Povinnost a čest

SEALS: S nasadením života

Akční / Thriller / Válečný

USA, 2012, 110 min

• Morholt

Pořád jsem koumal, v čem se to liší od podobnejch akčňáren, ve kterejch spešl émerickej tým supervojáků jede někoho vysvobodit. Došel jsem k závěru, že na vyšší úrovni je akorát akce, která tady působí skutečněji, než v obyčejnejch béčkách. Jenže co je to platný, když se vám po půlce filmu začne stejskat po Chuckovi a Jean-Claudovi a nejste schopný to ani dokoukat. 10%(9.4.2012)

Act of Valor navnadil trailerem, ale doplácí na herecký projev, což se na druhou stranu dalo čekat. Dál jsem chtěl taky trochu víc taktiky a tichých akcí, protože se každá nakonec zvrhne v přestřelku. Tudíž to pomalu vyjde nastejno, jako kdyby tam prostě rovnou vletěli. Každopádně sledovat komunikaci, pohyby a další technické záležitosti bylo zajímavý a působilo to přesvědčivě realisticky. Kvůli tomu jsem se ostatně na film taky těšil. 60%(28.3.2012)

Act of Valor není film, respektive já jsem na něj jako na film nekoukala, ale tak trochu jiný pohled do životů mariňáků. S každou misí jim jde o život a nikdy neví, kdy je zrovna jejich poslední minuta. Úzkost jsem měla s nimi při každým na kouknutí do místnosti, při každé vystřelené kulce směrem k nim. Teď vyndám srdce z krku a pokusím se srazit zrychlenej tep a budu ráda, že až zítra vstanu do práce, sednu si na tu svou nudnou židli, udělám kafe a poděkuji bohu, že sedím v kanclu a nikde nevystavuju svůj život pro vlast, která stojí za hovno! A takhle nějak jsem si představovala záběry v Doomovi ;)(1.9.2013)

Odhliadnem od ideoveho podhubia a budem jednoducho brať ako fakt, že tak ako zástupcovia "džihádu" veria tomu, čo "robia", tak aj príslušníci Navy Seals sa riadia svojím kódexom. Takže od konštatovania "prvoplánovej verbovačky do svojich radov" sa prenesme k tomu, čím tento film vzbudzoval pozornosť pred uvedením - deklarovaním snahy, priblížiť čo možno najreálnejsšie priebeh operácii jednotiek Navy Seals. Akcie nie je málo a priznávam, že má svoje silné momenty, dynamiku a občas ten feeling "niekto sa tu snaží ukázať veci reálnejšie". Záberovanie viacerými spôsobmi (od klasického, cez ručné shaky až po herné POV) pomáhajú budovať náladovosť . Ovšem keď nastúpia spomaľovačky, oranžové filtre, prelety pred veľkým, zapadajúcim slnkom a la Miško Bay tak sa dostávame na pôdu hollywood podania a začína to dosť rušiť a podlamovať kolená "real concept". Herecky to je tiež jazda horskou dráhou a záverečné obetovanie...OK, znova odkazujem, že verím tomuto "kódexu", ale v tom jednom konkrétnom prípade to šlo imho urobiť inak. Vo výsledku je tak film rozkročený medzi dvoma svetmi - snahou napodobiť realitu a fantazíjnym hollywoodom.(3.3.2012)

Na "Činy Odvahy" jsem se hodně těšil. Přeci jenom jsem velký fanoušek válečných filmů a Act of Valor vypadal pořádně vymazleně. Kde jen tak uvidíte drsné hochy Navy Seals a ostrou munici v akci? Vlastně on je to na druhou stranu první vážný problém filmu. Herecké výkony jsou opravdu chabé. Věřím, že v reálu jsou to špičkoví vojáci, ale to neznamená, že umí hrát. Bohužel je to místy opravdu znát a působí to jak pěst na oko. Co se týče příběhu tak ten taky neoplývá nějakou extra zápletkou. Jedná se o klasický únos holky od CIA a následný teroristický útok na USA. Abych řekl pravdu stále kritizuji, ale přesto dávám velmi slušné hodnocení. Co se mi tedy tak moc líbilo? Zaručeně atmosféra a špičková vizualizace. Ponoření do válečného konfliktu je opravdu skvělé a záběry jsou více než dechberoucí. Je jasné, že fanoušci armády budou chrochtat blahem, protože co se týče výbavy a scenérie, to prostě nemá chybu. Kamera má u mě taky za jedna. Film působí místy jako filmový Call of Duty a to umocňuje hlavně kamera z prvního pohledu. Ovšem záběry akce jsou jedny z nejlepších, co jsem kdy ve filmu spatřil. Hudba je celkově skvělá a zpracování filmu jako celek je prostě super. I přes chyby, kterým tento snímek disponuje tak přesto je to parádní film. (90 procent)(5.1.2013)

• - Ve filmu ztvárnili role skuteční členové vojenské skupiny Navy Seals v aktivní službě. Mise ve filmu jsou pak inspirovány skutečnými událostmi. (Illuminare)

• - Krom US Navy Seals se ve filmu objeví i muži z jednotky US Navy SWCC, kteří často operují při speciálních misích souběžně s Navy Seals. Využívají k tomu obratné, rychlé a dobře vyzbrojené říční čluny, které fungují jako palebný podpůrný prostředek a zároveň jako transport. (Cocacolix)

• - Film je věnován všem bojovníkům speciálních jednotek, kteří se obětovali za svou zemi od 11. září. (Lucasion)