Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

haWranka

No, to bylo zajímavé. Některé scény roztomilé, některé záběry bitvy opravdu strhující, na druhou stranu spousta zbytečného patosu. A občas mi to přišlo až... Bizarní, řekla bych. Zatímco ve dvojce byla opravdu nechtěně směšná jen scéna se sudy, tady jich bylo mnohem víc (prakticky všechny s Legolasem a spousta dalších). Až jsem si občas připadala, že jsem na parodii na Hobita. O ději se samozřejmě nedá vůbec mluvit, vzhledem k tomu, že se Jackson pokusil na dvě hodiny natáhnout nějakých dvacet stránek knížky. Takhle tedy můžu říct, že se mi opravdu líbil jen Šmak na začátku (Benedict! Benedict!), scény s Bilbem (Martin! Martin! - Kéž by se vyskytoval častěji.) a jeho návrat domů a v neposlední řadě závěrečné titulky. Osobně si myslím, že by si měla sednou banda dobrých střihačů a ze všech tří dílů dát dohromady jeden film, který ale bude smysluplný a bude odsýpat. ()

Mithranin

Jít na film ze Středozemě do kina už je taková klasika, ale na druhou stranu jsem tak nějak rád, že už to bylo naposledy. Teda do tý doby, než Peter natočí Silmarillion aspoň jako 18-tilogii. Ale k filmu. Dějově se tam toho vlastně tolik nestalo. Byl jsem smutnej z toho, že Šmak, kterýho zabili už během úvodních titulků, měl ve filmu míň prostoru než ten přehnaně otravnej zbabělec, kterej byl snad v každý druhý scéně. Byl jsem smutnej z tý vynucený lovestory mezi elfkou a trpaslíkem. Bavil jsem komediální vsuvkou v podobě bitvy plný lítajících samurajů se špičatýma ušima a trpaslíků, kteří v zápalu boje zapomenou na sekery v ruce a headbuttujou co jim pod hlavu přijde. Legolas porušující snad všechny logický a fyzikální zákony středozemě i našeho světa už je jen taková třešnička na dortu. Obligátní Sauron cameo. Ale díky kameře, hudbě a kolektivně velmi solidním hereckejm výkonům to všechno dohromady prostě tak nějak fungovalo. ()

Shaddy1

Po dvou predchozich uzasnych dilech jsem cekal velke finale epicke trilogie zakoncene epochalni bitvou 5 armad. Na tohle jsem cekal 3 roky a musim rict, ze jsem se nemohl dockat. Krasne scenerie a romanticke putovani vystridala prakticky jen jedna scena u hory a poradna davka akcnich scen. To by nebylo nic spatneho, ale v grafickem zpracovani bohuzel treti dil nejvice pokulhava. A to se k velkemu finale proste neslusi. ()

Magnolia666

Rozpliznout knížku do tří dílů, ještě k tomu tak dlouhých, prostě nebyl dobrý nápad. Hodně z toho cítím snahu vyrýžovat na filmech spousty peněz za cenu rozmělnění příběhu. Nakonec bych ale odpustila trochu příliš umělé efekty, starého a oplácaného Legolase i přidané příběhové linie, které do knihy nepatří. Co ale neodpustím je fakt, že U LOTRa mě i po letech a mnoha shlédnutích u některých scén stále běhá mráz po zádech, některé postavy se mi stále hnusí a jiným děsně držím palce. Taky se vlastně celou dobu pořád trochu bojím, že Frodo ten prsten nezvládne zničit a Sauron zvítězí. U Hobita tyhle pocity nemám. Je to vizuálně opulentní podívaná, místy kýčovitá, místy celkem vtipná (jen nevím, jestli záměrně). Ale hrdinům vlastně ani moc nefandím, neobdivuju krásu elfů, ani sveřepost trpaslíků. Nebojím se draka. Takže v zásadě trochu nuda... PS: Až budu velká, chci mít kamzíka a hejno ochočených netopýrů... ()

Xenon

Že je Legoland borec věděl každej, ale že až takovej, tak to klobouk dolu :-D. Jsem fanda a nenáročný dívák takže 4*. ()

umbjaz odpad!

shit, shit, shit , shit a ještě jednou, tohleto je fakt hodně velkej shit na podrážce mé filmové historie... během poslední hodiny plné lásky, smrti a vydírání emocí jsem měl na mysli jen jediný: "Vendeta!" Ještě že nám v rámci série nebylo blíže přiblíženo vícero oněch trpajzlíků... musel by totiž (ten debilní kretén) natočit dalších 5 filmů, aby stihli všichni vychcípat! To co alespoň lehce spasilo celou sérii pána prstenů (parádní bitvy) se tady proměnilo ve snůšku vtipů a těžkých útoků na vaši bránici... (nebudu cíleně spojlerovat) Na závěr bych rád přidal prosbu pro pány Walshe, Boyensna, Jacksona a del Tora: "Klucí. Už prosím nic nekurvěte, zalezte si do bordelu a užívejte asiatek za všechny ty prachy, co už jste jen na Tolkienovi vydělali!!!" Víc klišé, patosu a nudnejch dialogů se tam prostě už nacpat nedalo. film končí asi stejně tak dlouho, jako Neočekávaná cesta začíná, tudíž skoro celej film a to je prostě kurva dlouho. Od shlédnutí tohoto vele(sračky)díla jsem teprve totálně docenil filmy, které nemají konec, ale prostě skončí. je to pro diváka lepší, než ubíjející konec, který se táhne do nekonečna! ()

deLaFere

Z posledního dílu mám vyloženě rozporuplné pocity, připadá mi nedodělaný a neuzavřený. Naprosto postrádám logiku v řadě věcí. Pozor SPOILERY. Úvodní scéna v Bilbově domě na začátku série má takřka hodinu a v závěru to najednou vypadá, že na nic není čas. Jackson otevře dějovou linii se Sarumanem, která je jasně neuzavřená, totéž se týká Tauriel. Hobita jsem četl již dávno, ale jestli si to dobře pamatuji, Bard se nakonec stane králem. V posledním díle trilogie jeho postava vyznívá vyloženě trapně, kdy nejdříve odmítne vůdcovství a pak stejně všemu velí, Za velmi hloupý považuji začátek bitvy a jednání trpasličí armády, to už fakt vyznívalo směšně. Stejně tak mi chybí, že Balin se stane králem, nechápu proč, při takovéhle časové dotaci, to tam není. Co mi vyloženě vadilo byly boje s obry, v LOTRu jsou takřka nesmrtelní, ještě v prvním díle Hobita zlobry nejde zabít, ovšem v bitvě padají po zásahu jedním šípem. Chápu, že Jacskon je hračička, ale Legolasovi kaskadérské eskapády ať už v LOTRovi či zde jsou prostě rušivým a stupidním elementem. Elfové se pohybují podle knihy velmi lehce na sněhu a jestli si vzpomínám dobře tak snad i na vodě, ale to co tu vytváří Jackson je nedůstojné a ničící poselství Tolkienových knih, stejně tak jako hloupá scéna Azoga jak podplavává led, který nejprve neprorazil tím balvanem na řetězu. V Hobitovi se přeci jen, narozdíl od LOTRa, projevuje malá nosnost příběhu, toho Jackson využívá a popouští uzdu své vlastní a v rámci děje velmi omezené fantazii. On umí triky, ale z hlediska událostí je plně poplatný Hollywoodu. Poslední díl je přeplácaný, Sauron, Saruman, Galdariel, to jsou postavy navíc, nepamatuji se jestli jsou v knize v bitvě orli, myslím, že ne, ale ve filmu být musí a také nevyznívají dobře. Bitva je chaotická, ale voje skřetů ze severu nakonec čítají jen pár bojovníků, nevím, takhle bych mohl pokračovat delší dobu. Zkousnul jsem Tauriel a její vztah s Kilim, ale celkově je poslední díl až příliš americký a s Tolkienem již nemá mnoho společného. Slabé tři hvězdy. ()

Simomon

Urcite nejlepsi dil z cele trilogie. Bitva peti armad ma jasne ohraniceny pribeh, ktery se cely toci kolem bitvy a jiných dilcih souboju a prvni dva dily vlastne vubec nepotrebuje, ty funguji spis jako prequely. Scenaristicky to porad neni uplne v poradku (bitva, ktera je hlavnim motivem filmu, neni vubec doresena..), digitalni triky vypadaj v lepsim pripade smesne a Legolas dal jen kosi miliardy protivniku za vterinu. POSLEDNI SLOVO: Avšak poprvé jsem se u filmového Hobbita bavil a nekdy v budoucnu si ho rad pustim znova. 4/5* ()

Idahou

Scény a záběry jsou opravdu dechberoucí.... a to je tak asi všechno. Dialogy, děj, příběh, herecký výkony... to všechno stojí za velký prd. Časti s největším potencionálem jsou natočeny jen pro efekt a to tak, že je to až smešné. Tešili jste se na adaptaci knihy? Leda hovno! Kdybych to srovnával s knihou, musel bych dát odpad. Tohle je jen mainstreamová bejkárnička plná klišé, retardovaných "zvratů" a efektů. Nebejt velkolepé výpravy a zmiňovaných záběrů, které jsou skutečně dechberoucí, skončilo by to jako propadák. Ani tu atmosféru to nemá. ()

Pavel82

To, co Jackson narval do 474 minut Vám já řeknu ve vteřině. Považuji za dosti zásadní, že jsem netušil, proč vlastně všechny ty známé, neznámé, zbytečné postavičky neustále pobíhají sem a tam po té překrásné digitální krajině.. Navíc digitální není jen krajina. Digitální je totiž vše, vše je tu vyhlazené, nasvícené, aby to vypadalo co nejlíp, ale mě z toho dost bolely oči. Míň je někdy víc. Možná jsem blbej, ale při té obrovské dvouminutové bitvě jsem ani nenapočítal do pěti. Ale tohle bude moje chyba, protože já na počty chyběl. Beru, že se tahle trilogie dělala pro peníze a nemám jí to za zlé. Pokud se ale vše podstatné dá říct jedním filmem a stejně se natočí tři, musí to zkrátka být řečeno (i když to vlastně všichni ví). ()

Xeno.morpH odpad!

Petr Jackson skutenčně dal do filmu vše a umocnil tak filmový zážitek na maximum, stupidní dialogy z dvojky se změnily v dokonalé prdění hlavou, "bojové" scény připomínají zfilmované představy chovanců Jedličkova ústavu, říkajících hovnu papu a samotný děj...Žádný. Bezednou sračkovitost tohhle počinu tentokrát už nezachraňuje ani jinak výborně podaný vizuál...Honit: Pitva Pětiprdelních opic je skutečně katastrofa. ()

cyright

Po shlédnutí dvojky jsem trojku protrpěl jen z povinnosti. Vzhledem k té zhovadilosti, kterou se dvojka ukázala být (na což jsem nebyl po decentní jedničce připraven a dostal jsem tak plnou dávku psychického teroru), obrnil jsem se nyní od samého začátku a očekával jsem Jacksonův dvouapůlhodinový mokrý sen, ze kterého by Freud dozajista vyčetl spoustu zajímavých věcí. Inu, očekávání se vyplnila. Trojka není horší než dvojka, možná je i trošku lepší, ale je to právě proto, že divák je předchozím dílem zocelen a je připraven strávit v podstatě jakoukoli dějovou koliku. A dočká se dosytosti! Kde jen začít? Pan režisér neumí do pěti napočítat. Početně větší armády proti sobě stavěli i Indiáni z Větrova. Legolas rozšířil svůj řidičák vedle koně, trola, slona, štítu a sudů ještě o netopýra. Po úvodních titulcích děj seriálově skočil přímo doprostřed nějakého hořícího města a trvalo mi skoro dvacet minut, než jsem se zorientoval kdo, kde, proti komu, s kým a proč. Načež bez velkých fanfár zdechla největší devíza druhého dílu, dráček Šmakoun, a dramaturgická stavba celé trilogie se tím v okamžiku zhroutila jako domeček z karet. Zbytek třetího dílu byl už jen zmateným pobíháním partiček týpků ve skupinkách sem a tam a doslova si hrajících na vojáky na příběhové úrovni již zmíněných Indiánů z Větrova. Elfka poznala trpasličí lásku (aneb mezidruhová erotika bez erotiky). I film Hobit už má svého zlého Jar Jara Binkse aneb starostova pobočníka. Malý Hobit Bilbo je ten poslední, o koho ve filmové trilogii Hobit jde, vzpomenete si na něj až v neuveřitelně roztahaném konci, kterým se nám Jackson snaží vnutit iluzi, že tu šlo přece hlavně o něj a jeho příběh a ne jen o záminku pro megalomanské digitální osmihodinové orgie. A když si divák nevyhnutelně srovná martyrium, kterým musel projít chudák Frodo kvůli jednomu blbému prstenu, nezbaví se dojmu, že Bilbova "dlouhá a podivuhodná cesta" byla proti tomu jen prodlouženým víkendem v termálních lázních. Závěrem už si jen postesknu, že tento filmový digitální hodokvas už nelze obdivovat ani pro překrásné novozélandské exteriéry, protože pan Jackson si tentokrát vystačil již jen se zeleným plátnem a ani si nedal záležet, aby to nebylo poznat až příliš. Mohl bych pokračovat, ale na to se mám příliš rád. Jedinou hvězdičku dávám (stejně jako ve druhém díle) za jedinou povedenou scénu z celého filmu - Sauronovu scénu. ()

Khamsin

Třetí díl Hobita jednoznačně nejlepší. Ale přesto... těchto 5 hvězd je zcela jiných, než 5 hvězd za Pána Prstenů, který mi prostě přirostl k srdci daleko daleko více. Prostě dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a Hobit prostě není točen jako siamské dvojče Pána Prstenů, ale spíše jako jeho velmi vzdálený příbuzný. Přesto své geny nezapře... :) Jen škoda, že po úchvatných scénách bitev celých armád se film "zvrhl" pouze v bojůvky "jeden proti jednomu".. člověk jako by pak spíš sledoval turnaj v ultimátních zápasech, kde se děj pomalu prokousával přes osmifinále až do finále, kde ke všemu nastoupí největší tupec ze všech, který si na boj na ledové ploše vybere velkej šutr na řetěze, kterým do ledu buší jak zběsilej... mohl by si podat ruku s lidma, kteří si v zimě zkracují cestu autem přes zamrzlou přehradu.. jeho hloupost zkrátka musela být potrestána.. :) ()

Evny

Jsem opravdu velký fanoušek Tolkiena a Hobit je jedna z mých nejoblíbenějších knih a to je možná ten průšvih. Ale i za předpokladu, že se oprostím od předlohy a budu o filmu uvažovat jako o novém fantasy, musím říct, že jde o otřesnou slátaninu, kde trpaslíci jezdí na prasatech a mají obskurní vztahy s elfy. S Jacksona se stala ubohá mašina na peníze a to mě moc mrzí... ()

Shaleman

Stejný problém jako s Pánem prstenů, kdy po skvělém prvním dílu přichází kolísavý sestup kvalit. Neočekávaná cesta byla skvěli, napínavá a natočená s citem ke Středozemi. Dvojka byla akční, epická, jednotlivé peripetie vtipně vypointované, ale celkově šlo o protahovanou a nekonečnou přehlídku digitálních triků. Například u závěrečného rozhovoru Šmaka s Bilbem jsem vyloženě usínal a kontroloval čas do konce. A pak přijde Bitva pěti armád, která nenabídne nic, než bitvu pěti armád. Všechno na co jste čekali ovlivněni předchozími díly vyšumí během 90 minut a pak už jen koukáte na nekonečné bojování, sice hezky udělané a efektivní, ale stále až únavně nekonečné. Rozdělení Hobita do třech dílů byla prostě chyba. Měli natočit maximálně dva, držet se předlohy bez nějakého Saurona a dalších postav spjatých s Pánem prstenů, protože tohle napojování stejně vyšumí do ztracena a všechno zakončit střetem se Šmakem. Ale to by to hold vydělalo málo peněz. ()

Listyx

Naprosto zbytečný film. Postavy jednají jako postižené mozkovou obrnou. Gandalfova role hnidopicha hučícího „temnota se blíží“ nebo „za humny jsou skřeti“ je už skoro tak otravná jako Sarumanovo opravdu kouzelnicky ochranovší „žádné nebezpečí nikde není a pokud přeci tak ho popřeme a ono přestane existovat“. Juchat je možno i u poblblého králíka, synáčka poblblého králíka, kterýžto v jednu chvíli křne „poblbl jsem, soráč …“ a všichni ostatní jsou happy (fakt už mi tam chyběl jen ten květinovej van z autíček co by se přitulil s hláškou „nikdy jsem neviděl tolik lásky…“). Předpokládám, že rádobydramatická lovestory zakrslíka s šikmouškou měla asi nějak o něčem být, ale no nepovedlo se. Vtipná mi přišla i sháňka po podílu na zlatě, když vesničani neměli co do huby, prostě nejlépe se na zimu v pustině zabezpečíte zlatou cihlou :) Líto mi bylo snad akorát Šmaka, páč svou roli dával na jedničku a kdyby ho ten pablbí Šmakojeb nesejmul hned na začátku, nemuselo vlastně mimo trochu toho vesnického bárbekjů moc stát. Takhle bylo nutno Šmabojebí kecy nutno snášet až do kaňce filma. Jojojo abych nezapoměl opěti hlavní vatu. Budiž jí rubačka obecná, generovaná, generická, degenerovaná. V druhé půlce stopáže nic není. Teda ne, že by se celou dobu někdo s někým nemlátil po hlavě a je to přátelé příšerná nuda… hupkající elf, permanentně prohrávající trpaslo, přicmrndávající člověčenstvo… juchů… jásejte… hmm… Já chci draka smažáka! Ten by jim provětral faldy.. :) A tak jedna hvězdička je za levého králíka v druhé řadě Kolodějových… hm… jak on se… Radagastových! sáněk. Dobrou chuť. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin