Wentworth (TV seriál)

• Austrálie

Wentworth

Wentworth Prison

Krimi / Drama

Austrálie, 2013–2020, 68 h 45 min (Minutáž: 44–52 min)

Tvůrci:

Lara Radulovich

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe, Aaron Jeffery, Catherine McClements, Leeanna Walsman, Richard Sutherland, Ra Chapman, Claudia Greenstone, Georgia Chara, Damon Gameau, Louise Harris, Syd Brisbane, Alex Menglet, Bernard Curry, Melanie Lockman, Nicole Gulasekharam, Socratis Otto, Paul McDermott, Andy McPhee, Frankie Adams, Martin Sacks, Cassandra Magrath, Reef Ireland, John Bach, Annie Jones, Paul Ireland, Lynette Curran, Steve Le Marquand, John Brumpton, Tasia Zalar, Lauchlin MacDonald, Pia Miranda, Tammy MacIntosh, Sarah Howett, Liddy Clark, Sebastian Bertoli, Kate Jenkinson, Martin Sharpe, Tom Budge, Sigrid Thornton, Steve Bastoni, Jeremy Stanford, Hunter Page-Lochard, Shannon Glowacki, Georgia Flood, Gareth Reeves, Damien Richardson, Libby Tanner, Leah Purcell, Ian Bliss, Shane Connor, Susie Porter, Kate Elliott, Marny Kennedy, Debra Lawrance, Virginia Cashmere, Thomas Fisher, Anne Charleston, Kris McQuade, Rarriwuy Hick, David Cormick, Gary Bennett, Lester Ellis Jr., Anne McCaffery-French, Zahra Newman, Pete McTighe, Tony Briggs, Anthony J. Sharpe, Phoenix Raei, Maria Angelico, Alexandra Schepisi, Georgina Naidu

Pino Amenta

Zvuk:

Paul Pirola

Kostýmy:

Cappi Ireland

Velice podobné seriálu Orange Is the New Black, jediný podstatný rozdíl vidím v tom, že Wentworth je čisté drama a humor má vstup zakázán. Jinak se oba seriály příliš neliší, oba obsahují i retrospektivní scény, které přibližují jednotlivé postavy, ale Wentworth přibližuje i postavy dozorců a není zaměřen pouze na hlavní hrdinku, ta se v některých dílech dostává úplně do pozadí. Komentář píšu po shlédnutí první řady, seriál mě okamžitě bavil a těším se na další série.// Druhá řada přišla s klíčovou změnou ve vedení věznice, přichází Joan Ferguson- zajímavý kříženec sestry Ratchedové a Reinharda Heydricha, která přináší do seriálu paranoidně sadistickou atmosféru plnou intrik a záludností. Celý seriál se stává mnohem dramatičtějším, surovějším a návykovějším, alespoň mně se od něj odchází velmi těžko, těším se na každý další díl.// Třetí řada byla zatím tou nejdepresivnější, atmosféra opět houstne, ředitelka Joan Ferguson zesiluje svůj psychoteror a pro mýdlo by se za této situace ve sprše sehnula jen ta největší optimistka. Intrikuje se naplno na obou stranách mříží a nejlepší je to, že je scénář napsaný tak dobře, že mi děj nepřišel ani na chvíli "mimo mísu", všechno na mě působí krajně uvěřitelně a chtěl jsem napsat i civilně, ale v případě seriálu z vězeňského prostředí by to asi nebylo na místě. Každopádně jsem i po třetí sérii naprosto spokojený a těším se na čtvrtou.// Čtvrtá série se mi těžko hodnotí, protože byla brutálně skvělá, nemám vůbec nic, co bych mohl vytknout, můžu jedině chválit. Bylo v ní všechno, hutná atmosféra, napětí, dějové zvraty a to všechno namíchané v tak fantastickém poměru, že jsem se od seriálu nedokázal odtrhnout. Někomu by se mohlo zdát, že už jsou některé zápletky za hranicí reality, ale vzpomeňte si na Krejčíře, proti jeho příběhu je Wentworth pořád pouze běžná a nezajímavá záležitost. Mně se právě líbí to, že i když seriál graduje, stále se mi jeví jako krajně reálný a obávám se toho, že v mých případných nočních můrách se může vedle Annie Wilkes objevovat i Joan Ferguson. Fuj, už teď mám husí kůži.(9.9.2016)

Po Orange is the new black jsem potřeboval žensko-vězeňskej nášup a tak jsem šáhnul po tomhle (ve hře byly ještě španělky se svým Locked up, ale to si dám následně).. Musím říct, že jsem rád, že po OITNB, které se zaměřovalo spíše na tu sociální a osobní roviny, se Wentworth soustředí spíše na mocenskou přetahovanou... Na druhou stranu musím přiznat, že 4 rudé (po konci čtvrté série) dávám s odřenýma ušima, jen proto, že jsem u toho občas fakt napnutý.. Jinak je to totiž absolutní absurdita, která má s realitou společné snad jen to, že existují ženské věznice.. Kdyby svět fungoval opravdu tak nesmyslně jako tady fičí scénář, tak celý svět za týden zanikne a ani šváb nepřežije.. Logika, uvěřitelnost, smysluplnost.. to vše zde téměř naprosto absentuje.. Tohle prostě divák musí skousnout, nebo v lepším případě dobrovolně přistoupit na tyhle pravidla hry.. Když se mu to podaří, užije si parádní jízdu plnou zástupů výstavních psychopatů, kulervoucích zvratů, nekonečných frustrací a hezky prokreslených charakterů (mě připadá i ta neoblíbená Bea jako trefa do černého)... Wentworth se nebojí ničeho a jako hrušky zde padají i postavy které by všude jinde měly automaticky status nedotknutelnosti... Až je to vlastně ve výsledku dlouhodobě únavné a vyčerpávající. Docela bych ocenil nějakou výraznější intervenci zdravého rozumu aby měl divák aspoň občas pocit, že postavy kterým fandí mají šanci nejen náhodou přežít sérii, ale třeba i si pro sebe urvat kousek spravedlnosti... Edit po 5. 6. a 7. sérii.. Každý kdo v souvislosti s tímhle seriálem užije slovo hyperrealistický, je u mě automaticky retard :D .. Absurdita se drží na levelu extrém, ale koho to sere, když je to ve výsledku taková wtf švanda..(30.9.2019)

Celkom rýchlo som tento seriál zhltla. Prvá séria bola technicky menej vychytaná, bolo vidieť, že tvorcovia akoby testovali či sa uchytí. Za to druhá a tretia séria nabrala na spáde a aj na akcii a celkovej náročnosti a až do konca si udržala zbesilé tempo aj atmosféru. Jediné čo mi tu vadilo, bol taký ten presladený happyend, ktorý vazenkyne prezentoval, ako dokonalé a obetavé hrdinky, ktoré neváhajú jedna pre druhú nasadiť vlastné životy - čo do reality, dosť nepravdepodobné, ale nesklamalo ma to príliš, pretože aj tak seriál predčil všetky očakávania. Štvrtá séria bola žiaľ ochudená o Frankie, ktorá mi prirástla ku srdcu a vyskytovala sa v nej len veľmi sporadicky a celkove už gradácia deja trochu poľavila. Teším sa však na piatu sériu a dúfam, že sa tvorcovia zmátožia a nasadia laťku tak, aby sa vyrovnala tej druhej. Preto, že sa neobišli bez naznačenia násilia na zvieratách hodnotím len 4*. Škoda, že ešte stále nie je všetkým jasné, že tieto zábery sú filmu a divákovi hlavne nižšej vekovej kategórie viac na škodu, než k prospechu. Inak v celku kvalitnné a napínavé.(3.9.2016)

OITNB jsem si velice zamiloval, a proto jsem neodolal ani tomuto australskému počinu z prostředí ženského nápravného zařízení. Srovnání se zde přímo nabízí a tak nějak úplně nejjednodušeji by se dal Wentworth charakterizovat jako Orange is the New Black v australském a tedy v podstatě mnohem syrovějším a drsnějším podání. I ta atmosféra je zde mnohem tísnivější – srovnejte s OITNB, kde je všechno v podstatě nádherně vymydlené a ta věznice (na to, že to je věznice) působí vlastně docela klidným dojmem. Wentworth je stísněné, depresivní, temné zařízení, kde teče dost často krev a probíhá tam otevřená válka jak mezi vězenkyněmi, tak mezi dozorci. Co do autentičnosti a realistického podání dané látky, hodnotím Wentworth o třídu výše než OITNB (ale i tak si kladu otázku, jestli vůči sobě ve vězení mohou být ženy takové hyeny a svině :))) Na druhou stranu i přes nesporně vynikající a ohromně výrazné postavy (Franky, Jackie, Bea, Fergusonová) není scénář k Wentworthu tak bohatý a tak perfektně propracovaný jako v případě OITNB. Zároveň je ale nutné podotknout, že s přispěním poměrně působivých flashbacků notně roste psychologická hloubka celého příběhu. OITNB zase vypráví mnohem více vedlejších příběhů a měl jsem z něj pocit větší scénáristické „hutnosti“. UPDATE po finále třetí řady Wentworthu: vzhledem k tomu, že jsem měl tento komentář rozepsaný v cca polovině druhé řady, musím tu „nepropracovanost“ scénáře v porovnáním s OITNB vzít zpět a konstatovat, že Wentworth se probojoval do mé top ten mezi běžícími seriály. Finále třetí řady je kulervoucí, dojemné a jedno z nejlepších na poli seriálové scény za poslední léta. Nevím, čím to je, ale ten koncept ženské věznice zpracovaný do seriálového formátu je prostě vynikající a vlastně i dost originální a neokoukaný (a to australské podání ho zase posouvá o něco dál). Aktuálně mě čeká třetí řada OITNB, tak jsem zvědavý, jestli budu nadšený stejně jako u třetí série Wentworthu:))) The Series I – 90%, The Series II – 85%, The Series III – 95%(4.7.2015)

Méně známý bratříček Orange is the new Black, což je velká škoda. Už od první série je jasné, že OITNB je proti tomuto výhradně komedie, ikdyž se tomu tak ze začátku nemusí zdát. Postavy se mi vryly pod kůži taky mnohem víc, hlavně Franky, která se každým dílem neskutečně mění a Bea, která se většině fanoušků nezdála, mě naopak přijde jako skvělá volba pro tu novou "queen" věznice. Druhá série začíná nabírat grády a s novou guvernérkou přichází další vlna napětí a očekávání, co hrozného se zase stane, a tady to napětí je naprosto dovršeno třetí sérií, která je doslova masakr. Čtvrtá série se trochu uklidnila, už to nemá takový spád, nicméně nečekejte že to bude v klidu, hlavně finále :)(26.11.2016)

• - Celé jméno postavy Bei Smith (Danielle Cormack) zní Beatrice Alice Smith. Zároveň má Bea Smith stejné vězeňské číslo jako její předešlá jmenovkyně v seriálu Prisoner (od r. 1979) – 329460. (oli009)

• - Bojová scéna mezi Bei (Danielle Cormack) a Franky (Nicole da Silva) se točila 7 hodin a zároveň se jedná o nejoblíbenější bojovou scénu herečky Nicole da Silva. (oli009)

• - Wentworth se pod různými názvy dočkal i evropských remaků, a to konkrétně v Německu, Nizozemsku a Belgii. (oli009)