Wentworth (TV seriál)

• Austrálie

Wentworth

Wentworth Prison

Krimi / Drama

Austrálie, 2013–2019, 61 h 15 min (Minutáž: 44–52 min)

Tvůrci:

Lara Radulovich

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe, Aaron Jeffery, Catherine McClements, Leeanna Walsman, Richard Sutherland, Ra Chapman, Claudia Greenstone, Georgia Chara, Damon Gameau, Louise Harris, Syd Brisbane, Alex Menglet, Bernard Curry, Melanie Lockman, Nicole Gulasekharam, Socratis Otto, Paul McDermott, Andy McPhee, Frankie Adams, Martin Sacks, Cassandra Magrath, Reef Ireland, John Bach, Annie Jones, Paul Ireland, Lynette Curran, Steve Le Marquand, John Brumpton, Tasia Zalar, Lauchlin MacDonald, Pia Miranda, Tammy MacIntosh, Sarah Howett, Liddy Clark, Sebastian Bertoli, Kate Jenkinson, Martin Sharpe, Tom Budge, Sigrid Thornton, Steve Bastoni, Jeremy Stanford, Hunter Page-Lochard, Shannon Glowacki, Georgia Flood, Gareth Reeves, Damien Richardson, Libby Tanner, Leah Purcell, Ian Bliss, Shane Connor, Susie Porter, Kate Elliott, Marny Kennedy, Debra Lawrance, Virginia Cashmere, Thomas Fisher, Anne Charleston, Kris McQuade, Rarriwuy Hick, David Cormick, Gary Bennett

Pino Amenta

Ben Joss

Kostýmy:

Cappi Ireland

Před pár dny jsem si dala maraton Orange Is the New Black, ale prostředí ženského vězení jsem ani tak neměla dost, takže přišel na řadu dlouho odkládaný australský Wentworth. Tyhle dva seriály jsou ale odlišné jako den a noc. Zatímco Orange sází především na černý humor, Wentworth je drsné drama se vším všudy. A jelikož těm dramatům holduji přece jen víc, dokázal si mě tenhle vynikající kousek podmanit ještě rychleji a závislost se objevila v podstatě hned po prvním díle. Oceňuji tu i parádní práci s filtry a celkově vizuálně zajímavé zpracování, prim ale hrají propracované charaktery, ať už vězenkyň, tak dozorců. 1. série - 90% Druhá série je nesmlouvavá stejně jako nová ředitelka věznice, sadistická manipulátorka, která je na hony vzdálená sympatické ředitelce z první série. V té byl ještě aspoň minimální prostor pro nějaké to odlehčení, druhá řada je už čistá beznaděj. 2. série - 90% Sadistická ředitelka věznice ve třetí sérii rozjíždí svůj psycho teror neskutečným způsobem a válka mezi ní a pár vězeňkyněmi nabírá postupně na obrátkách až do působivého finále. Pro mě zatím nejlepší řada, kterou jsem zhltla na posezení a už se nemůžu dočkat další sezóny. 3. série - 100% Čtvrtá řada se od samého začátku s postavami ani diváky nemazlí. Jedna dramatická událost střídá druhou, o zvraty není nouze a my máme oprávněný důvod se bát o všechny postavy. Finále budou jistě někteří rozdýchávat až do premiéry další řady. 4. série - 100%(28.5.2014)

Australané předvedli Wentworth, nacož amíci po pár měsících reagovali s Orange Is the New Black. Wentworth, narozdíl od Orange není komedie, ale vězeňské drama. Atmosféra je fajn, příběh ujde, herci taky a už jsem zvědav na druhou sérii. 2. série - nastupuje nová sadistická ředitelka, která se s nikým nemazlí. Díky jejím činu jsi jdou po krku i sami vězenkyně a rozhodně nikoho nešetří. Drsnější a temnější než první série. 3. série - Bea, královnou věznice. Ředitelka řádí nejen mezi vězenkyněma, ale dojde i na dozorce. Celá série vyeskaluje v perfektním finále, kde se nám na konci představí nový "záporák" pro Beu. Hodně povedená série. Sem zvědav, zda se dočkáme i čtvrté série.(30.1.2014)

Výtečný originální seriál z prostředí ženské věznice; filmů z takového prostředí pohříchu není mnoho. Svět uvnitř vězení je světem sám pro sebe, se svými pravidly, prioritami, problémy, který se světem vně nemá nic společného. Všechny kontakty s normálním světem před mřížemi jen zdůrazňují naprostou odlišnost a izolovanost vězeňského vesmíru. Nepocítil jsem jedinou slabinu - herecké výkony jsou naprosto skvělé, scénář je chytrý a vynalézavý, postavy mají svoji plastičnost, jsou zcela uvěřitelné i v těch nejvypjatějších scénách, kdy by i malá chybička vyznění zhatila..., zkrátka mimořádná událost.(7.6.2014)

1. série - Rozjezd nic moc. V druhé polovině (fakt mě začal Wentworth bavit až s pátým dílem) seriál nabral slušný spád a napínavou dramatickou linku, kdy vás osud postav opravdu zajímá. Zatímco OiTNB je spíš uvolněnější drama s prvky humoru, tady jde o čistokrevné drama par excellence. Jedna z mála záležitostí, kde dávají zpomalovačky smysl a jen přidají na hustotě následných střetů v aréně zvané vězení. Samotný závěr série S01E10 je absolutní nepředvídatelný nářez, který mě nechal padesát minut zírat s otevřenou hubou. 70% 2. série - Obdobná jako první, zkraje se člověk rozkoukává, ale v polovině už je to opět příběhový masakr s úžasně napsaným vývojem jednotlivých postav. Zatímco v první sérii byla středobodem nepříliš zajímavá hlavní postava Bea Smith, druhá série už se bez vyvyšování jediné postavy stejnou měrou věnuje všem. S druhou sérií se seriál stává doslova epickou záležitostí, kde je divák neustále v napětí a překvapován zvraty, aniž by dění vyvolávalo pocit, že už je to moc, nebo nereálné. Navíc i ze Smithovky se stává s druhou sérií zajímavá, neplochá, postava a stojí za to sledovat její vývoj, kdy se z puťky v první sérii stává prvotřídní, životem zocelená, svině, která si nenechá líbit ani špatnej pohled. A Fergusonová, to je bad ass bitch par excellent, která seriálu dodala opravdový grády. Záporačka nejvyšší kategorie, před níž se může jít zahrabat jak zákeřná Jacs z první série, tak klidně i kdejakej záporák z libovolnýho filmovýho blockbusteru, protože tahle ředitelka je kalibr, před nímž ostatní (a slavnější) hajzlíci působí jako dětičky, ničicí si z nudy bábovičky na pískovišti. 90% 3. série - Nepotřebuje dalších slov, jelikož už první díl sám o sobě působí jako totální námrd na mysl i nervy diváka. Takhle začít, no ani nespočítám kolikrát jsem vypětím z dění na obrazovce slítla z gauče, jak jsem to nervově neustála. Třetí série už má z čeho těžit a poráží předchozí dvě sérky na plné čáře. To už je hotová sága, která vás klidně připraví i o práci a vztah, pokud teda šefik nebo drahá polovička nekoukají právě s váma, nedá se od toho totiž odejít. Jediná šance je výpadek proudu. 100% Jestliže Orange is the new black působí jako odlehčenej výlet do basy, v níž byste si klidně nějakej ten měsíc pro prdel odseděli, pak Wentworth je syrovej jak čerstvě useknutej prst, hotový peklo na zemi, do nějž byste nešli navštívit ani manželku. Ale koukat se na to je sakra pošušňání. PS,edit 3/2019: Po zkouknutí zbývajících sérií konstatuji, že Wentworth má nejpropracovanější příběh, jaký jsem za svůj život viděla a je to bezpochyby TOP mezi vším, co kdy bylo natočeno! S01 70%, S02 90%, S03 100%, S04 100%, S05 100%, S06 70%(5.10.2013)

Taková australská reality show z prostředí ženské věznice. Zavřeš dohromady skupinu žen bez možnosti úniku a čekáš, co se bude dít. Má mě ráda, nemá mě ráda? Zabije mě, nezabije? Uteče, neuteče? Seriál jako takový má spád, napětí, dobře se sleduje, ale musíte být připraveni odpouštět čím dál větší díry ve scénáři. Zkrátka a dobře postavy se někdy musí chovat tak, aby to vyšlo. Např. ředitelka Fergusonová, to je hotový superman, Co ta všechno stihne sledovat, to jsem se až divila, že ve finále nedošlo k odhalení, že je vlastně z jednovaječných čtyřčat. Fletch zase chudák vždycky nakluše svého nepřítele seznámit s tím, co všechno ví, aniž by k tomu měl jiný důvod než aby protistrana věděla. No a holky z věznice zase trpí sklerózou, protože i když se snaží celý díl někoho varovat, nakonec mu to zapomenou říct. Přesto jsem vydržela až do konce 3. série, což je v současnosti poslední natočená.(13.8.2015)

• - Jak přezdívku Bridget (Gidget), tak přezdívku dozorkyně Miles (Smiles) vymyslela Nicole da Silva (Franky Doyle). (oli009)

• - Celé jméno postavy Bei Smith (Danielle Cormack) zní Beatrice Alice Smith. Zároveň má Bea Smith stejné vězeňské číslo jako její předešlá jmenovkyně v seriálu Prisoner (od r. 1979) – 329460. (oli009)

• - Za účelem průzkumu, jak vypadá život v opravdovém vězení, se vydal herecký a produkční tým do Dame Phyllis Frost Centre v Deer Parku ve státě Victoria. Jedná se o ženskou věznici s maximální ostrahou a celá skupina se zde setkala s vězeňkyněmi a personálem. (oli009)