• Austrálie

• Kanada

Sci-Fi / Akční / Krimi / Thriller / Drama

Jihoafrická republika / USA, 2015, 120 min

Režisér Neill Blomkamp už svojim filmom District 9 ukázal, že vie točiť svoje filmy tak trochu netradičným spôsobom. Tento nie je výnimkou. Tu už síce vsadil aj trochu na osvedčené herecké tváre, tie ale neťahajú prvé husle vo filme. Sigourney Weaver sa ukáže na plátne možno 4x, "milionár z chatrče" Dev Patel tiež nie je ústrednou postavou a Hugh Jackman mi pripadal ako nepodarený klon herca v nemeckých erotickýh filmoch rokov osemdesiatych. Iritovala ma (a to riadne) dvojica z hudobnej skupiny Die Antwoord. Ale možno práve toto bol presne zámer režiséra. Pohyby androida boli neskutočne skvele prevedené do reálneho pohybu a záverečná tretina filmu úspešne útočila na city. Na rozdiel od Districtu 9, ktorý som musel pozrieť až 3x, aby som mu dal 4 hviezdičky, tomuto sa to podarilo na prvý raz ...(24.5.2016)

V mých očích zklamání. Neill Blomkamp si viditelně užívá každý vytváření každého malého detailu (trička, popisky, pozadí) a postav ve svém světě. S tím nemám žádný problém, stejně jako s technickou kvaitou filmu a především robotů v akci, kteří berou dech i svým propojením s prostředím. Ovšem vystavět celý film na robotovi/dítěti, které ze začátku rozesměje, dobře, ale později už jeho dětinskost filmu ubližuje (vždyť okolo něj se děje eRkový krvák? No jo, vlastně naprosto zbytečně... Robocop se obrací v pomyslném hrobě, bez krve jde totiž o pohádku pro děti...). Očekával jsem větší (nebo aspoň nějaký) vývoj Chappieho, jako by Blomkamp nevěděl, kam s ním směrovat (chvíli si hraje na Gándího a nechce násilí a přitom ho koná..). Vše bych na konec překousl, protože mě ta zvrácená zábava z dětinského robota využívaného gangstery uměla rozesmát, ale ten konec filmu... Pro mě další důkaz, že Blomkamp stejně jako v Elyseu dobře vypráví, ale nezvládá zakončení svých příběhů. PS: díky za ČSFD projekci;-)(10.3.2015)

Není to vyloženě špatný film, vlastně jsem se chvílemi dobře bavila, jenže už dlouho se mi nestalo, že by mě v jednom filmu tak vytáčeli všechny postavy a herci. Veškeré vykreslení hlavních postav, jejich vývoj, motivy a vztahy mezi nimi působí, jako by to psal student prvního ročníku FAMU, který navíc příliš nesleduje filmy a postavy jsou pro něho nedůležité aspekty filmu. Celou dobu jsem si říkala, že větší bandu idiotů na tak malém prostoru jsem dlouho neviděla, myslím zejména postavy lidské, Chappie alespoň baví. Věřím, že Hugha Jackmana v blbější roli už nikdy neuvidíme. Někteří jistě ocení, že je to tak trochu "jiný film", už ten nápad dát postavu, kterou běžně vídáme v dětských filmech do krvavého akčňáku hovoří za vše. Nudit se u filmu pravděpodobně nebudete, nejsem si však jistá, zda to tentokrát stačí.(19.3.2015)

• Aaron.

Bylo to roztomilý s dobrým soundtrackem a docela i vtipný, tady moje pochvala končí. Nesmyslný děj upravovaný za pochodu podle toho "co se mi zrovna hodí". Lidské postavy nezajímavé - Dev Patel hraje svou postavu z Newsroom a to naprosto totožně, vlastně ani moc nehraje; Hugh Jackman hrál jednu z nejdebilnějších postav poslední doby, nesmyslná, neuvěřitelná a špatně zahraná; Sigourney Weaver tam byla jako proč? Akce jako z béčkového filmu, u které jsem si říkal, jestli to Blomkamp myslí vážně. No prostě zklamání.(11.3.2015)

Anarchistická vizuální palba, která Blomkampovi sedla víc, než jsem se po všelijakých trailerech zdráhal uvěřit, táhne především Opalochova výstřední kamera, která ten wannabe dokumentární styl prodává dobře jako málokde jinde, a bizarním obsazením Die Antwoord počínaje a Jackmanovým účesem konče. Charlto Copley dojí slzičky i z pozice audio-only. Elysium odpuštěno, s dramaturgickým vodítkem utaženým hodně nakrátko by se mohl povést i Vetřelec.(19.5.2015)

• - Postava robota Chappieho byla natočena technikou motion capture a hrál ji tedy skutečný herec Sharlto Copley. Při použití této techniky musel mít herec během natáčení tmavě šedou kombinézu, veškeré jeho pohyby byly zaznamenávány a následně převedeny na počítačově vytvořenou postavu robota. (Posheidon)

• - Watkin Tudor Jones neboli Ninja je velkým fanouškem Neilla Blomkampa a jeho práce. Nápis District 9, který odkazuje na režisérův stejnojmenný film District 9 (2009),  má vytetovaný na vnitřním rtu. (DEXTER099)

• - Když se natáčela část filmu, ve které se Chappie začíná chovat více jako gangster, protože ti jej adoptovali a snaží se jej naučit, jak se má chovat správný drsňák, tak si herec Sharlto Copley, který Chappiho skutečně hrál, navlékl kraťasy stažené skoro pod zadek, aby se pohyboval patřičným způsobem. Samozřejmě nic z toho pro potřeby motion capture nemusel dělat, ale on se snažil chovat co nejrealističtěji, chtěl, aby mu takové věci fyzicky pomáhaly vdechnout postavě život. (Posheidon)