Milí Jůheláci, vracím se k systému očekávání - zhodnocení, které se mi tak krásně neosvědčilo při olymp/pyjskýh gejmech. Ten Endrůf gejm je v knižní podobě docela spektakulární počin, natažený od vyvrhnutí pindi na svět až kamsi po ležatou osmičku. S roztomilým humáčnistickým přesahem...... ba dokonce až entomologickým, ha! Po přečtení několika vrchních a povrchních komentářů mám podezření, že film se od podobných zbytečností spokojeně oprostil a má za cíl dodat pubíkům další usínací fantazii, v níž ovládnou svět, zachrání tu nejkozatější spolužačku před úlisným pedouchem, co by jí rád zprznil, aby jí následně prznili sami a to tak snaživě, až se jim beďárky na rosolovitých prdelích změní v eruptující kráterky (my, odpovědní starci, takto již dávno nesníme, ne ne ne a ne! Necháváme si zdát o zaplacených složenkách či o tom, jak nás vrcholový menežment vyznamenává před nastoupenou administrativou, ve spešlově případě dílnou). Tak schválně. === Film poměrně logicky zjednodušuje knižní děj, psychologická stránka Enderova rozvoje je značně potlačena, stejně jako progres komunikace mezi ním a přerostlou žouželí. Což je škoda, přeškoda. I tak jsem nucen konstatovat, že dobrý, vole! Pokud by Hoodovo dílo přivedlo byť jen procento adolescentních diváků ku Cardově sérii, místo, aby louskali obrýlená Bradavičnatá prasátka, stříknu radostí do textilu. Závěr doslova pláče po pokračování, zde jsem však skeptičtější, než ona Šádvelovo panna ohledně úspěšného ,,vystoupání na vrchol", a to bez ,,vedení" někým, kdo není absolutní mongol. Další díly Enderovy ságy ani zdaleka nenabízí tak akční prostředí (leda, že by došlo k uhnutí do Stínové série), to je totiž upozaděno úvahami o transcendentálnosti mezidruhové Solidarnośći. Nevím nevím, jestli se tohle holýúd odhodlá zaplatit.(15.3.2014)

Knížku jsem četl a musím směle prohlásit že to byl dost možná nejlepší sci-fi román, který se mě kdy dostal do ruky (a že jich bylo). Dneska již nečtu, koukám místo toho na filmy. Nevím přesně v čem se lišila kniha od filmové verze, ale rozdíly tam zcela jistě jsou. Samozřejmě jsem byl na film moc zvědavý a těšil jsem se. Těžko soudit jak by vypadal kdyby vzniknul před nějakými 10 lety namísto v roce 2013. Zcela určitě by byl jiný. Nicméně, už jen fakt že si někdo dal tu práci a podle skvělé předlohy natočil příběh, který se dostane opět do širšího podvědomí je chvalihodný. Měl jsem poměrně značné obavy z hlavního hrdiny, kterého hraje kluk z Huga (ukázaly se jako liché). Příběh je dostatečně poutavý a zcela určitě bych byl rád, kdyby vzniklo pokračování, protože Enderovou hrou celá sága o geniálním stratégovi nekončí. 75%(14.2.2014)

Adaptace čtenáři, cenami i časem prověřeného prologu k jedné z vůbec nejlepších literárních sci-fi (ano, myslím Mluvčí za mrtvé). Předloha pracuje s čistě dospělými nadčasovými tématy, na která je pro větší mrazivý účinek nahlíženo skrze děti (takový Pán much ve vesmíru) a ke cti autorům nesporně slouží, že se snaží o to samé. Problém je, že se o to právě pouze a jen snaží. Ovšem všudypřítomná osekanost a v důsledku toho jednorozměrnost postav i absentující větší proniknutí pod Enderovu kůži tomu zabraňují. Navíc se tu po celou stopáž bije rozpor dvou přístupů; věrné chladně odosobněné komorní adaptace "o něčem" a divácky vděčných pestrobarevných pozlátkových scén utočíčích na první signální. A to k sobě neštymuje.(30.10.2013)

Nečetl jsem předlohu, nemám tudíž k látce žádný vztah, ovšem už z trailerů mi bylo jasné, že se mi, minimálně po vizuální stránce, bude Ender's Game líbit. A je to tak. vizuální stránka je naprosto dechberoucí a to bylo to hlavní, co mě odtrhlo od obyčejného až klišoidního příběhu. Ale co, herecké výkony, zejména Asy Butterfielda, mě velice mile překvapily a Harrison Ford po delší době nevypadá znudeně a snaží se. Mě to stačilo, blu-ray na 152cm tv mě totiž naprosto dostalo...82%(1.2.2014)

,,KVŮLI TOMU JSEM SE NARODIL, ŽE ANO?…“ /// Enderovi to prej myslí. Takticky, strategicky a jistě i politicky. Vždyť se kvůli tomu narodil… Vesmírnej válečnej intr, kde každý patro je to třetí. To by mohlo mládež zaujmout. Stejně tak by mohla bavit technická stránka, páč to CGI je …fšude a dosytosti. Su překvapenej, že příběh, postavenej na parchantech, co maj zachránit svět, není ani pro mě (celkem dospělýho) tak blbej. (Vlastně proč?) Svižně to běží a nakonec je tady i nějaká myšlenka. Pudu vejš, aby mě někdo nenutil si to přečíst… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennej román, kterej v roce 1985 napsal Orson Scott Card, jsem nečetl. 2.) Mám rád filmy s H.Fordem. (I ty, ve kterejch není vůbec důležitej.) 3.) Toužím po svý armádě zmetků. 4.) Thx za titule ,,Bac“ a ,,Clear, efvendy, nexM4rky“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE *** NAPĚTÍ *(21.2.2014)

• - Několik měsíců před premiérou se rozhodla větší část fanoušků kvůli bigotním anti-homosexuálním výrokům autora předlohy Orsona Scotta Carda bojkotovat film. Studio Lionsgate, které film produkovalo, se od jeho výroků okamžitě distancovalo. (Brousitch)

• - Podle literární předlohy byl pojmenován i video film „Bender´s game“ ze známého seriálu Futurama (od r. 1999). S příběhem tento film však neměl mnoho společného. (nopud)

• - Spoiler: V literární předloze lze zjistit, že Enderovu bratru Peterovi se po pádu Formiců podařilo zabránit světové válce a stát se takzvaným hegemonem země. Alespoň v knihách také díky dilataci času, vyvolanou Enderovým přesunem do dalekého vesmíru skorosvětelnou rychlostí, zemřel, když Enderovi ještě nebylo 20 let. Stilson, tedy chlapec, který Endera hned na začátku filmu napadl, dále na následky svých zranění zemřel. Stejný osud potkal i Bonza Madrida. (vojtaruzek)