Le Mans '66

• USA Ford v Ferrari (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Francie, 2019, 152 min

V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největší triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér. Spolupracuje s týmem, do nějž patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nejen špičkovým závodníkem oddaným své rodině, ale je také nesnesitelně arogantní a naprosto neschopný jakéhokoliv kompromisu. A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodně, že se pomstí Enzo Ferrarimu, za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company. Vozy stáje Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a jejich malý tým jsou odhodláni tomu učinit s pomocí vozu Ford GT40 rázný konec. Proti nim stojí neporazitelné Ferrari, fyzikální zákony i jejich vlastní osobní démoni. Navzdory překážkám a omezením, které jim do cesty hází i samotný Ford, musí vyvinout revoluční vozidlo, které převálcuje každého konkurenta. Jejich úsilí si ale vybírá nemalou daň – těmto odvážným mužům to ale za vítězství stojí. (CinemArt)

classic

Úprimne: „čakal som oveľa viac, alebo tých 2 a pol hodiny je akosi už priveľa” ? Pretekárskym sekvenciám prakticky ani nemám čo vytknúť, ale i napriek tomu je snímok Jima Mangolda moc natiahnutý (dĺžkovo prepálený), že minimálne aspoň tých 10 až 15 minút by som kľudne vystrihol, pretože sa tým pádom tlačia do popredia-hluché a nezáživné, zbytočné pasáže, a tak sa nakoniec nekonajú žiadne víťazné fanfáry, ako som si pôvodne myslel, keď som všade navôkol seba čítal samé pozitívne reakcie (recenzie), a tak som sa nakoniec presvedčil, že najlepšie v mojom prípade je bezpochyby to, aby som si pozrel film sám na vlastnej koži, kedy si dokážem vytvoriť dostatočný úsudok, že ma neovplyvní ani to, aj keby mal Ford v Ferrari na rotten tomatoes plných 100 %, nikdy sa tomu neprispôsobím, ak nie som o tom stopercentne presvedčený ! _ Určite sa jedná o nadštandardne a nadpriemerne nakrútený snímok, ktorý je ale až príliš americko-patrioticky založený (typické hollywoodske ukotvenie), s vykresľovaním hrdinov, v čo najlepšom svetle, že napríklad takí Carrol Shelby s Kenom Milesom neustále zatieňujú aj takého machra, akým Enzo Ferrari určite bol a stále je ! Jednoducho povedané, je to až príliš extra zahľadené do týchto dvoch postáv a celej spoločnosti ohľadom automobilov z dielne Ford, až mi to normálne pripadalo, že sa snažia Talianov cielene zosmiešniť... ? Ak sa tu ale nepreteká o stošesť, tak film nemá čo lákavé ponúknuť, čiže jedine, ak by vás zaujímala manželská hádka počas rýchlej jazdy, alebo menšia šarvártka Carrola a Kena pred domom, tak si pridajte ešte jednu hviezdičku, naviac, bohužiaľ, mne to prišlo ako samoúčelné ! Bale, akoby z oka vypadol Milesovi, čo sa nedá povedať o Damonovi, ktorý vkuse žuje žuvačku, až to pôsobilo dosť pľuhavo, keby sa aspoň viac podobal Shelbymu, možno by som prehltol jeho nevkusný zlozvyk. Bernthal síce potešil, ale po čase sa úplne vytráca. Z ostávajúceho ansámblu ma nikto už neoslovil ! Image a montáž=plusové body, ale nič extra výnimočné ! I na takom CSFD svieti neuveriteľných 93 %, čo je naozaj “beaucoup” ! Film na jedno pozretie... ? ()

Arsenal83

Film, ktorý zaujme každého fanúšika rýchlych áut, teda nie mňa. Ale ja som už zvyknutý pozerať aj to, čo ma nebaví, aby som pomohol napríklad znížiť aj aktuálne nezmyselné hodnotenie 93%. V prvom rade, Rivali sú filmovo ďaleko lepší. Už len tým, že to bolo viac o pretekaní, závodoch, rivalite. Tu je to zamerané často na dialógy a vzťahovo-ľudskú stránku, ktorá sa vlečie dve a polhodiny. Uznávam, že keď už prišlo na lámanie chleba, tak priešiel aj závod, ktorý bol napínavý, boli tu dobré kamerové zábery, no na takú stopáž toho nie je až tak veľa než by som čakal. Kvôli občasnému zvuku silného motora (a hereckým kvalitám Damona aj Balea) teda nebudem dávať 5 hviezd jak ovca. ()

Chrustyn

Filmy zaměřující se na automobilové závody nejsou můj šálek kávy, ale po excelentních Rivalech Rona Howarda, jsem vyhlížel další podobný kousek. Le Mans podle všech indicií sliboval další dokonalý zážitek, ale i přes zdejší ohromné hodnocení, musím být výrazně skromnější. Audiovizuálně je film prakticky dokonalý a v lepším kině se musí jednat o úžasný zážitek. Bohužel jsem měl celou dobu pocit, že o závodění zde vlastně moc nejde a pokud vynechám závěrečný závod, automobily jsou zde jen vedlejší kulisou. Jedná se o dvou a půl hodinovou exkurzi do 60. let minulého století, kde trávíme více času v kancelářích papalášů, než v zašpiněných garážích. Naštěstí je to exkurze v doprovodu výborných herců a přestože je ona celková délka občas úmorná, jako 24 hodinový závod v Le Mans, jedná se o film, který rozhodně stojí za vidění. Bohužel v sobě nemá nic, díky čemu bych se na něj podíval znovu a takové Rivaly jsem viděl tak pětkrát a kdykoliv se na ně rád podívám znovu. ()

Marze

Snímek Jamese Mangolda sklízí maximální hodnocení zcela právem, protože má opravdu všechno, co si divák u velkofilmu může přát; silný příběh, skvělé herecké výkony, akci, humor, slzy dojetí, brilantní kameru, skvělý soundtrack. Těžko se rozhoduje, kdo z protagonistů je lepší. Jestli Matt Damon coby konstruktér vozů Carroll Shelby, jenž musel závodnickou kariéru opustit, nebo Christian Bale jako výbušný jezdec Ken Miles. První se v říši „kravaťáků“ obrňuje sebekontrolou, druhý naopak baví rebelskou arogancí. A magnáti Ford a Ferrari. Všechno to jsou dojemně paličatí mezci, věční kluci bojující zuřivě na pískovišti o poslední bábovičku; včetně kouzelné rvačky klíčového tandemu, jíž pobaveně přihlíží Baleova filmová manželka. Na to, jak je vyprávění košaté a důkladné, kupodivu neztrácí rytmus ani mimo jízdu. Pomáhá přesné retro a vtip dialogů, díky kterému se typicky americké motivy hrdé tradice dědů, otců a synů, jakož i stavovská čest, vůle k vítězství, přátelství a jiné starosvětské ctnosti obejdou bez upatlaného patosu.Maličko to skřípe pouze kolem krkolomného smiřování sportu s byznysem a marketingových padouchů, přičemž motivace nejzákeřnějšího z vymydlených manažerů zůstává až do konce záhadou.Na památný titulní závod tudíž dojde až v poslední půlhodině, ovšem nasnímaný je brilantně. Kameraman Phedon Papamichael si po Nebrasce říká o druhou oscarovou nominaci a Michael McCusker jako by stříhal podle řazení rychlostí. Téměř reportážní pohled z pozice závodníků diváka nutí, aby podvědomě šlapal na brzdu; přitom adrenalin nevychází z umělých efektů, nýbrž z války nervů. Vkusný, snesitelně jímavý western na rychlých kolech se podobně jako Rivalové vyznačuje poctivým řemeslem, ze kterého dýchá nakažlivé vzrušení, odzbrojující posedlost a nostalgický hold chlapské síle, nyní často potlačované diktátem korektnosti. Vkusný, snesitelně jímavý western na rychlých kolech se podobně jako Rivalové vyznačuje poctivým řemeslem, ze kterého dýchá nakažlivé vzrušení, odzbrojující posedlost a nostalgický hold chlapské síle, nyní často potlačované diktátem korektnosti.Dávám tedy 70% přestože motoristické filmy nemám rád. Mangold předvedl, jak se dá z tématu pro poměrně úzkou zájmovou skupinu díky dokonalé symbióze vysoce kvalitní formy i narativu vytřískat více než důstojný přírůstek do mainstreamové kinematografie, kterému se dá jen stěží něco vytýkat. Všechno v něm do sebe zapadá přesně jako součástky pod kapotou, a tak až na pár sotva znatelných cuknutí jede prakticky bezchybně. ()

marhoul

Napadají mě jen superlativa! Škoda slov, vynikající počin ve všech směrech. Parádní biják, skvělý příběh, atraktivní prostředí, excelentně nasnímané, stejně tak zahrané. Klobouk dolů. Stopky a matička- hezké osvěžení v nervydrásajících scénách. ()

Jirka_Šč

Důvod, proč nejdu na maximum, je pouze ten, že motocyklový sport není můj šálek kávy. Na druhou stranu je to výborné intro k Le Mans (o kterém jsem věděl jen, že se jedná o 24h závod). ■ P.S. Matt Damon je věkem stále lepší a lepší. ()

Yardak

Film s velkým F a přitom ani nemusíte mít rádi motoristické závody. Režisér James Mangold se znovu vytáhnul, i když je pravda, že scénář, herci a hudba jsou ještě o úroveň výš. Bale a Damon jsou opravdu dobrá dvojice, přesto se musí dodat, že Christian Bale má nakročeno k zlaté sošce více než jeho kolega :-). Film roku 2019. ()

Stanislaus

Nejsem fanoušek sportovních filmů, auta mi nic extra neříkají a Christian Bale mi nikdy nebyl po chuti, nicméně i tak jsem se rozhodl zajít do kina na Le Mans '66, k čemuž mě navnadily trailery v kině a vysoká hodnocení široko daleko. I když má film dvě a půl hodiny, vůbec jsem se nenudil a nechal jsem se unášet na upřímně odvyprávěném a uvěřitelně zahraném příběhu s vůní benzínu, potu a spálených kol, jehož tempo bylo snad i svižnější než rychlost aut na závodních okruzích. Le Mans '66 se netají oscarovými ambicemi a nebojí se to dát najevo, nicméně mě to jako diváka nijak nerušilo. Nejen herci, ale i technické zpracování člověku vezme dech - během závěrečného závodu jsem si v kině přišel, jako bych byl divákem na okruhu tehdy v '66. Za mě silné čtyři hvězdy, ale myslím, že když bych byl příznivcem a znalcem automobilových závodů, šlo by jistě o pětihvězdičkový kousek. ()

Flego

Napriek svojej dĺžke je film pôsobivo natočený, hoci využíva klasickú zápletku je pútavý a zaujímavý. Výkon Christiana Balea na jednotku. ()

BMW12

Naprosto parádní životopisný, sportovní film! Příběh je velice poutavý, je to zcela famózně natočeno a Christian Bale je jedním z nejlepších herců! Jeho výkon je fantastický. Moc oceňuji i to, že film se odehrává v 60. letech a přitom je to natočeno, jako by to bylo v současnosti, tzn. není to točeno takovým tím retro stylem jako jiné filmy odehrávající se v podobném období. Zároveň je však vše ze 60. let zachováno. Také napětí ze závodů je markantní. Moc mě mrzí, jak Ken Miles nakonec dopadl, zasloužil si vyhrát další ročníky Le Mans. ()

poz3n

No asi jsem koukal na jinej biják. Kombinace klišovitého scénáře a Mangoldovy průměrné režie dělá z Le Mans '66 docela zklamání. Tisíc podobných filmů jsme už viděli a velká část z nich s podobným příběhem naložila o parník líp. Závodní scény jsou tuctové a digitální, dialogové scény jsou často přepálené, postavy mluví, i když by nemusely a neměly, někdy pak mluví postavy dokonce jen samy se sebou. Nebýt té ústřední herecké dvojice, byla by to ve druhé části filmu nuda k nevydržení. Jediné, co bych naopak pochválil, je zvuková postprodukce. Mix na verzi k Atmosu byl výborný. To je ale zatraceně málo. 5/10 ()

Ivoshek

Je až neuvěřitelný, jak je Christian Bale proměnlivej. Tentokrát si vystřihnul podivínskýho Anglána a co jsem koukal na reálný fotky, přestože si jinak až tak podobní nejsou, ten výraz trefil skvěle. Tenhle film Bale táhne dopředu, ale dobře tu funguje i Damon nebo Bernthal. Co se až tak moc nepovedlo, je role zlého viceprezidenta Fordu, který je tak zlý, že je zlý až moc a té postavě a její motivaci k jednotlivým krokům je těžké v normálním světě věřit. Spíš je to taková karikatura škodiče, což kontrastuje se zbytkem osazenstva, které se většinou chová vcelku realisticky. Jinak film jako celek stojí na zvuku osmiválce a parádně natočených závodních scénách, a tam funguje bezchybně. Do jízdy jsem se tu cítil vtaženej ještě o dost víc než u Rivalů, navíc tady v tom člověk má víc emocí směrem k hlavním hrdinům. ()

rikitiki

Namachrované filmy stříkající testosteron od rychlých kol mě obvykle moc nebaví, když nedodají nic navíc, což byl přesně tenhle případ. Závody jsou natočené bravurně, ale příběh sám není ničím ozvláštněn. Leda tak potlačením role Anglie, zostuzením Itálie a oslavou velkohubosti Ameriky. Lživé, na úkor jiných národů, což mi vysloveně vadí. A ještě podváděli! ()

TheEvilTwin

Druhá půlka, kde už se konečně přejde na závodění a na finální Le Mans, teda šlape solidně a šikovně si mě vtáhla do závodu, nicméně celá první polovina je trestuhodně prázdná a nevyužitá, řeší se jen nutný dějový úvod a v celkovém kontextu 150 minut je to vlastně absolutní stopážní přepal a vražda diváka. Velmi kvalitní film s poutavě natočeným závodem a s filmařsky vysokou technickou stránkou, ale že bych si jej pustil znovu či na něj vzpomínal s nadšením, to se asi říct nedá. Herecká dvojka Damon + Bale je jinak bezkonkurenční a jde vidět, že James Mangold už je taky pěkně vyzrálý tvůrce, ale asi mi zde prostě chybělo něco navíc. ()

Othello

Ford v Ferrari je zajímavý v tom, jak sestavuje celou svoji podobu skrze jednotlivé, zdánlivě nedůležité detaily, kterým je věnována třeba i celá epizoda, která zdánlivě nemá sama o sobě pointu. Nicméně tyto epizody a detaily trpělivě a postupně sestavují obraz toho, na co se máme zaměřit ve chvíli, kdy jde ve filmu o všechno. Tím se film vyvaroval obvyklého problému, kdy ve finále nám protagonisté polopaticky vysvětlují, co se vlastně děje, aby divák získal orientaci. V závěrečném závodě se počítá s tím, že se divák doposud naučil vše potřebné k tomu, aby se zorientoval sám, pokud dával pozor. A je to jeden z mnoha důvodů, proč pak samotné závody samy o sobě fungují na výbornou. Nemluvě o tom, jak špičkově jsou nasnímané a i v těch nejdramatičtějších momentech neokázalé. Jsou tu samozřejmě chvíle, kdy v nouzi nejvyšší musí špičkovému závodníkovi někdo dát najevo, že má jezdit jak drak a jeho to najednou trkne a všem ujede. Je tu postava badass wife, aby to nebylo jen plácání bimbasama, je tady to Balovo škemrání po Oskarovi, jakkoli si omylem načetl svoji postavu jako ropného magnáta z roku 1901, ale to jsou ty kompromisy, se kterými se u blockbusteru je třeba občas smířit. Jinak bych totiž chtěl, aby blockbustery vypadaly takto. PS: s tímto filmem jsem bohužel nucen obměnit svůj oblíbený vtip "Jak se říká Jon Bernthalovi v saku? Obžalovaný vstaňte." na "Jak se říká Jon Bernthalovi v saku? Markeťák se svědomím." ()

Necrotongue

Vzpomínám si na dobu, kdy byl můj zájem o motorsport (a hlavně F 1) vyšší než jen vlažný, tohle životní období pro mě ale v podstatě skončilo zároveň s ukončením sportovní kariéry Nigela Mansella. Ty nagelované primadony, které krouží po tratích dnes a které si snad i v kokpitech hlídají svůj status na sociálních sítích, by ve mně namísto obdivu vyvolaly maximálně dávivý reflex. K filmu jsem tedy přistupoval bez velkých očekávání, a o to více jsem si děj užil. Snímek mě vrátil do doby, kdy ještě záleželo na umění jezdce, přestože mi všechno lehce kazil fakt, že Amíci porazili dona Enza, a to ještě jen díky malým sabotážím a krádežím stopek. Horší už pro mě bylo zjištění, že můj oblíbenec Christian Bale místy docela přehrával a Matt Damon podal mnohem civilnější výkon. Chápete?! Matt Damon! ()

ARI50

Historický film, skvělá podívaná, působivé vozy, herecký výběr skvělý, dlouhý příběh plný zajímavosti. Sportovní spokojenost. ()

Dionysos

Automobil je akt průmyslu - film je akt průmyslu. Auto i film vyrůstají z rodné půdy kapitalismu: vždyť auto i film vznikly již v pokročilé fázi průmyslového společnosti, jsou jeho dětmi. Aby nám vyrostl produkt, je nutné jej zalévat: na rovině základny tržními mechanismy a na rovině nadstavby ideologií. V autě i filmu je příliš mnoho peněz, než aby se kapitál vzdal svého plodu. Proč používat slovník přírody k popisu lidské činnosti? Starý dobrý známý Barthes odpoví: kapitalistická mytologie si libuje v naturalizaci lidských vztahů, tím z nich dělá něco věčného. A film – ten Hollywoodský, ten (zatím?) jediný reálný ve svém vlivu na lidstvo, ano, musíme si to přiznat – dokud bude plodem kapitalistického filmového průmyslu, bude věčně omílat stále stejná mýtotvorná klišé (a to nemluvím o té myriádě již vyčpělých a stále opakovaných narativních a vizuálních klišé!). Kola průmyslu, závodního vozu, filmového pásu se nesmí nikdy zastavit, to prodražuje výrobu, vše se musí točit hladce, předvídatelně, aby i zisky byly předvídatelné, reprodukovatelné, filmy se musí točit, aby se na ně chodilo, auto se musí vyrábět, aby se prodalo. Celý film je jen naplněním jednoho mýtu, který Barthes právě přímo popsal v souvislosti s filmem: ukáže nám, že ziskuchtivý bezskrupulózní Management je špatný, ale tuto kritiku hned anuluje tím, že nám ukáže, že i pod tímto příkrovem buržoazní moci se dá žít v souladu se svojí vnitřní autenticitou, uchovat si zdravé jádro. Výsledek: jedinec zůstává poddaným Firmy – podřídí se jejímu mechanismu, ale žije v domnění, že si uchoval svobodu, dosáhl svého. Proti Firmě se tak nikdo nepostaví, kapitalismus žije dál. Jsme v dokonalé sféře ideologie: „Vím dobře, že film nebo auto je jen produkt průmyslu, že jeho raison d’etre je vždy primárně zisk, ale přesto…“ A teď upřímně, milí petrolheadi jako já, milí cinefilové jako já: když jako já řídíte svojí Alfu Romeo, když se jako já díváte na film, který Vás baví… Jak je těžké si uvědomit, že Vaše představa, že sice řídíte akt průmyslu, ale v těch okrajích, výjimečných chvílích, kdy na to zapomínáte, kdy se necháváte sebou samými přesvědčit, že vaše auto vzniklo i jako naplnění touhy po rychlosti, řidičských jízdních vlastnostech, atd. atd…, že… tím jen dáváte průchod sebeiluzi? Je to těžké, já vím, nemožné – asi. Možná ne? Možná, že se musí něco změnit, aby tomu tak nebylo… ()

luka4615

Poprvé jsem příběh o zrodu legendárního Fordu GT40 s jeho konstruktéry a testovacími jezdci zaregistroval v pořadu "The Grand Tour", kde byl jeho "origin" velmi pečlivě zdokumentován Jamesem Mayem. Nenapadlo by mě v tu chvíli ovšem, že se o tomto tématu někdy natočí celovečerní film. Díky Bohu, že to napadlo režiséra Jamese Mangolda, jelikož jeho snímek Ford v Ferrari je nádherně nasnímanou a krásně staromilskou poctou této legendě a lidem, kteří na jeho vzniku měli ten největší podíl. Režisér s těmito aspekty bravurně pracuje, takže snímek má neuvěřitelné tempo jak během závodů, ale také při břitkých dialozích mezi mechaniky, rodinou či vrcholnými představiteli obou automobilek, což má za následek to, že Vám stopáž čítající 152 minut uteče až nepříjemně rychle. Je ale samozřejmé, že tento fenomenální úspěch by byl poloviční bez hereckých výkonů, které jsou jedním slovem skvostné. Christian Bale a Matt Damon si své herecké party užívají na maximum, takže se před Vámi rozestře čistokrevně staromilská esence filmové nádhery, která vrcholí finálním závodem, jež se okamžitě řadí k tomu nejlepšímu, co jsem na plátně tento rok viděl. Za zmínku rovněž stojí i kamera, která se s až fetišistickým zaujetím "mazlí" s každým záběrem na auta, špinavými obličeji řidičů či třeba řadící pákou nebo pedálem plynu. Ford v Ferrari je tedy precizně soustruženým filmovým dílem, které zaujme i diváka neznalého vzniku Fordu GT40 či samotného závodění. Je to prostě film, v němž si každý najde něco, co ho bude bavit. Tohle se zkrátka moc, moc povedlo, pročež byste si ho vážně neměli nechat ujít. Nic lepšího už tento rok v kinech pravděpodobně nebude. Výborná práce! PS: Christian Bale zvládl britský přízvuk s noblesou sobě vlastní! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „So the great Carroll Shelby is going to build a car to beat Ferrari with a Ford.“ ()

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

Mangold píše Star Wars i Swamp Thing

08.04.2023

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

Závodní drama s Bradem Pittem kupuje Apple

04.01.2022

O chystaný závodní film s Bradem Pittem (Tenkrát v Hollywoodu) v hlavní roli a Josephem Kosinskim (Top Gun: Maverick) za kamerou se v Hollywoodu svedla obří bitva, takřka všechna velká studia a… (více)

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

O závodní film s Bradem Pittem je velký zájem

05.12.2021

Blíží se nám další velký závodní film a tentokrát si v něm hlavní roli zahraje Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu). Jakmile se navíc slovo o projektu dostalo ven, strhla se o něj velká aukční bitva mezi… (více)

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

Hugh Jackman v biografii Ferrariho?

21.06.2020

Režisér Michael Mann (Nelítostný souboj) chystá biografii slavného zakladatele automobilky Ferrari Enza Ferrariho už dobré dvě dekády. Nyní se ale zdá, že by se konečně mohlo brzy začít točit. O… (více)