Povinnost a čest

Act of Valor

Akční / Thriller / Válečný

USA, 2012, 110 min

Nejdřív jsem filmu Act of Valor dal čtyři hvězdy, ale pak jsem si uvědomil, že já vlastně po dvou dnech už nevím, jaký smysl mělo mít v takovém filmu příběh. Akční scény byly dobré, natočené jinak, než na co je člověk zvyklý a ocení to především hráči počítačových her, protože často kamera byla z pohledu vojáka a nutno dodat, že film se kupodivu příliš neklepal. Úmyslně určitě ne. A to jsem musel ocenit. Nicméně přes originální a zajímavou akci a fakt, že takové akce se v americké armádě skutečně udály, vlastně film nic jiného nabídnout nemůže. Dobře natočená práce pořád není dobrá práce a toto je zdárný příklad.(9.4.2012)

• PetrPan

Joseph Goebbels by zaplakal - černobílejší americký propagandistický film těžko hledat. Zatímco u Letu číslo 93 mi bylo u prdele možné pozadí teroristických útoků ( "Let" byl prostě pietní poctou obětím), tak s touhle sračkou, kde USA hlásá jediné motto: "Neserte se do nás" , ale neřekne ho celý: "Neserte se do nás, ale my se do vás srát budeme, ať se vám to líbí nebo ne" jsem hotov hned. Už na začátku terorista oddělá skupinku dětí, abychom ho patřičně celý film nenáviděli, Amíci lítaj po světě a dělaj si kde chtějí co chtějí, ale hlavně, že maj kluci rodiny a svou zemi, kterou budou bránit před všemi těmihle fujky zlými teroristy, kteří chtějí jen tak z plezíru zničit jejich mírumilovnou a civilizovanou zemi...to nevyřčení B) ( velkohubou americkou zahraniční vykořisťovací politiku, zasahování, kde je nikdo nechce, dosazování loutkových vlád apod.) a vpalování A) ( obrana nevinných lidí) do hlavy mě tady totálně nasralo i přes vcelku vydařené formální pojetí( videoherní mód, vcelku realistická akce, napětí apod.)(1.4.2012)

Tak jsem se konečně dočkal, po dlouhé době! :) .. Škoda, že film nešel do českých kin, ale co se dá dělat, většinou tam dávaj s prominutim sra*ky, který maji bud "Pobavit nebo vyděsit" lidi. Act of Valor je o jednotce z Navy Seals, která se nebojí jít do tý nejnebezpečnější oblasti, každý je ochoten padnout za druhýho! Jsou to bratři! Parádní film s kapkou smutku a s přenádhernými efekty! Kamerový pohled z pohledu zbraně a do toho "Výdechy" vojáka to je prostě Top! Díky za tento film! 100%!(25.3.2012)

O "Act of Valor" se mluvilo jako o "nejrealističtějším akčním filmu všech dob", což je opravdu odvážné až naivní tvrzení a podtrhával to i fakt, že z jiných stran se mluvilo o jakémsi filmovém zpracování veleúspěšné počítačové série "Call of Duty" u které o realitě opravdu nemůže být řeč. Kde je tedy pravda? Možná někde uprostřed. "Act of Valor" by ve své podstatě mohl být další obyčejný akčňák, ve kterých se v 80. letech pohybovali umaštění svalovci, (konkrétní jedince snad ani nebudu jmenovat) ale jelikož je zde nová doba a dnešní mládež by nikomu kulturistu s kulometem nesežrala, rozhodli se jít tvůrci jinou cestou a akčňák o boji s nelítostnými teroristy, kteří odpalují zmrzlinářská auta v obležení malých dětí se snaží ukázat v trochu realističtějším světle, což se jim překvapivě daří. V reálu to funguje asi tak, že hrdinové nenaběhnou do objektu s 30-ti podezřelými, které bez problému vykosí, ale taktizují, pomalu postupují a když už dojde na střelbu a akci jako takovou, tváří se opravdu reálně a divák má pocit, že by to tak nějak mohlo vypadat i ve skutečnosti. Tvůrci pečlivě volí záběry, používají ruční digitální kameru a pro herní nadšence zde nechybí ani pár "first person" záběrů, které se opravdu dají označit za cool. Když je akce, je na co koukat a i když je ona realita občas podřízena příběhu nebo situaci, pořád to vypadá dobře. Problém tak nastává v případě, kdy "zbraně utichnou" a začne se mluvit. A zde je hlavní kámen úrazu. Možná kvůli zmíněnému pokusu o realitu, možná z nedostatku peněz, každopádně, známou tvář by divák ve filmu nenašel a vybraní herci jsou amatéři, kteří vypadají dobře, jen ve chvíli, kdy si hrají na vojáky. Dialogy jsou opravdu slabé a je vidět, že všichni zúčastnění nemají s prací herce žádné zkušenosti. Ne, že by to nějak kazilo výsledný dojem a ruku na srdce, jaký akčňák má dobré herce a uvěřitelné dialogy, (Skálu tentokrát vynecháme) ale právě tyto chvíle ukazují, že ani tvůrci ani herci, ještě nemají potřebné zkušenosti pro prvotřídní "velký" film. Je to ale věc, kterou divák bažící po kvalitní akci rád opomene, protože akce je opravdu kvalitní a je jí dost. Pokud tedy máte rádi akci pobavíte se dobře, pokud ulítáváte na "Call of Duty" a nervózně vyhlížíte další díl, budete zde jako ryba ve vodě a možná vás to i donutí "Modern Warfare 3" sjet ještě jednou.(8.4.2012)

moc nechápu, s čím tady mají všichni problém.. já jsem viděl špičkovou realistickou akci, která působí tak uvěřitelně především díky obsazení skutečných mariňáků, jejichž herecké výkony mimo akční scény jsem při strhujícím tempu filmu absolutně neměl potřebu řešit.. a těch několik first-person záběrů musí rozhodně potěšit všechny herní nadšence :)(4.7.2012)

• - Natáčalo sa celkom v piatich krajinách – v USA, Kambodži, Mexiku, Portoriku a na Ukrajine. (m.a.t.o.)

• - Při natáčení akčních scén se často volila možnost střelby ostrou municí. (Cocacolix)

• - Ve filmu se objevují záběry ze skutečného náborářského videa k US Army, viz. nájezd útočných člunů při osvobození agentky. (tonton78)