Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

Frajer42

Film jsem viděl v anglickém znění s titulky, kde nejeden překlad byl dosti rozporuplný. Google translater je dobrá věc, ale chce to mít i nějaké nadprůměrné znalosti angličtiny. Teď k filmu. Z dalších dílů Monty Python jsem byl zvykly na obrovský přísun humoru. Musím zcela upřímně říct, že tady ho bylo sakra po skromnu, až žádný. Nemám moc co dodat, obrovský průser. Ve svém hodnocení odmítám brát v potaz i jméno autora, kterého celkem uznávám. Život Briana byl úžasný, Meaning of life byl lehce nadprůměrný a tohle je jednoznačný průser, kde ani pořádně nevím, za co tu * dávám. Ani si nevzpomínám, že bych se tu usmál. ()

Socrates

To se lidi bojí dát (čest výjimkám) velebenejm klasikům horší hodnocení? Za mě absolutně to nejslabší z tvorby Pythonů. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli to vůbec dokoukávat, ale úcta zvítězila, bohužel. ()

Kothy

Monty Pythonovskou filmovou prvotinu jsem dlouho odkládal. Napoprvé jsem to totiž nedodíval. Časem se mi to ale nějak rozleželo a dostal sem se k tomu znova. Krom nízkého rozpočtu a malých filmových zkušeností celého štábu film dost dojíždí na scénáři. Nedá se totiž moc tvrdit, že by měl nějaký jednotný děj, takže na sebe některé scény moc nenavazují. I tak se ale člověk místy zasměje některé scény nebo hlášky jsou dnes již kultovní. "A kterou vlaštovku máš na mysli?" ()

Fingon

První setkání s Montypaťáky na filmovém plátně mně rozhodně nezklamalo... Jak rychle že to letí plně naložená vlaštovka? ()

nascendi

Keď som videl druhý krát Život Briana, nadobudol som dojem, že tí Pytoni by mohli byť celkom zaujímaví. Teraz som za neskutočného utrpenia dopozeral Svätý Grál a neviem ani približne odhadnúť koľko repríz by som musel absolvovať, než by som tam našiel niečo vtipné alebo zaujímavé. Takže jedna hviezdička a dovi, dopo. Never more. ()

Willy Kufalt

Z času na čas další rozšiřování obzorů, které mne stálo více sebezapření a přemáhání, než skutečné zábavy. Britským humorem určitě nepohrdám, ale je mi líto, tahle bláznivě překombinovaná historická hříčka mne totálně minula. Asi tak na dvacet kilometrů. Tak se smířím s tím, že Monty Python ani pan Terry Gilliam mým šálkem kávy nebudou. Asi třikrát jsem se zasmál a dost se mi líbily písničky, ale těch nebylo moc a vyvážila je spousta momentů ve znamení trapnosti (v lepším případě nudy a nezájmu). Nebavilo mne to ani jako komedie, ani jako svérázný filmový experiment, ani jako dobrodružný příběh (a malá paralelní krimi linka s vyšetřováním ze strany příslušníků Scotland Yardu tomu zas až tak další velký rozměr nemohla dát), nebaví mne k tomu ani psát komentář. Dodíval jsem se a půjdu zase o dům dál... 30% (viděno v rámci "Challenge Tour 2020" – 30 dnů se světovou kinematografií) ()

Slarque

Už bych ani neodhadl, kolikrát jsem tenhle film viděl. A přesto stačí chvilka, a opět se výborně bavím. Absurdní humor nezná mezí a z omezeného rozpočtu je přednost. Nakonec ani netuším, zda historka kterak Terry Gilliam chodil v noci do střižny opravovat, co přes den dal dohromady Terry Jones, je pravdivá, nebo jen součástí kánonu Monty Pythonů. ()

iamek

Nejlepší Monty Python jaký jsem viděl a težko ho něco překoná, protože tenhle styl humoru příliš nemusím. ()

Yardak

Velice slušný anglický humor, jak jinak, když se jedná o Monty Python. Nejlepší scénka je s černým rytířem - "To jsou jen povrchová zranění!" - hnedka jsem si vzpomněl na Achmeda:)). Zajímavá parodie na krále Artuše. Jo a jakou ještě myslíte vlaštovku - evropskou či africkou? To nevím!:o)) ()

Šandík

Kongeniální záležitost, která ovšem funguje spíše jako série jednotlivých skečů než jako film. Je na něm hodně vidět, že nejen ty absentující koně, ale i spousta dalších věcí je znouzectnost. Ne, že by to nebylo špatné, koneckonců to jsou takříkajíc fóry navíc, ale i tak je to trochu škoda. Při větším rozpočtu a tudíž i velkolepější výpravě by celek patrně působil méně rozdrobeně a daleko filmověji... Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, kinej, Eddard ()

lola3121

Nejsem úplně nekritická fanynka Monty Pythonů, přesto je mi jejich humor poměrně blízký. Proto můžu s klidným srdcem prohlásit, že Svatý Grál je celkem zábavný, ovšem na Život Briana opravdu nemá. Spíš to vypadá, že si daleko větší legraci užili herci při natáčení... ()

jojinecko

Hoci mám "Pythonov" veľmi rád, Svätý Grál považujem za ich najslabší počin,čo však stále znamená, že to bolo dobré! Posledná polhodinka je naozaj skvelá, ale tých hluchých miest sa pár nájde... Kreslené pasáže Terryho Gilliama sú však ako vždy fantastické!!! 3,5/5 ()

giblma

Můj nejoblíbenější pajtnovslý film. Jednak je tu Gilliamova animace ve vrcholné formě a dle mého také největší koncentrace vtipů (ano, sice jsem regulérně nebrečela smíchy jako u Briana, ale zato nemá žádné slabé scény). Ať už se jedná o africké vlaštovky nesoucí na šůře v zobácích kokosové ořechy, vulgární Francouze, obléhání hradu pomocí dřevěného králíka, černého rytíře, tlupu mladých jeptišek, rytíře říkající ni, krvelačného králíka,... mohla bych pokračovat hodiny. ()

Stanislaus

Život Briana mě neskutečně nebavil, takže jsem od Svatého grálu neočekával nic lepšího a vlastně jsem ani nebyl vůbec překvapen, protože jsem dostal přesně to, co jsem předpovídal. Humor Monty Pythonů mě prostě míjí velkým obloukem a já se rozhodně nikdy nebudu počítat k jejich příznivcům. Jestli tam byla některé scéna, u které jsem se upřímně zasmál, tak tohle si už opravdu nepamatuji. Jediná věc, která mě (skutečně) zaujala, byly animované vsuvky do příběhu. Zkrátka typ filmu, kterému asi nikdy nebudu plně rozumět. ()

sharky

50%Tento způsob humoru zdá se mi vtipný jen na pár místech, škoda že ty, co mi příjdou hluché až trapné převažují. ()

Jinny

S tímhle filmem mám stejný problém jako s Létajícím cirkusem. Některé skeče geniálně, některé slušné, některé pitomé. Nebudu zapírat (i když budu opakovat ostatní), že Život Briana je vážně lepší. Přesto výborná zábava. ()

anais

Napoprvé geniální, při dalších shlédnutích člověk čeká na oblíbené scénky, a víc vynikne jak chatrně je to poslepované. Ale vlastně i přesto je to ale geniální... ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005