Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Melios

Trojka je najslabšia z celej trilógie ,ale stále dobrá. Úvod ma navnadil na dopozeranie filmu no postupom času to trochu upadá a vzostupuje nahor ako na horskej dráhe. "Nekromant" bol v tomto filme úplne zbytočný -času mal nazviš už v Pánovi Prsteňov 1. Bitka je síce skvelá ,ale nemyslím si ,že by sa kvôli dvom kapitolám mal natáčať samostatný film. Film zachraňuje to ,že je výbornou filmovou adaptáciou knihy ( i navzdory tomu, že Bilbo v knihe celú bitku prespí a tak celý film vyznie ako výsmech) a aj fakt ,že som fanúšik knižnej verzie Hobita aj Prsteňovej trilógie (klasické chyby ako levitujúci Legolas radšej nespomínam). Koniec filmu ma moc neprekvapil ,ale nemám mu ,čo vytknúť lebo bol presne taký aký som si ho predstavoval - svižný, ale málo rozprávkový. Na záver musím povedať - pokiaľ ste fanúšikom knihy tak vám Hobitova trilógia nesmie uniknúť ,ale ako neznalec knižnej predlohy to buď pre vás iba príjemné doplnenie Pána Prsteňov, alebo len nepodarený cashgrab Hobbita... ()

Chegi

Jedním slovem zklamání. Nastavovaný děj se ve třetím díle projevil asi nejvíce z celé trilogie. To by samo o sobě nebylo nejhorší. Co tomuto filmu zlomilo vaz, bylo množství do prázdna vyšuměných dějových linek a nevhodných momentů, které rušily zážitek při sledování a navíc zde byly i bez zjevného opodstatnění. Kolem a kolem, abych shrnul Hobita jako celek, alespoň pro mě se jedná o naprosto nevyužitý potenciál, který skýtala Tolkienova kniha a veskrze chudého příbuzného Pána prstenů. Ovšem producenti vydělají a fanoušci časem zapomenou - přeci na tom stojí filmový business. ()

islanzadi

Velkolepé, nádherné, po vizuální stránce bez chyby, ale bohužel "dračí nemoc" neexistuje jenom ve Středozemi a mají ji i někteří v Hollywoodu. Stačilo by, kdyby tam všeho toho bylo trochu méně. ()

DavidS.

Rutina ze Středozemě...Těžké hodnotit, protože má první zkušenost s HFR technologií zcela zabila magii filmového světa a dehonestovala i sebelepší masku a sebedokonalejší trik na kulisu televizní inscenace...Jinak trojka naplno demonstruje umělou nataženost celého příběhu, přináší nejvíce digitálního zvěrstva a směšných momentů... ()

666Carnage

Tak jsem se dočkal a poslední Hobit se dostal do kin a já mě možnost vidět to na co jsem celý rok čekal. Třetí díl nabízí asi největší akci a důstojné ukončení celé trilogie. Bitva pěti armád byla velkolepá, plná nádherných soubojů a zvratů. Byli tam věci, které byli teda až moc ale tak je to fantasy, tak se to dalo překousnout. Já jsem spokojenej a sám za sebe musim přiznat, že třetí díl se mě osobně líbí víc než druhý díl. Bilbo byl výbornej, parádně řešil situace. Gandalf je strarej neřád co pořád válí. Saruman na to, že je mu 93 let se slušně ohání. Thorinovi sice trochu šibe ale je to bejk, ví jak na to a pak se probere a nakope skřetum pěkně prdel. Jeho bratranec na čuníkovi je dosti vtipálek. Jinak nástup trpaslíků před osamělou horou, před velkym finálem mi způsobyl mráz po zádech a husí kůži. Obdivuju Petera Jacksona za to, že to takhle pěkně celé včetně Pána Prstenů natočil a zvládl. Skládám mu poklonu. 95% ()

DonQ

S hodnocením to je těžké, pokud Hobita, a to nejen třetí díl budu porovnávat s Pánem prstenů, tak musím dojít k nižšímu hodnocení. Pokud bych to naopak srovnával s jinými fantasy filmy, tak by bylo nutno konstatovat, že Hobit a Pán prstenů téměř nemají konkurenci a mělo by tu svítit jasně pět hvězd. Tentokrát zůstanu při zemi a dám smírné čtyři, neboť co si musíme přátelé přiznat, tak v Bitvě pěti armád jednoznačně dominuje akce nad příběhem, a to dávkou větší než malou. Samozřejmě se tomu nelze moc divit, když předlohou třetího dílu je posledních cca. dvacet stran knihy...ale odpusťte si třetí film, když se to tak skvěle prodává že ! A já se ani nezlobím, protože film je to celkově pěkný a kdybych si mohl zvolit, zdali hodit dietu a udělat Hobity dva anebo si dopřát fantazie a mít je tři, tak volím to druhé. Jsem si jist, že kdyby Tolkien měl tu možnost vidět Jacksonovo kompletní dílo, tak by mu radostí spadla čelist, a to nehledě na to, zdali se dost věcí zrealizovalo jinak než v knižních předlohách. Tak jak v devadesátkách dominovaly velkofilmy typu Jurský park, Titanic nebo Gladiátor, tak pro další dvě dekády bude vedle Avatara svítit velkých šest hvězd v podobě eposu o Středozemi. Předpokládám, že díky nastavené kvalitě heptalogie přežije Jacksonovo dílo dlouhé roky, a já mu to přeji. Závěrem jen malé doporučení. Film jsem viděl v dabingu ve 3D. Doporučuji spíše 3D s titulky. Nemůžu říct, že by dabing byl zrovna povedený. Naopak kvůli akci bych se o 3D v tomto případě neochudil (byť z 3D nejsem kdovíjak vyplácaný). ()

Rudinsky

Hobbit je hračka, ktorú divák nezaujíma (skvelé extended scény sú toho dôkazom). No nie je to ani vyslovený komerčný kalkul. Patrí tvorcom a teamu, ktorí si prišli opäť - po vytvorení míľnika svetovej kinematografie - zablbnúť. Filmárske Ad revidendum - trošku nudné, trošku gýčové, trošku preplácané, ale sem tam servírované s iskrou časov minulých. Tá občas presiakne na povrch v podobe naozaj veľmi solídnych scén, ale ako celok pôsobí Bitka piatich armád a celkovo celý Hobit vlažne, digitálne sterilne (Weta je ale stále top) a nestotožníte sa takmer s ničím. Je to totiž úplne odlišný prístup s odlišným, setsakramentsky nevyváženým výsledkom. A hoc, ako väčšina ľudí, pri mene Peter Jackson siaham po jeho masterpiece, nepovažujem Hobita za urážku. Iný by nebol, a ani nebude - ibaže by sa nejaký odvážlivec pokúsil o remake - priestor by sa na to rozhodne našiel a už teraz som zvedavý na výsledok. PS: jediným skutočným prínosom tejto trilógie je šťavnatý badass Smaug, ktorému patrí najlepší diel série a ktorý tu mal na začiatku vprekvapivo nedôstojné cameo. ()

wooozie

Tak tedy skončila poslední část hobití trilogie, která jenom potvrdila to, co bylo jasné už od začátku, tedy že dva filmy by byly zcela dostačující. Ten film je špatný z mnoha důvodů a zachraňuje ho pouze jedna jediná věc - druhý díl, který nasadil laťku proklatě nízko a natočit ještě horší brak, to by byl už opravdový kumšt. Film je opět zbytečně natahovaný, ale paradoxně je sestříhaný takovým stylem, že pro výsledný dojem bude režisérská verze nutností, ostatně jako u většiny Jacksonových filmů. S Pánem prstenů samozřejmě nesrovnávat, to by celý film a možná i celá trilogie skončila v blízkosti odpadu, ale jako samostatná trilogie se má Hobit v rámci fantasy žánru šanci v klidu udržet v té lepší polovině, to ukáže čas. Prostě srovnávat Pána prstenů nasáklého emocemi, grandiózní hudbou, skvělými scénami, luxusními charaktery i herci a dokonalou výpravou s umělým Hobitem, bez emocí, bez šťávy a natočeného doslova na zeleném plátně a pro prachy, opravdu nemá cenu. To všechno ale neznamená, že si nikdy nepustím Hobita ráz znovu a možná i rád, i z tohoto důvodu dávám 3,5*. ()

KoRner

Konečne sa tam niečo udialo, ale možno až príliš, keďže úvodná bitka by bola skvelým vyvrcholením druhej časti. Jackson je pre mňa už od trojky PP človek, ktorý nepozná pravú mieru a zbytočne naťahuje scény aj 3x dlhšie než by bolo treba. A tu je ich požehnane. Všade sa len hlušia digipostavičky ako z hry Battle For Middle-Earth a bez krvi to proste vyzerá divne. Ale zas na druhej strane to má asi najlepšiu scénu z celej hexalógie a tou je oslobodenie Gandalfa a následný stret so Sauronom. To bolo famózne! Je dosť irónia, že je to práve scéna, ktorá s knihou nemá nič spoločné. ()

HiddenDragon

Zaver trilogie nezklamal. Zustava na stejne vyrazove i kvalitativni rovine jako dily predchozi (ci LOTR). I bez Smaka kupodivu Jackson z kratke sekce knihy vykresal regulerni film. Prestoze mi dvojka prijde nejtemnejsi, trojka je zarucene nejsmutnejsi. Pribeh finalizuje vsechny rozjete dejove (nebo spis postavove) linky, a ne vzdy stastne, holt i to je fantasy svet. Killi/Tauriel, Bard/Smak, Thorin/Azog, Gandalf/Sauron, Bilbo...ten tak nejak prochazi vsim. Ustrednim hybatelem vseho je Smakova smrt a po ni nehlidany poklad v Hore. Vsichni chteji kus bohatstvi, a tak vse nevyhnutelne speje k velkolepe bitve. A i kdyz to jeste neni Mordor, armady z Gundabadu a Dol Gulduru pusobi podobne desive a bitva pred Dolem pripomina velkolepe oblehani Minas Tirith z "Navratu krale" [2003] (presto mou nejoblibenejsi zustava bitva o Helmuv zleb ve "Dvou vezich" [2002] ). "Five Armies" se ale kupodivu dost soustredi na osobni dramata (zminene linky postav), nikoliv jen na megabitku, a prozreni Thorina a jeho navrat do bitvy ma uzasny "hero feeling", ktery mam na takovych filmech rad. Bohuzel jak uz to u posledniho dilu prave byva, je to neskutecna nostalgie. Napr. to vyslani Legolase v zaveru, aby vyhledal Chodce... Clovek tak v zaverecnych titulcich (tentokrat s pisni "The Last Goodbye" od Billy "Pipin" Boyda) vzpomina samozrejme na predchozi dily, ale neda to nevzpomenout na celou Jacksonovu sagu. Je to fakt hezke i smutne zaroven, kdyz si clovek uvedomi, jak to vsechno prozival, ze uz je to 13!! let od doby, kdy divakovo oko poprve spatrilo Stredozem ve "Spolecenstvu" (2001).... Asi starnu, ale proste neverim, ze v nejblizsi dobe zde bude takto vyrovnana a oblibena epopej. A i kdyby uz Jackson nic nenatocil, tohle jeho dedictvi zustane navzdy jako prvni opravdu kvalitni fantasy na stribrnem platne. ()

Wally

Lepší než jsem čekal! P. Jackson si dle mého touto tolkienovskou sérií získal režisérskou nesmrtelnost. ()

Kuny27

Rozhodně nejslabší! Několik prvních desítek minut jsem si říkal, že je to úplně na nic, a za takovéhoto pokračování bych hodnotil 35%. Film ale potom začal být lepší. Pokud měl být začátek epický, ve kterém by naše těla měla uhořet pod žárem ohně Šmaka, nepovedlo se! Ale poté, co se nám nám změnil Thorin na "madness driven by gold" - konečně to začalo. A nejlepší scéna z tohoto dílu bylo, když umírá Kili a Tauriel se nad ním sklání - jak ironické a absurdní, že něco, co není z původního děje a je to navrh - vítězí! ... Mezi 55-70%, ale přes moji slabost pro záběry dávám 4 hvězdičičičky.... Možná by to stálo za to, natočit něco vlastního, samotvorbného. ()

Chmur

Myslím, že třetí díl se povedl asi nejvíc. Tedy až na posledních třicet minut, kdy se z filmu stala akční podívaná založená na osobních soubojích mezi kladnými a zápornými postavami. Velká škoda, protože do té doby měl film slušnou úroveň. Herci byli výborní. Zejména pak Freeman a Armitage. Jenže pak převládla Jacksonova infantilnost a nedostatek dobrého vkusu, takže trapnosti některých scén se smály v kině i děti. Celkově je z trilogie o Bilbovi cítit až příliš velká touha vydělat peníze. Bohužel. Jackson v podstatě Tolkienovu knihu znásilnil a vytvořil volně převyprávěny film s průměrnou úrovní. ()

BluT

Moc mě mrzí, že poslednímu dílu Hobití série nemůžu dát plný počet hvězd. Prostě ve mně film zanechal částečně zklamání a rozpačitost nad nedokonalostmi filmu (nedotaženost osudů jednotlivých postav, občasnou prázdnost děje, nelogičnostmi a dalšími drobnostmi). Přesto však Petera Jacksona zbožňuju a obdivuju za jeho práci a úžasné zpracování Tolkienova dobrodružství. Jeho literární dílo miluju a Peter se ho zhostil téměř perfektně. Přesto však trojka působí trochu zbytečně a natáhle. Jsem rád, že vznikly tři díly místo původně plánovaných dvou (prostě víc zábavy a těšení se), ale čistě objektivně to této "trilogii" spíše neprospělo. I v Bitvě pěti armád jsem si ale našel pár úžasných momentů a celkově se to povedlo, jen s takovou hořkou příchutí vzadu na patře, která prostě ne a ne zmizet. 85% P. S. viděno ve 3D a moc se mi toto podání líbilo. Obecně chodím radši na 2D filmy, ale když to někdo umí natočit, tak je 3D vážně zážitek. ()

Jane18CZ

Jednoduše nechápu, jak Hobit může mít tak vysoké hodnocení, když je tam tolik nesmyslných scén a celé je to točené jen pro vydělávání peněz. Digitální armády mi vadí asi nejvíc, je vidět, jak se snaží snížit náklady a vycucat z příběhu o prstenu co nejvíc peněz. Série Hobita je příživníkem na úspěchu Pána prstenů. A kdybych to nevěděla, nikdy bych nevěřila, že Pána prstenů i Hobita točil jeden a ten samý člověk. 09/2021 - viz můj komentář u druhého dílu Hobita :) ()

joora1

Středozem mám opravdu rád, ale poslední díl Hobita byl podle mě nejslabší. Popravdě bych to nebral ani jako samostatný díl, spíš je to jako druhá polovina dvojky. Šmakovi byla upřena minimální pozornost, vše směřovalo k velké bitvě. Ta byla někdy až nudná - zachraňovalo jí pár skvostných momentů - jako Thorinův nástup nebo přeskupování trpasličích a elfích armád. V posledním Hobitovi jsem spíš kvitoval scény mimo bitvu - Thorinova proměna, Souboj v Dol Gulduru a další věci, ve kterých je podle mě síla Petera Jacksona. Rozhodně to není tuna digitálních triků na širé planině. Nicméně pořád ve mně převládá zklámání z konce další trilogie ze Středozemě. Minimálně jednou se ještě v prodloužených verzích na každý díl podívám. ()

CSSML

Elfí král jezdí na losovi, Legolas – co tu vůbec dělá?! – běhá po padajícím kamení a vydrží víc než nový model terminátora a režisér se řídí alibistickým heslem: „masa dost, ale bez krve“, aby film udržel přístupný „dětem“. Množstvím akčních scén si film nezadá s Rambem 4, ovšem poselstvím mu nesahá ani po kotníky. A můj oblíbený Howard Shore si dal asi dovolenou, protože soundtrack chvílemi připomínal spíše Hvězdné války. Jednu hvězdičku dávám za Thorina postiženého dračí nemocí a za závěr, druhou za naději, že Jacksonovi nebude dovoleno zprznit další dílo profesora Tolkiena, který z této bezduché slátaniny jistě vykonal v hrobě nejednu otočku. – Jackson ve filmovém zpracování Hobita zkoncentroval to nejhorší z Pána Prstenů. ()

nameadel

Hobit je knížka, studna nápadů, ze které by se dal udělat perfektní film. Jeden. Stačilo by to a bylo by tam všechno (všechno na čem záleží). Šlo by to. Pán prstenů tak šel taky udělat. Nevím proč musel Jackson udělat Hobita nejen podle knížky, ale i podle Tolkienových poznámek. Prostě mi to vadí. Proč radši neudělal něco vedlejšího a Hobita udělal podle Hobita, když by to tak všichni chtěli nejvíc. Podle mě je to stejně jedna velká výmluva pro to, aby se tam mohlo narvat co nejvíc věcí z Pána prstenů, protože kdo by nechtěl vidět digitálního Legolase. Hm. Nevím, asi nemá cenu říkat, co mě na tom od začátku do konce štvalo. Prostě je to moc dělaný pro prachy a teče to z toho jako blázen. Dneska se filmy točí před zeleným plátnem a nevím, jestli si všichni myslí, že to nikdo neuvidí a nikomu to nebude vadit. Proč když to před dvaceti, třiceti lety šlo bez toho a čelisti padaly dolů, teď to vypadá jak nejnovější výtvor na PS4. Prostě fuck off. Vadí mi, že se filmy točí pro peníze. Vadí mi, že musí být každá scéna epická. Vadí mi, že je dneska málokdo schopnej postavit film na něčem novém (nebo na knížce, tak jak je). Vadí mi, že se místo toho sosá z jistoty, která nám už Oscara vynesla. Vadí mi, že se v Hobitovi musí citovat Simpsonovi (!!!). Prostě. Díky Peteře, ale jdi radši do důchodu a už nedělej nic tak epic. Neměla jsem v plánu udělat z toho takovej hejt, ale už se stalo. ()

bruceman7

Zřejmě nejlepší díl trilogie je tenhle závěrečný. Že se ve filmu dějí věci odvislé od knihy ani nemá smysl zmiňovat, nicméně to neberu v přítěž. Kniha je totiž v podstatě pohádkou pro děti (oproti LOTRovské, která je spíše pohádkou pro dospělé), takže se ani nedivím, že se Jackson rozhodnul celého Hobita poněkud upravit -a tak tak, že se opravdu za pohádku považovat nedá. Docela mě překvapila stopáž filmu, v podstatě jen dvouhodinovou bitvu jsem nečekal. Mohlo to být i delší a to vzhledem k tomu, co se rejža snažil všechno do B5A nacpat - přišlo mi to hodně hektické. Dost dějových momentů by si zasloužilo řekněme větší detail. Kolem a kolem - až na určité záležitosti, jejichž znázorňování mi přišlo zbytečné (či snad zbytečně patetické) - to bylo vše nadstandardně provedené. Tedy za mě 8/10. PS: moc by mě zajímalo, jestli se Jackson vrhne na nějaké příběhy se Silmarillionu - takovej Isildur si o to jen koleduje. A možná i pár dalších příběhů. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin