Poklad na Stříbrném jezeře

• Československo Poklad na Stříbrném jezeře (více)

Vinnetou a Old Shatterhand v souboji s bandity o mapu k bájnému pokladu... Ve filmu ožívají známé postavy proslulých indiánek v čele s neporazitelným Old Shatterhandem a jeho rudým bratrem, ušlechtilým náčelníkem Apačů Vinnetouem, kteří doprovázejí mladého Freda Engela a jeho snoubenku Ellen Pattersonovou na cestě za starým indiánským pokladem. Společně se postarají, aby spravedlnost zvítězila a zločinci, kteří chtějí poklad uloupit, byli potrestáni... Nápad adaptovat knižní předlohu z pera Karla Maye se zrodil v hlavě producenta Horsta Wendlandta, který začátkem šedesátých let patřil mezi přední tvůrce komerčně orientovaných snímků. Po sérii kasovně úspěšných adaptací kriminálních románů z pera Edgara Wallace pojal troufalý plán natočit v německé produkci velkolepý dobrodružný western ve stylu klasických hollywoodských snímků, který by do kin přilákal mladé diváky. Ke spolufinancování projektu, jenž svého času byl nejnákladnější německou produkcí, se mu podařilo přesvědčit šéfa distribuční firmy Constantin Waldfrieda Barthela. S ohledem na úsporu tvůrci upustili od původního plánu natáčet v autentických lokalitách v Americe. Namísto toho se produkce přesunula do úchvatných scenérií Plitvických jezer a Grobničko polje v Jugoslávii. Ikonických rolí Olda Shatterhanda a Vinnetoua se zhostili americká hvězda nižší svítivosti Lex Barker a francouzský herec Pierre Brice. Barker sice v USA na přelomu čtyřicátých a padesátých let získal relativní popularitu coby představitel Tarzana, ale nad úroveň béčkových snímků zde nikdy neprorazil. Koncem padesátých let přesídlil profesně do Itálie, kde se objevoval v dobrodružných snímcích, ale můžeme ho vidět také ve Felliniho Sladkém životě. Ještě před přijetím role Old Shatterhanda, která mu alespoň v části světa vynesla ohromnou slávu, již v Německu přijal role v sérii mysteriózních kriminálek o geniálním padouchovi Dr. Mabusem, které režíroval Harald Reinl. Brice po začátcích ve vedlejších partech ve francouzských filmech také přesídlil do Itálie, kde získal relativní popularitu. Díky hlavní roli ve španělském filmu Los Atracadores se dostal v roce 1962 na berlínský filmový festival, kde se s ním náhodou setkal Horst Wendlandt. Ten v něm spatřil ideálního představitele Vinnetoua, jenž se navzdory počátečním hercovým rozpakům stal jeho životní rolí. Stejně jako v ostatních snímcích režírovaných Reinlem byla do ústřední ženské role obsazena jeho manželka, pohledná Karin Dorová. Poklad na Stříbrném jezeře se stal ohromným hitem, dokonce nejnavštěvovanějším německým filmem svého roku. Vedle toho, že svým úspěchem v Německu inicioval natáčení dalších mayovek, byl prodán do desítek dalších zemí a lze ho vidět jako jeden z iniciačních bodů pro celý boom evropských westernových produkcí šedesátých let, včetně věhlasných spaghetti westernů. (Česká televize)

flanker.27

"Osagové jsou naši přátelé." Je to tak krásně milé a upřímné, že se člověk ani nemůže zlobit na nedostatky, které to má. Když jsem to viděl coby asi osmiletý v kině dnes Illusion, tehdy snad Ponrepo, tak když praštili strážce pokladu pažbou pistole do hlavy, samým napětím jsem vyhrkl na celé kino "a je po Indiánovi," načež bylo po tragédii :)) ()

choze

Jako dítě jsem z toho byl samozřejmě odvařenej. S odstupem času sice vyvanulo někdejší napětí, naopak do popředí vystoupila silná naivita (u dialogů nevinného mladého páru se dneska nedá nesmát), ale pořád se tu něco děje, je tu dost akce a Barkerův Old Shatterhand a Lomův záporák jsou fajn (Briceův Vinnetou je tu poněkud upozaděn). A i nějaký ten fórek pobaví. Ideální do dvojprogramu s velmi podobným Mackennovým zlatem, které má epičtější finále. ()

Sarkastic

Ano, i já mám velice rád příběhy 2 pokrevních bratrů. Někteří mají radši Vinnetoua, můj oblíbenec byl, jak já říkám, "Olda Šetrnej". Tenhle díl má navíc svoje kouzlo, protože byl první. Dokonalé to není, ale 4* to má jisté. ()

Segrestor

Poklad na Stříbrném jezeře je obecně dobře hodnocen, protože jej valná většina hodnotících viděla v čase svého zrání potažmo v době šedého stereotypu přiblbých panelákových komedií a ideologických seriálů o životech kovaných soudruhů. Dnes z hlediska westernů se film jeví jako docela veselá parodie. Jenže, lze se na tento film zlobit? Lze jej nějak kárat za naprostou naivitu a neautentičnost? Normálně bych řekl, že je to nejlepší kovbojka, kterou jsem kdy viděl. Musel bych si ji ale pamatovat z dětství, ne ji vidět nedávno. Neříkám, i po letech ale může zapůsobit. Ti, co to ještě neviděli, musí hold překonat ten zub času a omluvit danou naivitu příběhu, jednání postav, mátožnost indiánů a vůbec neschopnost o nebetyčnou tupost padouchů. Navíc tento film dělá nezapomenutelný především hudební podkres a úchvatná příroda okolí Plitvických jezer v tehdejší Jugoslávii. ()

Gilmour93

Jo, jo, Vinnetou a Stará Drtiruka - kdyby měli ještě o jednu kladnou povahovou vlastnost navíc, upadli by Matka Tereza a Gandhí do dějin zapomnění.. S přirovnáním "Poklad na stříbrném plátně" bych byl opatrný, nicméně to, že se jedná o nesmrtelnou klasiku eintopf-balkan westernu, nelze popřít a pokud někdo tvrdí, že ji ještě neviděl, tak doteď provádí každé ráno Samu Hawkensovi masáž vlasových kořínků. A mimochodem, můj nejoblíbenější díl kriminálky Místo činu. Schimanski ještě nebyl líný použít žiletku a hlavně v Duisburgu a jeho přilehlém okolí nepanoval tak hustý automobilový provoz.. ()

genetique

Som rád, že som ešte aspoň trošku z generácie, ktorá si na Winnetouovi ulietavali a stále ulietavajú. A sériu budú davať aj každý rok, vždy si ju celú rád pozriem, touto začínajúc. Táto buddy dvojka má snáď ešte lepšie grády ako napr. Spencer-Hill. Nádherná klasika s hudbou, záporákmi, scenériami, postavami, všetko dokonalé. 95%. ()

berg.12

Film, který je sice Mayově předloze hodně vzdálen, ale rozhodně ne více, než je May vzdálen realitě Divokého Západu. Indiánská tematika je tu v roli jakéhosi pohádkového koření a možná by se film obešel i bez ní, ale kam by se potom poděl klukovský sen o dobrodružství v širých prériích, odvaze a pravém přátelství stvrzeném pokrevním bratrstvím. ()

sud

Nejpovedenější a moje nejoblíbenější Mayovka. Vzpomínám kdy jako malý jsem hltal všechny ty chvíle, kdy se na obrazovce objevil ušlechtilý Vinnetou - náčelník Apačů, jeho chrabrý a udatný pokrevní bratr Old Shatterhand, neodolatelně ztřeštěný Sam Hawkins s parukou na hlavě, podlý zrzavý bandita Cornell, mladý Fred Engel, půvabná Ellen Petersonová a další postavy krásného příběhu. A líbí se mi pořád. A to není zdaleka pouze důvodem nostalgie. Myslím, že to může oslovit mladší diváky stále. Je pravda, někdo může vytknout že jsou tam drobné chyby, nebo že je to moc naivní, ale koho to proboha v tomhle případě zajímá!!! ()

castor

Známe je všichni.. Pamatuju si, jak jsem jejich fotografie vystřihoval z novin a časopisů. A určitě jsem nebyl sám. V nákladné mezinárodní produkci, která konečně přinesla ozdravnou kůru pro německou kinematografii, vznikl snímek o idealistickém dobrodruhovi a náčelníkovi Apačů. Společně se vyrovnávají s nástrahami lží a násilí, bojují za spravedlnost a hrdinské činy jim vynesly nesmrtelný obdiv a slávu. Ostatní díly se stále vzdalovaly literární předloze, naivně ilustrovaly pohled na Divoký Západ. Poklad (s dalšími třemi filmy „klasické čtyřky“) ale přišel jako první (1962) a sice se dvojice hlavních aktérů už znala, ale i dnes po více než čtyřiceti lety je obrovským klenotem. Zářivé barvy, neustálé přestřelky, památné melodie, hrdinství – vše v širokoúhlém formátu, na to nelze zapomenout. ()

viperblade

Plný počet nedám proto, že některé scény působí dnes už směšně. Ale jinak je to pěkný film s parádními přírodními scenériemi. Např. k těm vodopádům bych se chtěl jednou podívat… 80 %. ()

tahit

Třeba mi nebudete věřit, ale Poklad ve stříbrném jezeře a nezapomenutelného Vinnetoua jsem již četl ve škole pod lavicí a to ovlivnilo moji dětskou fantazii. Karel May byl vlastně v mém raném věku velmi oblíbený spisovatel, který brilantním dobrodružným dějem svých románů dovedl upoutat moji pozornost od prvé do poslední stránky a vedle exotického prostředí mi dal jakousi (sice idealizovanou představu hrdiny) se smyslem pro čest, statečnost, odvahu a jako malého kluka mě tehdy samozřejmě nenapadlo uvažovat o tom, jestli tyto příběhy napsané či zfilmované reálie jsou pravdivé, ale ani tento fakt nic nezmění na tom, že budu vždy vzpomínat jen a jen rád na čtivé indiánské a dobrodružné příběhy s nostalgií. Myslím, že filmové i knižní příběhy Karla Maye liší se od jiných v nejednom ohledu. Třeba i v tom, že zdůrazňoval rovnost všech ras. Bylo to tenkrát v kině na Vánoce, když jsem prožil nádherné dobrodružství s exotickým rámcem dalekého západu v lůně krásné přírody pohádkových jezer a prérii bývalé Jugoslávie. Dnes už ušlechtilý náčelník Apačů a Old Shatterhand žije pouze zasunut v mých vzpomínkách romantického dětství. ()

Wacoslav1

Co k tomu psat i pro mne je to legenda a asi nejlepsi mayovka z ustredni dvojice jsem tedy pravda vzdycky zral vic Barkera ale taky sem byl spis vic pres ty zaporaky a Herbert Lom je zkratka neprekonatelny nekompromisni a genialni uchvatna masakr scena je pak prepadeni Butlerovy farmy a asi zhruba 100 mrtvych za 15 minut v druhy pulce to pak sice lehce tempo ztraci ale ja stejne uz jenom z nostalgie pod tech pet jit nemuzu ()

Divočák

Nejlepší Vinnetouovka a jeden z vrcholů německé kinematografie. Obléhání farmy z úvodu filmu patří k nejlepším scénám, jaké kdy western zažil. ()

Phobia

Tak tohle je zkrátka klasika, za komančů bylo každé uvedení Mayovek doslova svátkem (a jistě nejen pro děti). Dnes se tomu člověk může leda smát, té všeobecné naivitě, striktně černobílým hrdinům, logickým kopancům v ději, trapným vtípkům, zřetelně malovaným kulisám... Mohla bych pokračovat ještě dlouho ve jmenování chyb, ale proč? Můj vzor a hrdina z dětských let byl Old Shatterhand - filmový i literární. Mayovky jsou zkrátka kult, ikdyž to možná mladší generace nepochopí. 79% ()

Gimp

Tyhle indiánky jsou všechny stejně pitomoučký. Ty filmy mají snad jedinou kvalitu - jsou točený na krásných místech v krásné Jugoslávii. To ostatní je nostalgie.. ()

cheyene

Tak tady jsou, legendární postavy našeho mládí. Old Shatterhand a Vinnetou. Bílý muž, jenž přešel velikou louži, aby na divokém západě našel svou novou vlast a vykonal činy, které mu vynesly nesmrtelnou slávu. A poslední náčelník Apačů, na kterého už doléhá stín tragiky jeho národa, ale který bez váhání nasazuje život, má-li se dopomoci právu k vítězství. Tož vydejme se na pouť nekonečnými dálavami amerických prérií, hlubokými údolími i po vrcholcích vysokých pohoří. A prožijme s nimi veliká dobrodružství a nemilosrdné boje za čest a slávu.......Ať je vítán v této zemi nejslavnější mezi všemi. Nejznámější ze všech jmen, hrdina Old Shatterhand! Nejlepší zfilmovaná mayovka, krásná příroda, nostalgie. Chybičky - nedostatky: 1) Pamatujete si scénu, v níž jeden z banditů říká: "Chytrá hlava ten náš Cornel, na co všechno nepřijde?!" Všimněte si, jak vpravo projíždí autobus. 2) V táboře Utahů, zabodne náčelník kopí do země a říká: "Až se stín dotkne kopí, rozsudek bude vynesen". Dobře si všimněte, že poté, co se stín kopí skutečně dotýká, je tato bodná zbraň zabodnutá na jiném místě než před několika filmovými hodinami. 3) Na začátku filmu, kdy do Tulsy přijíždí dostavník s mrtvým Engelem, utíká jeho syn Fred zastavit koně, protože si všimne, že kočí je pryč. Naskakuje tedy na jednoho z koní a zastavuje vůz. Můžete si všimnout, že na přední straně dostavníku je vyřezaný otvor, do něhož jsou vtaženy opratě a skrytý kočí ve voze zastaví tažné koně sám. ()

Pierre Brice 1929 - 2015

Pierre Brice 1929 - 2015