Superman vs. Elita

• USA Superman vs. The Elite (více)
Trailer

Když Superman vyrazí do akce zažehnat další katastrofu, dostane se mu nečekané pomoci od nové skupiny superhrdinů, kteří si říkají Elita. Nová posila, sestávající ze čtyř mocných bytostí vedených suverénním a vypočítavým Manchesterem Blackem, vede boj se zlem surově a bez skrupulí. Brutální metody Elitě přesto získají podporu veřejnosti a vše směřuje k velkému finále, ve kterém Superman zaostává silou i popularitou. Postavám propůjčili své hvězdné hlasy George Newbern, Pauley Perette a Robin Atkin Downes. Nová premiéra od DC Comics™ přináší dobrodružství plné superschopností a soubojů, které vás donutí přemýšlet, kdo vydrží déle: Superman nebo jeho kodex cti? (oficiální text distributora)

Trailer

Aargh

Už dlouho mě film ideologicky tak nenasral. Ano, záporák má celou dobu pravdu, a ano, Superman je sobecký zmrd, který radši obětuje životy lidí, než aby si ušpinil ruce. Ale holt v rámci pseudohumanistické agitky nakonec slipař dal radši všem do nosu a debatu o morálních postojích tím ukončil. Příznačné. ()

Zeebonk

Superman je, jak všichni víme, díky svému plochému, nezajímavému a k zblití kladnému charakteru, ten nejnudnější superhrdina od DC. K pouhé koukatelnosti mu vždy napomáhal fakt, že na druhé straně barigády třímal zámožný plešoun kryptonitového boxera a prováděl to, čemu se oddával ve snech každý pokřivený geek - vymlacoval z toho parchanta ve slipech přes tepláky duši. K naprosté dokonalosti mu však stačilo dosadit po pravici starého mrzouta Batmana nebo rovnou celou Ligu spravedlivých a zbytek geeků se mohlo posrat nadšením. Jenomže co se nestalo, Superman je zde bez parťáků a místo Lexe Luthora čelí jakési pochybné The Elite, která by se dala popsat všelijak, ale rozhodně ne jako důstojný protivník. Další vřed na dětské prdelce je, že tvůrci nechávají Supermana v každém díle naoko chcípnout, aby ho mohli vzápětí zase oživit a nechat na poslední chvíli nakopat záporákům prdel (snad jen v All Star Superman to dotáhli do kýženého extrému), tohle klišé je tu naprosto POKAŽDÉ a unavovat mě přestalo před deseti díly, teď mi z něj krvácejí oči a praskají bubínky. Jeden nepotřebuje půlmetrové péro a IQ 180, aby mu došlo, že Superman vs. The Elite je nechutně průměrný, plytký, do posledního žebírka předvídatelný a co hůř, ani ty bitky nestály za nic. ()

Caszidy

Režisér Michael Chang je co se týče komiksových animáků vcelku nováček, předtím pracoval pouze na povedeném seriálu Batman:Brave and bold. O to větší je mé překvapení a radost z toho, že se mu podařilo natočit v podstatě nejlepší supermanovský animák, co jsme tu zatím měli. Ať to porovnávám jak chci, tak Superman vs. Elite poráží jak svých osm přímých předchůdců, tak i ty tři Justice League týmovky, kde se Superman také objevil(pozn. více, či méně kompletní seznam animovaných snímků s komiksovou tématikou naleznete na mém profilu). Velkou zásluhu na tom zřejmě bude mít samotná komiksová předloha What´s so funny about truth, justice, and american way, jež jsem ale zatím nečetl. Vydařila se i hudební stránka filmu, o níž se postaral Robert J. Kral(v minulosti např. upírský Angel, nebo právě komiksoví Superman: Doomsday a Green Lantern: First Flight). Rozhodně potěšily i vydařené retro úvodní titulky. Animaci bych možná raději viděl ve stylu seriálu Justice League Unlimited, na druhou stranu mi ani nijak vyloženě nevadila. Samotný příběh o konfliktu morálky a etiky s krvavou "spravedlností" v starověkém ražení "oko za oko", se velice dobře hodí do supermanovské mytologie a vlastně i současného světa. Nutno podotknout, že závěrečný souboj stál opravdu za to, přičemž jiné rozuzlení snad ani nikdo nemohl čekat - tohle je totiž Superman se vším, co k němu patří a to je třeba v rámci žánru respektovat. ()

Liznic

Tohle se povedlo. Výborná akce, tak příběh i záporáci. Superman nemusí bojovat jen s Elitou (což jsou moc fajn postavy), ale i s celými svými morálními názory a pravidly. Je pro Supermana na světě ještě místo nebo je třeba razantnější přístup bez rukaviček? V podstatě šablonovitý Superman k sobě potřebuje kvalitní záporáky (Luthor je fajn, ale …) a to Elita maximálně splňuje. Dovedl bych si to představit jako letní blockbuster. ()

Rocky88

Ze začátku nepříliš zajímavé, přeplácané - jak po stránce akční, tak i postavově. Příběhově naopak plytké. Jenže jak se dostaneme přes polovinu, rázem to začne hrát na "dilema notu", divák si má i proč popřemýšlet a v samém konci dojde na "wow, to jsem od něj nečekal". Fajnově naservírované poselství. ()

• Předlohou filmu byl komiks "What´s so funny about truth, justice, and the american way", za nímž stojí tvůrci Joe Kelly, Doug Mahnke a Lee Bermejo. Příběh vyšel v „Action Comics“ číslo 775 v roce 2001. (Caszidy)