ENDEROVA HRA je tím nejlepším z filmografie Oscarem oceněného Gavina Hooda. Kvalitní adaptací, nečekaně temným i vážným sci-fi. Ideální pro děti ve věku hrdiny, protože letos pro ně nic vhodnějšího a vydařenější nebylo (PO ZÁNIKU ZEMĚ je o třídu až dvě slabší a inteligenci cílovky spíše podceňuje, plus jde o scientologickou agitku). Dospělí mají sice možnost sáhnout po kvalitnější starší alternativě (kterou představuje dosud nepřekonaná satira HVĚZDNÁ PĚCHOTA), ale byla by škoda, kdyby si nechali ujít Harrisona Forda a Bena Kingsleyho v podvratně ironickém castingu, který jde proti jejich zažitým hereckým šaržím. A čtenářům Cardovy knižní série není třeba nic doporučovat, protože v kině už nejspíš byli a jsou převážně spokojeni. Tomu, čím je tohle sci-fi výlučné v rámci svého žánru i současné mainstreamové produkce a jak nápaditě jsou používány postupy z jiného média, se zabývám v recenzi.(17.11.2013)

Přítomnost mnohovrstevného knižního sci-fi cyklu s důrazem na psychologii postav a aspekty strategií při válečných konfliktech byla hmatatelná, nicméně krátká stopáž, omezené narativní prostředky filmového média a především producentská šustivá očekávání udělali své, obzvláště v okamžicích, kdy se Enderova hra měnila jen na vizuál sázející pilot Kinder Star Treku („Čtverec H17, vertikálně G6, aktivujte Malého doktora do stavu pohotovosti! Luštěnino, nemáš něco na akné? Kvadrant Delta, sektor 41, pozor na translokaci energie na perimetru! Kolonele Graffe, cítím dole jakési pnutí, nevíte, co to znamená? A ty Bonzo? Jo vlastně…promiň.“) I ten Han Solo s artrózou se mi zdál jakýsi špatný..(9.9.2015)

Předem se bez mučení přiznám - jsem nečtenář předlohy, možná proto se mi výsledek líbil tak, jak se mi líbil. Upřímně, ve výsledku mi nechybí nic, jasně, někde se určitě mohlo jít do hloubky a asi tomu bude lecos chybět, ale no a? Když budu chtít a až si na to najdu mezo xy dalšíma ságama čas, tak si to přečtu, nechci přesnou literární ilustraci převedenou do hejbacích obrázků, chci fajn military scifi, které jsem dostal - kéž by se takových urodilo víc a přemýšlím, jestli jsem viděl nějakou tak povedenou od Hvězdné pěchoty, oba jsou to filmy (a adaptace) výborné, jen každý jinak. Herci hrají dobře, až výborně, nehledě na to, jestli se jedná o starou überkvalitní gardu (a toho sympatickýho černocha!), nebo porůznou omladinu. Snad jen škoda, že finální otočku jsem čul dopředu, což ovšem nevadí. Jen klacků s kamenů příště víc. . . . . . . . Pokud si to tedy na nějaké příště vydělá. UPDATE: předloha je už nějakou dobu za mnou, mé hodnocení o filmu platí stále. Konec hlášení (7.11.2013)

V rámci filmového sub sub sub-žánru o vyvolených adolescentoch zachraňujúcich zemeguľu je Enderova hra skvelá. Ako nečitateľa predlohy ma povinné škrtanie bolelo o dosť menej. No a keď si spomeniem, že po otrasnej trailerovej kampani kedy som očakával preplácaný kozmický Hunger Games od človeka, ktorý skoro zabil Wolverina, tak výsledku dávam palce hore. Šetky štyri. 75%(2.11.2013)

Asa, né ta společnost co vyváží odpad, ale Asa Butterfield je celkem fajn kluk. Nevím zda byl na tuto roli ten pravý, ale popral se s tím hodně dobře. Příběh bez masivního burácejícího zakončení, za to s perfektním příběhem, který zaujal a jako motivace pro dospývající děcka naprosto ideální. Líbilo se mi hlavně to, jak si dokázal Ender poradit v každé situaci a vše měl totálně pod kontrolou bez černé hmoty v mysli.(9.3.2014)