Enderova hra

Ender's Game

Enderova hra

Sci-Fi / Akční

USA, 2013, 114 min

Výnimočná záležitosť, z ktorej je aj napriek zjavnému a nutnému zjednodušovaniu cítiť kvalitu diela Orsona Scotta Carda. Výnimočná hlavne v tom, ako je iná a nejde oproti klasickým očakávaniam divákov. Enderova hra je však hlavne dôkazom, že film, ktorého obsadeniu dominujú detskí predstavitelia nemusí byť nutne pre deti či teenagerov, ale môže ísť o komplexné a sebestačné dielo. Dielo ktoré vie čo chce povedať a činí tak s neskutočnou eleganciou a filmovou dynamikou.(3.2.2014)

Naozaj som netušil, čo od filmu očakávať, naschvál som nevidel trailer, zrýchlene som prebehol zadný obal DVD a šiel do toho. Film sa spočiatku správa dosť povrchne a po polhodine som si myslel, že je to celé len zlý vtip. Partia tínedžerov, ktorí majú zachrániť svet, je vyslaná do vesmírnej výcvikovej stanice, aby sa s nich stali neľútostní velitelia (vo veku 8-10rokov? WTF?!) atď. Nezvyknem spoilerovať, ale takýmto pomerne lineárnym štýlom bude príbeh ešte nejakú tú dobu pokračovať. Postupom ale film naberá na obrátkach, pomerne svižne plynie hlavne vďaka akčným scénam. Veľa času sa ale stráca pomerne otrepanými motivačnými frázami a dialógy celkovo neoslnili. Navyše vodcovstvo a dominantnú pozíciu, ktorú mal Asa Butterfield stvárniť, som mu takmer vôbec neuveril, a keďže je pozornosť celého filmu upriamená práve naňho, tak tým je ovplyvnený aj môj celkový dojem. Na druhej strane záver filmu je úplne iná kapitola a prekvapujúco ma napriek predchádzajúcim dvom tretinám filmu celkom slušne zrazil do kolien. Tu sa nakoniec prejavila slabosť osobnosti Asu Butterfielda preukázala ako dobrou voľbou, pretože v závere dokázal skutočne precízne zahrať na city. Reputácia a chuť teda sčasti napravená. Samozrejme dalo sa na to pozerať aj kvôli Fordovej a Kingsleyho účasti, skvelej práci kamery a vyčančaným efektom. 60%.(19.4.2014)

Knizku jsem sice necet, ale jak to tak bejva s kultovnima dilama, od filmu podle nich neni radno mnoho cekat, takze ani ja jsem toho moc necekal a v podstate se na film ani nijak zvlast netesil a to mam sci-fi hodne rad. Ale nakonec jsem byl prijemne prekvapenej. Je sice fakt, ze dej je lehce stereotypni, Ender vzdy nekam pride a musi dokazat, ze za neco stoji a vesmirny bitvy vypadaj trochu jak videohra, coz je ale dany tim, ze se jedna o vycvik. Ale jinak si nemam na co stezovat, ackoliv tu neni buhvijak komplikovanej dej a myslenka na deti ve velitelskejch pozicich neni buhvi jak dobre rozvedena, celej film pusobi nadupane, nalehave a svizne. Navic tu jsou az na par detailu skvely triky, perfektni hudba a prijemny herci a to prekvapive i vcetne detskejch roli, Asa hodne mile prekvapil. Takze pro me sice nic s nabehem na kultovnost, ale dve hodiny straveny u prijemnyho sci-fi, takze jsem spokojenej.(17.3.2014)

Když se dívám na zdejší hodnocení vidím, že jsem evidentně ovlivněná knižní předlohou, která je prostě geniální a filmové zpracování jí nesahá ani po kotníky - ale dobře, protože jsem ovlivněná, přidám jednu *. Chápu různé zkratky ve filmu, všechno by se do filmu nevešlo, rozhovory s ostatními, které neexistovaly, ale film nevystihl vůbec Enderovou izolovanost, jeho zoufalství, vždyť on ani nevypadal, jako šikanovaný, Petře dali příliš velký prostor, tak důležitá nebyla a nejvíc mě štvalo, že neměli tu odvahu udělat Endera malého - vždyť mu bylo šest, když nastoupil výcvik. A ten konec, to byla jedna obrovská zkratka toho, co se stalo po mnoha letech a úplně jinak.(16.2.2014)

I jako nečtenář knižní předlohy cítím, že filmaři museli hodně škrtat, krátit a využívat různých dějových zkratek, protože naťuknutých (a zároveň nedoťuknutých) motivů a myšlenek je v těch 115 minutách opravdu plno. Pozitivní však je, že to, co zbylo, dává docela dobře smysl a zároveň je schůdné si smysluplně domýšlet věci, které se asi do filmové stopáže nevešly. Gavin Hood (od kterého jsem po nesnesitelném Wolverinovi věru moc nečekal) zkrátka mile překvapil a přinesl jedno z nejplnokrevnějších sci-fi letošního roku. Svou odtažitostí a uživatelskou nepřívětivostí si Enderova hra asi nezíská zástupy fanoušků z řad obyčejných diváků, ale ti, kteří před dalším veselým blockbusterem, v němž statečný mladý hrdina zachrání planetu před mimozemskou invazí, upřednostní radši něco mezi Hvězdnou pěchotou a Pánem much, by si neměli nechat návštěvu kina ujít. Vítaná náhrada za zprasené Elysium.(2.11.2013)

• - Důstojníci U.S. Marine Corps mají knihu "Enderova hra" na seznamu doporučené literatury. (Cheeker)

• - Spoiler: V literární předloze lze zjistit, že Enderovu bratru Peterovi se po pádu Formiců podařilo zabránit světové válce a stát se takzvaným hegemonem země. Alespoň v knihách také díky dilataci času, vyvolanou Enderovým přesunem do dalekého vesmíru skorosvětelnou rychlostí, zemřel, když Enderovi ještě nebylo 20 let. Stilson, tedy chlapec, který Endera hned na začátku filmu napadl, dále na následky svých zranění zemřel. Stejný osud potkal i Bonza Madrida. (vojtaruzek)

• - Hudbu mal pôvodne skladať James Horner, neskôr bol však nahradený Stevom Jablonskym. (Macejko)