Monty Python a Svatý Grál

• Velká Británie Monty Python and the Holy Grail (více)

Kultovní komedie Monty Python a Svatý Grál svérázně adaptuje legendu o králi Artušovi (Graham Chapman), který se vydává se svým věrným sluhou (Terry Gilliam) a rytíři kulatého stolu (John Cleese, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin) na neohroženou výpravu za nalezením svatého grálu. (Pannonia Ent.)

burina

Musim si Holy Grail pustit este minimalne trikrat aby som si vsetky vtipky poriadne uzila. Ale myslim, ze v mojom osobnom rebricku moze prekonat Briana......Brave Sir Robin ran away. Bravely ran away, away! :D ()

lamps

Život Briana mne vůbec neoslovil, ale král Artuš cválající na svém neviditelném oři měl svoje nepopiratelné kouzlo. Humor je sice opět staršně ujetý a scénář působí jako naprosto absurdní smršť šílených dialogů, které si berou na paškál i zcela moderní společenskou etniku, ale tentokráte ve mně film zanechal mnohem celistvější dojem a donutil mě smát se snad v každé druhé scéně. Pythoni prostě měli svůj styl, který očividně slaví velký úspěch a který je tolik netradiční, zvláštní a nečitelný, že dokáže diváka kdykoli spolehlivě překvapit. Ať už záporně, jako jsem to vnímal já u zmíněného Brianova dobrodružství, nebo naopak pozitivně, což je právě případ Artuše a rytířů kulatého stolu, kteří na cestě za svatým Grálem museli překonávat tajemné rytíře, co říkají "Ni", nebo smrtelně nebezpečnou příšeru střežící vchod do odlehlé jeskyně. A to všechno s tím úžasným nadhledem, nesouhlasnými poznámkami přímo do kamery a opravdu vybraným závěrem, který v podstatě mluví za vše.. Jen si na to vzpomenu, už mám lepší náladu. ()

salahadin

Mě tenhle humor zcela minul, připadá mi, že je složenej podle jednoho vzorce a styl se opakuje jak samohlásky v oslím hýkání. Pitvoření skupiny šáhlých komiků sice tu a tam vtipné je, ale většina scén byla vyloženě trapná (podle mě samozřejmě) a animované scény přímo na pár facek...film leckdy hodně na hranici snesitelné parodie a dobrého vkusu. Sorry, mimo moji vlnovou frekvenci. ()

Ruut

Trochu je samozřejmě znát, že Grál přišel jako první a kluci se teprve zastřelují. --- "Jak poznám, že je čarodějnice? - Čarodějnice Hoří! - Co ještě hoří? - Dřevo! -- A dřevo přece plave ... --- Co ještě plave? ---- Kachna! --- Aháá, takže když zvážím na vahách čarodějnici a kachnu a ta čarodějnice bude lehčí než kachna, takto je čarodějnice! ---- Anoooooo!!!!! " ()

HAL

Častovat se hláškami ze Svatého Grálu v reálném životě je sice o kus zábavnější než je sledovat ve filmu, ale i přesto - uznalé pokývání natrženou bránicí je před tímto létajícím cirkusem jednoznačně nutné. 9/10 ()

misterz

Dlho som odkladal Pythoňákov a asi som podvedome vedel prečo. Vôbec mi tento humor nesadol, na druhú stranu ale nemôžem uprieť 2-3 vtipnejšie scénky, ktoré robia snímok znesiteľnejším. V konečnom dôsledku však išlo o trápnu nudu, ktorú som si musel až do konca odtrpieť, a to pritom britský humor mám celkom rád. Dokonca som pritom zaspal a musel pretáčať. A to ani nehovorím o vecných hlúpostiach ako Artuš v 10 st. a pod. V porovnaní so sériami Čiernej zmije je to úbohosť (pre mňa rozhodne), vlastne takéto porovnanie je kolosálna drzosť. 50/100 ()

Adam Bernau

Život Briana to sice není, ale rozhodně tvrdím, že M.P. Svatý grál není pouhou tématicky sjednocenou sérií skečů, nýbrž velkolepým hrdinským eposem. (Chyba ve filmu: V záběrech je vidět, že zdánlivý klapot koňských kopyt ve skutečnosti obstarávají sami herci prostřednictvím kokosových ořechů.) ()

Javert

Svatý grál mám radši než Život Briana. Grál mně příjde víc ztřeštěnější, vtipnější a krvavější (Black Knight, Killer Rabbit) =). Klidně bych se na to díval i na hradě Aaaaargh:) ()

DJ Obelix

Potřebuje tohle komentář? Určitě, ale ne dlouhý, protože to zdaleka není tak důležité jako polemika o rychlosti nezatížené vlaštovky. Dlouho jsem bojoval s tím, který z dvojice "Brian" a "Svatý Grál" půjde do mé topky, ale pak o prsa vyhrála úžasná Artušovská cesta. Každopádně se jedná o moji nejoblíbenější komedii historie, Brian mu však dýchá na záda (OBELIX TOP FILM - #3) ()

Snorlax

Velmi špatně držící film složený z nedopilovaných skečů. O čtyři roky novější Brian už je úplně jiná váhová kategorie. ()

Legas

Nevím, nevím; kdysi jsem dal plný počet bodů, ale absolutně netuším, co se se mnou za těch 5 let stalo, ale už se mi humor Svatého Grálu (resp. Monty Pythonů) líbí podstatně méně. ()

IQ Tiqe

Pustil jsem si to, protože mě zajímalo, proč jsou Pythoni tak kultovní. Odpověď jsem nenašel. Začátek vtipný, třeba scéna s čarodějnicí je skvělá, ale pak už to na můj vkus bylo dost přehnané a moc jsem se nesmál (na rozdíl od Života Briana, který mě hodně bavil). ()

Webb

[4/10] (Michael White, National Film Trustee, Python) (Technicolor /// Produkce: Mark Forstater, Michael White /// Scénář: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin /// Kamera: Terry Bedford /// Hudba: De Wolfe, Neil Innes) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

HoneyBunny

Zase budu narážet na Život Briana, ale tam se prostě člověk smál skoro pořád, tady jenom občas. Svatý Grál je docela povedený, občas ale střelí ve vtipnosti pěkně vedle. Nicméně ten konec - ten si s překvapivostí nezadá s Obvyklími podezřelými. ()

Anderton

Pythonovci mi dlho unikali, ale ako pozerám, o nič som nedošiel. Párkrát som sa zasmial, vačšinou ale len pozeral čo to akože má byť. 88percent je asi nejaký monthypythonovský blbý vtip. Prečítal som si po čase dej tohto filmu, spomenul na niektoré hlášky a usúdil, že už to nikdy znovu vidieť nechcem. Pripadali mi rovnako mimo, ako kedysi. Ní mením na nie. VIDENÉ ZNOVA 2/20: Názor na túto šaškáreň som nezmenil, ale keďže som sa párkrát na rozdiel od prvého pozretia aj slušne zasmial, tak nesmelo zvyšujem hodnotenie o 10% a tým pádom zaokrúhľujem na nespravodlivé tri hviezdy. Ako celok rozbité a nesúrodé, Briti nech si prirátajú ľubovoľný počet hviezd. Toto už vážne zostarlo, nikto mi nevyargumentuje opak. ()

francis

Z Montyho filmů mám tenhle nejradši, možná proto, že je nejsyrovější a nejspíš díky tomu taky nejšílenější. Všechny triky jsou šíleně low-endový a to dodává Grálu atmosféru, jakou Život Briana nebo Smysl života už neměly (i když jsou samozřejmě taky bezchybný, nemám pravdu?). Peklo hlášek je zvířecky pekelný (od vlaštovky přes krávu až po králíka), songy nezapomenutelný (I didn´t!) a kdo se nesměje, ten nestíhá číst titulky, nebo už smíchy umřel. ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

Cage a hladový králík

Cage a hladový králík

27.11.2009

S králíky nejsou žerty. Víme to už od dob Meet the Feebles či Monty Python a Svatý Grál. Film Rogera Donaldsona sice nese téměř disneyovský název The Hungry Rabbit Jumps, ale ve skutečnosti půjde o… (více)

Python na operačním sále

Python na operačním sále

23.10.2006

Terrymu Jonesovi, absolventovi St. Edmund Hall College na Oxford University (obor středověká literatura) a jednomu z členů legendárního seskupení Monty Python a Svatý grál, která se konala minulý… (více)

Monty Pythoni znovu spolu?

Monty Pythoni znovu spolu?

29.08.2005