Vesmír: Civilizace v ohrožení

• USA Space: Above and Beyond (více)
USA, (1995–1996), 23 h 30 min (Minutáž: 60–90 min)

Morgan Weisser, Kristen Cloke, Rodney Rowland, Joel de la Fuente, Lanei Chapman, James Morrison, Harriet Sansom Harris, Billy Mayo, Dale Dye (více)

Epizody(23)

Blazkowicz

No konečně pořádný sci-fi seriál! Vesmírné bitvy, lodě, mimozemšťani, prostě tak jak to mám rád. Pilot je naprosto bombastický a už to vypadalo, že mám před sebou ztracený masterpiece. Pak ale šla kvalita celkově trochu dolů, míň akce a víc nudnějších kecacích dílů. Prostě tak nějak skladba dílů půl na půl. Ve výsledku to vůbec nevadilo a pěkně to dotvářelo příběh od scénáristů Akt X. Jako celek rozhodně nadprůměrná podívaná. Škoda ukončení po první sérii. Nicméně kam se na to hrabe mnou nedávno hodnocený (a tady vychvalovaný) Farscape. 4-* ()

Dir

Vynikajuci Sci-fi serial, ktory sa nesie v duchu depresivnej atmosfery, kde je viacmenej vojna prehrana, ale 58. jednotka (The Wild Cards) sa snazi kazdy den celit novym nastraham. Nie je to tipicky happy endovy serial. Vrelo odporucam, i ked na densnu dobu uz bude mozno trosku "zastaralejsi". Ja som ho pozeral asi pred 10.rokmi :'( ale uvital by som, ak by ho nejaka televizia znovu kupila. ()

majo25

Seriál kedysi vysielala telka, ale takmer nič už mi v pamäti neostalo. Po opätovnom zhliadnutí sa tomu ani nečudujem. Nie je to žiadna bomba. Od začiatku seriálu po jeho koniec sa v ňom prakticky nič významnejšieho či zlomového nedeje. Militantné sci-fi s občasnou akciou. Celé je to o partičke v elitnej vojenskej službe, z pohľadu ktorej sledujeme vojnu medzi pozemnými silami (pilotmi) a neznámou rasou emzákov. Partička je taká nijaká, také odrastené deti bez charizmy, väčšie sympatie si u mňa nezískala. Cieľom bolo asi zaujať mladšie osadenstvo. Kvalita spracovania je obstojná, triky ujdú, aj keď sa s nimi šetrí. Dojem budúcnosti vytvárajú iba letecké a bojové plavidlá, všetko ďalšie je prakticky súčasné, resp. aj v dobe vzniku museli pôsobiť súčasne. Najviac to vidno pri softvére lodí a stíhačiek, ktoré vyzerajú ako dobové (dvoj- alebo troj-farebné) videohry, než skutočné softverové vybavenie. A pritom sa dej odohráva v polovici 21. storočia. Tvorcovia si zjavne s týmto hlavu nelámali. Nelámali si ju ani s originalitou jednotlivých epizód, z ktorých sa väčšina odohráva na planéte, pri boji niekde v ničote a v noci alebo potom na medzihviezdnej lodi. Máločo prekvapí, na druhej strane nič výraznejšie ani neurazí. Dáva sa väčší apel na psychológiu postáv, často až priveľmi, čím sa naťahuje dej jednotlivých epizód. Jednoduché zápletky boja proti nepriateľovi sú ale celkom vhodne doplnené o v skúmavkách narodených ľudí, ktorí sa rodia bez rodičov a už dospelí a potom ešte sú tu aj Silikáti, akýsi androidi, alebo technicky vytunení vojaci. Toto osviežuje inak jednoliaty dej, ktorý sa počas celého seriálu (odhliadnuc od záverečnejého dvojdielu) nikam neposúva. Z celkovej pochmúrnej atmosféry a zápletky sa tiež dalo vykopať aj oveľa viac. ()

xLIGHTx

Išlo to pred haldou rokov na súkr. slovenskej tv. Dosť kvalitný seriál, nevidel som to kompletné. Seriál zaváňa Hviezdnou pechotou, trochu aj Galacticou. Herecké obsadenie celkom sympatické. Digitálne efekty boli divné, ale dalo sa to zniesť. Osobne, tiež by som sa potešil, ak by to zakúpil dáky SK, CZ tv kanál, aby to opäť dávali. (Bolo by fajn, keby sme i na SK mali nejakú sci-fi/mystery/horor stanicu, keďže už existujú rôzne divné kanály s kadejakým čudným obsahom, s dosť minoritnými žánrami.) Každopádne, veľmi príjemný a zaujímavý seriál, žiaľ tiež zabudnutý, prehliadaný, i dosť nedocenený. ()

Petike

Seriál, ktorý mal veľký potenciál a dobrý nábeh na kvalitné zápletky a scenáre, ale čiastočne ich premárnil. Herci a ich dialógy často šuštia papierom a scenáristi neodolali niektorým notorickým klišé military sci-fi (najmä, čo sa charakterizácie niektorých postáv týka). Obsadenie vcelku ujde - až na predstaviteľa Westa, ktorý mi (hlavne v pilotnom dieli) viac než vesmírne eso-sympaťáka pripomína skôr huhňavého, večne napajedeného fracka, ktorý priveľa pozeral Top Gun. Po technickej stránke pôsobí dosť otravným dojmom neustále opakovanie hlavného hudobného motívu počas vyslovene nudných alebo praobyčajných scén. Zďaleka najzaujímavejšími vecami na seriáli sú niektoré jeho celkom dobre vykreslené sociálne a vojenské reálie, pomerne realistické a originálne vesmírne lode (najmä skvostné stíhacie "Kladivohlavy") a podarená postava T.C McQueena, starého klonovaného veterána a učiteľa našej letky "Divé karty", ktorého hraje James Morrison. :-) Hoci má Morrison trochu kolísavo-komický hlas, je jedným z mála hercov v tomto seriáli, ktorý skutočne a naplno prežívajú svoju rolu, a nielen ochotnícky recitujú repliky do prázdna. Bez neho by SAAB (chacha, to je skratka) bol podstatne slabší seriál. Vďaka nemu je aspoň príležitostne nemastno-neslaný, ale konzistentne stráviteľný. P.S. Niektoré predchádzajúce kritiky beriem späť. Po opakovaných pozretiach zvyšujem celkové hodnotenie na 4 hviezdy. V svojej druhej polovici naberá jediná séria tohto seriálu na obrátkach a charakterizácia postáv je už značne lepšie dotiahnutá. A uveriteľné osobné údely tomu pomáhajú tiež, hoci atmosféra je v dôsledku toho často naozaj ponurá a zádumčivá. ()