Temný případ - Série 3

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2019, 8 h 11 min (Minutáž: 55–76 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo, Scoot McNairy, Ray Fisher, Sarah Gadon, Michael Greyeyes, Mamie Gummer, Emily Nelson, Jon Tenney, Rhys Wakefield (více)

Epizody(8)

Oceňovaný seriál Temný případ se vrací na HBO se třetí řadou, která se točí kolem nové kauzy a pyšní se impozantním hereckým obsazením. Mahershala Ali ztvárňuje postavu vysloužilého detektiva Waynea Hayse, který je už pětatřicet let sžírán případem zmizení dvanáctiletého chlapce a jeho desetileté sestry, k němuž došlo v arkansaském městečku West Finger. Zatímco stárnoucí Hays, jemuž začíná selhávat paměť, prochází podrobnosti svého vyšetřování s producentem dokumentu o tomto skutečném zločinu, je nám umožněno nahlédnout nejen pod pokličku případu, ale i Haysovy minulosti. Sledujeme události v roce 1980, kdy došlo k vraždě, a v roce 1990, kdy šokující objev znovu vyvolal o tento děsivý případ zájem. Skrze vzpomínky poznáváme klíčové postavy jako jsou Roland West (Stephen Dorff), Wayneův partner v době vraždy, učitelka a spisovatelka Amelia Reardonová (Carmen Ejogová), stejně jako okresní úředníci, agenti FBI, členové rodiny a podezřelí. Každá z osmi epizod poodkrývá další kousek skládačky toho, co se oné osudné noci v roce 1980 stalo, a zároveň odhaluje, jak tato událost ovlivnila tolika lidem život. (HBO Europe)

Ivoman

Dost zmatený. Překrývají se 3 časové linky a někdy člověk neví v kterou časovou osu se co událo, zbytečně překombinovaný. Nebýt dvou hlavních herců, kteří tuto sérii táhli kompletně na svých bedrech, tak by se to nedalo ani dokoukat. ()

Mateyf.Iks

Natahovanyyyyyy. Tezi to jen a jen z toho, ze jednicka byla skvela a ja furt doufal, ze se stane neco skvelyho. Ale nestalo. Nudnej scenar. Bohuzel je asi nutno si priznat, ze u prvni serie mel tvurce proste neskutecnou kliku a vytvoril neco absolutne uzasnyho, cemuz se pravdepodobne ani z daleks nejde vyrovnat... Kdyby se to nejmenovalo True Detective, tak asi nejsem tak nasranej, ale bohuzel ocekavani u tohohle jmena je proste vysoky. Bylo to urcite horsi nez dvojka. Tam aspon bylo par skvelejch momentu. ()

curfew77

Třetí série u mě začínala na tak silných čtyřech, že se blížily pěti - a skončila nakonec na třech a půl, které se na ty čtyři málem ani nedostaly. Důvody jsou dva: rozuzlení samotné zápletky, které má k označení "temný" ve finále dost daleko, a fakt, že zprvu parádní dobovou kriminálku postupně rozředí a nakonec úplně přehluší dílem soukromé půtky Aliho postavy s manželkou a dílem patálie téhož detektiva s občasnými výpadky paměti a projevy stáří všeobecně. Což se podle mého do žánru nijak zvlášť nehodí. Excelentní Stephen Dorff, který by si zasloužil pořádnou hollywoodskou roli (a jeho postava seriálový spin-off). 65 %. ()

BadassX

I přes nesporné filmařské kvality nelze opomenout lacině blbé rozuzlení. Je to veliká škoda, ale v dnešní době špatných příběhů nějaký ten happy end v TV asi neuškodí. ()

maoc

Dílčí věci na jedničku. První díl super, ale postupně to šlo do kytek. Celá série je spíš zklamání. Nudil jsem se čím dál víc a bylo mi také víc a víc jedno, jak to dopadne. Napětí mne zcela míjelo. Asi Pizzolatto rozházel po cestě ke konci příliš mnoho drobtů sýra a vše bylo vlastně jasné už 2 díly před koncem, který to celé jen pootočil do křivého šklebu - dal naději, aby ji vzápětí sebral. Děsně nepravděpodobné chování (Hoyt) a někdy dialogy (Wayne a Amelia). Mnozí chválí Rolanda Westa, já ke konci nemohl vystát, jak ho Stephen Dorff přehrává. Taky mi uniká, proč se postavy drží furt při sobě. Já bych se na takové lidi vykašlal, i na rodinu. Proč pořád tolik lásky, když se vlastně nemají moc rádi a ani nemají důvod? Jak v telenovele, jak to někdo trefně poznamenal. Dost trefně. Je to taková lepší Ulice nebo Růžovka. První i druhou sérii si klidně dám někdy znovu, u této senilní udělám rád výjimku. Občasný nekorektní humor a pár tvrdších záběrů to nezachrání. ()

Tominni

Na jednu stranu se třetí série Temného případu vrací svou temnější stránkou k první sérii, na druhou stranu tempo je pomalejší a za mě samotný závěr takový trochu neslaný, nemastný. Samotné tři časové linky a skoky až tak moc nevadí, ale na plynulosti také nepřidávají. Za mě trošku sestupná tendence, nicméně i tak jde o kvalitní a dobrou detektivku. ()

koty2201

Som rád, že sa seriál True Detective vo svojej 3. sérii vrátil k tomu pôvodnému konceptu z prvej série a opäť to fungovalo. Mnohé ohlasy sú pozitívnejšie ako v prípade 2. série, ale už nie na úrovni geniálnej prvej. Áno, beriem to na vedomie. Za mňa však nejde o nič horšie napísaný príbeh a postavy ako na začiatku. Preto som nadelil plný počet a číselne 9/10, pretože prípad mal na mňa ešte väčší emočný dopad ako prvá séria. V tej zase fungovala lepšie chémia medzi hlavnými hrdinami. Takže si to tieto série len vymenili. Nehovoriac o easter eggoch a odkaze na práve prvý prípad seriálu. To znamená, že aj keď sú tieto vraždy oddelené od seba, odohrávajú sa v jednom spoločnom univerze. A taktiež vidím že zároveň nevydarenú druhú sériu tak trochu aj tvorcovia samotní ignorujú. Čo je nakoniec aj dobre. V 3. sérii seriálu niekto unesie 2 deti, chlapca a dievča a ústredné duo detektívov, Wayne Hays (Mahershala Ali) a Roland West (Stephen Dorff), začnú s pátraním. Priebeh vyšetrovania opäť sledujeme postupne v troch časových líniách a to v rokoch 1980, 1990 a 2015. Čiže opäť sa tvorcovia hrajú s prelínaním troch časov a zisťujeme aj ako sa vyvíjal osobný život detektívov. Zatiaľ čo Wayne si nájde peknú učiteľku a spisovateľku Améliu (Carmen Ejogo) a neskôr majú dve deti, Roland je samotár. V tomto je dej nevyvážený, keďže Rolandov súkromný život je veľmi okrajový, takmer žiadny. Škoda. Dej je správne zamotaný, kedy máš pocit, že zločincom je zakaždým niekto iný. A fakt som netušil, na koho to vlastne padne. Záver poslednej epizódy je skvelý a nečakal som takéto vyvrocholenie a ani zvrat. To musím uznať. Postavy sú opäť napísané veľmi sympaticky a aj tu funguje medzi dvojicou detektívov dobrá chémia. Ale nie až tak ako medzi Woodym a Matthewom. Nemajú medzi sebou nejaké tie podpichovačky a nerobia si zo seba prdel každú chvíľu. Herecky je to opäť perfektné a to u väčšiny ansáblu. A páči sa mi využitie toho, že Wayne má na staré kolená výpadky pamäte. Nie tej dlhodobej, ale krátkodobej. Roland je mrzutý a na prípade mu až tak nezáleží, aj keď isté náznaky empatie má. Wayne je zase až prehnane svedomitý workoholik a preto zanedbal osobný život. Čiže sú si navzájom ako jing a jang. A aspoň sme dostali pekný happyend. Technicky je to seriál opäť na úrovni, kedy je práca s kamerou a jednotlivé zábery skvelé. Kameramani boli naozaj šikovní aj teraz. Masky sú tiež celkom pekné, pretože pridať hlavnej dvojke 25 rokov sa maskérom vydarilo. S kostýmami asi až taká práca nebola, lebo ide o bežné civilné outfity; aj keď prispôsobené k danej dobe a odráža sa to aj na účesoch. Zasadenie deja do malého amerického mestečka bolo fajn a hlavne 80. roky vystihli dobre. Hudobne to má tiež niečo do seba a hlavne úvodná znelka sa mi zo všetkých 3 sérii páčila najviac. Takže určite môžem aj tretiu sériu odporučiť či už tým, ktorých bavila tá prvá alebo milovníkom kvalitných kriminálok. ()

shaacul

Od první řady jsem čekal strašně moc a rozuzlení mě konec zklamalo, druhá řada byla slabá jednohubka, třetí je jako ucelený příběh nejlepší. Nedočkáme se velkých a temných záhad, špičkové režie nebo kamery ale velmi dobře vystavěného slow burneru. Hodně se tu pracuje s tématem paměti a odpuštění. ()

Parabot

Těžko říct, zda kvalitativní propad druhé série byl způsoben šitím horkou jehlou, nutností urgentně navázat na úspěch jedničky. Nebo odbočkou mimo model dvou detektivů vyšetřujících v místech odvráceného amerického snu, kde člověk může zažít spíše katatonickou noční můru. A akcentu na čas, dávajícímu celému případu fatální rozměr. Nicméně, opravdový detektiv je zpět, v původní formě, v určitých aspektech dokonce lepší. Tentokrát chybí nihilistické meditace Rusta Cohleho v podání Matthewa McConaugheyho. Na druhou stranu si troufám tvrdit, že scénář třetí řady je propracovanější, vypilovanější než té první. I když hlavní role nepředstavují herecké ikony, výkony jsou skvělé. Po uvedení prvních dílů byl velmi vyzdvihován představitel titulní role Mahershala Ali. Jak se ale příběh sunul k vyvrcholení, zastínil jej detektivní kolega Stephen Dorff a také Scoot McNairy, který ztvárnil otce zmizelých dětí. Děj se odehrává ve třech paralelně běžících časových liniích, kdy případ vstoupil do různých životních situací hlavních rolí. Přepínáním mezi nimi divák dostává přesně tolik informací, kolik je v danou chvíli třeba. Zpočátku opět velmi pomalu. V druhé polovině se tak pozvolna vybudovaná peripetie změní v katarzi, umocněnou na třetí. Tento typ filmového díla, obvykle nekončí happy endem. Pizzolattovi se přesto podařilo sérii završit v rámci žánru nestandardně. Prvkem naděje, naplnění, vyrovnání. Řemeslnou stránku vůbec nebudu zmiňovat, protože hledání chyb by bylo hnidopišství. Třetí řada True Detective je za mě jeden z nejlepších seriálových počinů za řadu posledních let. ()

mossad37901

Odvyprávěná událost v posledním díle znamená jen dvě hvězdy z původně čtyř zamýšlených. Předchozím Případům nesahá ani po pás... Škoda ()

AnthropOcean

Zatiaľ najslabšia séria True Detective, ktorá sa silou mocou snažila navrátiť "non plus ultra" prvej série, ale recyklácia nápadov (dvojica detektívov, viaceré časové línie, náboženská okultná vražda s prútenými bábikami, čo sa ukázalo byť niečo iné, ale tvárilo sa to presne tak, bohatá rodina ktorá kryje svojich rodinných príslušníkov etc.), extrémne pomalé tempo s chýbajúcou atmosférou a nedostačujúcim príbehom, škoda. ()

swinevenca

Mám depresi rád, právě jsem jí dostal, radostí skákám - seriál 3. Nejsem True detective, a tak jsem v tom nenašel to, co JitkaCardova. A nejsem ani this much detective, abych v tom našel cokoliv dalšího, co by tomu uměle natahovanýmu vypravování dávalo větší smysl. Takže místo deprese z toho, co dílo sděluje se konečně dostavila deprese z toho, že mě to dílo stálo jeden pracovní den. Tímto tedy oznamuji, že od této chvíle se přestávam oddávat depresím a začnu holdovat jablečným moštům. ()

PaTeXx

Je nepochybné, že se Pizzolatto snažil jít ve stopách první série (mnoho aspektů bylo podobných, ne-li stejných). V některých případech se mu to povedlo (atmosféra, dialogy, vyšetřování), v některých bohužel nikoli (nudné pasáže v současnosti, občas táhlý a pomalu plynoucí děj, závěr). Proto je moje hodnocení takové, jaké je. Žádná hrůza, ale od první série to má daleko. ()

jfaba odpad!

Velice lituji, že se třetí řada Temňáku vrátila, co do atmosféry spíše k první než k druhé sérii. Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, kecy, kecy, kecy, a to jsem viděl jen čtyři díly. Nic temného jsem tam neviděl. Končím s tímto VELEDÍLEM. Hrozné! Chtěl jsem dát, "nehodnotím" , ale nakonec zvítězilo odpadové hospodářství. Souhlas s DeTomasoT. ()

kokofek

Třetí řada seriálu je zajímavá opět třemi časovými roviinami,které herci bravurně zvládli.Dle mého názoru trochu málo prostoru pro Rolanda. ()

TD

V první sérii táhl nihilismus. Druhá pověděla té první, ať jí podrží pivo a rozjela totéž ve velkým; vyčerpaný alkoholik na pokraji sebevraždy už byl pro jistotu bezmála každý, nic nefungovalo, skoro všechno dopadlo blbě atd. To se nedalo vytáčet dál a protože Pizzolatto je chytrej, taky to dál nevytáčí: misantropické bouchání do stolu je pryč, věci se dějí samozřejmě, odpovědi jsou většinou prostší, než by se zprvu zdálo. Zní to jako nuda? Možná, ale v tom případě se nuda podceňuje. Kdyby byl celý seriál ve skutečnosti o chlastu, což je dost dobře možné, pak třetí řada není euforie ani brutální kocovina, ale relativní střízlivost a smiřování se s tím, že doba strávená v lihu bude mít nějaké následky. ()

Sady1993

Těžce se hodnotí. Sedm dílů perfektních, ale závěrečné klíčové rozuzlení za mě velmi neuspokojivé. Scénář udělal z detektivů neschopné idioty. ()