Reklama

Reklama

Vinnetou

(seriál)
  • Německo Winnetou & Old Shatterhand (více)
Trailer

Epizody(3)

Obsahy(1)

Nejen americké televizní společnosti dnes hledají inspiraci v osvědčených filmových hitech minulého tisíciletí. Také němečtí producenti se rozhodli zajistit si pozornost diváků resuscitací klasických titulů. Vedle plánovaného přepracování legendárního válečného dramatu Ponorka si dle očekávání největší publicitu vysloužila třídílná resuscitace ikonického náčelníka Apačů Vinnetoua. Ten, ačkoli původně pochází z knih Karla Maye, je v mysli německého a východoevropského publika neodmyslitelně spojen s barvotiskovou filmovou sérií z šedesátých let. Filmy v hlavních rolích s Pierrem Bricem a Lexem Barkerem se mezitím staly pro některé až fanaticky vyznávaným generačním kultem a jakékoli nové zpracování tudíž čelilo výzvě, jak se s touto tradicí popasovat. Tvůrci zaštítění produkční společností RatPack, která pro televizní stanici RTL projekt nových adaptací realizovala, se zaštítili heslem, že každá generace bude mít svého Vinnetoua a rozhodli se pro radikálně odlišné zpracování, které namísto plakátového hrdinství a dobrodružkové naivity upřednostní inspirace stylem moderních amerických westernů. Milovaným filmům minulého tisíciletí vzdali hold několika malými odkazy a poctami, především čestnými party pro některé z dosud žijících představitelů německých indiánek jako Gojka Mitiče, Mario Adorfa či Marii Versini. Poučit se také nechali v tehdejším řešení natáčecích lokací a celkovém tvůrčím přístupu. Nové filmy tedy také fingují krajinu Divokého západu chorvatskými exteriéry a po vzoru starých adaptací přistupují k původním knihám Karla Maye s velkou mírou scenáristické volnosti.

Třídílná televizní minisérie zpracovává nejikoničtější příběhy, přesněji řečeno ty, které patří mezi nejoblíbenější z původní filmové série. Konkrétně tak diváci znovu, ale nanovo uvidí první seznámení syna náčelníka Apačů Vinnetoua a greenhorna, jenž posléze vejde ve známost jako Old Shatterhand, v druhém filmu s nimi budou odhalovat tajemství bájného pokladu na Stříbrném jezeře a v posledním dílu zažijí poslední společný boj legendární dvojice hrdinů. Ačkoli k Mayovým knihám nové adaptace přistupují velmi volně, oproti oblíbené sérii filmů z šedesátých let zachovávají jeden zásadní rys knih, a sice, že ústředním hrdinou, který díky své síle posléze dostane od indiánů jméno Old Shatterhand, je sám Karel May... Do role Vinnetoua byl obsazen uznávaný mladý albánský herec Nik Xhelilaj, který musel před natáčením podstoupit důsledný fyzický trénink, aby roli statného bojovníka dostál. Old Shatterhanda ztvárnil německý herec charakterních rolí Wotan Wilke Möhring, jenž coby zanícený fanda mayovek byl nabídkou role unesen. Part Nšo-či připadl původem mexické herečce Iazue Lariosové a německý komediální herec Milan Peschel se ujal úkolu zosobnit Sama Hawkense. Stranu záporáků v hereckém ansámblu vedou výteční němečtí představitelé Jürgen Vogel coby zlovolný násilník Rattler, Fahri Yardim jako zlatem poblouzněný bandita El Mas Loco a Michael Maertens coby sadistický syn ropného magnáta Santer Jr. (Česká televize)

(více)

Recenze uživatele ostravak30 k tomuto seriálu (4)

Vinnetou (2016) 

Každý film jsem hodnotil zvlášť, protože pokud se opravdu jedná o seriál, tak je dost podivný. Tři díly, každý jiinak dlouhý a poslední přes dvě hodiny. Budu se opakovat, ale pakliže hodnotíte ve srovnání se slavnějšími filmy, je jasné, že trilogie propadne okamžitě. Nemá šanci. Jako samostatné dílo jde o moderní western, který se chybám rozhodně nevyhnul. Divoký západ ukazuje v mnohem méně romantickém duchu. Jde o drsné místo bez špetky krásy a romantiky. Old Shatterhand je na počátku zbabělec a z části i opilec. Vinnetou zase divoký mladík. I další postavy jsou jiné. Ale srovnání se člověk těžko ubrání. Já miluju a budu milovat navždy ty nejslavnější filmy s Vinnetouem a nikdy mě nepřestane bavit jejich reprízování. Otázkou tak je, proč tahle série vlastně vznikla. Ambice do kin neměla, překonat původní filmy také ne... ()

Vinnetou: Nový svět (2016) (E01) 

Možná, že se film držel, na rozdíl od těch z šedesátých let, skutečně knih Karla Maye. Nicméně tady chybí všechno, co divák v původní sérii miloval. Srovnání se prostě nejde ubránit. Nemá to atmosféru, hudbu, chybí přesně vykreslené charaktery. Old Shatterhand chlastá, stěží ovládá box. Není to ten nám dobře známý bojovník a drsňák, který se ničeho nebojí. Vinnetou není žádný sympaťák, ale naopak indián, s kterým by jste se nechtěli seznámit. Vše je chladné a drsné. Zabíjení, genocida indiánů. Sam Hawkens není vtipná postava, ale spíše houmlesák, který rozhodně nepobaví. Prostitutky nevypadají jako lehké dámy, ale jako fetky, které kouří, chlastají a jsou odporné na pohled. V každém pádu je cítit moderno. 21. století si při natáčení westernů, tím spíše tak legendárních, vybralo svou daň. Nemůžu si pomoct, ale pro mě je to nesmysl natáčet Vinnetoua, tím spíše tímhle moderním, odporným způsobem. Asi došly nápady, nebo se tvůrci snaží těžit z legendy co to jde. Obojí je ale dost smutné. ()

Vinnetou: Tajemství Stříbrného jezera (2016) (E02) 

Samozřejmě, že asi většině z nás zůstane v srdcích původní díly Vinnetoua a žádné novodobé, navíc nepovedené, parafráze na tom nic nezmění. Pakliže ale objektivně zapomenete na původní filmy a vezmete v potaz film jako takový, pak je třeba být spravedlivý. V první epizodě byl Old Shatterhand skoro alkoholik a celkově nevypadala dobře. Druhý díl je ovšem kapánek lepší. Sledujeme větší drama a napětí. Nšo-či se mi ale nelíbí a její zařazení mezi krásky je asi dost subjektivní. Na druhé straně původní legendární série je natočena jednoznačně s lehce růžovými brýlemi, buďme spravedliví. Netvrdím, že by Old Shatterhand měl být zbabělec, Nšo-či vynikat svými vystoupkými zuby a Sam Hawkens bez pořádné dávky humoru zato toužící po penězích, ale přeci jen je Divoký západ zobrazen méně romantickým způsobem. Slyšíme sice legendární hudbu ač jen okrajově a hrdinové nejsou zase až tací hrdinové jako původně, ale jako film z divokého západu bez citové vázanosti na slavné filmy se tento druhý díl dá vcelku sledovat. ()

Vinnetou: Poslední bitva (2016) (E03) 

Já už vše podstatné zmínil v obou předchozích dílech. Komentující sud má v lecčems pravdu a tak to nebudu přepisovat, je to trochu zvláštní příběh. Nicméně Poslední bitva je napínavá a dramatická, jen si teda nemyslím, že musela mít dvě hodiny. Trilogii je třeba hodnotit zvlášť bez závislosti na mnohem slavnější verzi Vinnetoua. Má to své mouchy a původním filmům se to ani za mák nevyrovná. Na druhé straně jde o pokus o moderní western, který však dopadl nemastně neslaně. ()

Reklama

Reklama