Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Opäť znásilnená predloha za účelom komerčného úspechu. Kultovú Cardovu knihu z neskorých 80. rokov som nečítal, ale čo-to o nej viem (napríklad že spôsobila celkom slušný poprask), a v porovnaní s originálnym depresívnym psychom (ako je často vykresľovaný a spomínaný v recenziách) jeho sveta je Hoodov film okresaná slabota niekde na hrane detského filmu pre dospelých a dospelého filmu pre deti, čo je úplne zle. Zaujímalo by ma, ako sa na to pozerajú fanúšikovia nemenej kultového (a pre svoju surovosť ťažko kompletne dopozerateľného) Neon Genesis Evangelion, ktorý asi ako jediný skutočne brilantne operuje s motívom zneužívania detí a ich myslí na vojenské účely - pozerať sa na to z takéhoto uhlu pohľadu a odhliadnuc od adaptovaného románu si môžem dovoliť povedať, že Del Torov Pacific Rim zobral za inšpiráciu/vykradol (dosaďte si podľa vlastných preferencií) NGE síce tuctovejšie, ale o poznanie vydarenejšie - a to vynechal celú líniu s deťmi. Škoda opakovane naznačenej, ale absolútne odbitej hlbšej psychologizácie, ktorou sa honobí a pritom ju neobsahuje - len nadhadzuje pár dialógov na túto tému. Ono to vlastne nie je úplne zlé, niektoré scény sú vizuálny orgazmus pomaly lepší než Gravitácia, ale takýto počítačový film je miestami až otravný či dokonca nudí (našťastie nie dejovo) a to mi vadí. S ratingom 18+ by to mohla byť pecka, takto sa radšej vrátim k osvedčenej klasike Neon Genesis Evangelion (možno ho tento raz zvládnem do konca) alebo si prečítam knihu. Bude to istotne lepšia časová investícia. Ale herci boli slušní, uznávam. 60%(24.3.2014)

Chytré a inteligentní scifi. Tématicky dost originální a poměrně temné. Občas mi to připomínalo svou ponurostí a odtažitostí některé neakční pasáže z Minority report. Divácky však krajně nepřívětivé. Někteří budou snímek obdivovat, většina ostatních ho uvidí jednou a dost se souhlasným pokyvem hlavy. Není to líbive scifi, je to sonda do hlavy zabijáka. Psychologie výborná, akce spíše ikonická.(2.11.2013)

Snaha o sdělení příliš mnoha věcí na příliš malém prostoru. Nabízela by se spíše třídílná minisérie po 90 minutách (pasáž na Zemi, základní výcvik, velitelský tábor), kde by vývoj hlavní postavy byl pozvolnější, propracovanější a tím uvěřitelnější a celkově by film nebyl natolik zkratkovitý. Každopádně první polovina je téměř bezchybná až na zminěný vývoj Enderovy postavy. Zlom, po kterém Enderova hra začíná upadat do průměru, nastává v momentě stanovení první deadline, kde konkrétnost útoku na Zemi odebírá vyprávění jakousi auru bezčasí, kterou jsem kvitoval s povděkem. Ačkoli se v rámci mainstreamu pro náctileté jedná o překvapivě inteligentní a komorní film, kde otevřený závěr vyzývá k sequelu, tak jednoznačný komerční neúspěch (film se při rozpočtu 110 milionů dolarů s tržbami 125 milionů sotva zaplatil) dalšímu dílu nejspíše zavřel dveře.(16.6.2015)

Spíše slabší sci-fi podívaná, která svým příběhem a pojetím musí zajmout zejména diváky ve věku 12-17 let. Neříkám, že mě Enderova hra nebavila, ale podruhé bych si ji určitě nepustil. Nejen proto, že moc nemusím snímky, v nichž je hlavní hrdina dítě (a je vskutku geroj, akční hrdina), ale také z důvodu, že je téměř celý průběh příběhu značně průhledný. Neotřelá pointa však potěší.(8.6.2017)

Knizku jsem sice necet, ale jak to tak bejva s kultovnima dilama, od filmu podle nich neni radno mnoho cekat, takze ani ja jsem toho moc necekal a v podstate se na film ani nijak zvlast netesil a to mam sci-fi hodne rad. Ale nakonec jsem byl prijemne prekvapenej. Je sice fakt, ze dej je lehce stereotypni, Ender vzdy nekam pride a musi dokazat, ze za neco stoji a vesmirny bitvy vypadaj trochu jak videohra, coz je ale dany tim, ze se jedna o vycvik. Ale jinak si nemam na co stezovat, ackoliv tu neni buhvijak komplikovanej dej a myslenka na deti ve velitelskejch pozicich neni buhvi jak dobre rozvedena, celej film pusobi nadupane, nalehave a svizne. Navic tu jsou az na par detailu skvely triky, perfektni hudba a prijemny herci a to prekvapive i vcetne detskejch roli, Asa hodne mile prekvapil. Takze pro me sice nic s nabehem na kultovnost, ale dve hodiny straveny u prijemnyho sci-fi, takze jsem spokojenej.(17.3.2014)

• - Klávesnice pro levou ruku, používaná piloty jednotek dronů, jsou Razer Nostromo. (Moor)

• - Několik měsíců před premiérou se rozhodla větší část fanoušků kvůli bigotním anti-homosexuálním výrokům autora předlohy Orsona Scotta Carda bojkotovat film. Studio Lionsgate, které film produkovalo, se od jeho výroků okamžitě distancovalo. (Brousitch)

• - O sfilmovaní románu sa začalo prvýkrát uvažovať v roku 1996. Prvý (nepoužitý) scenár dokonca napísal sám jeho autor Orson Scott Card. (Macejko)