Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

sheen

Howard zničil všechny letošní blockbustery a udělal z nich školáky, ne-li před školáky - naprosto FAMÓZNÍ a nedostižný zážitek. Postavil příběh na dvou naprosto odlišných jezdcích, dvou odlišných životech, způsobech jak závodění a vše okolo toho brát a na tom co je jednotlivec ochoten obětovat pro svůj sen, jak daleko je ochoten zajít. Od úvodního zaburácení motoru F1 jsem věděl, že to bude vyjimečný kino zážitek a byl. Zimmera už znám sice od filmu Andělé a démoni nazpaměť, ale žeru mu to i s navijákem. Mrazení v zádech jsem u filmu hodně dlouho neměl :) Při druhé návštěvě kina jsem se utvrdil v tom, že je to prozatím zážitek č.1 v roce 2013, prostě ŠUPA! :) "Sex, breakfast of champions" :)) ()

Indiana

Největším překvapením pro mě byl famózní výkon Daniela Bruhla, kterýho jsem nikdy nevnímal, ale tady sem fakt čuměl Hemsworth se vedle něj neztratil, závody byly natočený pěkně, ale stejně mě na tom filmu zajímaly míň než rivalita Landy a Hunta. Skvělej film. ()

Stegr

90% - Film jsem si užil víc, než jsem čekal! Skvěle natočené a zahrané. Celé dvě hodiny jsem byl ponořen do děje a užíval si každou minutu... ()

Pilda17

Skvělý film od Rona Howarda, doplňovaný skvělou hudbou Hanse Zimmera. Děj je od začátku dobrý, oba herci zahráli James Hunta a Niki Laudu víc než skvěle. Kamera, závody, efekty, vše funguje jak má a diváka zasadí. Závěr je lahůdka, od nehody Laudy začíná vše dostávat 3x lepší náboj a nádech. Teprve potom divák začne cítit s herci a zaslouženě, protože ty momenty ke konci chytí za srdce. Tak nějak jsem tohle vše od Rush čekal, takže jsem nebyl nijak překvapený. Považuji Rush za velmi kvalitní dílo a horkého favorita na Oscary, přesto něco málo k naprosté dokonalosti chybělo .. 8/10 = 87% ()

Disk

Rivalové mi udělali radost. Opravdu výborný snímek. Pro mě o to víc důležitý, že je to úplně první film Rona Howarda, který jsem měl tu čest vidět. Parádní filmařina, herci skvělí (Chris Hemsworth se překonává) a skladatel Hans Zimmer, kterého obecně nemám v lásce, mě konečně po Posledním samurajovi dojal. ()

Aky

Tomu se nedá nic vytknout. Skvělé záběry z F1, špičkové herecké výkony, napětí i tam, kde člověk ví předem, co musí přijít a jak to musí dopadnout, zhutněným způsobem podávané originální úvahy nad soupeřstvím, o smyslu závodů, o naprosto odlišném přístupu k životu..., ani vteřinu mne to nenechávalo v poklidu. ()

Rosaviva

Fanoušek formule 1 opravdu nejsem a celý sport mě v podstatě vůbec nezajímá. Důvod, proč jsem se na tenhle film podívala, bylo kromě toho, že v něm hraje Chris Hemsworth, hlavně vysoké hodnocení. Jak se mi normálně filmy s takhle vysokým hodnocením nelíbí, tak tohle je výjimka, potvrzující pravidlo. Vůbec jsem si neuvědomila, že to mělo dvě hodiny. Mělo to spád, bylo to zajímavé a rozhodně to stojí za zhlédnutí. 4* ()

666teen

Ultimátní film o sportu, který pro mě ani sportem není. Honit se po asfaltu v okolečkované rakvi, mi spíš přijde jako permanentní pokus o sebevraždu. Frankenlauda je king. Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrm, brrrrrrrrrrrrrrrrmm, brmmm, brrmm. ()

Cappuccino

Niesom fanúšikom Formule 1 a závodov aut celkovo, preto ma to k tejto snímke už od pohľadu vôbec nelákalo. Dnes som sa však akosi odhodlal a dostalo sa mi veľmi príjemného prekvapenia. Jednu z hlavných rolí obsadil môj obľúbenec Chris Hemsworth, čo považujem za prvý veľký klad. Druhým by jednoznačne bola celková precítenosť príbehu, ktorá je však velice rozumne rozložená a dávkovaná, tým pádom netlačí príliš na pilu. Nemôžem si ale pomôcť, Zimmerov soundtrack mi pri Rivaloch miestami mimoriadne pripomína Game of Thrones (čo považujem za plus). Záverom sa ťažko preťažko rozhodujem, či filmu udeliť štyri alebo päť hviezd. Pravdou je, že ma mimoriadne zaujal a niektoré scény považujem za gulervúce (napríklad záver a James rozbíjajúci hubu redaktorovi za urazenie Laudu), no na druhej strane si akosi nedokážem predstaviť, že by som pri Rivaloch mal v blízkej budúcnosti opäť stráviť dve hodiny môjho času. A to by pri plno ohodnotenom počine nemal byť problém. ()

GilEstel

Nejlepší film ze závodního prostředí, jaký jsem viděl. Rok 1976, souboj Hunta s Laudou, navždy zůstane jedním z nejslavnějších ročníků Formule 1. Výborný koktejl akce, hudby i hereckého umění. Krásné ženy a příběh, který pohne snad s každým. Nákladná výprava se podepsala na výsledku velmi kladně, dává filmu vysokou míru dobové autenticity. Nadšené přijetí publikem je zcela pochopitelné. V rámci multiplexů patří do výběru desetiletí. 90% ()

-OverLord-

Jedno z nejsilnějších dramat poslední doby a pro mě i kandidát na film roku. Howard je výbornej režisér, ale tady se přímo vyznamenal. Pro mě je to nejlepší film, jakej jsem od něj zatím viděl. Vážně silnej příběh o dvou legendách, kterej mě nenechal chladným ani na okamžik a totálně mě odrovnal. Hans Zimmer přišel po Temným rytíři opět s naprosto dokonalým hudebním doprovodem. Herecký obsazení si zaslouží potlesk, Daniel Brühl minimálně (!) nominaci na Oscara a Chrise mám moc rád - tady opět skvělej hereckej výkon. Mistrovskej kousek o dvou legendách, na kterej jen tak nezapomenu, a to formule nesleduju! ()

S.Quentin QUALE

Tak přece! Po kapitánu Phillipsovi, navíc s tímto výpisem žánrů a mou lhostejností k cirkusu jménem FKolikchceš, jsem, jak to bývá ostatně nejlepší, velmi příjemně překvapený. Nebojím se říct, že tohle je po Million Dollar Baby a úvodním Rockym nejlepší sportovní film, jaký jsem viděl. Ron Howard zpracoval skvěle skvělý příběh, který si o zfilmování vyloženě říkal a který díky tomu, že je reálný, dodává filmové podobě mnohem větší emoční sílu. Daniel Brühl a Chris Hemsworth ztvárnili Laudu, resp. Hunta parádně, opravdu zcela autenticky, Howard se vyhýbá jakýchkoli větších minel, takže já tento film, i přes to, že určitě není celkově 4. nejlepší, řadím na 4.příčku TOPky roku 2013. Takhle jsem si F1 ještě nikdy nevychutnal. Doporučuju! ()

vteco

Suverénně nejlepší životopisný snímek, jaký jsem kdy viděl. Ron Howard dokázal do těch dvou hodin nacpat obrovské množství emocí, jak kladných, tak záporných, spoustu strachu, napětí i velice intenzivní pocity ze samotných závodů na tratích Formule 1. Vše je krásně vyrovnané, přehledné a opravdu precizně natočené. Velký obdiv za herecký výkon u mne má Daniel Brühl, který i dokonce vypadal jako mladší klon Nikiho Laudy. [95%] | Kino - Prom. | TOP 10 ()

Allien.9

Bylo jen otázkou času, kdy podobný film vznikne, a i přes těch několik méně zdařilých snímků, kterými se Ron Howard v posledních letech prezentoval, jsem nakonec ráda, že se toho ujal právě on. Jdete-li do kina s tím, že uvidíte efjedničkovou variaci na "Rychle a zběsile", můžete klidně zase odkvačit - sobě ušetříte peníze a nám na*rání vyvolané zbytečnými "odpady!". "Rivalové" totiž nejsou filmem o závodění a nejsou dokonce ani filmem o Niki Laudovi. Veškerou svou pozornost rovnoměrně obracejí ke dvěma největším motoristickým legendám sedmdesátých let, k jejich vítězstvím, prohrám (jak profesním, tak osobním) a ke vzájemné rivalitě, která ovšem nepředstavovala jen sebevražedné riskování, jež viděla média, ale také úctu a obdiv (viz. zmlácení novináře, gesto před rozhodujícím závodem či závěrečný rozhovor). Sledovat diametrálně odlišné osobnosti Nikiho Laudy (vyrovnanost, preciznost, disciplína) a Jamese Hunta (horkokrevnost, bohémství, ctižádostivost) je opravdu nefalšovaný zážitek, stejně tak trefně zakomponované zpomalovačky a detailní záběry součástek (japonský okruh Fudži v tomto překonává všechny okruhy dohromady) nebo závěrečná, hořkosladká tečka v podobě Brühlova monologu (on i Hemsworth byli mimochodem vybráni skvěle), jenž udržel v sále do konce titulků všechny diváky až na jednoho. Nicméně ještě jednu věc mám na srdci... Nešlo si nevšimnout, že Hans Zimmer již nejméně ve třetím filmu po sobě vykrádá sám sebe (pořád se nemůžu zbavit dojmu, že sleduju třetí "Piráty") a jinak tomu není ani v případě "Rush". Na druhou stranu bych lhala, kdybych řekla, že mě ústředním motivem nepřikoval do sedačky a nepřispěl k vytvoření pořádného knedlíku.:-( Jako bych už tak nezbožňovala F1 a Ferrari! Za mě 4*, k dokonalosti mi NĚCO chybělo... ()

misterz

Po všetkých stránkach výborne dramaticky spracovaný snímok o dvoch životných filozofiách a prístupu nielen k športu ale i k životu ako takému. Na jednej strane precíznosť a zodpovednosť, na strane druhej zase bonvivánstvo, ľahkovážnosť a chuť riskovať. Niki Lauda vs. James Hunt. Priznám sa, formula nie je moja silná stránka, ako bolo aj vo filme povedané, patrím k tým, čo tvrdia, že naháňať sa stále do kolečka je pekná nuda, tu však nie je dôvod na obavy ani v tomto smere. Samotné pretekárske scény boli spracované veľmi dobre a napínavo. Samozrejme, aj tak slúžia skôr len na akúsi ozdobu. Tu ide o viac. Darmo, Ron Howard čistokrvné drámy točiť vie, z USA patrí k tým najlepším. Nie je o čom, plný zásah a veľmi rád. Videné počas Challenge Tour 2015: 30 dní so svetovou kinematografiou. ()

HAL

V podstatě to samé co jen pár let starý dokument Senna - jen méně autentický a tedy méně zajímavý, zato s akčnějšími a dramatičtěji natočenými střihy ze závodů (kterých ovšem moc není). 7/10 ()

Peytl

Ač už téměř pamětník, pak tyhle molotovy motokáry ze sedmdesátek jsem vnímat ještě nemohl. Doby, kdy se přeplácené primadony teprve tvořily, a kdy únikové zóny měly půl metru, ve kterých se válel fotograf a tunové svodidlo, či dobře rostlý platan, nic pro bukvice. Snad právě proto mě neskonale sral výběr Huntova představitele (definitivně jsem mu odpustil, když dal sežrat novináři diktafon), no bože, asi mě iritují ti fešáci v kontextu s mým exteriérem, to je ovšem můj boj, nehledě na to, že to dokonale vyvážil svým xichtem Niki. Téměř bezchybné sportovní drama, při jehož sledování nemusíte být nutně zabalen v nehořlavé kukle, přeřazovat kvalty vařečkou a být ortodoxním okruhovým povalečem, nebo od oleje zasraným pubertálním tunerem vlastnícím dieselovou filcku. Nádherný pohled na káry, které hrdě nesly cigaretové reklamy, než nám je Lillien zakázala, Ferrari bez Máček, Lotus bez JPS? Táhněte do hajzlu. Jasně, aby všem došlo, že tyto dvě ikony byly jako oheň a voda, orál a anál, pudr a benzín, tak se rozdíly patřičně nafoukly a tedy na jedné straně se pragmaticky a bezcitně pohyboval pan Kalkulačka, zatímco na straně druhé (z logiky předem jasné, je to Anglán) se Hunt proprcával a prochlastával ke svým lepším zítřkům skrze humry a děfky. Což mi bylo pochopitelně sympatické. Tedy chvíli. Kupodivu jsem pak našel vztah i k Laudovi…ach Niki. Takže skvěle vyvážené jak mokré GoodYeary. Nezapomnělo se ani na hošany mého ražení, takže mé sympatie, které se celý film všemožně přelívaly, byly nakonec v rovnováze a při závěru GP na letišti jsem už frkal do kapesníku. Fandil jsem oběma. Pouštět se do srovnávání se současnými výrobky genetických homolaboratoří, by bylo pro rivaly smrtelnou urážkou. ()

liskam

Formule 1 nejsou sport, který bych musel mermomocí sledovat pokaždé, když je dávají v bedně. Samozřejmě znám jméno Niki Lauda! Ale jméno jeho rivala, Jamese Hunta, je mi pouze povědomé. Proto jsem na tenhle film šel bez nějakého extra očekávání... Byl jsem ovšem pořádně zaskočen energií, která se do mě v kině pustila. Nebudu zde vypisovat vše, co se mi líbilo. Pouze řeknu, že řemeslně byl film zvládnut na jedničku! Hemsworth, překvapivě uvěřitelný, podal kvalitní výkon. Bruhl ve své roli naprosto excelentní. Za mě 98% Ps: možná hodnocení ještě upravím, jdu se totiž podívat na film http://www.csfd.cz/film/291617-senna/ ... tak se uvidí kdo s koho. A ještě k hodnocení některých uživatelů. Opravdu nechápu jak někdo takhle kvalitní snímek může hodnotit 2 hvězdami. ()

mzss1

|86%| Shlédnuto v kině. Rozhodně jsem kino plánoval, říkal jsem si, tak dobré hodnocení, to může být jedině kvalitní film s minimem chyb. A to se skutečně tak stalo v mém finálním úsudku na film, když skončil. Rozhodně nejsem ani trochu zklamaný, nedal jsem 5*, ale to ještě neznamená, že jsem zklamaný. Vydařený film, který něco mírně nového do mě zasel. No, nevím jestli mám určit, jestli si tento film zaslouží mít zde takové hodnocení, ale mě je to celkem jedno. Mě totálně je ukradené jaké má nějaký film hodnocení či recenze apod. Takže takhle. Trailer mě zaujal, čekal jsem vypilované drama a dostal jsem ho v mnohem odlišnějším provedení než jsem čekal. Zvláštní pojetí filmu. Tempo pomalu, ale jistě během těch zhruba dvou hodin narůstá. 1/2 filmu je taková pozvolná, ale mě baví. Zato 2/2 je už svižnější a diváka vtáhne opravdu bleskurychle do děje. Sakra, jak popsiovat blíže toto vydařené dílo ? No, jak už je u mě zvykem, nějak se k tomu doberu. Úvod je jasná klasika jak je u některých filmů běžným zvykem. Ukázka někdy během filmu scéna a pak se ukáže o několik let dříve. No, úvod se rozbíhá pěkně. Obě skvělé postavy Niky a James jsou naprosto odlišné a skvěle zahrané podle skutečného příběhu samozřejmě. Takže herecké obszaení kromě těchto dvou herců je též dobře zvolené. Opravdu, líbí se mi skvěle zahrané charaktery obou hlavních herců - rivalů. nebudu prozrazovat kdo je víc sympatičtější, kdo je víc arogantnější, to je překvapení pro diváka. Pro mě to alespon překvapení bylo, já spíše fandil jednomu rivalovi, ikdyž ke konci filmu i ten druhý dostal rozum a dokázal se toho druhého v jedné těžké situaci zastat. Takže celkově po dramatické stránce je to zvláštní film. Spíš funguje jako životopisný žánr. Pro fanoušky formule to určitě zklamání nebude, spíše až poslední tak půlhodinovka byly dlouhé závodní scény, ty před tím byly sestříhané. Film měl určitou myšllenku a byl velmi reálný. Proč reálný ? Protože oba rivalové si šly za svém, takže je zajímalo jen vítězství a ne ostatní a tak. Právě mě chyběla trochu nedotaženost filmu. A to i jak ze scénaristického hlediska. Chemie mezi oběma borci fungovala dobře, ale nebyla dotažena do konce, zejména na úplném závěru filmu. Přidal bych nějakou dramatičtější a více zapamatovatelnější scénu a nějaké zbytky, jinač jsem samozřejmě spokojen. Neoslnilo mě to úplně, ale i tak film nemá prakticky moc chyb. Takže nemůžu nic bližšího vytknout, jen mě to nechytlo tolik abych dal plný počet hvězd, ale to nevadí. Zahrané to bylo perfektně. I pár dojemných scén na konci. Scénáristicky by to chtělo dotáhnout, ale pohoda. Hudba od Hanse Zimmera byla skvělá. Základní hudební motiv se krásně opakoval v mnoha variacích a hezky se poslouchal, zejména, když už se film blížil k závěru. Nenudil jsem se vůbec. Takže jsem spokojen a ještě se na to někdy párkrát kouknu. Nemám co bych už dodával. ()

kingik

V závodním voze s dvěma legendami F1, se 450 koňmi pod kapotou a jedním Ronem Howardem (v závěsu). Ostřílený režisér divákům přibližuje zápolení o mistrovský titul v sezoně 1976. O něj, i následnou prestiž, se až do posledních chvil (i závodu) utkali Rakušan Niki Lauda a Brit James Hunt. První jmenovaný byl výsostný profesionál s dokonalou disciplínou, kterého neměl nikdo moc v oblibě pro jeho až příliš uvědomělé a jednotvárně nudné postoje, až na jeho krásnou ženu (ve filmu to tak bylo prezentováno). Druhý jmenovaný byl přesným opakem. Atraktivní plavovlasý playboy se sklonem k rebélii, obletovaný ženami i fanoušky, vymetající bary a nevzdávající se své kuřácké vášně ani v pozici vrcholového sportovce. Oba však spojoval stejný ambiciozní postoj k závodění. Howard se plně soustředil jen na tyto dvě charakterově odlišné postavy. Ostatní, včetně jiných závodníků, jako by ani neexistovalo. Jejich rodinné zázemí je poměrně povrchně znázorněno. Šlo jen o to, která z manželek bude atraktivnější. Svým způsobem si tedy Olivia Wilde a méně známá Alexandra Maria Lara, po vzoru svých mužských protějšků, na dálku rovněž konkurovaly. Byly obě bez výhrad moc pěkné. Z časových důvodů, v rámci většího spádu vyprávění, nebylo možné každý závod s divákem poctivě kolo od kola absolvovat. Někdy divákům zkrátka musel stačit jen popisek, jaký závod se zrovna jede a jen krátkodobé zdržení se na tom kterém určitém závodě. Dramatické závody se střídaly s nahlížením do zákulisí až po osudný závod, ve kterém Lauda havaruje a skončí nadosmrti poznamenán spáleným obličejem. Howard nepředvádí revoluční snímaní závodů, ale dynamický ráz rozhodně závody v jeho režii mají. Ani mimo ně to tolik nenudí, jak se u životopisných filmů se sportovní tematikou často stává. Rozhodně je cítit Howardovo zanícení z každého záběru. Oba představitelé hlavních rolí, Daniel Bruhl a Chris Hemsworth, jsou svým předobrazům podobní, přičemž Bruhl byl před nehodou i po ní, Laudovým alter egem, na němž špičkovou práci odvedli maskéři. Oproti tomu Hemsworth někdy až příliš připomínal mladší verzi Brada Pitta. V rámci sympatií, kterými herci své postavy shodně obdařili, se dalo v pohodě fandit oběma. Překvapením bylo, že film na svoji dvouhodinovou stopáž nemá moc nezáživných míst. Nevyhnul se však historickým nepřesnostem, které neuniknou těm, kteří se o historii F1 zajímají. Spadají do toho na tu dobu až moc moderní overaly a přilby, občas se stane, že zobrazované období nějakou neuhlídanou drobností tak úplně nepřipomíná sedmdesátá léta. Ve skutečnosti Hunt o smlouvu s McLarenem vůbec nestál, ale tady o ni velmi usiluje. Nordschleife patřil k rizikovým tratím a oba závodníci na něm nikdy nechtěli závodit, ale film ukazuje pravý opak. Dalších chyb si všimnou jen opravdoví znalci a jsou většinou spjaty se závody a počasím, které během nich panovalo. Rovněž některé situace za života závodníků spíše obstojí v rámci filmového universa, než svojí dokonale uvěřitelnou autentičností. Je nutno počítat, že určitému zkreslení se film nevyhnul. "Rivalové" jsou, i přes své technické a faktografické zádrhely, filmem disponujícím ojedinělým tématem závodů F1, jimž filmový pás příliš v minulosti nepodlehl a ani nebyl nakloněn. V tom případě je dobře, že se ho ujal Ron Howard. Téma to není v oblasti filmové sportovní tvorby obehrané a ani nikterak provařené. Film sice není tak strhující, jak se mu mnohdy přisuzuje, ale rozhodně je příkladným snímkem snažícím se s maximálním úsilím přiblížit dramatické události jedné historické sezony. Mohl by bavit i ty, kteří v životě neviděli ani jeden závod formulí, a jména Hamilton a Vettel, jim ani vzdáleně nic neříkají. Smyk na ostré šikaně jim rozhodně, oproti závodníkům, během těch dvou hodin prakticky nehrozí. Mé hodnocení: 80% () (méně) (více)

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl