Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Přál jsem si to, ale nevěřil jsem. Čekal jsem soft verzi Carda pro puberťáky, ale Hood mě mile zaskočil. Zachoval všechny hlavní tematické prvky předlohy, jen ji zhustil, osekal a citelně zjednodušil (chybí většina pozemské linie i celá řada epizod z kadetky). Trochu mi schází preciznější přerod hlavní postavy, ale Butterfield dokázal i na malé ploše Enderovo vnitřní dilema dobře vystihnout. Chladná, mechanická režie místy výtečně konzervuje atmosféru předlohy a navzdory tomu, že druhá polovina ztrácí trochu tempo (i vinou toho, že vztah Endera a jeho sestry / bratra je spíš účelová dovysvětlovací pomůcka než funkční součást vyprávění), je závěr přesně tak nekomfortní a tvrdý, jak být má. Za jediné nešťastné adaptační rozhodnutí lze pokládat zhuštění časového rámce. Přeci jen, pointa lépe vynikne, když je rozprostřená v horizontu let, ne dní (film pochopitelně volí dramatičtější a sevřenější rámec, který ale nutně nepomáhá naléhavosti vyznění). Vypiplaná vizuální stránka je spíše bonus, díky ní by film fungovat nezačal. Podstatná je souhra mezi postavami (velký návrat Forda!) a zneklidňující emocionální odtažitost. Endera a jeho svět si není třeba zamilovat - je na místě ho buď respektovat, nebo nenávidět, zcela v souladu se striktně racionální předlohou. Enderova hra je i díky tomu takový filmový endemit. Úplně nevím, kam se vlastně bude šířit mimo území milovníků scífek staré školy (víc idejí než srandy a pozlátka). Je to plnokrevné, temné a nezvykle ambiciózní sci-fi, kterému se sice nepodaří proniknout do mysli geniálního vojevůdce / zabijáka tak hluboko jako knize, ale přinejmenším obstojí jako její atraktivní doplněk. I proto, že se do něj dají snadno vepisovat chybějící souvislosti a naznačený kontext. Hood prostě zůstal výjimečně pietní... a výjimečnost se odměňuje osamělostí, to i Ender dobře ví... [75%](30.10.2013)

Enderova hra je román skôr etický než epický, skôr psychologický než akčný a skôr politický než vojnový. A keďže etika, politika a psychológia rozprávajú skôr slovom než obrazom, nahradiť ich epikou, akciou a vojnou natlačenými bez dostatočnej koherencie do dvoch hodín s dialógmi na úrovni PG13 nemôže dopadnúť dobre. 6/10 P.S. pointa vykvákaná už v traileri a jej emocionálny dopad je totálne zabitý práve kvôli vizuálnej opulencii hoci nečitateľ našťastie nemá šancu na ňu dôjsť. Druhý diel neprosím.(24.2.2014)

Termití mimozemšťané si chtějí smlsnout na Zemi, na ní z hysterického strachu nevymyslí nic lepšího, než obrovské peníze (tak proč jsou v programu i dost hloupí smradi?) nacpat do výcvikových programů pro strategicky nadané náctileté děti. Jedno z nich od začátku vyniká, takže je asi jasné, jak to s touhle nadějí lidstva dopadne. Výsledku musí jít divák hodně naproti. Věřil jsem, že budu na konci spokojený. Nebyl jsem. Mě hrdinovo odolávání šikaně starších kadetů nebo budování si okruhu spojenců příliš nebralo. Ano, je to sympaticky nehollywoodské, ale pořád jsem měl před očima, že hlavní hrdinové v nákladné sci-fi jsou děti. To hlavní (asi pětatřicetikilové a pobledlé) je pramálo sympatické, zájem o něj chybí, takže mě opravdu nezačal tížit jeho úděl. Bylo to chladné, divácky nepřívětivé a moc teoretické. Těšil jsem na něco jiného, hravost i dravost chyběla. Můžu už si prosím pustit tu úchylně zábavnou Hvězdnou pěchotu?(21.4.2014)

No, nevím. Chvílemi jsem to vnímala jako jednu velkou nudu s tím, že by si mohli klidně vybrat neokoukané tváře do hlavních rolí dospěláků. Efekt by byl stejný a vyšlo by je to možná levněji, i když pohled na miláška Bena snesu kdykoliv! Knihu neznám, ale na snímky, kde jsou děti chytřejší než zkušení dospělí, jsem trošku háklivá. Zdá se mi to prvoplánové, až takové laciné, aby děti zachraňovaly svět, vymýšlely bojové strategie a ničily vesmírné vetřelce. Těšila jsem se na akční sci-fi a jsem trochu zklamaná. Nicméně se mi na druhou stranu líbila ta fantazie, se kterou byl celý film natočen. Toužila jsem se s nimi pustit do nitra jejich tréninkového prostoru, naplněného stavem beztíže (jak jen to udělali) a zahrát si s nimi jejich výcvikovou hru.(2.12.2015)

Moje máma dycky říkávala: je to hra, dokud někomu nevypíchneš voko! Knihu sice jsem nečetl (fakt se to nedá stíhat s těma dalšíma cca třiceti úplněnejlepšímasci-fi, co mám v knihovničce) a film, který teď zmíním, jsem neviděl, ale tipuju, že filmová Enderova hra je minimálně ze třiceti procent takovým Hunger Games po vesmírňácku s tím, že asi bude i o dost drsnější, osudovější a hlavně hravější. Ale dost hádání. Má to úžasný spád od první až do poslední vteřiny, Hood si s režijí evidentně vyhrál, no a s odstupem času (ehm, šest hodin po zhlédnutí) se prostě jedná o zdaleka nejsympatičtější odpočinkové, PLNOKREVNÉ scífo, které jsem tento rok viděl. Moc tomu ani neubírá, že se Asa kdovíproč stále cítí před kamerou nesvůj (všimněte si těch radcliffeovských tiků a záškubů těla), tyhle anti-gravitační skopičiny Vás ve spojení s epesním Jablonskyho hudebním podkresem v sále přikovají do sedadel.(30.10.2013)

• - V knize je možné dozvědět se, že oblíbenou zábavou Petera Wiggina bylo stahování veverek zaživa. (vojtaruzek)

• - Film je natočen na motivy knih "Enderova hra" a "Enderův stín" od Orsona Scotta Carda. První zmíněná se v roce 1985 dočkala ocenění Nebula a v roce 1986 ceny Hugo. (Mr.Bulanek)

• - Důstojníci U.S. Marine Corps mají knihu "Enderova hra" na seznamu doporučené literatury. (Cheeker)