Předlohu neznám, a tak jsem se mohl nechat překvapovat... A že bylo čím. Film je nečekaně vážný, konverzační a zkrátka herecký, triky ani akce v něm rozhodně nehrají prim, a to mě velmi potěšilo. Stejně jako hlavní hrdina, který není klasický ufňukaný chudáček, jemuž nikdo nevěří, nýbrž sebevědomý mladý muž, jenž si jde za svým - respektive za tím, za čím jiní chtějí, aby šel. Harrison Ford dostal hodně prostoru, což je také fajn, Ben Kingsley byl spíše taková ozdoba, ale důležitá. Závěr jsem nečekal a jeho myšlenka - a tedy i myšlenka celého filmu - je chvályhodná. Škoda je jen pohříchu nevýrazné a nenápadité hudby a několika nelogických věcí - proč na závěrečnou strategii nepřišel nikdo z dospělých například (v knize to možná vysvětleno bude). Navzdory tomu, že se mi Enderova hra vcelku líbila, bych ale druhý díl oželel. Jak známe Hollywood, už by totiž nemusel být tak sympaticky "nevelkofilmový". Tři a půl.(13.9.2015)

Milí Jůheláci, vracím se k systému očekávání - zhodnocení, které se mi tak krásně neosvědčilo při olymp/pyjskýh gejmech. Ten Endrůf gejm je v knižní podobě docela spektakulární počin, natažený od vyvrhnutí pindi na svět až kamsi po ležatou osmičku. S roztomilým humáčnistickým přesahem...... ba dokonce až entomologickým, ha! Po přečtení několika vrchních a povrchních komentářů mám podezření, že film se od podobných zbytečností spokojeně oprostil a má za cíl dodat pubíkům další usínací fantazii, v níž ovládnou svět, zachrání tu nejkozatější spolužačku před úlisným pedouchem, co by jí rád zprznil, aby jí následně prznili sami a to tak snaživě, až se jim beďárky na rosolovitých prdelích změní v eruptující kráterky (my, odpovědní starci, takto již dávno nesníme, ne ne ne a ne! Necháváme si zdát o zaplacených složenkách či o tom, jak nás vrcholový menežment vyznamenává před nastoupenou administrativou, ve spešlově případě dílnou). Tak schválně. === Film poměrně logicky zjednodušuje knižní děj, psychologická stránka Enderova rozvoje je značně potlačena, stejně jako progres komunikace mezi ním a přerostlou žouželí. Což je škoda, přeškoda. I tak jsem nucen konstatovat, že dobrý, vole! Pokud by Hoodovo dílo přivedlo byť jen procento adolescentních diváků ku Cardově sérii, místo, aby louskali obrýlená Bradavičnatá prasátka, stříknu radostí do textilu. Závěr doslova pláče po pokračování, zde jsem však skeptičtější, než ona Šádvelovo panna ohledně úspěšného ,,vystoupání na vrchol", a to bez ,,vedení" někým, kdo není absolutní mongol. Další díly Enderovy ságy ani zdaleka nenabízí tak akční prostředí (leda, že by došlo k uhnutí do Stínové série), to je totiž upozaděno úvahami o transcendentálnosti mezidruhové Solidarnośći. Nevím nevím, jestli se tohle holýúd odhodlá zaplatit.(15.3.2014)

No, nevím. Chvílemi jsem to vnímala jako jednu velkou nudu s tím, že by si mohli klidně vybrat neokoukané tváře do hlavních rolí dospěláků. Efekt by byl stejný a vyšlo by je to možná levněji, i když pohled na miláška Bena snesu kdykoliv! Knihu neznám, ale na snímky, kde jsou děti chytřejší než zkušení dospělí, jsem trošku háklivá. Zdá se mi to prvoplánové, až takové laciné, aby děti zachraňovaly svět, vymýšlely bojové strategie a ničily vesmírné vetřelce. Těšila jsem se na akční sci-fi a jsem trochu zklamaná. Nicméně se mi na druhou stranu líbila ta fantazie, se kterou byl celý film natočen. Toužila jsem se s nimi pustit do nitra jejich tréninkového prostoru, naplněného stavem beztíže (jak jen to udělali) a zahrát si s nimi jejich výcvikovou hru.(2.12.2015)

Čo ja viem... vcelku zaujímavé a skôr palec hore, než dole. Ale i tak vlastne ani neviem, čo si o tom mám poriadne myslieť. Pôsobí to asi až príliš románovo, pričom román som nečítal. Musím ale povedať, že dobré výkony podávajú nielen deti a Nonso Anozie zo Zoo, ale i Kinglsey a Ford, teda herci, od ktorých už príliš dobré výkony divák preventívne neočakáva. Fajn bola i vizuálna stránka. Otvorený koniec už menej.(26.1.2017)

V rámci filmového sub sub sub-žánru o vyvolených adolescentoch zachraňujúcich zemeguľu je Enderova hra skvelá. Ako nečitateľa predlohy ma povinné škrtanie bolelo o dosť menej. No a keď si spomeniem, že po otrasnej trailerovej kampani kedy som očakával preplácaný kozmický Hunger Games od človeka, ktorý skoro zabil Wolverina, tak výsledku dávam palce hore. Šetky štyri. 75%(2.11.2013)