ABECEDA (TV pořad)

Hudební / Talk-show

Československo, 1984, 12x56 min

Josef Hruša

Zlata Adamovská, Josef Abrhám, Pavel Zedníček, Hana Zagorová, Miroslav Žbirka, Jitka Zelenková, Miroslav Horníček, Jana Hlaváčová, Jiří Helekal, Stanislav Hložek, Hana Hegerová, Vlastimil Harapes, Petr Hapka, Jaromír Hanzlík, Waldemar Matuška, Josef Dvořák, Anna Rusticano, Milan Drobný, Rudolf Rokl, Petr Rezek, Marie Rottrová, Dara Rolins, Jiří Krampol, Laďka Kozderková, Jiří Korn, Oldřich Kaiser, Naďa Konvalinková, Petr Kotvald, Jaroslava Kretschmerová, Václav Neckář, Světlana Nálepková, Michal Nesvadba, Miloš Nesvadba, Peter Nagy, Karel Gott, Věra Galatíková, Marika Gombitová, Ladislav Gerendáš, Josef Laufer, Marian Labuda st., Heidi Janků, Petra Janů, Dalibor Janda, Petr Janda, Jiřina Jirásková, Iva Janžurová, Jiří Císler, Hana Maciuchová, Kateřina Macháčková, Jitka Molavcová, Vladimír Menšík, Miroslav Moravec, Ivan Mládek, Luděk Munzar, Kamila Magálová, Helena Vondráčková, Dagmar Havlová-Veškrnová, Lukáš Vaculík, Magda Vášáryová, Josef Vinklář, Ivana Chýlková, Helena Blehárová, Gustav Brom, Radoslav Brzobohatý, Pavla Břínková, Jiřina Bohdalová, Eva Olmerová, Bára Basiková, Viktor Preiss, Václav Postránecký, Eva Pilarová, Yvonne Přenosilová, Hana Ulrychová, Petr Ulrych, Jaroslav Uhlíř, Lenka Filipová, František Filipovský, Květa Fialová, Karel Fiala, Luděk Sobota, Věra Špinarová, Ladislav Chudík, Michal David, Pavel Horňák, Marta Krampolová, Václav Zahradník, Dagmar Dvořáčková, Dagmar Patrasová

Ve svých mladistvých letech jsem na další díl Abecedy čekával natěšen pomalu jako na Ježíška. Přemýšlel jsem, který interpret by mohl zastupovat vylosovaná písmena. Doufal, že ona písmena dají větší prostor scénkám než hudebním vystoupením. Celkově jsem prostě tuto estrádu měl rád. Ale buďme k sobě upřímní. Když to celé porovnám například s mistrem slova Vladimírem Dvořákem nebo progresivitou pánu Kaisera s Lábusem, tak mi Abeceda vychází jako ten slabší kus zastupující onu dobu.(31.5.2018)

Vubec jsem si tento porad nezapamatovala.Dokud jsem ho nenasla na Youtuku. Zadny metal, spis balet a tanecky. ale vsechno takove elegantni, svatecni, mozna ze jsme se tesivali na nove dily. Napad zajimavy. Jenze nekdy je tezke vyplnit cely dil, kdyz nejsou umelci dobe nakloneni na stejne pismeno zacinajici. Pak prijde herec -ka , zazpiva pisen a odejde a dil je vlastne zalozen na nekom, kdo byl oblibeny rezimu a porad uvadel.(13.8.2013)

• Jara.Cimrman.jr

V době, kdy televizní estrády zabíraly hlavní víkendový vysílací čas, patřil koncept Abecedy k těm nejnesmyslnějším. Přesto jsem se na ni díval, neboť jsem závislý v čumění na obrazovku a nic lepšího mi tehdy ČST nenabídla. Patrně z důvodu zabitého času jsem na konci při losování škodolibě fandil písmenům X a Q, aby producenti museli složitě hledat celebrity, které někdy hrály Xenie či Quasimody, protože bez nich by jeviště zůstalo prázdné.(19.8.2015)

Typická zábava období normalizace. Ale ve srovnání s tím, co po "sametové revoluci" začala produkovat TV Nova, je to skoro až skutečné umění ( a to nemyslím ironicky ). Navíc je tenhle pořad hodně složité hodnotit, protože úroveň jednotlivých dílů se poměrně dost lišila. A to zejména v závislosti na účinkujících.(2.3.2016)

Poměrně tradiční hudebně zábavný pořad s herci a zpěváky seřazenými podle abecedy do jednotlivých dílů, a to celkově do 13ti. Vždy nějaký zástupce uvádí jednotlivý díl, po jeho moderátorských slovech následuje písnička nebo scénka. Natáčeno 1984 - 1991. 1. díl A plus Z (uvádí Abrhám, Zedniček a Adamovská, 1985), 2. díl H plus W (uvádí Horníček), 3. díl D plus R (uvádí Pepa Dvořák a Anna Rusticano), 4. díl K plus X (uvádí Jirka Krampol), 5. díl N plus Y (uvádí hlas Jiřího Němce, aniž bychom ho viděli), 6. díl G plus L (uvádí Karel Gott a Josef Laufer), 7. díl C plus J (uvádí Jiřina Jirásková a Iva Janžurová), 8. díl M plus I (uvádí Kateřina Macháčková, Hana Maciuchová a Jitka Molavcová, vystoupí zde ve velice krátkém výstupu Vladimír Menšík, jeho výstup však už postrádá energii a byl znamením toho, že s Vláďou už to není v pořádku), 9. díl V plus CH (uvádí Helena Vondráčková), 10. díl B plus O (uvádí Gustav Brom), 11. díl P plus U (uvádí Viktor Preiss), 12. díl F plus S (uvádí Lenka Filipová). Poměrně zajímavé je to, že prvních 10 dílů má naprosto totožný styl, 11. díl je snaha o černé divadlo a chybí úvodní taneční vložka, 12. díl je také zcela jiný, kdy úvodní záběry jsou ze šaten, hosty provází ukázky z jejich filmů a téměř celý pořad vystupuje se svými hosty pouze Lenka Filipová. Díl číslo 13 s písmenky T a E ČT neodvysílala (leden 2013), tak těžko říct, zda byl vůbec natočen.(13.1.2013)

• - Osmý díl pořadu z roku 1988 věnovaný písmenům I a M byl posledním veřejným vystoupením Vladimíra Menšíka. Ten byl tehdy již vážně nemocný a při odchodu z jeviště jej musela podpírat Jitka Molavcová. Zemřel dva dny po tomto natáčení. (argenson)

• - 13. diel s písmenami E a T nebol natočený. (Raccoon.city)

• - 3. diel s písmenami D a R uvádzala ako jediná zahraničná interprétka talianska speváčka Anna Rusticano. (Raccoon.city)