Povinnost a čest

Act of Valor

Akční / Thriller / Válečný

USA, 2012, 110 min

• teutates

Parta vojáčku, která věří v správnou věc… hrdinové bojující proti zlu a teroru, ehm. Bohužel není to kulervouca akčná podívaná ale lobisticko politický puč. Někdo přečte pár knížek s vojenskou tematikou a hned sepíše dílo, které vypraví o mužích v zbroji, kterým proudí v žilách krev „hrdinu“, boží - snad usnu. Joóo, nikdy bych to nebyl řekl, no ty "herecké" výkony mně taky pěkně srali… testosteronové hlasy ku*va nestačí, alespoň mi. 4/10 za těch pár scén, co za něco stalo.(28.3.2012)

• sniper18

Je to slabý akčný vojnovo ladený film. Má dosť dobrý príbeh o špeciálnej vojenskej jednotke Navy Seals, ktorá má za úlohu zastaviť na nepriateľskom území silnú hrozbu, teroristickú skupinu, ktorá plánuje v USA odpáliť viacero náloží. Spracovanie je ale na tom veľmi zle, určite som nečakal nejaký premyslený scenár, ten by sa k takejto klasickej zápletke ani nehodil, ale toto dopadlo snáď najhoršie, ako mohlo. Tento hlavný dej tu má len minimálny priestor a aj ten dostane hlavne až po hodine filmu, inak okrem neho a akcie tu je len miestami až neskutočne otravná vata preplnená až trápne pôsobiacimi scénami, ktoré sa snažia ukázať vojakov ako vzorných otcov a manželov, tento typ scén mi celkovo nevadí, ale tu je to až príliš hlúpo podané a pôsobí to nanajvýš neprirodzene. Ale najhoršie na celom filme sú aj tak tie rôzne propagandisticky pôsobiace monológy. Vždy sa mi vo filmoch páčil patriotizmus vojakov a a to aj tých amerických, ale tu to prešlo do nechutnej propagandy, z mnohých rečí som zhnusený. Takže čo sa týka celkového priebehu filmu, tak okrem akcie a pár scén k deji je to prinajlepšom slabší podpriemer a prinajhoršom katastrofa. Akcie tu nie je až tak moc a nie je úplne zlá, ale aj tak som sklamaný. Sú tu tri celkom dlhé akčné scény, ale nie sú ani zďaleka tak dobré, ako by som chcel a aj som očakával. Ešte spočiatku to vyzerá nádejne, prvá akcia sa začína výborne, tiché odstraňovanie hliadok presne tak, ako si to aj predstavujem, ale nasleduje už len hlúpo pôsobiaca prestrelka a obstojná naháňačka, druhá doplatila na to, že sa odohráva v noci, ale inak ako celok je celkom slušná, len chýbajú výnimočné momenty. Ale závečná akcia je už na tom dosť zle, vôbec ma nezaujala. Akcia sa tu snaží pôsobiť čo najrealistickejšie, k čomu napomáhajú aj rôzne zábery z pohľadu vojakov, čo poteší a spočiatku sa jej to aj darí, ale vždy sa to zvrtne v hlúpu veľkolepú akciu presne v Hollywoodskom štýle plnú spomaľovačiek, ktoré sa snažia pôsobiť cool, ale vôbec im to nejde. Akcie špeciálnych jednotiek si predstavujem predsa len inak, čo najviac stealth akcie, čoho je tu žalostne málo a určite nie automobilové naháňačky, nákladiaky, ktoré prerážajú zátarasy, vojaci, ktorí sa obetavo hodia na granáty a podobne. Ale oceňujem aspoň slušné nasadenie vojenskej techniky. Herecké obsadenie je na tom dosť zle, až na možno jednu výnimku sú to všetko nezaujímaví ľudia so slabými hereckými výkonmi. O réžii ani neviem, čo si mám myslieť, možno bolo zámerom, aby film pôsobil presne takto, ale osobne mám pocit, že im nevyšlo takmer nič, ako bolo pôvodne v pláne a ja s ich prácou teda určite spokojný nie som. Ale chválim technickú stránku, film vyzerá výrazne drahšie, ako v skutočnosti stál a aj celkovo má slušnú kameru, strih a vizuál celkovo. No toto som absolútne nečakal. Môj druhý najočakávanejší americký film tohto roku, mám rád vojenskú tématiku a od tohto som očakával prakticky až modlu fanúšikov tejto témy, ale to ani omylom. Keď si to zhrniem, tak na tomto filme sa mi skutočne páči iba prvá polovica prvej akcie, ktorá ako jediná pôsobí reálne, všetko, čo súvisí s vojenskými pomôckami, či už výzbroj, výstroj, vrtuľníky a všetko, čo k tomu patrí a aj ten vizuál a príbeh ako celok sú na tom dobre a preto tie dve hviezdy. Ale napríklad po ideologickej stránke je to čistý odpad. Ani by ma nenapadlo, že sa z takéhoto potenciálne kultového akčného filmu vyvinie takáto nechutná propagandistická fraška. No toto sklamanie budem ešte dlho rozdýchavať. 40%(29.3.2012)

• BadoXXII

Act Of Valor prišiel do kín v správnom čase. Oblúbenosť vojenských hier z modernej doby je enormná a série Call Of Duty, Battlefield a Medal Of Honor zarábajú neuveriteľné prachy (len za prvý deň predaja Call of Duty: Modern Warfare 3 sa zárobok vyšplhal na astronomických 775 milionov dolárov). Inšpirácia hrami je vo filme citeľná (viacnásobný pohľad z vlastných očí so zbraňou v ruke), ale poriadny heroický príbeh a udalosti sa vymyslieť do filmu nepodarilo. Všetko sa stavilo na kartu realistickej akcie, ale akčné scény obsahuje film iba tri a aj tie veľmi nenadchnú. Všetko medzitým je len slabá príbehová, verbovacia a patriotistická vata. Do pokračovania (ktoré určite príde) by som poprosil menej kecov a viac poriadnej akcie. P.S.: Stále sa čudujem, že ešte nikto nepreniesol hernú značku Call Of Duty: Modern Warfare aj do vysokorozpočtového filmu, to je jasný megahit.(27.3.2012)

Film dvou tváří. Na jedné straně servíruje surový realismus z pohledu první osoby a atmosférické zpomalené záběry akčních sekvencí, ale vzápětí to sráží rozkouskovaným příběhem, který funguje ve hrách, ale tady je trochu nešťastně uchopen a zbytečně zpomaluje tempo filmu. Neherci mi v hlavních rolích až tak nevadili, o to realističtěji působila samotná akce a pohyby mariňáků. Filmu také nemá cenu vytýkat určitou dávku patosu či patriotismu, protože příslušníci speciálních jednotek mají v USA opravdu výjimečné společenské postavení a sám toto povolání obdivuji. Každopádně pokud by se někdo chystal v budoucnu natočit filmovou adaptaci herní série Call of Duty, mělo by to dopadnout "nejhůře" takto. Samozřejmě pokud si navíc domyslíme atraktivní lokace známé ze hry, tradiční herní trademarky a kvalitní záporáky v podání známých herců, pak nevidím důvod, proč by o tom neměl začít Hollywood seriózně uvažovat. 70%(17.2.2014)

Co si budem říkat, tohle je těžkej náborovej canc, v němž hlavní roli nehrají patetický hlášky ještě patetičtějších hrdinů (kteří zkrátka neumějí hrát). Hlavní roli tu totiž přejímá ten patos samotnej, to hrdinství, ta udatnost mužů, kteří se zavázali sloužit vlasti a vůbec nad tím vším nepřemýšlejí. Jsou vymytí, jsou jednodušší, ale jsou kurevsky odvážní a dohromady jsou prostě hrdinsky odvážní, za což jim Američan musí poděkovat. Po řemeslný stránce určitě musej vyniknout akční scény, který jsou nejen nápaditý, ale hlavně přehledný, ačkoliv často jsou z pohledu první osoby. (První a půl. Kamera je trochu šejdrem, než by měla bejt.) Co je ale zaslouženíhodný, je fakt, že ani měsíc po projekci jsem nezapomněl nic z vyznění toho filmu. Nezapomněl jsem, že jsem ten film viděl, a nezapomněl jsem, jaký emoce ve mně vzbudila hrdinská eskapáda družstva, za který by se nemuseli stydět ani v Call of Duty.(12.7.2012)

• - Film je věnován všem bojovníkům speciálních jednotek, kteří se obětovali za svou zemi od 11. září. (Lucasion)

• - Ve scéně, kdy cheif Dave rozmlouvá s poručíke Rourkem u řeky před záchranou agentky Moralesové, je jasně vidět, že Davova puška je osazena zaměřovačem EoTech 553. Ve scéně, kde se vojáci vynořují z vody uprostřed řeky, na ni ale má Aimpoint M3 a v další scéně opět EoTech 533. (clikclikCZ)

• - Při natáčení akčních scén se často volila možnost střelby ostrou municí. (Cocacolix)