REVENANT Zmrtvýchvstání

• USA The Revenant (více)

Americký západ, Jižní Dakota, 1823. Místo a čas s hodně relativní hodnotou lidského života. Zkušený lovec a trapper Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) je se svým synem na výpravě s lovci kožešin. Uprostřed hlubokých lesů vzdorují nečekaným útokům indiánů a musí na své pouti překonávat nemilosrdnou, zatím nezmapovanou krajinu plnou nástrah. Glassovi se stává osudným střet s rozzuřenou samicí medvěda grizzlyho. Medvědí útok sice přežije, ale je těžce zraněný a lovecká výprava se musí rozdělit. Zatímco většina lovců pokračuje v cestě, s Glassem a jeho synem zůstanou jen dva muži, John Fitzgerald (Tom Hardy) a Jim Bridger (Will Poulter). Ti více méně jen čekají, až zemře, aby jej pak pohřbili a mohli pokračovat v cestě. Ale zraněný lovec stále neumírá, a tak se Fitzgerald rozhodne čekání na nevyhnutelné zkrátit. Při pokusu o nedobrovolnou eutanázii ho však přistihne Glassův syn, kterého Fitzgerald zabije. Ještě živého Glasse pak zahrabe v hrobě a spolu s Bridgerem zmizí. Jenže Hugh má hodně tuhý kořínek. V naprosto zuboženém stavu vyleze z vlastního hrobu, zoufale se potácí čarokrásnou, ale zcela lhostejnou krajinou. Při životě jej drží především nenávist a touha po odplatě. Musí překonat brutální zimu a hlad, divoké řeky, bojovné indiánské kmeny a dokonat svou pomstu. (Cinemart)

Slartibarkfast

Revenant, to jest veselý náhled do časů minulých, kdy pro tehdejší anglické a francouzské osadníky neexistovala větší kratochvíle, než se nechat skalpovat domorodými rudokožci v nedávno nově objevené zemi netušených možností jak lze všelijak přijít o život. Tu náhle se v našem příběhu vyloupne v sekvojovém lesíku ostřílený zálesák DiKapřík se svým synáčkem, kterého si uplácal s jednou indiánkou. No idylka jako v románech Rosa*undy Pi*rové. Bohužel se nám to celé zkomplikuje těmi otravnými rudochy, před kterými jsou naši hrdinové nuceni prchnout. A jelikož je DiKapr opravdu drsňák, nechá se napůl sežrat medvědem, aby si zpříjemnil toulky divočinou a především aby to nebylo tak jednoduché. Tolik k rychlému seznámení se zápletkou. Co do vizuální stránky filmu, je to plejáda úchvatných exteriérů, které doslova berou dech. Celkový dojem malinko kazí DiKapr, plazící se tajícím sněhem. Věřte nebo ne, ale já sám jsem absolvoval již mnohokrát podobnou cestu, když jsem se ožralý plazil v sobotu okolo čtvrté ranní z hospody domů a nikdy jsem za to zlatého pajduláka neviděl. Inu, DiKapr byl již tolikrát přehlédnut, že mu to teď dali již za pouhou účast. Zkrátka byl na řadě a už by to bylo všem trapné, kdyby to zase nevyhrál. Nezbývá než doufat, že za podobný oscarový výkon plný chrchlání a hekání ocení v budoucnu i mne. Co se týče Tomáše Nahadry, tak ten byl skutečně autentický, až jsem mu tu jeho roli i věřil. Zbytek filmu je jen extatická demoverze dokumentu National Geographic, která zřejmě není koukatelná mimo filmové plátno. Nemohu říci, že by se mi v důsledku Revenant nelíbil, ale chybělo mu mnoho k tomu, abych jej ve svých očích vystřelil k výšinám pětihvězdného nebe. Zkrátka takový odpočinkový materiál pro řezníky amatéry. 70% ()

nascendi

Snažím sa hodnotiť každý film podľa zážitku, ktorý vo mne vyvolal. Traja oscarovia, po jednom Inarritovi a jednom Capriovi a dve tisícky kladných komentárov na tom nič nezmenia. Film je veľmi dobre nakrútený a nielen kamera má na tom zásluhu, Leonardo hrá ako o život, ale to je asi tak všetko. Guma ani struna sa nedajú napínať donekonečna, uveriteľnosť filmového príbehu "jakbysmet". Ešte by som jedno oko prižmúril, ak by film niesol nejakú veľkú myšlienku, úžasné morálne posolstvo alebo niečo v tom zmysle. Ale nič. Možno ho ostatní v ňom našli, ale mne nebolo dopriate zistiť čo chcel ten film vyjadriť. A to je v mojich očiach vážny nedostatok. Takže sa nebudem zaoberať od Titanicu po Revenanta rastúcou toleranciou Leonarda voči ľadovej vode, ani povrchovými zraneniami po napadnutí samicou grizzlyho a množstvom ďalších lapsusov, pretože ak to bolo zámerom scenáristu a režiséra, divák nemá inú možnosť, len odísť z kina, prepnúť kanál televízora alebo nadeliť filmu menej hviezdičiek než väčšina. ()

Zodd

Je to postavené celé na atmosféře a tricích, což je pozitivem i negativem celého snímku. Tom Hardy sice DiCapria přehrává, ale nemá zas tolik prostoru (prý při natáčení fyzicky napadl režiséra), DiCaprio si své pro toho Oscara, o který naposledy přišel u Vlka z Wall Street, odvedl a fér. I když možná až moc okatou cestou. Scéna s medvědem je neskutečně špatná a nechtěně směšná, jež se stala terčem vtipů, narážek či předlohou umění na DeviantArt (jedno krásné, na které jsem při brouzdání narazil, je zde: https://fear-sas.deviantart.com/art/The-Revenant-Oscar-2016-587003829), ale jinak je ta survival story dost uvěřitelná (zmrtvýchvstání si už žádné napamatuji). Přespání v mrtvém koni jen tak ve filmu neukážou, kvůli tomu a myšlence filmu vyznívající na konci se přibližuji k vyššímu hodnocení, ke čtyřem. ()

Němi

I pres tri hvezdicky nemuzu rict, ze bych videl spatny film. Inarritu natocil po patnacti letech prvni, u ktereho jsem se misty i bavil! Ale je to zdlouhava, obcas silne prepalena nuda, ze ve svetle jinych, zabavnejsich filmu, nemuzu dat s klidnym srdcem vic. Lea masakruje dlouhe minuty medved, ale ne a ne ho dodelat, o tom jak a kolik toho odplazil lesem vim vic z wikipedie, coz by se dalo rict o vsech ve filmu. Nemluve o zarazejicich zmenach, jimz kraluje vymysleny syn. Bez nej najednou nevypada Glassova touha po Fitzgeraldovu skalpu tak cool, ze? Pokud prijmu film predne jako fikci, tak ano, tu mamuti stopaz jsem prezil, ale jen a pouze napoprve, vickrat uz nechci. PS: Pokud by mel DiCaprio dostat sveho vysneneho Oscara za Revenant, byla by to stejna ostuda, jako Scorseseho za Letce. Ne snad, ze by byl spatny, jen jaksi nemel moc co hrat a jeho vykon je spis fyzicky. At dostane nejakeho kaskaderskeho a toho skutecneho za neco lepsiho. ()

silentname

"The Revenant" je pre mňa filmovým zážitkom. Absolútne fantastická práca s kamerou, veľmi zaujímavý príbeh, ktorý neustále ťahá diváka a úžasné odhodlanie jedného človeka, ktorý sa rozhodne pomstiť smrť svojho syna, ktorú musel vidieť na vlastné oči. Je tu obrovské množstvo skvelých momentov, ktoré bola pre mňa radosť vidieť. Najmä jeho stretnutie s jedným indiánom, ktorý sa mu rozhodne pomôcť. Plus si priznajme, že Briti aj Francúzi v tom čase neurobili nič iné, len vstúpili na zem, ktorá im nepatrila, splundrovali to tam všetko a tiahli ďalej na západ a podmanili si celý sever. A o južné časti Ameriky sa zase postarali Španieli a Portugalci. To ale len tak na okraj. "The Revenant" má skvelé postavy, Leonardo DiCaprio je obdivuhodný ako všetky jeho herecké výkony sú skôr fyzické hranie než rozprávanie dialógov a zvláda to absolútne fantasticky. Rýchlo si človek pripomenie, prečo je tento človek tak talentovaný a tak dobre sa na neho pozerá. Viem si pokojne predstaviť si kedykoľvek pustiť tento film znovu. A Tom Hardy? V prvom momente som nášho tohtoročného Mad Maxa vôbec nespoznal. A musím povedať, že rovnako ako DiCaprio bol vo filme skvelý. Skvele zahrané, skvele zrežírované, veľmi dobrá práca s kamerou a 2 a pol hodiny trvajúci film, ktorý ma udržal na zadku, čo som sa doňho tak ponoril, to všetko hovorí v jeho prospech. Určite si film čeknite. Ak by som ale mal povedať jedno malé mínus, tak občas som bol prekvapený v niektorých scénkach, že Glass je schopný už utekať, alebo mal fľašu, ktorú stratil. Malé detaily ako tieto trošku kazia dojem. Ale nemení to nič na tom, čo som povedal vyššie. Hodnotenie: A ()

PetrPan

Zálesáci byli holt tvrdí chlapi spřažení s přírodou. V dnešní době už jejich příběhy přípomínají vědecko-fantastickou literaturu a přežití v divočině je pro nás něčím výjimečným a hodným glorifikace. Přitom příběh Hugha Glasse je jen jedním z řady a rozhodně ne tím nejneuvěřitelnějším. Je zdokumentován případ, kdy byl zálesák podupán stádem bizonů a i když utrpěl několik otevřených zlomenin a byl později napaden smečkou vlků, přišel o játra a měl natrženou slezinu, dokázal se odplazit 100 mil sněhovými závějemi než zemřel nešťastnou náhodou na přejetí dostavníkem. Pravda, podobná story, byť mnohem drsnější, by nebyla pro filmaře asi tím pravým ořechovým, nicméně může posloužit jako dobrý příklad toho, jak se to kdysi mělo s lidskou odolností a vůlí přežít. Po filmařské stránce je Revenant zvládnutý famózně. Prakticky oproštěn od artových ozdob, které jsem od Iñárrita čekal, odsýpá celou tu mamutí stopáž bez větších zádrhelů, okořeněn nějakou tou menší či větší nechutností, až k očekávanému řeznickému finále. U něj jsem krapet čekal uspokojivější odvaz v zadostiučiňující pomstě, ale to už je spíš problém mé zlomyslné povahy. A tak i vzhledem k tomu, že nespoutaná krása divoké přírody, která mě vždycky dokáže okouzlit, byla kamerou přímo zbožňována, za čtyři. ()

Ratemus

Neřikám, že to Dicaprio dokázal, rozhodně už předvedl lepší výkony, ale toto bylo kulervoucí. Naprosto dokonalá hra s kamerou, syrový příběh o touze po přežití, silné vůli a pomstě. Dicaprio už ani zklamat nemůže, Hardy byl též výborný, jeho jižanský přízvuk mě bavil. Opravdu všechna čest hercům, protože natáčet v těhle podmínkách chtělo jistě několik těch doláčů navíc v honoráři. Nádherná krajina, úžasný naturalistický a syrový příběh prostě paráda. Rozhodně nejlepší bitka s grizzlym hned po Na ostří nože, potom ustlání v koňovi a samozřejmě finální bitka. Opravdu výborný snímek, ale nevim nevim, na Oscara to asi není, Leo... ()

Arsenal83

Mimoriadne drsný film o nezlomnej vôli človeka prežiť. Príbeh, kde hlavný hrdina musí zniesť také fyzické a psychické utrpenie, že je takmer nemožné uveriť skutočnosti námetu tejto udalosti. Iñárritu sa kochá dlhými zábermi na nehostinnú prírodu, čo ovplyvňuje celkovú stopáž presahujúcu 2 a pol hodiny. Napriek tomu nečakajte dejové zvraty a zápletky, ide skutočne len o film o človeku, ktorý prežil nemožné. Di Caprio si prvýkrát odnesie Oscara a celkom zaslúžene. Ako sám povedal, šlo o jeho najťažšiu hereckú úlohu v živote. Jeho výkon nie je príznačný výraznou mimikou alebo využitím scenára, ktorý mu bol prisúdený len veľmi skromne. Jeho herectvo je tu skôr utrpením, znášanie mnohokrát kúpanie sa v mrazivej vode, váľanie sa v špine a blate a podobné nepríjemné činnosti. V porovnaní s tohtoročným oscarovými konkurentmi jednoznačne víťazí. Porovnanie s Tomom Hardym tu nie je na mieste, ide o úplne odlišné postavy s odlišnými hereckými úlohami po všetkých stránkach. Hardy tu bol ale skutočne znamenitý a pokojne by sošku mohol dostať za vedľajšiu rolu aj on (hoci je favoritom kamenná tvár Stallone). ()

Slarque

Syrový, studený a pomalý dobrodružný film o vůli k přežití stojí jednak na fyzických výkonech herců, ale hlavně na precizní kamerové práci Emmanuela Lubezkiho. Trochu mi vadila laciná symbolika (ptáček odlétající z výstřihu), klidně bych se obešel bez některých dialogů (Bůh – veverka) a stejně by to nedalo na plný počet hvězdiček, protože film je prostě příliš odtažitý, takže divák může osudy Hugha Glasse sledovat, ale nikoliv prožívat (70%). ()

Rocky62

S blížícím se koncem roku jsem byl smířen, že mě neuchvátil žádný snímek, kterému bych bez váhání udělil plný počet. Revenant mi ovšem vytřel zrak. S tak geniálně vyladěným filmem, jenž byl stvořen z krve potu a slz jsem se již dlouho nesetkal. Všechny aspekty dokonale ladí mému vkusu včetně herců, hutné atmosféry, skvěle nasnímaných přírodních scenérií a hluboké melancholické muziky, jejíž tklivé tóny si budu pamatovat do konce života. Z mého pohledu skutečně obdivuhodným způsobem propracovaná záležitost jak dějově tak technicky. 100% ()

eLeR

Situácia, v ktorej sa nachádzal Hugh Glass, mohla skončiť len dvomi spôsobmi. Všetko to vzdať a možno za pár hodín zomrieť. Alebo nabrať druhý dych a vstať z mŕtvych. O to viac, ak vás ženie túžba po pomste. Revenant je surový a špinavý film. Ani jedna sekunda tam nie je navyše a cítiť za tým poctivú robotu. Lubezkiho kamera bola famózna a Leonardo vydal zo seba všetko a možno ešte viac. A Glass? Ten chlap mal šťastie v nešťastí a nešťastie v šťastí a bol vlastne asi nesmrteľný. 4,5* ()

Happens

Nevím, jak se k tomuto počinu postavit. Příliš rozvláčné dílo, nemilosrdná příroda, zvířata a lidé obklopující největšího smolaře pod sluncem - DiCapria, který vypouští duši, aby urval Oscara ve snímku, který tolik hraje na dvě a půl hodiny lyriky zasněžených stromů, až to bolí i nejšílenější houbaře. Epika visící na vlásku pomsty a celkové chuti přijmout nereálno výdrže lidského organismu. Film balancující na hraně ostřího nože. Možná s více propracovanými duchařskými částmi by film mohl aspirovat na větší náboj. PS: Jestli urve Hardy Oscara za vedlejší roli, tak už mi DiCapria bude fakt líto. ()

Bachy

Tohle je vážně asi velký film, ale já si bohužel nedokázal správně lehnout do lodi. Takže místo, abych se nechal unášet neskutečnou kamerou a vůbec megalomansky nádherným vizuálem...no tak místo toho jsem se každou chvilku vyklopil. Jeden krásnej čistě osobní aspekt to mělo. Přišel mi těsně před projekcí vzkaz zpoza oceánu, že tam okolo těch jezer jsme taky chodili a že nás asi nemusí mrzet, že jsme neviděli medvěda. Asi teda ne. ()

Chrustyn

Iňárittu se po své úspěšné vztahové trilogii přesunul do Hollywoodu, aby natočil a uhranul svým existenciálním Birdmanem, aby poté diváka rozsekal drsným a hutným thrillerem Revenant. Jeho novinka pro mě byla bez přehánění jedním z nejočekávanějších filmů roku a režisér i všichni zúčastnění naštěstí dostáli toho, co ukazovali ve výborných trailerech. DiCaprio opět (a tentokrát snad už konečně) bojuje o Oskara a předvádí nejen svůj nejlepší a nejnáročnější výkon. ale rozhodně i nejlepší a nejzajímavější postavu tohoto roku. Emmanuel Lubezki potvrzuje status nejzručnějšího současného kameramana (opět nejspíše a po právu ukradne Oskara Rogeru Deakensovi) a i díky němu je film naprostou vizuální nádherou. A Iňárittu dokazuje, že režii má plně v rukou a nedělá mu problém natočit drsný survival thriller s výborně zkomponovanými scénami (útok medvěda je strhující a pro mě se jedná o scénu roku). Vše ostatní (Hardy a spol. výborná hudba) už je jen třešničkou na dortu, neskutečně vtahujícího filmu, kterému jen mírně škodí přílišná délka, která je občas na filmu znát. Naštěstí vše vynahrazují jednotlivé scény a neuvěřitelný Dicaprio. Pro mě kandidát na Oskara za režii, film, herce a kameru. ()

klerik

V podstate sklamanie. Len o niečo menšie ako pri predošlom spracovaní z roku 1971. (Fakt niekto verí, že takto zobrazené eskapády by mohol hrdina prežiť?) Úplny záver vylepšuje celkový dojem, ale... Presah, čo sa týka genocídy v Amerike je tu asi rovnaký ako v SIEDMICH STATOČNÝCH. A na poetiku tu máme NOVÝ SVET, ma mystiku DEAD MANA, na survival a revange MUŽA PROTI MUŽOVI, na vzťah človeka k prírode DERSU UZALU, na sneh a armádnu pevnosť v horách DRAVCOV... A všetky tieto filmy sú lepšie ako Revenant... Mám rád Iñárritua, ale toto je skôr ukážka režisérskej neschopnosti podopretá dementným scenárom... ()

SeBig

Strasne zdlouhava nudaaa. DiCaprio by si zaslouzil rozhodne oscara za nektery z jeho predeslich filmu, nez bylo tohle. Ten boj s medvedem jak onem vsichni mluvi byl sice super, ale trval tak minutu a pul? Kdyby zde nehral Hardy a DiCaprio urcite by to melo uplne jine hodnoceni nez to ma ted, protoze ten film je taak strasne zbytecne natazeny, az me z toho oči boleli. Nuda. ()

Crocuta

POZOR SPOILERY!!! Tak abych to nějak stručně shrnul: DiCaprio opíchá indiánku, jeho zas medvěd, pak mu kolega opíchá synka a nakonec DiCaprio opíchá toho kolegu :-D. Ale žerty (mezi které patří i verbalův trefný komentář, výstižně zmiňující Meresjeva) stranou - jedná se o skvěle natočené, místy notně existenciálně pojaté drama plné touhy po pomstě, ale hlavně vůle k životu, jemuž dominuje bez nadsázky úchvatná kamera. Při jeho sledování si možná ti, co se zajímají o dobývání americké divočiny vzpomenou na Parkmanovu "Oregonskou stezku" nebo De Votovo "Za širou Missoury", milovníci filmu třeba zase na tvorbu takových režisérů jako Terrence Malick nebo Andrej Tarkovskij. Strhující snímek, který beze zbytku smysluplně využívá každou minutu své nadprůměrné stopáže. ()

korbitch22

Mnoho povyku pro nic aneb to se nám tu sešlo zase jednou moc pseudoartových nadhodnotílků.Čekal jsem dechberoucí survival který bude odsýpat jak cip a místo toho sem se dočkal do sebezahleděného artového slepence.Tak např. začáteční bitka je úžasná, potom Dicapriovi sny o mrtvé ženušce jak u ní sedí, potom dechberoucí útok medvěda, Dicapriovi sny jak žena sedí u něj, přesun, Dicapriovi sny jak hladí malého zmrzlého chlapce, přesun, Dicapriovi sny jak nad ním ženuška už dokonce lítá..ehm.Kdyby se film zkrátil o 55 minut zbytečných artových záběrů o ničem, mohl to být brutální western s několika opravdu silnými momenty.Takhle z toho mám spíš rozporuplné pocity.Artový a divácky hodně nevděčný film který bych v kině protrpěl, doma v křesle se sklenkou lahodného koňaku to šlo.Škoda, že Dicaprio tak neskutečně válí v tak neskutečně egoistickém režiserském artovém braku s předvídatelným a hloupým koncem.No to sem zvědavej na tu ukecanou Osmičku.60%. ()

Marze

To není spoiler čili prozrazení, obsah díla sděluje i distributor. Film totiž patří k těm, kde nerozhoduje co, ale jak vypráví. A Iňárritu je magický vypravěč, třebaže Revenant neomračuje takovou představivostí jako jeho loňský čtyřoscarový vítěz Birdman. Z komediální nadsázky snového Birdmana si divák sám luštil tajemství i sdělení, v Revenantovi se nastoluje vnější symbolika bez vnitřního přesahu. Smysly žasnou, srdce zůstává chladné: prostě příběh o přežití, směs trosečnické robinsonády a indiánek s Old Shatterhandem. Ovšem udělaná parádně! Scény komplikovaných představení, kdy herci tančí s kamerou v pečlivých choreografiích, jsou úžasné. V jednom záběru se z pohledu jednotlivce přechází do celku a zase zpátky. Přechody mezi hledisky postav jsou bezproblémové a i uprostřed bitvy s indiány je bezpečně sdělováno, co se v chaosu kolem nás odehrává. V tomto ohledu je tandem kameraman-režisér ještě odvážnější než v Birdmanovi. Celé to jde proti zvyklostem, protože klidné rozhovory jsou stříhány rychleji než akční scény s množstvím pohybu. ()

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

Cyberpunk 2077 se dočká hrané adaptace

05.10.2023

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

Jak to vypadá s pokračováním Twisteru?

22.12.2022

Když na jaře roku 1996 dorazil do kin blockbuster režiséra Jana de Bonta s názvem Twister, jeho vír zábavy doslova zbořil kina. Snímek s velmi štědrým rozpočtem 92 milionů dolarů díky svému poutavému… (více)

Nový Predátor má název, už se natáčí

Nový Predátor má název, už se natáčí

28.07.2021

Loni na podzim přišlo oznámení, že se slavná značka Predátor dočká dalšího zářezu. K režii nového filmu nastoupil Dan Trachtenberg (Ulice Cloverfield 10), mimo to jsme ale nedostali žádné nápovědy k… (více)

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

Hvězda Tenet v dalším špionážním thrilleru

30.08.2020

Herečka Elizabeth Debicki (Tenet, Krycí jméno U.N.C.L.E.) se upsala hlavní roli v nové špionážní minisérii ze druhé světové války Code Name Helene. Na produkci seriálu se bude podílet studio… (více)