Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Čekala jsem přímočarý, na emoce hrající film o záchraně Země, dostala jsem promyšlené, propracované, inteligentní dílo, které mezi všemi vojenskými simulacemi nenápadně naťukává takové myšlenky jako je Kantův kategorický imperativ (máme právo využívat jiné jen jako prostředky k dosažení cíle?), pre-emptive strike (můžeme zaútočit jako první jen proto, že nechceme čekat, až nepřítel napadne nás?) i teorie mezinárodních vztahů (Harrison Ford jako jasný realista Morgenthauova typu). A americký velkofilm, na kterém by se dalo ilustrovat hned několik politických a morálních konceptů? To se moc cǎsto nevidí.(31.10.2013)

Trailer som nevidel a predlohu nepoznám už vôbec, no aj tak to v mojich očiach nieje tak veľkolepý film ako vyplýva s príbehu. Samotný príbeh nie je zlý, dokáže zaujať, no jeho prevedenie po akčnej stránke ma moc neoslovilo a považujem to za najväčšie mínus. Inak film je fajn, herecké obsadenie perfektné (Ford, Kingsley) a zároveň aj prekvapivo dobré (Butterfiled). Taktiež aj kostými, efekty a výprava nieje zlá. Podobne je na tom aj Jablonského hudba, ktorá nie je epická, ale je presne taká, akú film potrebuje a predovšetkým ma dobrý timing. Škoda len tej akčnej stránky. Obľúbený soundtrack: Salamander Battle, Batlle Room, Commander. 75% - 4*(1.2.2014)

|| Scenár: Gavin Hood / Predloha: Orson Scott Card - Ender's Game | Hudba: Steve Jablonsky | Produkcia: Roberto Orci, Alex Kurtzmanm Gigi Pritzker, Linda McDonough, Robert Chartoff, Lynn Hendee, Orson Scott Card, Ed Ulbirch | Distribúcia: Summit Entertainment, Lionsgate | Štúdio: Chartoff Productions, K/O Paper Productions, Digital Domain | Rozpočet: 110 miliónov $ | Tržby: 112,231,473 $ || Podobné, ako Elysium, ale prevažne s detskými postavami. Scenár občas skĺzava do samoúčelnej báchorky pre základoškolákov, no vizuálne kvality sa tomu nedajú zaprieť. Dve tretiny filmu sú príliž statické k tomu, aby ich tá posledná, geniálne zahraná a zrežírovaná vyzdvihla do elity. Takto "len" veľmi silné tri - ku koncu sa vo mne predsa len niečo pohlo. 74% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(17.2.2014)

Není to tak dementní jak to vypadalo v traileru, ale aby se tu každej v komentářích předháněl, kdo v tom našel víc revolučních sktrytých významů, náznaků, dilemat, vrstev, narážek a podrážek, to mi přijde až úsměvné. Prostě kosmírenej Harry Potter, akorát, že tu jsou vztahy puberťáků mnohem trapnější, famfrpál primitivnější, učitelé nudnější a na konci dostaneme předvídatelné překvápko (když vím, že do konce filmu zbejvá pár minut, tak se ta velká bitva po té velké simulaci asi už nestihne...:-)....A tak megamind hra s tou myší a dvě otrávenejma pohárkama? To byl jako fakt super sofistikovanej test.(8.3.2014)

I jako nečtenář knižní předlohy cítím, že filmaři museli hodně škrtat, krátit a využívat různých dějových zkratek, protože naťuknutých (a zároveň nedoťuknutých) motivů a myšlenek je v těch 115 minutách opravdu plno. Pozitivní však je, že to, co zbylo, dává docela dobře smysl a zároveň je schůdné si smysluplně domýšlet věci, které se asi do filmové stopáže nevešly. Gavin Hood (od kterého jsem po nesnesitelném Wolverinovi věru moc nečekal) zkrátka mile překvapil a přinesl jedno z nejplnokrevnějších sci-fi letošního roku. Svou odtažitostí a uživatelskou nepřívětivostí si Enderova hra asi nezíská zástupy fanoušků z řad obyčejných diváků, ale ti, kteří před dalším veselým blockbusterem, v němž statečný mladý hrdina zachrání planetu před mimozemskou invazí, upřednostní radši něco mezi Hvězdnou pěchotou a Pánem much, by si neměli nechat návštěvu kina ujít. Vítaná náhrada za zprasené Elysium.(2.11.2013)

• - Film je natočen na motivy knih "Enderova hra" a "Enderův stín" od Orsona Scotta Carda. První zmíněná se v roce 1985 dočkala ocenění Nebula a v roce 1986 ceny Hugo. (Mr.Bulanek)

• - Několik měsíců před premiérou se rozhodla větší část fanoušků kvůli bigotním anti-homosexuálním výrokům autora předlohy Orsona Scotta Carda bojkotovat film. Studio Lionsgate, které film produkovalo, se od jeho výroků okamžitě distancovalo. (Brousitch)

• - Natáčelo se od 22. února do 15. června 2012 v Louisianě a v Kanadě. (Varan)