Superman vs. Elita

Animovaný / Akční / Sci-Fi

USA, 2012, 72 min

Michael Chang

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Příběh jako takový byl hodně dobrý. Otázka "překročení hranice" je v komiksech stále silným motivem. Bohužel mě příliš nezaujala ta samotná Elita, která byla pro mě osobně tvořena děsně nezajímavými a nesourodými postavami, které ve spojení s nepříliš hezky vypadající animací, příliš nevynikly. I tak jsem si ale tento animák docela užil, i když Doomsday, Under the Red Hood nebo Year One rozhodně překonat nemůže.(19.6.2012)

Režisér Michael Chang je co se týče komiksových animáků vcelku nováček, předtím pracoval pouze na povedeném seriálu Batman:Brave and bold. O to větší je mé překvapení a radost z toho, že se mu podařilo natočit v podstatě nejlepší supermanovský animák, co jsme tu zatím měli. Ať to porovnávám jak chci, tak Superman vs. Elite poráží jak svých osm přímých předchůdců, tak i ty tři Justice League týmovky, kde se Superman také objevil(pozn. více, či méně kompletní seznam animovaných snímků s komiksovou tématikou naleznete na mém profilu). Velkou zásluhu na tom zřejmě bude mít samotná komiksová předloha What´s so funny about truth, justice, and american way, jež jsem ale zatím nečetl. Vydařila se i hudební stránka filmu, o níž se postaral Robert J. Kral(v minulosti např. upírský Angel, nebo právě komiksoví Superman: Doomsday a Green Lantern: First Flight). Rozhodně potěšily i vydařené retro úvodní titulky. Animaci bych možná raději viděl ve stylu seriálu Justice League Unlimited, na druhou stranu mi ani nijak vyloženě nevadila. Samotný příběh o konfliktu morálky a etiky s krvavou "spravedlností" v starověkém ražení "oko za oko", se velice dobře hodí do supermanovské mytologie a vlastně i současného světa. Nutno podotknout, že závěrečný souboj stál opravdu za to, přičemž jiné rozuzlení snad ani nikdo nemohl čekat - tohle je totiž Superman se vším, co k němu patří a to je třeba v rámci žánru respektovat.(14.6.2012)

Rozpočet $3,5miliónaTržby za predaj Blu-ray v USA $1,580,523 //počet predaných kusov 88,002Tržby za predaj DVD v USA $794,086 //počet predaných kusov 55,751║ Troška príbehovo a graficky nevyvážené ale aspoň to v sebe skrýva nejaké to posolstvo, to vždy pri Supermanovi žeriem. /60%/(17.7.2012)

Velmi kvalitní a aktuální příběh s trochu křečovitým a "jednodušším" koncem. Výraznější slabinu bych viděl v režii, která z celého toho námětu neumí vymáčknout maximum. A mě osobně nesedl ani vizuál-konkrétně charaktery(superman s až směšnou prdelí na bradě :D a celá ta Elita vypadala jak poslepovaná z kreslířských nedodělků)...Když ale přimhouřím oko, jde o smysluplnou podívanou.(20.6.2012)

• Aargh

Už dlouho mě film ideologicky tak nenasral. Ano, záporák má celou dobu pravdu, a ano, Superman je sobecký zmrd, který radši obětuje životy lidí, než aby si ušpinil ruce. Ale holt v rámci pseudohumanistické agitky nakonec slipař dal radši všem do nosu a debatu o morálních postojích tím ukončil. Příznačné.(9.12.2013)

• - Předlohou filmu byl komiks "What´s so funny about truth, justice, and the american way", za nímž stojí tvůrci Joe Kelly, Doug Mahnke a Lee Bermejo. Příběh vyšel v „Action Comics“ číslo 775 v roce 2001. (Caszidy)