Reklama

Reklama

Wentworth

(seriál)
Trailer
Austrálie, (2013–2021), 79 h 18 min (Minutáž: 44–60 min)

Tvůrci:

Lara Radulovich

Hrají:

Danielle Cormack, Kate Atkinson, Celia Ireland, Shareena Clanton, Robbie Magasiva, Katrina Milosevic, Jacqueline Brennan, Nicole da Silva, Pamela Rabe (více)
(další profese)

Série(8) / Epizody(100)

Obsahy(1)

Strhující drama, jedna z nejlepších ukázek australské dramatické tvorby. Neobyčejně silný a konfrontační Wentworth je moderní adaptací kultovního seriálu Prisoner, který znamenal průlom již před více než třiceti lety.Dějištěm tohoto seriálu je nápravné zařízení Wentworth. Každá epizoda se zaměřuje na jinou postavu a sleduje, jak si vede v ženské věznici, v prostředí, kde delikventky bojují o nadvládu nad spoluvězeňkyněmi. Hlavní role hrají Danielle Cormack jako Bea, Catherine McClements jako ředitelka Jacksonová, Nicole Da Silva jako Franky a Kris McQuade jako Jacs. A v centru toho všeho je Bea Smithová - matka od rodiny z předměstí, která se stala šéfkou obyvatelek věznice Wentworth. (Filmbox)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (48)

Lenny.M 

všechny recenze uživatele

Méně známý bratříček Orange is the new Black, což je velká škoda. Už od první série je jasné, že OITNB je proti tomuto výhradně komedie, ikdyž se tomu tak ze začátku nemusí zdát. Postavy se mi vryly pod kůži taky mnohem víc, hlavně Franky, která se každým dílem neskutečně mění a Bea, která se většině fanoušků nezdála, mě naopak přijde jako skvělá volba pro tu novou "queen" věznice. Druhá série začíná nabírat grády a s novou guvernérkou přichází další vlna napětí a očekávání, co hrozného se zase stane, a tady to napětí je naprosto dovršeno třetí sérií, která je doslova masakr. Čtvrtá série se trochu uklidnila, už to nemá takový spád, nicméně nečekejte že to bude v klidu, hlavně finále :) ()

kocik1 

všechny recenze uživatele

Taková australská reality show z prostředí ženské věznice. Zavřeš dohromady skupinu žen bez možnosti úniku a čekáš, co se bude dít. Má mě ráda, nemá mě ráda? Zabije mě, nezabije? Uteče, neuteče? Seriál jako takový má spád, napětí, dobře se sleduje, ale musíte být připraveni odpouštět čím dál větší díry ve scénáři. Zkrátka a dobře postavy se někdy musí chovat tak, aby to vyšlo. Např. ředitelka Fergusonová, to je hotový superman, Co ta všechno stihne sledovat, to jsem se až divila, že ve finále nedošlo k odhalení, že je vlastně z jednovaječných čtyřčat. Fletch zase chudák vždycky nakluše svého nepřítele seznámit s tím, co všechno ví, aniž by k tomu měl jiný důvod než aby protistrana věděla. No a holky z věznice zase trpí sklerózou, protože i když se snaží celý díl někoho varovat, nakonec mu to zapomenou říct. Přesto jsem vydržela až do konce 3. série, což je v současnosti poslední natočená. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Velice podobné seriálu Orange Is the New Black, jediný podstatný rozdíl vidím v tom, že Wentworth je čisté drama a humor má vstup zakázán. Jinak se oba seriály příliš neliší, oba obsahují i retrospektivní scény, které přibližují jednotlivé postavy, ale Wentworth přibližuje i postavy dozorců a není zaměřen pouze na hlavní hrdinku, ta se v některých dílech dostává úplně do pozadí. Komentář píšu po shlédnutí první řady, seriál mě okamžitě bavil a těším se na další série.// Druhá řada přišla s klíčovou změnou ve vedení věznice, přichází Joan Ferguson- zajímavý kříženec sestry Ratchedové a Reinharda Heydricha, která přináší do seriálu paranoidně sadistickou atmosféru plnou intrik a záludností. Celý seriál se stává mnohem dramatičtějším, surovějším a návykovějším, alespoň mně se od něj odchází velmi těžko, těším se na každý další díl.// Třetí řada byla zatím tou nejdepresivnější, atmosféra opět houstne, ředitelka Joan Ferguson zesiluje svůj psychoteror a pro mýdlo by se za této situace ve sprše sehnula jen ta největší optimistka. Intrikuje se naplno na obou stranách mříží a nejlepší je to, že je scénář napsaný tak dobře, že mi děj nepřišel ani na chvíli "mimo mísu", všechno na mě působí krajně uvěřitelně a chtěl jsem napsat i civilně, ale v případě seriálu z vězeňského prostředí by to asi nebylo na místě. Každopádně jsem i po třetí sérii naprosto spokojený a těším se na čtvrtou.// Čtvrtá série se mi těžko hodnotí, protože byla brutálně skvělá, nemám vůbec nic, co bych mohl vytknout, můžu jedině chválit. Bylo v ní všechno, hutná atmosféra, napětí, dějové zvraty a to všechno namíchané v tak fantastickém poměru, že jsem se od seriálu nedokázal odtrhnout. Někomu by se mohlo zdát, že už jsou některé zápletky za hranicí reality, ale vzpomeňte si na Krejčíře, proti jeho příběhu je Wentworth pořád pouze běžná a nezajímavá záležitost. Mně se právě líbí to, že i když seriál graduje, stále se mi jeví jako krajně reálný a obávám se toho, že v mých případných nočních můrách se může vedle Annie Wilkes objevovat i Joan Ferguson. Fuj, už teď mám husí kůži. ()

emma53 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle bezvadný seriál z prostředí ženské věznice jsem viděla poprvé a nečekala jsem takové příjemné překvápko. Víc než krimi mně Wentworth připomínal spíš drama, ale to je celkem jedno. Jela jsem jeden díl za druhým a postupně poznávala každou ženskou představitelku (díky tvůrcům za poměrně podrobné vykreslení charakterů hlavních postav), jaký přestupek je přivedl za mříže, ale stejně se do popředí mého zájmu dostala Franky, která se měnila jak chameleon a s přibývajícími díly mně zalezla pod kůži, ani jsem nevěděla jak. Souhlasím s některými uživateli, že výběr Beau v podání Danielle nebyla zrovna trefou do černého, ale to byla jen malá vada na kráse, protože tam šlo ve finále o všechny ty holky jednotlivě, takže vysloveně nějakým velkým rušivým elementem nebyla. Je to seriál, který má páteř, kde vám na konci spadne brada a budete stejně jako já čekat na další sérii, protože má na ní rozhodně našlápnuto. A na skvělý soundtrack bych málem zapomněla. ()

Remedy 

všechny recenze uživatele

OITNB jsem si velice zamiloval, a proto jsem neodolal ani tomuto australskému počinu z prostředí ženského nápravného zařízení. Srovnání se zde přímo nabízí a tak nějak úplně nejjednodušeji by se dal Wentworth charakterizovat jako Orange is the New Black v australském a tedy v podstatě mnohem syrovějším a drsnějším podání. I ta atmosféra je zde mnohem tísnivější – srovnejte s OITNB, kde je všechno v podstatě nádherně vymydlené a ta věznice (na to, že to je věznice) působí vlastně docela klidným dojmem. Wentworth je stísněné, depresivní, temné zařízení, kde teče dost často krev a probíhá tam otevřená válka jak mezi vězenkyněmi, tak mezi dozorci. Co do autentičnosti a realistického podání dané látky, hodnotím Wentworth o třídu výše než OITNB (ale i tak si kladu otázku, jestli vůči sobě ve vězení mohou být ženy takové hyeny a svině :))) Na druhou stranu i přes nesporně vynikající a ohromně výrazné postavy (Franky, Jackie, Bea, Fergusonová) není scénář k Wentworthu tak bohatý a tak perfektně propracovaný jako v případě OITNB. Zároveň je ale nutné podotknout, že s přispěním poměrně působivých flashbacků notně roste psychologická hloubka celého příběhu. OITNB zase vypráví mnohem více vedlejších příběhů a měl jsem z něj pocit větší scénáristické „hutnosti“. UPDATE po finále třetí řady Wentworthu: vzhledem k tomu, že jsem měl tento komentář rozepsaný v cca polovině druhé řady, musím tu „nepropracovanost“ scénáře v porovnáním s OITNB vzít zpět a konstatovat, že Wentworth se probojoval do mé top ten mezi běžícími seriály. Finále třetí řady je kulervoucí, dojemné a jedno z nejlepších na poli seriálové scény za poslední léta. Nevím, čím to je, ale ten koncept ženské věznice zpracovaný do seriálového formátu je prostě vynikající a vlastně i dost originální a neokoukaný (a to australské podání ho zase posouvá o něco dál). Aktuálně mě čeká třetí řada OITNB, tak jsem zvědavý, jestli budu nadšený stejně jako u třetí série Wentworthu:))) The Series I – 90%, The Series II – 85%, The Series III – 95% ()

Galerie (1 251)

Zajímavosti (8)

  • Jak přezdívku Bridget (Gidget), tak přezdívku dozorkyně Miles (Smiles) vymyslela Nicole da Silva (Franky Doyle). (oli009)
  • Velkou favoritkou na získání role Bei Smith byla Tammy MacIntosh. Nakonec ji však dostala herečka Danielle Cormack a Tammy MacIntosh byla později obsazena do role Kaz Proctor. (oli009)

Reklama

Reklama