• Kanada

• Austrálie

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller / Drama

Jihoafrická republika / USA, 2015, 120 min

Recenze často varovaly před nehereckým nevýkonem dua z Die Antwoord, ale upřímně, Jackmanova postava je taky plochá a to co předvádí Dev Patel, tedy po Newsroomu další plachý ajťák, se herectvím ani nazvat nedá. Ale nepochopil jsem, zda se má jednat o film, nebo dvouhodinovou reklamu na Die Antwoord, když Yo-Landi a Ninja hrají pod stejným jménem a nosí trička své kapely. Kvůli násilí se rozhodně nejedná o film pro děti, ale pro náročnější dospělé je moc jednoduchý, pár nápadů a momentů to nezachrání.(5.5.2015)

• Zíza

Kamarádi se mě ptají, jaký ten Chappie byl, tak vám všem na CSFD napíšu, co jim většinou odpovídám: „Nic moc. Pan režisér se zřejmě urputně snažil natočit další District 9, akorát s roboty, ale moc mu to nevyšlo. Na můj vkus je tam až moc násilí a to především násilí páchaném na samotném Chappiem (nejen fyzické, ale i psychické). Zřejmě aby to nepůsobila tak děsně drasticky, přidal tam režisér i komické prvky, během nichž udělal z robota gangstu. Bohužel vtipné to bylo tak jednou, pak už mi to spíše přišlo trapné. Dalším problémem bylo to, že Chappie je film, kde není jediná sympatické postava, se kterou bych se dokázala sžít – všechny jsem je nesnášela a to i samotného Chappieho (toho tedy až od poloviny filmu, na začátku to prostě bylo roztomilé malé dítě). Akce ušla, Hugh Jackman jako záporák – pro mě role, ve které jsem ho ještě neviděla, takže víceméně příjemný bonus. Maniaka zahrál dost přesvědčivě. Bohužel pro mě už tak dost rozporuplný film končil tak, jako by si to někdo vycucal z prstu (kamarádům říkám z prdele, ale taková sprostá slova tu používat nebudu!). Evidentně v Johanesburgu nemají nemocnice. Má to logické mouchy, nemá to hrdinu. Z pocitového hlediska se mi film absolutně nelíbil (pořád jsem si říkala, že to je přece špatně, takhle to být nemá). Dětem to nepouštějte, raději Číslo 5 žije.(13.3.2015)

• Dudek

Obsazení populární skupiny Die Antwoord dává dokonalý smysl. Snímek jakoby šel v jejich stopách. Z minutu na minutu mění nálady, vypadá ne jako úplně vyvážený mix všeho možného a přesto jakoby zrovna tohle nebyl jeho největší problém. Celá ta zápletka obtočená kolem robota, který je odsouzen k záhubě je totiž neskonale otravná. Čest tvůrcům, že na konci nezvolili jako cestu k úspěchu pláč, ale přiklonili s k podivnému happy endu. Jen díky tomu se Chappie nepřiřadí k nejodpornějším slzopudným dramatům o různých nemocech, umírajících zvířátkách či postižených dětech.(20.7.2015)

|| Scenár: Neill Blomkamp, Terri Tatchell / Predloha: Neill Blomkamp - Tetra Vaal | Hudba: Hans Zimmer | Distribúcia: Columbia Pictures | Štúdio: Media Rights Capital | Rozpočet: 49 miliónov $ | Tržby: 80 miliónov $ | Ocenenia: - || Skvelá výprava a dychberúce destinácie, z pólky podporené najguletrhajúcejšími Zimmerovkami od Dark Knighta. Blomkamp je skvelý vizionár a z časti aj režisér, kým nedojde na emócie a presah príbehu. Ako scenárista je totiž povrchňák, a akonáhle potrebuje príbeh spomaliť, vezme nožničky a chvíľky sú preč. Ako keby boli city len nutnou výplňou inak technicky neuveriteľnej práce za ešte stále najnižší rozpočet za blockbuster v Hollywoodu. Chappie je zo začiatku hravou, inovatívnou sci-fi záležitosťou, za ktorú by mal byť divák vďačný. Ale tá Blomkampová úchylka miešať detinskú infantilitu so samoúčelne sprosto-krvavým štýlom mi tentokrát nesadla, čo sa dá práve povedať aj o identickej hudbe: pólka soundtracku na hranici už zvyknutej geniality, a pólka na strane zámernej nechutnej infantility. Funkčné ako guilty pleasure pre každého? NIE. Kontroverzné? Blomkampovsky ÁNO. 50% | CineStar Černý Most Praha, 10.3.2015 |(10.3.2015)

Jo tak tohle byla pecka. Blomkamp to konečně dokázal vyladit k dokonalosti. District 9 se mi líbil, Elysium taky nebylo špatný, ale něco tomu chybělo. Teď ten pocit konečně nemám. Konečně Neil ten kluk ušatá ukázal, že má nejenom talent, ale umí ho i prodat. Pravda nebudu se hádat, že je to nějak extra nápaditý a originální nebo, že tu něco takovýho ještě nebylo. Ano bylo, ale no tak lidi proberte se. Fakt chodíte na filmy v dnešní době s tím, že očekáváte originalitu? No tak kdybych já k tomu takhle přistoupil, tak můžu rovnou přestat chodit do kina. Na originalitu seru. Originální filmy už se dneska netočí. Já se chci prostě pobavit a nevadí mi ani styl tohohle filmu kde se časem z dětský hravosti a lehký infantilnosti přechází k brutálnímu násilí. Přenesl jsem se nakonec i přes ty hrozně drsný a hrozně cool gangsta i když nepopírám, že mě občas trochu srali, Ale všechno mi vynahradil kurevsky drsnej, hláškující robůtek naprosto exluzivně namluvenej mým oblíbencem Sharltem. Taky nesmím zapomenout na Jackmana kterej si tu střihnul parádního zmrda a svým výkonem mě mile překvapil. Pak nelze opomenout ani technicky brilantní a dynamickou akci. Stříhá se pravda podle současnýho trendu, takže možná o trochu víc než by bylo zdrávo, ale všechno je dokonale přehledný. Precizní v každým detailu a taky oceňuji, že se tu tentokrát na rozdíl např od Elysea neklepe kamera a tak si to může člověk všechno vychutnat efektně a v rychlosti a nic mu neuteče. No a ještě jednu věc vyzdvihnu a to naprosto bombastickej Zimmerův hudební podmaz. Libová, rytmická, elektronická hudbička, která mi hraje v uších doteď. Samozřejmě, že rezervy se najdou vždycky občas by neškodilo ubrat ty rádoby drsný kecy a třeba robot ověšenej zlatými řetězy je taky docela úlet, ale jinak se mi to úplně maximálně líbilo, takže tyhle detaily odpustím a napálím první pětku v tomhle roce. Neuvěřitelně příjemný překvapení a to se přiznám, že jsem pochyboval a nechtěl na to původně vůbec jít. Takže jsem rád, že jsem se tentokrát na CSFD projekci dokopal a teď si jdu sestrojit nějakýho ultra vymazlenýho robůtka s jehož pomocí udělám fakt drsnou přepadovku a nebudu muset už do konce života máknout.95%(10.3.2015)

• - Tetravaal - název společnosti, která vyrábí robotické policisty, je odkazem na režisérův první krátký film Tetra Vaal (2004). (Charpy)

• - Protagonisté Sharlto Copley, Brandon Auret a Jose Pablo Cantillo jsou přátelé režiséra a tvůrce filmu Neilla Blomkampa. V jeho filmech nehrají poprvé, společně pracovali i na předchozích Blomkampovech projektech. Copley a Blomkamp jsou dokonce spolužáci ze střední školy a neexistuje jediný film, ve kterém by Blomkamp Copleyho neobsadil. (oje)

• - Film sa odohráva v JAR, odkiaľ pochádza aj skupina Die Antwoord. Hudobníci Ninja a Yolandi Visser z tejto skupiny hrajú ústredné postavy gangstrov a ich hudba znie počas celého filmu. Zároveň je vo filme veľa odkazov (hviezdice, ružová zbraň, squat, grafika, biely potkan) inšpirovaných samotnou skupinou a ich životným štýlom ZEF. (cure)