X-Men: Budoucí minulost

• USA X-Men: Days of Future Past (více)
USA / Velká Británie / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

Zmutovaným hrdinům X-Men hrozí definitivní zánik. Jejich rasa byla vždy na pokraji vyhynutí, ale teď je ta hrozba ještě reálnější než kdy jindy. Jediná cesta ke spasení vede přes minulost, na samý začátek řetězce událostí, které stávající nebezpečí vyvolaly. K bytostem s výjimečnými schopnostmi se vrací režisér Bryan Singer, strůjce jejich mimořádného úspěchu. Spolu s ním ve filmu X-Men: Budoucí minulost přichází i nejvíc mutantů v historii této ságy. Díky tomu, že se film odehrává ve dvou časových rovinách, objeví se v něm hned dvě podoby vůdce „hodných" X-Men, profesora Xaviera (Patrick Stewart, James McAvoy) a jeho protivníka Magneta (Ian McKellen, Michael Fassbender). Pouze Wolverine (Hugh Jackman) zůstává stále stejný díky schopnosti nestárnout a bleskurychle se uzdravovat. Právě on proto dostane zdánlivě šílený úkol, vrátit se v čase a zabránit tomu, aby se z bývalých přátel stali soupeři na život a na smrt. Jedině spolu totiž mohou v budoucnosti čelit síle, která předčí i jejich unikátní schopnosti. (Cinemart)

Jaroslaf

3 a půl hvězdy. Není to tak skvělý jak jsem čekal, hlavně je tam strašně málo akce. Uvítal bych více scén s Quicksilverem. Kuchyňská scéna měla potenciál, tak ho měli tvůrci pořádně sakra využít!! .....ale.....po druhém shlédnutí přehodnocuji. Propojování reálných událostí se světem x-menů (JFK) je zkrátka super a soundtrack je naprosto parádní .) https://www.youtube.com/watch?v=dO1rMeYnOmM ()

M1k9

Pardon, ale od poloviny jsem začal usínat. Může za to snad nesympatie k hercům? Po tolika bídných sériích se ani není čemu divit. Kdybych dal na svůj prvotní úsudek a měl pevnou vůli, ušetřil bych 132 minut drahocenného času. Zlákal mě návrat legendárního P. Stewarta. Dobrý komerční tah, co k tomu dodat. Upřímně, X-Men pro mě nikdy nebyl. Je příliš dětinský a dávkován stupidním tónem. Jestli je stále něco co mi na CSFD dělá alespoň malou "radost", tak je to právě srážení hodnocení takovýchto komerčních slátanin. 3/10 ()

JK-Stinger

Sice jsem od toho čekal přeci jen o kousíček víc, ale na druhou stranu se žádné zklamání nekonalo, takže ve finálním verdiktu spokojenost s dalším marveláckým filmem. ()

majo_svk

Otec sa vrátil k svojmu dieťaťu. Výborne! Tak sa nám to páči! X-Men: Budúca minulosť je hodný mena svojho otca. Film je pútavý vizuálom, akciou, trikmi, moderným i retro feelingom. Nie je to však prvoradé. Dnes už nikoho vizuál a forma nezaujme a nenadchne. Singer hrá na obsah, bravúrne pracuje s postavami, charaktermi, vzťahmi, dialógmi a celý príbeh svojsky posúva úplne inde. Dokonale pozná svojich X-Menov, rozumie im, žije nimi ako nikto iný. Krásna filmová práca, kde obsah valcuje formu. Máme tu všetkých, na ktorých sme si zvykli. Máme tu hlášky a humorné scény. Máme tu jasne zadané úlohy postáv, vykreslené charaktery a vzťahy medzi nimi. Máme tu úžasné triky a akčné scény. Máme tu temné a apokalyptické prvky. Máme tu minulosť a budúcnosť. Máme tu napätie a patričnú gradáciu. Máme tu všetko, čo majú X-Meni mať. Singer dokázal opäť natočiť komixovú adaptáciu, ktorá je vyzretá, dospelá, obsahovo bohatá a premyslená do najmenších detailov. Je to začiatok niečoho veľkého. Každý fanúšik komixových filmov si už teraz zapisuje dátum premiéry ďalšej časti. Pekná práca pán Singer, toto naozaj viete. ()

Raimok

Nejlepší díl z celé série? Možná. Cestování časem, plno dechberoucí akce, superschopnosti, už jenom jedna z těchto věcí mi často stačí, aby se mi film líbil, tady je to všechno pohromadě. Škoda, že Wolverine skoro nic nepředvedl, jenom dostal tradičně párkrát přes držku. 89 % ()

Brejlil

Nebudu nijak dlouho chodit kolem horké kaše. Po docela solidním začátku a pěkné scéně v Bílém domě se celý film, postavy a děj stanou nepříliš zajímavé, ploché a dokonce snad nudné. Trochu, ale ne moc, to zachraňují herci, Na druhou stranu film občas vypadal jako co nejlevnější, a to zase celý dojem shodilo do průměru. Škoda. ()

Stanley619

Ty kráso, kolikátej že to je už díl?(řečnická otázka, samosebou že sedmej). A i po tolika dílech dokáže přijít takováhle pecka na úrovni. Když jsem zjistil, že do režisérského křesla znovu usedne Brian Singer, věděl jsem, že to bude stát za to, a taky že jo! Mladý Xmeny snad nemohli obsadit lépe. Už teď se nemůžu dočkat Apokalypse, jenom škoda, že nevyšel ten Tom Hardy, ale tak Oscar Issac je taky určitě dobrá volba. 85% ()

poet

Asi starnem ale tie časove línie, skoky do minulosti a zmeny budúcnosti ma už nejako netrápia :)... Matthew Vaughn s jeho First class preskočil Singera o triedu a jeho film mal to čo chýba tomuto a to lepšie nápady. Napriek tým megapresunom a filozofickým blábolom sa vytratilo napätie niekde v časopriestore a Wolwerin to už z biedy nevytiahne... No a ten nápad zo sentinelmi bol tiež silne originálny :) ()

waits

Hm, hm, tohle se mi hodně líbilo, a to nejsem žádnej Xmen fanatik. Sentinely ze začátku jsou opravdu drsný, kam se hrabou matrixovští krtkové a děj pak běží jako na drátkách, bez odpočinku, hluchých míst a vycpávek. Když se povede scénář a triky, pak je už s tímhle obsazením vyhráno, půlka účinkujících by mohla okamžitě hrát charakterní role u třeba Tarkovského nebo Godarda. Prvotřídní blockbuster. ()

Lilloos

Inception-style prvky (dokonce tu máme i roztomilou Ellen Page) přidávají snímku nový rozměr, všechno šlape jak má (zmínit musím především zpomalenou scénu s Quicksilverem a výkon Michala Fassbendera, který zde panoval snad ještě víc než minule), začátek je na mě teda trochu moc hrrr, ale jinak skvělá práce. Přesto mě film zas až tak extra nezasáhl, jako další dílek nadupaného X-men universa ale funguje skvěle. ()

Azurovydrak

"Když někdo klopýtne nebo zabloudí, neznamená to, že je navždy ztracen. Občas my všichni potřebujeme menší pomoc..." Mutantská sága se vrací v sedmém dílu. Po spoustě nové krve, kterou do série vlila První třída, má snímek velký potenciál. A ač to může znít neuvěřitelně, ten se mu daří přinejmenším naplnit či možná i překonat. Propojení mladé a staré generace mutantů musel být pro Bryana Singera oříšek, ale popral se s tím na výbornou. Dostává se nám děje s pomalu, ale jistě budovaným napětím, slovními přestřelkami mezi starými (ne)přáteli Charlesem a Erikem a také skvěle načasované flashbacky do budoucnosti, aby nám vždy ve správným moment připomněly, jak důležitý je úspěch mise, na níž se hrdinové vydali. Wolverine ve filmu opět funguje jak takové lepidlo, které drží celý film pohromadě, a i když v něm nedostává zase tolik prostoru, jeho přítomnost je určitě velké plus. Jakým směrem by se mutantská sága ubírala bez něj jsme se mohli dozvědět v letošním přinejlepším kontroverzně přijatém snímku Dark Phoenix. Days of Future Past má opravdu co nabídnout. Skalní diváky potěší návrat oblíbených postav s tváří původních herců, mladší generaci zase nadchne dost možná nejlepší herecký výkon James McAvoye (spolu s filmem Split) jakožto mladého profesora. A obě tyto fanouškovské skupiny spojí i klasicky dobrý Logan - 95% ()

Vakomlok

O chlup lepší a dospělejší než První třída. Příběh je i přes spoustu postav a časových rovin dobře vystavěný a Quicksilver je (u mě naprosto neočekávaně) boží. Myslím, že druhé návštěvě kina se rozhodně bránit nebudu. ()

tenced

Tolik napadu a tolik zabavy, az mi trochu pripadlo ze se jim ten povoz nedari logicky ukocirovat, ale akce, napeti i dialogy me prispendlily do sedatka. To je vic nez jsem ocekaval. Labuzo. ()

Matli

Nemůžu si pomoct, ale musím srovnávat s nedávno viděnou Godzillou a ta mě bavila o velkej fous víc. Čekal jsem tu i více bitev (efektů) na to jak to bylo dlouhé. Na druhou stranu zase efekty byly výborný, scéna s quicksilverem v kuchyni se zařadila mezi mých TOP 10 scén ever (na to se musím podívat ještě tak 1000krát). Jinak jako film je to hodně dobrý, do kina se na to vyplatí jít, ale...... Předpokládám, že si jen Bryan Singer šetří síly a nápady na novýho Supermana :-) 82% ()

Mallyyy

Velice svižné pokračování. Nenudil jsem se ani minutu a to jsem se bál, že usnu. Dobrá akce, sem tam nějakej ten povedenej vtípek. Jeden z lepších X-Menů. ()

sebo9629

Jednoznačne najlepší film v sérii a len ťažko sa mi hľadajú čo i len najmenšie nedostatky. Najlepším je na filme scenár a príbeh a to sa až tak často nestáva u tohto žánru, pretože väčšinou sú tieto filmy postavené na úžasných efektoch a akcii. Nie že by v tomto filme neboli, práve naopak, všetky akčné scény sú vynikajúce. Jedna z, ak nie tá najlepšia je tá s Quicksilverom, ktorá mi pripomenula vynikajúcu úvodnú akčnú scénu s Nightcrawlerom z X2, a táto bola ešte lepšia. Začiatok filmu mi veľmi pripomenul apokalyptický úvod T2, a keď sa nad tým tak zamyslím je to najlepší terminátor za dlhý čas :D Pred filmom som si myslel, vzhľadom na obrovský casting, že postavy ako Iceman, Bishop, Kitty, Colossus atď. nedostanú veľa priestoru, objavia sa v jednej scéne a to bude všetko, a aj keď nemali veľa dialógov, strávili na plátne viacej času ako som očakával a za to som bol rád. A čo sa týka hlavného castingu, každý podáva svoj najlepší výkon. Vo všetkých predchádzajúcich X-Menoch bol vždy niekto najlepší, kto si pre seba ukradol film, a tým niekým bol vždy Magneto, v pôvodných sa k nemu pridal Wolverine v Prvej triede Charles. V tomto filme to však nie je nikto. Hugh Jackman je fenomenálny Wolverine, McAvoy je ešte lepší Professor X ako Patrick Stewart, Jennifer je konečne Mystique tak ako bola Rebecca Romijn a Fassbender JE Magneto tak ako Ian McKellen, to bolo veľmi zaujímavé sledovať na jednej strane Ianovho Magneta ako hrdinu, ktorý spolupracuje s Charlesom a na druhej strane Fassbendera, ktorý bol čistým záporákom vo filme. Skvelý bol samozrejme aj Peter Dinklage, to je jednoducho pán herec. Som veľmi rád, že sa Bryan Singer vrátil k X-Menom a natočil tento úžasný film, ktorý bol miestami naozaj emotívny a mal skvelý humor a vtipy pôsobili maximálne prirodzene. Hodnotenie: 9.4/10 ()

X@triX

First Class u mňa zostáva TOPka, ale kvôli tomu nebudem degradovať Days of Future Past. X-Menovka podľa mojich predstáv. ()

Money_too

Na můj vkus víc zbytečných proslovů než akce! U filmu typu X- Men jdu do kina na vizuální show. Pár odstrčených slowmotion kulek a jeden přesunutý stadion je žalostná výprava. Zatím zklamání roku... ()

Berry

Problém filmu je, že začíná jako vykradačka Matrixu a Fantastické čtyřky... To zkazí celkový dojem z jinak dobrého filmu. ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (více)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem