil jsem, že ten chlap byl fakt neskutečnej a to, jak je jeho příběh podán, mohla být klidně pravda. Jinak film samotný se vydařil ve všech směrech ať už se jedná o nádherné reálie, mrazivou atmosféru či lapálie s medvědem a Indiány. Prostě vysokorozpočtový survival jak má být, ačkoliv bych si dokázal představit, že by to bylo o něco kratší. Samotný Di Caprio opět sahá po Oscarovi, ale podle mě to opět nevyjde, protože jeho výborný výkon zastínila ještě lepší forma, ve které se jeho projev trochu ztratil. 90% ()

Coleator

Zaujaly mě hlavně dvě věci - 1) Herecký velekoncert DiCapria, něco takového jsem ve filmu ještě neviděl... 2) Kamera - práce s detailem, jako byla tady, to se také jen tak nevidí - viz. třeba zadýchaná čočka kamery... Co bych filmu vytkl? Že se Leo nejdřív plazil pro Scorseseho ve Vlkovi z Wall Street, protože tuhle památnou scénu si prostě nešlo nevybavit... Pětihvězdičkové to nebylo, ale účel byl splněn - DiCaprio se plazí pro Oscara... ()

Lucasion

To co je pro mnohé letos Revenant, je pro mě Hateful Eight. A to, co je pro mnohé letos Hateful Eight, je pro mě Revenant. Osm Hrozných má všechny aspekty dobrého filmu. Výpravu, herce, hudbu, příběh a kameru. Revenant má především výpravu a kameru. To, co mu neskutečně láme vaz je příběh. To, že je skutečná historie interpretována trošku jinak, mě osobně nevadí, ale fakt je, že celou zápletku i s těmi nejpodstatnějšími scénami (viz. Spřežení dvou koní na konci filmu) se vlastně dozvíme v traileru. Příběh nemá jediný zvrat, napětí nebo vyvrcholení. Začátek filmu je na druhou stranu skvělý. Útok indiánů, loď, medvědí útok - vše pečlivé s dokonalými kostýmy a výpravou. Následuje zbytečně dlouhý střed filmu, který několikrát ukazuje putování, plazení a jedení syrového masa. Finále je pak předem naťuknuté, a tak zápletka vlastně postrádá jakoukoliv hloubku. V případě kamery klobouk dolů. Dlouhé záběry, prostorové scény a detailní záběry. Hudba není majstrštyk, ale neurazí. Bohužel se stále opakuje stejný a jeden motiv (Jako v případě Birdmana). Film jako takový není předrsněný jako v případě Osm Hrozných, ale je velmi syrový. Naturalistický souboj s grizzlym, stan z koně nebo pohřbívání za živa. Obecně, i když si užívám pohledy na přírodu, tak filmu by jedině prospělo zkrátit prostřední část minimálně o půl hodiny. Herecké výkony jsou samozřejmě doslova a do písmene tvrdé a i když jsou v DiCapriově podání Oscarové tak nezbývá čekat na další promarněnou nominaci. Hardy na druhou stranu předvádí skvělou roli šmejda v Oscarové vedlejší roli. U obou jsem, ale přeci jen viděl lepší herecké výkony, pak je těžké překvapit. Revenant byl jedním z nejambicióznějších filmů roku, proto není taková tragédie, když nadšení splnil jen z půlky. (77 %) ()

seale

Scénografie. Hudba. Kamera. Nevšední atmosféra. Hutnost. Výkon protagonistů. Kostýmy/masky/vizážistika. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (více)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (více)