Poslední základna (TV seriál)

Last Resort

Honba na ponorku

Drama / Thriller

USA, 2012 - 2013, 9 h 19 min (Minutáž: 42–45 min)

Last Resort je snad po všech stránkách tak rozporuplný, že málem ani nevím jak hodnotit. Na jednu stranu přišel pilot se zajímavým tématem a atraktivním prostředím. Na druhou stranu ale hned ze začátku skřípou i na televizní poměry otřesné herecké výkony. O to hůř když je na stranu třetí polovina dílů příběhově naprosto zbytečná a jen otrocky oddaluje jakékoli rozuzlení, které se mezi tím promění z lákavé zápletky v šílenou imperialistickou konspiraci. Jenže hle, seriál nebyl obnoven na další řadu a tak se na čtvrtou stranu v posledním díle náhle všechny příběhové linky uzavřou. Přechod z utahaného vyprávění plného všech představitelných klišé je sice nepřirozeně rychlý, ale přesto mi zůstala vyset čelist, něco takového se totiž v televizi stává jednou za uherský rok. Od začátku bylo jasné, že by téma více sedlo méně komerční stanici, než je ABC, nebál bych se tvrdit, že ideální by pro něj byla řemeslně lépe odvedená minisérie, ale i takto dopadl Last Resort nad očekávání dobře a já mu proto rád trochu přidám.(9.9.2013)

V dnešní době je opravdu těžké najít nový seriál, který má opravdu konec. Každým začátkem seriálové sezóny máme dalších X nových seriálů, většina z nich však "končí" neukončeně, protože nejsou finance, potažmo sledovanost. Last Resort je ale naplánovaný na 13. dílů a s opravdovým koncem - za to dávám velké plus. Celkově jsem si za těch 13 dílů seriál oblíbil, má řadu fajn postav, není to náročná podívaná, ba naopak, a celkově je to hodně dobrá odreágovačka. Díly jsou +- všechny stejné, ale lehce stoupavá tendce tam rozhodně je. Není to bůhví jaká špička, ale slabší 4 hvězdy si ode mě odnáší.(25.4.2013)

Škoda, že se tento konspirační seriál nepodařilo natáhnout alespoň do 3 sérii. Od začátku se mi námět a celý příběh zalíbil a byl jsem zvědavý, jak nakonec posádka USS Colorado a politici v D.C. dopadnou. Samozřejmě i některé osudy ostrovanů mohly být více rozvedeny a poté řádně ukončeny. Herecké obsazení nemělo chybu. I samotné role byly zahrány se vší vážnosti a uvěřitelnosti. Škoda docela málo akce s ponorkou samotnou a samozřejmě i její posádkou na ostrově a v neposlední řadě samotných SEALu nebo Serratových kumpánu. Myslím si, že k točení by ještě bylo co a docela mě zklamalo ukončení seriálu. Hodnotím ale kladně protože mě táhnul a tešil jsem se na nové díly.(1.2.2013)

Tunajsie popisky su trochu nepresne. Ostrov nie je opusteny. A s tym prikazom a mocnymi v DC to nie je take jednozacne. Kazdopadne vo Washingtone bude nieco zhnileho, jeden vojak nieco posral... a posadka (vo vedeni sami spravnaci) s po periskop vyzbrojenou ponorkou ostava na ostrove bez doveryhodnych informacii a sama proti vsetkym, v nudzi i vlastnej krajine. Pilot slusny, dobra herecka zostava, ziadne lacne triky, napatie budovane postupne. // Zatial som zaseknutá niekde okolo e4, ale hádam ľady pohnem.(20.9.2012)

• Dale

Je mi záhadou vysoké hodnotenie u niektorých seriálov, pretože filmy s podobnou témou a kvalitou tu mávajú o 20-30% menej, no asi sú ľudia k seriálom zhovievavejší. Samotný námet nie je zlý a ak by sa scenár sústredil na dôležité veci, mohol z toho byť naozaj kvalitný a napínavý seriál, no výsledok je veľmi rozpačitý. Predovšetkým sa mali tvorcovia venovať konfliktu medzi jadrovou ponorkou a Washingtonom, ktorého príkaz neuposlúchla, no to sa rieši len v niektorých častiach. Pritom táto psychologická vojna o moc a pravdu by v pohode utiahla 13 častí. No namiesto toho väčšinu času sledujeme všelijaké romantické linky (bez toho by ale žiadny seriál neodsúhlasili, to bohužiaľ v seriáli musí byť) a rôzne problémy posádky na ostrove, hlavne s miestnym frajerom, ktorý sa pokladá za riaditeľa ostrova. Táto postava je asi tá najväčšia slabina seriálu, kľudne si odchytáva cvičených námorníkov, občas niektorého zabije a snaží sa im škodiť najrôznejšími spôsobmi, no aj napriek tomu s ním vlastne posádka a velenie ponorky vychádza dobre, v jednej časti si dokonca spolu zahrajú frašku na proces, miesto toho, aby sa ho už v prvej časti zbavili, ale kto by sa potom staral o vzrušo... Svoju "vynaliezavosť" dokázali scenáristi aj tým, že keď už bola fakt nuda, tak zčista jasna vyrobili napätie v podobe útokov zástupcov Ruska, Pakistanu, či Číny. Možno keby mal seriál 100 častí, tak by sa tam vystriedali všetky štáty, ktoré Američanom niečo hovoria. Hlavne ten pakistanský útok na loď s príbuznými bol úplne odveci a nasilu došrubovaný, rovnako ako následný únos manželky. Medzi ďalšie podivnosti tohto seriálu patrí to, ako sa niektoré postavy na niekoľko častí vyparia, aby potom boli stredobodom pozornosti. Taký Robert Patrick sa na týždeň stratil v miestnom lesíku, veď prečo nie, aj keď záver časti bol taký, že som myslel, že v tej nasledujúcej môžem čakať šťavnatú odvetu, za to, čo mu spravil ten miestny frajer, no keď sa po niekoľkých častiach ukázal na scéne, tak sa dal s ním ešte do spolku... Nad tým zmýšľaním a konaním postáv občas zostával rozum stáť, vyzeralo to, ako keby písalo scenár 20 ľudí naraz a navzájom o sebe nevedeli, alebo mali pri písaní nejaký fajný matroš. Proste to dopadlo asi najhoršie, ako sa daný námet spracovať dal, aj keď pár svetlých a zaujímavých zábleskov to malo. Veľká škoda nevyužitej šance.(23.6.2015)