Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

Smejki

LOTRosvko-hobitovskému týmu se předně podařilo dokázat, že jsou velice schopní v redukci děl velkých a absolutně bezradní při rozvádění děl stručných. ()

Claude Speed

Tak nám skončil další příběh ze Středozemě, a teď se snad hobiti (i s trpaslíkama) zase na další dekádu uklidí zpátky do nory. Dočkáte se pravděpodobně toho nejlepšího, co dosud hobití trilogie nabídla, jen si na to budete muset počkat do poslední třetiny. Mezitím ale budete muset nějak přežít ty utahané, první dvě třetiny, včetně (odfláknutého) Šmakova řádění, které mi bylo po tom bezvadném ukončení dvojky dočista u prdele. Tak to chodí, když scénář splácá několik lidí, kteří si mezi sebou jednoduše nerozumí. V porovnání s trilogií Pán prstenů, která byla natočena s ohromnou grácií, odhodláním, chirurgickou přesností a pečlivostí, vidím jen prázdnou skořápku, ohromný polštář plný vaty, nelogického sledu událostí, XYnem plytkých postav, a nahrazení poctivé filmařiny digitalizací, a to nemluvě o herecké sestavě nebo hudebním doprovodu. (viděno v kině) ()

Aleix

Srovnávat Hobita a pána prstenů je na dlouho. Že se hobit tváří jako pohádka a postavy jsou nevyrovnaný...fajn může být .Ale těžko mi někdo najde za poslední roky lepší fantasy nebo historický film. Co se za sračky poslední dobou točí je ,až neuvěřitelný. Navíc když chytrolíni začnou šťourat do dějů a zpracování Hobita. (já jsem knížku nečetl a je mi u řiti co v ní bylo a co ne ,každej kdo četl knížku od Tolkiena je najednou expert) Shrnutě za poslední roky nejlepší trilogie stejně jako LOTR , výborná výprava, efekty, děj. Škoda že nám to končí ,snad se brzy objeví něco nového ,ale jsem docela skeptický... Petere Jacksone palec nahoru a všichni hnidopichové polibte si půlky !!! ()

Zverca

Film nemôže byť postavený len na jednej veľkej epickej bitke. Ako vlastne môže, ale nie Hobbit!!! Vítala som každý záblesk rozhovoru či inej scény, ktorá sa bitky netýkala. Scény s Galadier a Thorinovo "prebratie" boli pre mňa vizuálne najkrajšie (kiežby tam bolo viac takých scén), aj ten boj s deviatimi bol fascinujúci. Inak som sa počas filmu pozrela asi tak dva krát na hodinky a bola som prekvapená koľko málo času ubehlo. Váhala som medzi 3 a 4 hviezdičkami ale bohužiaľ bolo to až priveľké sklamanie. Niektoré scény boli také obohrané, klišoidné a niekedy až komické (Legolasov beh po padajúcom moste). Škoda, že tak krásny príbeh sa musel rozdeliť do troch zbytočných častí a tak prísť o svoje čaro. ()

eMatt

Finální díl Tolkienovské serie je venku a zapadl přesně na místo. Každý z nich je něčím specifický, tento mě hlavně překvapil svou epičností. Každý záběr vyzařuje to nejlepší ze Středozemně a průlety nad bojující armádou mě opravdu baví. Bohužel zde ale chybí emocionální náplň, děj vede postavy a bohužel ne naopak, souboje jsou zajímavé ale ne tak jako v LoTR trilogii. (Přeci jen bez jediné kapky krve na obrazovce se dá těžko odtrhnout od toho, že je to prostě fantasy.) Přesto Jackson dokázal nalézt nové způsoby jak nás překvapit a Martin Freeman hraje na výbornou. Důstojný a epický konec celé serie a kdo ví, zda jsme Středozem viděli naposled. ()

Black-star

Dlouho jsem přemýšlela jak celý film hodnotit až sem dospěla k tomuto. Na Jacksnovi jako režisérovi mi začalo vadit jak děsivě až neúměrně protahuje některé filmové záběry na hlavní postavy. Kdyby toto bylo omezeno film by se v pohodičce vešel do klasické délky 150 min, která by tomu rozhodně slušela víc. Prostě přehnaná stopáž (a to s pohledem na každý film) sráží celkový dojem. Možná z toho udělat minisérii nebo seriál a vyšlo by hodnocení lépe. Celkově jsem zklamaná a zůstanu u milované knižní verze, která je ve vlastním podání mnohem poutavější než velkolepé představy pana Jacksona - nehledě na marketingový tahák rozdělení celého děje do 3. dílů a tím dochází k roztáhlosti, hluchým místům a prodlužování divákovi agónie. Protože podívat se na celý příběh dohromady, zabijete minimálně 9 hodin života a to je prostě moc! ()

Selixinho

Za co sakra vůbec dávám dvě hvězdičky? Za titulkovou hudbu? Tak tohle jsem opravdu nečekal. První momenty s drakem vypadaly nadějně, říkal jsem si, že by se Hobbit taky dal i hezky natočit. Jenže, kvalita třetího a díkybohu posledního dílu jen a jen klesala, už se neprobrala. Začneme krví. Čistější a lesklejší meče uprostřed bitvy nenajdete nikde jinde, než v Bitvě pěti armád. Krev? Nene, skřetům, lidem, elfům, trpaslíkům všude padaj hlavy z těl, ale krev nikde. Jen na umírajících a detailních záběrech. Změňme téma. Přesuneme se za vizuálními efekty. Obecně je známo, že Hobbit se bez toho neobejde, ale zaplnit celej film takovýma blbostma je totální ubohost. Nejdřív Legolas, a jeho rychlochůze ve stylu TETRIS padající věže. Potom velmi neoblíbená Tauriel, které lítá kolem hlavy toho velkýho skřeta, na jehož jméno si nemohu vzpomenout - ale nebyl to Azog. Jak už jsem tu někde v recenzích četl, nejlepší a nejhezčí okamžiky filmu, se odehrávají ve scénách kde je maximální počet lidí - dva. Například rozhovor Bilba a Thorina, nebo Bilba a Gandalfa. Vůbec nejhorší díl z celé trilogie. Až se mi z toho chce brečet. Na shledanou středozemě. Zůstanu věrný LOTRu. ()

kubal18

Gandalf šedý, Saruman bílý, Radagast s posranou kebulí ...a Legolas pružný. Toť čtyři kouzelníci středozemě. ()

Boris.

A máme tu zakončení celého putování po středozemi a musim říct, že Bitva pěti armád je asi nejslabší díl z celé série. Jako nebylo to špatný a líbilo se mi to, ale je to dost utahaný (s tim se ale asi dalo počítat). Hlavní kritiku bych měl asi na to, že Šmak podle mě umře strašně brzo. Pak sem byl docela zvědavej na Kožoměnce Medděda, kterej tam vůbec nedostal prostor. To ho spíš neměli ukazovat vůbec a možná by mi nechyběl. A poslední, že se dost dlouho věnovali souboji kdy se trpaslíci snažili zabít Azoga, ale co se děje s celou obrovskou armádou skřetů, to prostě trochu vypustili. Ale abych to jenom nekritizoval, celá trilogie Hobit je fakt povedená. ()

ER

Možná trochu překvapivě, ale poslední díl mně bavil nejméně,hlavně díky (převážně) první půli. Digitální skákání kozlů, až okatě klišovité scény a love story jen pro ždímání slz taky moc nenadchlo. Ještě, že pořád skvěle fungoval Bilbo Pytlík a trpaslici včetně na pokraji šílenství balancujícího Thorina. Prostě je to pořád tentýž problém,který se naplno začal projevovat už u Šmakovy dračí pouště-natahovaná. Bitva pěti armád není tak epická,aby měla samostatný díl. ()

netWoor

Tak tady máme poslední díl, který se asi nejvíce podobá prstenům (tedy v těch epických bitvách). Doufal jsem, že právě ty to zachrání, ale nestalo se ... přijde mi, že buď už tady všechno jednou bylo nebo je to odfláknutý. Jakž takž ještě ujde pár soubojů jeden na jednoho, ale .... nicméně ... první díl mě sem tam nudil a dostal pět ... z druhýho jsem byl rozpačitej a pět jsem dal taky ... a tendle díl vlastně o nic horší není, takže ... to dám zase, protože .... kdyby byl další díl, stejně na něj pudu ... ()

TMNT

[SPOILER] Keď som včera stál v laboratóriu a bola mi predčítaná komunistická recenzia na Pána prsteňov, http://nd01.jxs.cz/046/274/def849ad2a_39250655_o2.jpg ani trocha som nepredpokladal aký mi kádinka rumu pripraví sled udalostí. O 12 hodín a desiatkach poldecákov neskôr som sa zobudil z opileckého bezvedomia a prvá vec ktorú som počul nebola ani len moja myšlienka ale pieseň z Pána prsteňov ozývajúca sa zo spolubývajúceho notebooku. To spustilo reťazovú reakciu a v mojej mysli nachádzajúcej sa v predopičnom stave počas ktorého inklinuje k nostalgii skrsla táto veta: [(alebo aspoň nejak podobne.) Teraz už viem, že je to maximálne subjektívny názor a že film, ktorý má predurčené byť zapísaný v kanóne filmov a jeho referenčným bodom a referenčným bodom aj pre celú trilógiu je trilógia Pána Prsteňov, potrebuje čas.] „ Bol aj okolo Pána prsteňov taký ošiaľ ako okolo Hobbita? A keď je už okolo toho Hobbita taký ošiaľ, prečo o ňom takmer nič neviem a prvé dva diely si už vôbec nepamätám? ( pravdepodobne žijem už dlhšiu dobu v informačnej dobe kamennej)“. Tak som sa rozhodol, že si si zhrniem prvý diel, skončilo to tým, že som si ho pozrel celý a povedal si, že by bolo dobré ísť na 3ku do kina, a tak som mal menší Hobbití maratón. Tento komentár dopisujem po 2 dňoch a po druhom premietaní. Ak by zhoda okolností vtedy neudala tej noci smer Hobbitín a keby som napríklad šiel na 2D verziu ako na prvú, možno by bolo moje hodnotenie nižšie, 4* alebo 3,5*, čo je vlastne po zaokrúhlení 4* . 3D HFR – asi jednu hodinu pred premietaním som ani len nevedel čo tá skratka znamená, „3D čo to je??“ ( no robím si troška srandu ). 48 FPS, neviem sa rozhodnúť či to bolo dokonalé alebo nie. Určite to malo svoje chyby, isté scény vypadali ako vystrihnuté z videohry a vzhľadom na všetko to čo bolo robené na zelenom plátne to vlastne ani od hry nemalo ďaleko. Avšak, v bitke ktorá trvala prinajmenšom 1 hodinu to pôsobilo perfektne. Čo sa týka samotného filmu, tak ten je tak neuveriteľne deravý a plný absolútne nevysvetliteľných momentov a tiež tak patetických momentov, že popri druhom premietaní som vyprskol pri Tauriel nariekajúcej nad Kiliho telom. Taktiež by som si to vedel celé predstaviť bez scén so slizkým Alfridom a s väčšinou scén, ktoré vo filme pôsobili len na silený smiech a možno na to aby sa to páčilo o niečo viacej širokému hľadisku. Aj po tomto všetkom však nemôžem povedať, že to bol zlý film, vizuál, hudba, zvuk, herci, efekty, efektné bojové choreografie boli viac než dobré a v spojení s 3D HFR umocnené na druhú. Aj keď samotné HFR ešte čaká nejaká tá cesta pokiaľ bude vyladené k perfektnosti. Keď si to všetko zhrniem tak to vydá na hodnotenie 4*čkami, tá piata tam však je pretože som ten film proste žral očami a ústami. Hobbit pôsobí ako mladší pubertálny brat Pána Prsteňov a strčiť doň poriadnu dávku temna a pochmúrnosti by nepadlo na škodu. Takisto vystrihnúť úplne zbytočné scény ako napríklad v prvom diely „Neočakávaná cesta“ kde museli vymenúvať všetky elfské meče,( to bolo tak dementné pretože vynechali Gandalfov plášť od Tommyho Hilfigera a doplnkovú kúzelnickú palicu od G-staru! ) by celkovo vylepšilo dojem z filmu. To je asi tak všetko k tomuto komentáru ktorý vypadá ako sloh zo základnej školy. Po dlhej dobe ma však niečo donútilo napísať k filmu komentár. () (méně) (více)

Rincewind

Asi by to bylo na hvězdy 4, ale o jednu méně dávám za rozčarování, se kterým jsem z kina odcházel. Všichni jsme se těšili na velké finále. A PJ bitvou na Pelenorských polích ukázal, že pořádnou řež umí. Ale tohle bylo prostě málo a trochu jakoby odfláknuté. Navíc bylo celé finále příliš rozmělněné všemi těmi soukromými souboji hlavních a vedlejších postav. Holt, když se film jmenuje Bitva pěti armád a všechny jeho nejlepší momenty se odehrají mimo bitvu, není to tak úplně ono. A že tam velmi světlé okamžiky byly - Thorinova zlatá nemoc, Bilbo od začátku do konce, boj Bílé rady se Sauronem. Jenže PJ má na víc. Aktualizace po rozšířené verzi. Přidané scény celkem dost vylepšily dojem z bitvy, Kili, Fili a Thorin na katafalcích téměř vehnali slzu do oka. 3,5 hvězdy. ()

Mik_e

Nejzábavnější a nejzajímavější ze všech dílů (vcelku přirozeně, odehraje se zde vše podstatné), a na jednu návštěvu kina a slušný zážitek to stačí. Určité odlišnosti od knihy zde jsou, proto je lepší zahodit očekávání a jít se jednoduše bavit. V tom film vcelku obstojí, má světlé momenty a navíc, bitva pěti armád je celkem velkolepá. Ovšem na závěr se stejně musí říct, že rozdělení na tři části ničemu kromě tržeb ničemu neprospělo, navíc je to rozdělené na nevhodných místech. (to, co mělo být skvělé vyvrcholení jednoho dílu, skončilo jako rychlý úvod k dalšímu - mluvím o drakovi) Z postav film zazáří víceméně jen když je na scéně Bilbo, ostatní postavy žel ten potenciál nemají. Dokonce ani Tauriel, a to už je co říct.:) ()

Jazz06

Zklamání. Další film, který ani z daleka nenaplnil očekávání. Celý díl je v podstatě jen jedna velká bitva a přitom tu po epičnosti, které dosáhl v několika případech u Pána Prstenů, není ani stopy. U Návratu Krále mi dodnes běží mráz po zádech, když přijíždí Rohan na pomoc Gondoru. Tady Jackson není schopen ani dosáhnout toho, abych se zajímal o osud jednotlivých postav. Armády jsou CGI, skřeti jsou CGI, dokonce i pitomý oheň je CGI. Všechno působí falešně, stejně jako Peterovo tvrzení, že je to jeho srdeční záležitost. Na tu dobu, jakou měli tvůrci na doladění, je tu obrovské množství nedostatků. Ani se neobtěžují vysvětlit, jak se postavy zotavují (vrchol: Gandalf ujíždí z Dol Gulduru a má u sebe i hůl i meč, o které očividně přišel už v předchozím díle). Hlavní trpaslíci se půl hodiny oblékají do úchvatného brnění, aby do bitvy nakonec vyrazili jen v plátěné košili. Události se dějí podle toho, jak se zrovna hodí, bez jakékoli logiky (zjevování příhodných zbraní, výskyt kozorohů uprostřed bitvy...). Kraluje tomu smíchání dvou rozdílných záběrů Legolase, kdy se v jedné scéně drží netopýra rukama a řídí ho, v další ho netopýr unáší téměř bezbranně za nohy. Legolas btw dosahuje nových rozměrů "over the top" scén. Celý film ještě shazují nesčetné pokusy být vtipný, přičemž jsou k smíchu jen rádoby vážné scény (zabití draka, souboj Thorina s Azogem, v podstatě jakákoli scéna s Legolasem,............................................................). Nemůžu filmu upřít pár opravdu výborných scén, ale je jich skutečně jen pár. Tento díl dokonale ukázal, že rozdělit příběh do tří filmů byla obrovská chyba. Není tu prostě co vyprávět. Zabíjí draka, utkají se armády trpaslíků, lidí, elfů a skřetů (hm, nějak mi tu chybí ta pátá, v knížce to byli myslím vlci, ale možná se pletu) a Bilbo se vrátí domů. Na to snad člověk 140 minut nepotřebuje. Kdyby to nebyla srdeční záležitost, hodnotím líp. ()

0L0V0

Predošle dve filmy mi zobrali dostatok energie na návštevu poslednej časti tejto fantasy série. Neodolal som a vyrazil som na zážitok z poslednej výpravy Bilba Pytlíka. Oceňujem rýchle vyriešenie súboja s drakom, a že pán režisér Peter Jackson nenaťahoval túto časť. Žiaľ to čo nenatiahol na začiatku urobil na konci. Súboje boli príliš otravné po 20 minútach, i keď zmena súboja 1vs1 tomu dalo iný rozmer. Prišli však neskoro. Mal som na pár chvíľach dokonca aj zimomriavky to netvrdím, ale preletelo to cezomňa bez žiadnej emócie. Pri tej digitálnej bitke mi bolo jedno kto zahynie, čo je zlé. Obraz bol vizuálne super. Nuž neprekonáva táto tretia časť Hobita - Pána Prsteňov: Návrat kráľa. Doznievanie filmu Hobičej ságy bol roztomilejší, ako u Pána Prstenov. To však nevynahradzuje stred, ktorý bol miestami dlhý dialógovo, súbojmi a minimum napätia. Nemyslím si, že je to zlý film, nemá však to, čo by ho povyšovalo nad ostatnými. Oddýchovka pri ktorej si fakt oddýchnete. Nemal som od toho žiadne očakávania. Nezamrzelo ani neprekvapilo. Škoda. 55% ()

Franc1s

Konečně tu máme koneeec!! :) Já osobně jsem rád, do kina jsem chodil ze zvědavosti(jak to bylo před tím..?), po dvojce jsem byl nasrán a na trojku jsem šel, jelikož jsem doufal v epic, co ukáže Džeksen a jeho třetí světová... Jsem rád, že film byl o něco kratší, i tak natahováno jak guma v trenkách :D Ale hlavní bitka paráda, o tom žádná, ty duely se mi líbili. Legolas samo drtihlav, má to v žilách. Ale prostě, při dvou dílech by to byla pecka(bitka s drakem hned do dvojky), ale prachy jsou prachy... Do 10 let čekám seriál nebo film z tudma, sázím 1L rumu, jde do toho někdo? 7,5/10. PS. samozřejmě 3D zbytečnost.. ()

Durgas

5 hviezd musím dať už len pre tie dve scény, aj keby zvyšok filmu stál za hovno (čo nestál). Ale poďme pekne poporiadku. A hneď na začiatku, v akomsi prológu, máme jednu z týchto dvoch scén, a to je smrť Smaugha. Teraz nevravím o tej trošku naťahovanej scéne s napínaním "luku", ale o samotnom umieraní draka a páde na mesto. To bolo proste skvele spracované. Čo túto scénu v mojich očiach ešte ďaleko predčilo, bolo vyhnanie Saurona z Dol Gulduru Bielou radou. To bolo... ani neviem ako to mám opísať, ale malo to neskutočnú atmosféru a gule. Myslel som, že v tom sedadle vyskočím z kože, už dávno som v kine nezažil taký pociť, snáď ešte vtedy dávno, keď som prvý krát uzrel Rohan cváľať dole poľom Pelenorským. Potom nasleduje celkom dobre spravené (aj keď trochu naťahované) Thorinovo šialenstvo a ulúpenie Arcišutra, kde Martin Freeman opäť zažiaril. A napokon bitka pred Osamelou horou, ktorej som sa trochu obával. A to z jedného prostého dôvodu - že sa na nej ujo Jackson vyblázni tak, že svojou megalomanskosťou a veľkosťou zatieni aj spomínaný boj pred Minas Tirith. To sa našťastie nestalo, počty armád sú tu viditeľne menšie (o to mi išlo v prvom rade), aj keď o suprové (a tiež prehnané) scény tu nie je núdza. To už vôbec nevravím o Legolasovych avantúrach, ktoré sa mi už od Pána Prsteňov darí tak nejako oddeľovať od zvyšku filmu, takže sa k nim ani nebudem vyjadrovať. Línia s medzirasovou láskou sa skončila pre mňa uspokojivo. A duel Azoga proti Thorinovi bol dobrý až na opäť prehnaný záver, ktorý to bohužial čiastočne pokazil. A to sú asi všetky moje výtky, inak bola bitka super (Dain na warprasati rulez, a to nevravím o vojnových baranoch, ktoré boli predsa len trošku bizarné). A napokon sa Bilbo sa vracia do Hobitína a naša trojročná séria čakania sa končí. U mňa je to koniec veľmi pozitívny. ()

Fido

Dobré zakončení trilogie, mám Středozemi moc rád a PJ ji "umí". A pokud tam bylo něco, za co bych dal hvězdy jen čtyři, pak celkový dojem jistě napraví Extended edition... Inu, "kdyby si všichni cenili více domova, než zlata a bohatství, bylo by na světě veseleji". A já k Thorinovi dodávám: A také pokojněji. ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin