Harry Hole (Michael Fassbender) je enfant terrible týmu, vyšetřujícího zločiny v norské metropoli. Na jedné straně je to výjimečně dobrý detektiv, jehož netradiční metody skoro vždy vedou k úspěchu, na straně druhé se však jedná o nezodpovědného alkoholika s tolika prohřešky, že je už dál nechtějí přehlížet nejen jeho nadřízení, ale ani jeho přítelkyně Rachel (Charlotte Gainsbourg), s níž se právě rozešel. Jediné, co stojí mezi ním a pitím, je případ, který by ho přivedl na jiné myšlenky. Ke smůle jedné ženy, která zmizela uprostřed noci ze svého domu a o pár dní později byla nalezena brutálně zavražděná, se Harry právě dočkal. Postavený sněhulák, který na místě činu zůstal jako jediné vodítko, naznačuje, že tenhle pachatel si chce hrát a že si dost možná už párkrát takhle hrál i v minulosti. A že ho to baví čím dál víc a nehodlá s tím přestat. Přestože Harrymu v pátrání pomáhá brilantní mladá vyšetřovatelka Katherine Bratt (Rebecca Ferguson), nepřestávají policisté tahat za kratší konec. Záplava domnělých i pravých stop a hned několik podezřelých vytvářejí pachateli dokonalou clonu, za níž může nerušeně stavět sněhuláky, vraždit a dělat si legraci z Harryho Holea. Jenže skvělému poldovi stačí i vrahova nepatrná chyba k tomu, aby se chytil stopy a už ji nepustil. (CinemArt)

Fiftis

Zaujímavé vyšetrovacie stopy či postupné objavovanie obetí je pripravené rozumne a neraz aj viacmenej brutálne. Hoci nepozeráme horor, klasického napätia je menej (a ľakačka je tu maximálne jedna-dve), stále nás drží režisér v napätí a odvíja zdanlivo nesúvisiace stopy, ktoré skáču dokonca v čase, na mieste alebo sa na plátne odohrávajú dve-tri scény naraz v jednej chvíli. Niektoré strihy sú rýchle, iné zámerne pomalé. Identita páchateľa ostáva neprezradená celých 100 minút a počas sledovania máte viaceré tipy, ktoré sa však menia po doručení nových poznatkov. Ak sa sústredíte na hlavnú líniu, dopadnutie páchateľa, čakáte veľké finále a prepojenie viacerých scén či všetkých vrážd, dočkáte sa. Práve s pomalým tempom budú mať mnohí problém. Hoci ruku na srdce, severské krimi neboli nikdy tempom nabité, aj originálne dánske či švédske kúsky sa neraz vlečú. ()

filmfanouch

Takže pro začátek... Nečetl jsem jedinou knihu Jo Nesba (Tudíž ani Sněhuláka) tudíž jsem pořád přesně nevěděl co od filmu čekat i když jsem viděl pár ukázek. Výsledek nakonec není špatný ale ani ne přespříliš dobře. Režíroval 52 let starý švéd Tomas Alfredson od jehož jsem žádnou předchozí práci neviděl. A podle první práce je sice slušný režisér ale ne přespříliš zručný. Alfredson nedokáže zaujmout ani brutálním vražděním vraha ani vyšetřováním. Herci jsou fajn (Michael Fassbender pořád hrozně vede!) ale u některých herců se jednak až o škodu potenciálu. Například jsem vůbec nepochopil postavu J. K. Simmonse jelikož v podstatě neměla k vývoji děje žádný význam (Což je u takhle úžasného herce prostě škoda!) a to nemluvím třeba až o moc směšné postavě Vala Kilmera či zbytečné Chloe Sevigny. Další jasný problém je vedení zápletky kdy se sem tam najednou přeskočí do flashbacků a nevíme co Harry ví či neví. To byl vlastně ani nebyl takový problém kdyby se tu nevyskytlo několik jiných problému například: Už od začátku je totálně jasné kdo je ten slavný vrah nebo, že se řeší jestli se někdo nezabil aby se následně opět díky flashbackům přišlo na to, že se nezabil což znamená žádné vzrušení nebo chutí zjistit jak to vlastně bylo protože ten film se o to ani nepokouší. Pořád to však má nádherné záběry do krajin, herecké obsazení se snaží a stylová atmosféra všechno to vynahrazuje. Mělo to potenciál aby se to stalo další Zmizelou či dalšími Muži kteří nenávidí ženy. Nestalo se. Kdyby se jednalo o televizní film řekl bych si že opravdu dost dobrá práce. Bohužel to je film pro kina. A celkem mě mrzí, že to nerežíroval Martin Scorsese (který zůstal pouze na stoličce producentské) jelikož ten by z toho určitě vytáhl víc. ()

Shakers

Príbeh nie je zlý, no je to zbytočne rozťahané, chýba tomu spád a lepšia réžia, ktorá by vymačkala trošku viac mrazivejších scén a napätia. 55% - 3* ()

Pepinec

Něco mi tam nesedělo a už vím co. Sněhulák totiž, ať se mu to líbí nebo ne, má mít koule tři a ne dvě. Tou chybějící koulí jsou tady chybějící scény, se kterými by to - pravda - být lepší nemuselo, ale podle mě bylo. Častokrát jsem měl totiž pocit, že bych měl mít před sebou rozevřenou předlohu, abych přesně věděl, kdo teď kam a za kým jede a kdo teď odkud a od koho přijel. A největší průser ze všeho je, že vlastně vůbec nevím, proč to ten někdo sakra dělal... ()

JohnnyD

Long story short: išli nakrúcať film a nestihli natočiť 15% scenára. The fuck? Áno, kamera a nasvietenie sú skvelé, ale inak je to ako treťotriedna televízna kriminálka. Motív vraha je predstavený v úvodnej scéne, čím jeho odhaľovanie nie je ničím zaujímavé. To je skôr ako séria náhodných scén, ktoré sú poprepletané nikam nevedúcimi vedľajšími líniami (wtf scéna v divadle?). No celé je to úplne odtrhnuté od reality, dialógy (úvodná lekcia dejepisu!), postavy (celý Harry Hole) i herecké výkony (prvé stretnutie Gainsbourg a Fassbendera) sú strojené a vyumelkované. Takéto detektívky nakrúcali Nemci v deväťdesiatych rokoch. ()

kyselina

Kdyby nešlo o detektivku, tak by to byl krásný lyrický zážitek. Nicméně Sněhulák je pro mě nejlepší příběh, který Nesbo napsal a je to nesmírná škoda, že z toho udělali hlavně reklamu na skandinávskou přírodu se skvělým castingem ... ()

sheen

Těšil jsem se jako sviň, knížku jsem četl, o to víc jsem bohužel zklamaný. Kde bylo to mrazivé napětí, které jsem v knize cítil na každé stránce?. [Cinestar Anděl] ()

salahadin

NEČTĚTE TENTO KOMENTÁŘ. OBSAHUJE SPOILERY, VULGARITY A NESMYSLNÉ, NAHODILÉ SMYŠLENKY. Sněhulák aneb Kde mi vězí hlava? Zatímco Wind River mě nutil sáhnout po svetru v přetopeném pokoji, sníh ve Sněhulákovi ani náhodou. Sněhulákovi vůbec nesluší režie. Fassbenderovi nesluší alkoholik, protože mu ho nevěříte. Rebecce nesluší bruneta. Vrahovi nesluší účes. Je to špatné. Na kriminálkách nemám rád killery, co jsou neviditelní, umí procházet zdmi, možná levitovat a samozřejmě jsou vždy několik tahů před obětí, před detektivy i sami před sebou. A filmařům neodpustím, pokud nejsou schopni nic z toho racionálně vysvětlit. Nebudu si klást otázky, to by z komentu vznikl román o několika dílech. Sociální aktivista, brojící proti zanášejícím slepicím a potratům, mohl možná zvolit jiný způsob nápravných metod. Motivaci jsem tudíž paroubkovsky nepobral. Co ve filmu dělal J.K. Simmons a proč chtělo Oslo koketovat s hokejem, to mi hlava už vůbec nepobrala. Proč se 3/4 filmu jedna postava snaží na něco přijít, aby nakonec nesmyslně vyšuměla bez prstu a ještě před teoreticky rozuzlující scénou? A co to debilní finále? Borec s kvérem vyláká oběť na led, aby mu vystřelil mozek z lebky tam, kde to začalo. Jenže ve stylu deux ex machina si nevšimne díry po rybářích, co mají chuť na lososí žoužel a šup, vrah je fuč. WTF?! A proč vlastně maniakální pán staví sněhuláky? Má k tomu důvod, nebo je to prostě jen sněúchylka? A jak ví, že si jich ten dotyčný všimne? A proč Val Kilmer vypadal jako figurka z modelíny? A proč "chybíš mi" znamená "chci tě vojet"? Co mělo roztažení nohou Charlotte znamenat? Fassbender se v té chvíli tvářil stejně nechápavě jako já. Proč!? Nene, nebudu si klást otázky, už si dám pokoj. Je to mizerně natočený, rejža to nezvládl a já vím jistě, že Nesbøviny nebudu asi nikdy číst. Puzzle se neposkládalo, ale rozprsklo se na nesourodé dílky. Jo a napětí žádný, fakt žádný. To neodpustím žádné krimi. Douglas napsal: "Jenže jakkoli moje argumentace vypadá čistě komparativně, ve skutečnosti jen skrze toto srovnání odkazuji k nenuceným kvalitám SNĚHULÁKA jako překvapivě odvážné interpretace detektivky skrze prostředky, které ji zevnitř rozleptávají, jako jsou potlačení akce, nepříčinnost dění, eliptičnost světa a absence intelektuálně i emocionálně uspokojujícího vyvrcholení." Kdepak Douglasi, prostě to jen nestihli natočit :-) viz Co zazdilo Sněhuláka? v novinkách na tomto webu :-) ()

Pilda17

Nebýt The Snowman známého spisovatele Jo Nesba, nejspíš by tento snímek sklidil daleko větší ohlasy. Jedná se ale i tak o celkem dobrou dekektivku, které sice chybí atmosféra, práce s postavami, ale na druhou stranu nechybí napětí. Hlavně se dobře sleduje a děj je vyvážený. Pravda je, že k úplné dokonalosti chybí celkem dost .. 6/10 = 69% ()

Disk

Parádní kamera (hlavně panoramatické zimní záběry) a skvělé střihové montáže Thelmy Schoonmakerové, dvorní střihačky Martina Scorseseho, který snímek produkoval. Herecky hodně fajn (Michael Fassbender je zase výborný). Tomas Alfredson jako režisér (z jeho tvorby doporučuji hlavně Ať vejde ten pravý) opět neselhal, ale nohy mu podráží velmi komplikovaný scénář (předlohu neznám). Navíc mám problém s postavou Harryho Holea, se kterým se lidsky nemůžu ztotožnit. Takže nakonec jsem ze Sněhuláka v rozpacích. ()

Cappuccino

Pri záverečnom "dolapení" vraha som sa už naozaj musel chytať za hlavu. V priebehu filmu mi neuveriteľne chýbalo akékoľvek stupňovanie napätia, naviazanie vzťahu k postavám (v knihe som si Harryho obľúbil, tu mi bol ukradnutý.. o ostatných ani nevravím) a celkovo som mal dojem, že scenáristi z Nesbovej predlohy vybrali úplny základ a všetko zaujímavé a podstatné tvrdo odflákli. A pritom potenciál bol naozaj tak veľký! Ach, nerozumiem tomu. Na Snehuliakovi azda môžem pochváliť iba miestami slušnú atmosféru (za čo môžu tvorcovia vďačiť parádnym exteriérom) a vhodne zvolenú hudbu. Ale.. to je asi tak všetko.. ()

666teen

Ano, je to tak. Když dva dělají totéž, není to totéž. Viz obrázkové zpracování severských kriminálek. Dánští braši se v klidu a v pohodě pustili do Oddělení Q a zatím drží laťku proklatě vysoko. Ovšem tato mezinárodní verze dobrodružství detektiva Holea, známého jako Zlitý Harry je podívaná zmatená, až abstraktní. A to mám obě předlohy ještě v živé paměti. Fassbender se sice celý film opravdu tváří jako sněhulák, ale tentokrát to není na víc, než na dvě hvězdy. Slabé dvě. ()

-OverLord-

Na tenhle film jsem se hodně těšil a nemůžu říct, že jsem zklamaný, ale rozhodně jsem čekal mnohem víc. Lovci hlav je jeden z nejlepších filmů roku 2011, takže jsem čekal i tady podobný nářez hodný Nesbøvy předlohy - to se ovšem nekoná. A když to žánrově porovnám s letošní Wind River, nesahá jí Sněhulák ani po kotníky - krásné mrazivé prostředí totiž funguje dobře, ale musí k tomu fungovat i zbytek filmu. Od severských detektivech očekávám napětí, adrenalin, dech beroucí lokace (to jediné je zde splněno) a skvěle napsané postavy, jak už tak bylo u Lovců hlav nebo u dánské trilogie o případech Oddělení Q (Žena v kleci, Zabijáci a Vzkaz v láhvi), ze které Sněhulák trochu čerpal herecké obsazení. Film se táhne, nic moc se neděje, nic moc se nevysvětlí a postavy jsou nevýrazné. Film zachraňuje hlavně předloha, pár "brutálních" záběrů, krásné prostředí a kamera. Skvělé herecké obsazení je nevyužité a závěr je trochu "suchý" a bez špetky emocí. Z tohohle šlo vyždímat mnohem, mnohem víc. ()

misterz

Mal som veľké očakávania. Jo Nesbø vie zaujať príbehom a režisér T. Alfredson má už u mňa jeden spokojný zárez v podobe jeho Nech vojde ten pravý. No žiaľ som trochu sklamaný, vlastne to, na čo som sa najviac tešil sa ukázalo byť zároveň i najväčšou slabinou filmu - atmosféra. V tomto ponímaní to bolo mdlé, bez života, sterilné a slabo vťahujúce. Samotný príbeh a krimi pátranie však našťastie boli celkom zaujímavé, aj keď nejaké chybičky by sa našli aj tu. Chcelo to skrátka lepšiu, ponurejšiu atmosféru a zišiel by sa aj ešte aspoň jeden zaujímavý nápad ako to pátranie po vrahovi trochu viac okoreniť. Priemer. 60/100 ()

Allien.9

Opravdu je filmová adaptace tak mizerná, jak se povídá? Ano. Totálně nezajímavý závěr totálně rozsekal již tak průměrnou severskou detektivku. A co je nejsmutnější, nepostavil za to ani sněhuláka. :-( ()

mzss1

|30%| Viděno v kině. Předlohu jsem nečetl, ale přesto jsem se dlouhé měsíce před premiérou na tento film dost těšil. Ve finále jsem zklamaný na celé čáře. Michaela Fassbendera mám v poslední době v oblibě, zejména v jeho posledním snímku Vetřelec: Covenant, sehrál svojí dvojroli androidů bravurně. Ani zde nebyl špatný, ale ocitl se v hůře zpracovaném a režírovaném filmu, tak to potom i jeho herecký výkon moc tomuto slabému filmu nepomůže. Před návštěvou kina jsem se divil, že to má tak slabé hodnocení. Na hodnocení a recenze nikdy nedávám, mnohdy hodnotím úplně rozdílně a je mi to šumák. Záleží, jak mi daný film sedne a basta. Nevím ani jak bych to měl popsat, ale v tomto případě skoro vůbec nic nefungovalo. Když o tom nyní uvažuju, mám sto chutí snížit na 1*, ale neudělám to. Přeci jenom jsou horší snímky, žádná velká nelogická bota zde nebyla a Fassbender mě docela bavil, tak proč to tolik hrotit, prostě nejslabší možné 2* z milosti mé dobroty srdce. Úvod, kdy uvidíme v pár minutách dětství vraha (sněhuláka) je docela zajímavý, ale krátký. Poté mě to začne děsně nudit, absolutně jsem se ztrácel, jak to bylo nezáživné, ale vše jsem chápal! Nebylo tu nic, co bych nepochopil, jen mě to nedokázalo moc zaujmout, nebýt tam Fassbender, asi bych poprvé v životě opustil v půli filmu kino. Až v druhé polovině to bylo trochu víc scénářem bohatší, ale přesto nic moc. Dějová linie co se týče řešení případu pohřešovaných a zavražděných žen mi přišla tak nezajímavá a složitě pojatá, prostě nechápu, jak to mohl režisér tak komplikovat. Mě nešlo o nějaké zběsilé a rychlé tempo, o to rozhodně nejde. Třeba nedávný Wind River měl také pomalé tempo a podobný námět, ale bavil mě o dost víc, prostě pecka. Menším kladem tohoto braku je vcelku solidní hudba od Marca Beltramiho. Ani to finále mě moc nebavilo a vraha jsem skoro uhodl. Nějaká brutalita a tak – to jsem zde vůbec neprožíval. Jak už píši, film nemá žádnou atmosféru, tak je potom těžké něco ve filmu prožívat. Bylo to takové chladné a ani špetičku emocí jsem zde nenašel. Co se týče kamery a tak – tak to bylo natočeno celkem dobře, zas to nechci moc kritizovat. Dalším důvodem proč tu slabounkou 2* dávám je i skutečnost, že tu máme krásnou krajinu, prostředí, kde se natáčelo a tak. Herecké obsazení je na tom dobře. Bavila mě i Rebecca Ferguson a mnoho jiných postav. To je ale vše. Zbytečný film, který nedoporučuji nikomu. A jeden z nejhorších, který jsem viděl v kině. Holt každý den není posvícení. ()

Goldbeater

Pokud během mrazivého a sněhem zasypaného zimního večera dostanete jako já chuť na thriller s odpovídající atmosférou, sáhněte kamkoliv jinam, jen ne po Sněhulákovi. Těžko říct, kde se to celé tak moc pokazilo. Tomas Alfredson, coby kdysi nadějný režisér, se v posledních letech asi zahrabal do sněhu. Sledovat veskrze nesympatické hrdiny dvě hodiny tápat na stopě vraha v tak jalové zápletce by bylo ještě snesitelné, ale děj Sněhuláka podivně skáče sem a tam, postavy se vynořují a zase mizí, veškerý posun ve vyšetřování divák logicky nemůže chápat a nakonec se vrahem ukáže být postava, na kterou jste to od první chvíle tipovali. Nemluvě o závěru, v němž kvůli naprosto chaotickému střihu absolutně nevíte, co se sakra děje, a konečné vypořádání se záporákem vás už jen hlasitě rozesměje. A co ve finálním sestřihu vůbec dělala ta paralelní dějová linie s bohužel nemocným a úděsně předabovaným Valem Kilmerem, to jde mimo moje chápání. ()

kingik

Pane profesore Kardo, tak jsem toho sněhuláka postavil. Ale za mokra (mu) moc nestojí. Spoléhám na Breivika, že mně pošle pytel mrkve. Stavění sněhuláků je totiž ukrutná legrace. Tenhle film bych přejmenoval na Huhuláka. Alespoň v názvu filmu by byl nějaký tvůrčí vrchol, samotný film jej totiž postrádá. Pokud by se jednalo o televizní krimi na odpoledne, ta tvůrčí nejistota a poslepovanost záběrů ústící do nepřehledné změti a mizerné finální rozuzlení, které moc rozumu nepobralo, by nikoho nepřekvapilo. Prostě typický tv standard. Jenže film měl být ambiciozní kino produkcí, v níž vystupuje slavný románový detektiv Harry Hole, který dvě hodiny v ukrutném ledu a mrazu nahání stavitele sněhuláků u domů žen produktivního věku a pisatele zlověstných vzkazů alkoholem načichlému detektivovi v jedné osobě. Liknavý režijní přístup mohl/měl zachránit detektiv v hlavní roli, když ale vyberete herce, který má charisma pohozeného nedopalku na nádraží v Oslu a celou dobu neprojevuje zájem film jakkoliv herecky podržet/podpořit, je třeba odmyslet si tuto postavu a zaměřit svá čidla na někoho jiného. Třeba Rebecca Ferguson byla zajímavá, následně i pátrání se neubíralo úplně blbým tempem a formou. Stále ale platilo, že film měl nepřehledné střihové zkratky/skoky, kdy nevím, jaký vliv měla na děj dvojrole Chloe Sevigny, následně jsem nepostřehl, co se s ní po jejím zmizení stalo, proč byly ve filmu flashbacky s herecky resuscitovaným Valem Kilmerem a jiné "záhady". Určitě měl film nemálo dějových pochybení, přikládám to zhoršeným podmínkám, ve kterých vznikal. Na filmu není znát, že by námět byl až tak špičkový. Vypíchnu zajímavý a nejasný úvod, pak příjemné pátrání po stopách tajemného detektivova "ctitele", i vizuál má něco do sebe. Závěr je extrémně trapný, prostě finále měli jednoznačně přetočit, rozuzlení nedávalo dobrý smysl, napětí se nedostavilo, celé to vzalo rychlý konec. K tíži filmu jde i bizarní přízvuk, jakým herci mluví v originále. Jasně, většina norských postav mluví žvatlavou angličtinou. Výsledek není optimální, je zhola průměrný, tenhle Huhulák totiž s příchodem prvních slunečních paprsků roztaje, respektive za pár dnů se tahle nepropracovaná krimi vytratí z paměti. 5/10 ()

Snorlax

Harry má nevlastního syna Olega a oba jsou Norové. Harry k tomu pije jako Dán. I když se příběh odehrává v Oslu, neustále se pohybujeme na zasněžených pláních. No jo, jenže já mám celkem ráda Fassbendera, takže tomuto nevýraznému, po povrchu klouzajícímu filmu mám problém dát objektivní dvě a musím nadhodnotit. ()

dr.horrible

Ťažký fail. Nesba som nečítal, filmu som fandil. Fassbendera môžem. A i tak je on najväčším kameňom úrazu; jak jeho zle vyprofilovaná postava, ktorá úplne nezmyselne strieda emócie a ako detektív pôsobí úplne neschopne, tak jeho zvláštne zrežírovaný výkon, ktorý prelína neustálu apatiu sem-tam divnými úsmevmi, často čumením do blba s otvorenou hubou. Ten film nie je vôbec vygradovaný, vedie nás bez toho, aby naznačoval kam, scény za seba stavia ako chce a ja som snaď až do konca vôbec nepochopil, čo tam robil Val Kilmer. Sklamaný som hlavne pre meno režiséra, na ktorého oba predošlé filmy som dal 5*, aj pre nevyužitie postavy/herečky Rebeccy Fergusson, ktorá je dobre vymyslená, sexi a hot. Dve hviezdy za pár uhrančivých scén (úvod), krásnu kameru, sympatické prostredie. A že to nebola nuda. ()

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

25.06.2018

Co zazdilo Sněhuláka?

Co zazdilo Sněhuláka?

19.10.2017

Už zítra jde do amerických kin Sněhulák s Michaelem Fassbenderem. Mrazivý thriller, jenž natočil uznávaný Tomas Alfredson (Ať vejde ten pravý, Jeden musí z kola ven), byl jedním z nejočekávanějších… (více)

PF 2017

PF 2017