Superman vs. Elita

Animovaný / Akční / Sci-Fi

USA, 2012, 72 min

Michael Chang

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Režisér Michael Chang je co se týče komiksových animáků vcelku nováček, předtím pracoval pouze na povedeném seriálu Batman:Brave and bold. O to větší je mé překvapení a radost z toho, že se mu podařilo natočit v podstatě nejlepší supermanovský animák, co jsme tu zatím měli. Ať to porovnávám jak chci, tak Superman vs. Elite poráží jak svých osm přímých předchůdců, tak i ty tři Justice League týmovky, kde se Superman také objevil(pozn. více, či méně kompletní seznam animovaných snímků s komiksovou tématikou naleznete na mém profilu). Velkou zásluhu na tom zřejmě bude mít samotná komiksová předloha What´s so funny about truth, justice, and american way, jež jsem ale zatím nečetl. Vydařila se i hudební stránka filmu, o níž se postaral Robert J. Kral(v minulosti např. upírský Angel, nebo právě komiksoví Superman: Doomsday a Green Lantern: First Flight). Rozhodně potěšily i vydařené retro úvodní titulky. Animaci bych možná raději viděl ve stylu seriálu Justice League Unlimited, na druhou stranu mi ani nijak vyloženě nevadila. Samotný příběh o konfliktu morálky a etiky s krvavou "spravedlností" v starověkém ražení "oko za oko", se velice dobře hodí do supermanovské mytologie a vlastně i současného světa. Nutno podotknout, že závěrečný souboj stál opravdu za to, přičemž jiné rozuzlení snad ani nikdo nemohl čekat - tohle je totiž Superman se vším, co k němu patří a to je třeba v rámci žánru respektovat.(14.6.2012)

• KASUGI

Prý se máme pohodlně usadit a počítat, kolikrát nám u toho spadne čelist. Mně spadla, když jsem viděl to vysoké hodnocení. Marná byla snaha udělat komixový animák zralejším a dospělejším, když to ke dnu stahuje animace a vizuál, který jako by z oka vypadl podprůměrným kresleným tv seriálům z nedělního rána. Ta kombinace nebude fungovat nikdy. Prostě se to spolu bije.(5.3.2016)

Rozpočet $3,5miliónaTržby za predaj Blu-ray v USA $1,580,523 //počet predaných kusov 88,002Tržby za predaj DVD v USA $794,086 //počet predaných kusov 55,751║ Troška príbehovo a graficky nevyvážené ale aspoň to v sebe skrýva nejaké to posolstvo, to vždy pri Supermanovi žeriem. /60%/(17.7.2012)

Tohle se povedlo. Výborná akce, tak příběh i záporáci. Superman nemusí bojovat jen s Elitou (což jsou moc fajn postavy), ale i s celými svými morálními názory a pravidly. Je pro Supermana na světě ještě místo nebo je třeba razantnější přístup bez rukaviček? V podstatě šablonovitý Superman k sobě potřebuje kvalitní záporáky (Luthor je fajn, ale …) a to Elita maximálně splňuje. Dovedl bych si to představit jako letní blockbuster.(9.2.2013)

Docela rychle ubíhající Supermaní animák a členové elity byli docela pestří, zajímaví přestože nějlepší byl stejně energetický superpadouch. Docela mě zpražilo to kolik je v tomhle proamerických hlášek a vymývání mozků my jsme američani my jsme ti hodní, to bylo něco šíleného. Taky by se u těhle filmů mohli odprostit od podobných kravin, zbytečně to kazí dojmy i když ono to asi není pro propagaci mimo ameriku, ale přímo v ní. Pam byla hodně nechutná, kouzelník zajímavý ale moc ne využitý a to chlastání s jeho mocí taky podle mě nešlo moc dohromady, energo vazoun šeď a vůdce psychokynetik na šílenece tak akorát, ten byl dobrý. Robotizovaná armádá supermana, mě tedy taky trochu ankrkla, ale co už, pořád to bylo aspoň trochu zábavné a uběhlo to jako chvilka. 7/10(17.10.2012)

• - Předlohou filmu byl komiks "What´s so funny about truth, justice, and the american way", za nímž stojí tvůrci Joe Kelly, Doug Mahnke a Lee Bermejo. Příběh vyšel v „Action Comics“ číslo 775 v roce 2001. (Caszidy)