Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

,,KVŮLI TOMU JSEM SE NARODIL, ŽE ANO?…“ /// Enderovi to prej myslí. Takticky, strategicky a jistě i politicky. Vždyť se kvůli tomu narodil… Vesmírnej válečnej intr, kde každý patro je to třetí. To by mohlo mládež zaujmout. Stejně tak by mohla bavit technická stránka, páč to CGI je …fšude a dosytosti. Su překvapenej, že příběh, postavenej na parchantech, co maj zachránit svět, není ani pro mě (celkem dospělýho) tak blbej. (Vlastně proč?) Svižně to běží a nakonec je tady i nějaká myšlenka. Pudu vejš, aby mě někdo nenutil si to přečíst… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej v roce 1985 napsal Orson Scott Card, jsem nečetl. 2.) Mám rád filmy s H.Fordem. (I ty, ve kterejch není vůbec důležitej.) 3.) Toužím po svý armádě zmetků. 4.) Thx za titule ,,Bac“ a ,,Clear, efvendy, nexM4rky“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(21.2.2014)

Spíše slabší sci-fi podívaná, která svým příběhem a pojetím musí zajmout zejména diváky ve věku 12-17 let. Neříkám, že mě Enderova hra nebavila, ale podruhé bych si ji určitě nepustil. Nejen proto, že moc nemusím snímky, v nichž je hlavní hrdina dítě (a je vskutku geroj, akční hrdina), ale také z důvodu, že je téměř celý průběh příběhu značně průhledný. Neotřelá pointa však potěší.(8.6.2017)

Moje máma dycky říkávala: je to hra, dokud někomu nevypíchneš voko! Knihu sice jsem nečetl (fakt se to nedá stíhat s těma dalšíma cca třiceti úplněnejlepšímasci-fi, co mám v knihovničce) a film, který teď zmíním, jsem neviděl, ale tipuju, že filmová Enderova hra je minimálně ze třiceti procent takovým Hunger Games po vesmírňácku s tím, že asi bude i o dost drsnější, osudovější a hlavně hravější. Ale dost hádání. Má to úžasný spád od první až do poslední vteřiny, Hood si s režijí evidentně vyhrál, no a s odstupem času (ehm, šest hodin po zhlédnutí) se prostě jedná o zdaleka nejsympatičtější odpočinkové, PLNOKREVNÉ scífo, které jsem tento rok viděl. Moc tomu ani neubírá, že se Asa kdovíproč stále cítí před kamerou nesvůj (všimněte si těch radcliffeovských tiků a záškubů těla), tyhle anti-gravitační skopičiny Vás ve spojení s epesním Jablonskyho hudebním podkresem v sále přikovají do sedadel.(30.10.2013)

Naozaj som netušil, čo od filmu očakávať, naschvál som nevidel trailer, zrýchlene som prebehol zadný obal DVD a šiel do toho. Film sa spočiatku správa dosť povrchne a po polhodine som si myslel, že je to celé len zlý vtip. Partia tínedžerov, ktorí majú zachrániť svet, je vyslaná do vesmírnej výcvikovej stanice, aby sa s nich stali neľútostní velitelia (vo veku 8-10rokov? WTF?!) atď. Nezvyknem spoilerovať, ale takýmto pomerne lineárnym štýlom bude príbeh ešte nejakú tú dobu pokračovať. Postupom ale film naberá na obrátkach, pomerne svižne plynie hlavne vďaka akčným scénam. Veľa času sa ale stráca pomerne otrepanými motivačnými frázami a dialógy celkovo neoslnili. Navyše vodcovstvo a dominantnú pozíciu, ktorú mal Asa Butterfield stvárniť, som mu takmer vôbec neuveril, a keďže je pozornosť celého filmu upriamená práve naňho, tak tým je ovplyvnený aj môj celkový dojem. Na druhej strane záver filmu je úplne iná kapitola a prekvapujúco ma napriek predchádzajúcim dvom tretinám filmu celkom slušne zrazil do kolien. Tu sa nakoniec prejavila slabosť osobnosti Asu Butterfielda preukázala ako dobrou voľbou, pretože v závere dokázal skutočne precízne zahrať na city. Reputácia a chuť teda sčasti napravená. Samozrejme dalo sa na to pozerať aj kvôli Fordovej a Kingsleyho účasti, skvelej práci kamery a vyčančaným efektom. 60%.(19.4.2014)

Jako ilustrace k předloze velmi dobré. Film zachovává celou řadu motivů z Cardovy fenomenální knihy, ale překlad z jednoho média do druhého se přesto nezdařil zdaleka tak dobře, jako např. ve Watchmenech. Úskalí Enderovy hry v tomto případě představuje fakt, že na rozdíl právě od Watchmenů se nejedná o vyprávění, kde postavy jsou symboly, či přesněji řečeno různými stránkami centrálního tématu, ale naopak v jeho středu stojí titulní postava. Ender napříč knihou prochází složitým vývojem a její vyprávění pečlivě buduje různé jeho stránky a aspekty jeho osobnosti. To vše je z filmu vynecháno a namísto toho se prostě ve snaze zachovat všechny klíčové dějové body film žene od jedné scény ke druhé a namísto toho rezignuje na hlubší prokreslení i psychologizaci figury. Nutno uznat, že když divák film rozanalyzuje, lze v něm vystopovat zlomky poměrně komplexní postavy. Nicméně při samotném sledování překotně ubíhajícího filmu Ender nevyhnutelně zůstává jen loutkou vláčenou od jednoho zvratu ke druhému. Kdyby tvůrci namísto samoúčelných vesmírných moneyshotů předěly mezi sekvencemi věnovali zaměření se na hlavního hrdinu a jeho samotu a vnitřní pocity, mohlo to třeba dopadnout ještě lépe.(23.8.2014)

• - Film je natočen na motivy knih "Enderova hra" a "Enderův stín" od Orsona Scotta Carda. První zmíněná se v roce 1985 dočkala ocenění Nebula a v roce 1986 ceny Hugo. (Mr.Bulanek)

• - O sfilmovaní románu sa začalo prvýkrát uvažovať v roku 1996. Prvý (nepoužitý) scenár dokonca napísal sám jeho autor Orson Scott Card. (Macejko)

• - Několik měsíců před premiérou se rozhodla větší část fanoušků kvůli bigotním anti-homosexuálním výrokům autora předlohy Orsona Scotta Carda bojkotovat film. Studio Lionsgate, které film produkovalo, se od jeho výroků okamžitě distancovalo. (Brousitch)