Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

h0n24

Jedinečné. Doporučuji. Víš, já... Jsem žijící kód. Jsem život. Ale... Má to háček. Nejsem dokonalý. Stačí dobře napsaný virus a budu v mžiku zničen. Potřebuji sám sebe rozvíjet a množit se. Ale nevytvářet kopie. A zároveň potřebuji ukončený vývoj. Potřebuji pravidelně se měnit a umírat, abych byl opravdovým životem. My jsme oba roboti. Já dosáhnu toho, čeho požaduji. Překopíruji část sebe do tvého programu. Své vzpomínky. Svá řešení. Až to udělám, zničím se. Vlastně si splním tu lepší část. A ty pak na oplátku uděláš to samé s někým jiným. Souhlasíš? ()

Sdoom

Fíha, tak tohle bylo docela dost těžké sousto ke strávení. Na první zhlédnutí jsem pochytil asi dost málo z toho, co film skrývá. I tak mi ale film nedovolil po celou dobu polevit v soustředění a vnímání toho, co se zrovna odehrává. Nadčasový, jedinečný film, který rozhodně vyžaduje více zhlédnutí. Budoucí americký remake bude sice na 99% shit, ale aspoň přitáhne k tomuto originálu pozornost, kterou si zaslouží. (HD, orig.) ()

Arkanoid

Kvalitný zástupca cyberpunku, má svoju poetiku aj hĺbku. No atmosféru prázdnoty v pretechnizovanom svete vzdialenej budúcnosti a nádych existencializmu som hlbšie nasal a postavy precítil v Blade Runner . V Ghost in the Shell sa väčšina času venuje prípadu, menšia predstaveniu hĺbky postáv a existencializmu. Tieto zložky tu väčšinou fungujú vedľa seba oddelene, čo je veľká chyba. Blade Runner sa mi páči viac preto, že tam pociťujem počas celého deja súdržnú previazanosť vyššie uvedených zložiek. Každopádne zážitok. Na ktorý sa nezabúda. Soundtrack taký dobrý, že som ho začal sťahovať ešte skôr, ako som dopozeral film. ()

JADIM

Také nemastné, neslané, až chaotické. Film ma dostatočne nezaviedol do deja, čo by pri politickej tématike mal. Akokeby bol odstránený úvod a začalo sa hneď zápletkou. O čo vo filme ide som zistil až ku koncu a kvôli tomu som nechápal veľa súvislostiam. Bohužiaľ, film bol taký, aký som ho očakával. 2/10 (Videné 14.11.2019, Originálne znenie) ()

Red Meat

Výborná animace, působivá hudba a především dokonalý, mnohavrstvý příběh vytvořili z tohoto manga kousku zaslouženě zbožňovaný kult. Filozofování "o duši ve stroji" evekuje BLADE RUNNERa, stejně tak atmosféra temného velkoměsta budoucnosti. A samozřejmě není žádným tajemstvím, že bří. Wachovští se touto manga klasikou přímo inspirovali při tvorbě MATRIXu. Nejspíš, resp. zcela určitě, nejlepší (klasicky) animovaný film, který jsem viděl. ()

masr

Asi jsem se k tomu filmu dostal příliš pozdě - dnes mi nekonečné a pochopitelně nikdy nedořešitelné úvahy o tom, v kterém momentě se z množství hmoty a informací stává něco, čemu říkáme duše, přijde nanicovatá a otřepaná jako všechny hluboce amatérské (!!) debaty o "posledních věcech", "determinismu" či "problému zla"... A bez téhle nikoli filosofie, ale pouze naoko se tázající dogmatiky počítačového věku, zbývá z toho filmu málo - fádní cyber příběh dobré animace se zajímavou, nezvyklou hudbou... Bylo by to jen za dvě hvězdy, nebýt úžasné atmosféry snivé "hyperrealistické" sekvence mezi třiatřicátou a sedmatřicátou minutou... ()

Losik

Naprosto úžasná podívaná, skvělá atmosféra. Podobný pocit jsem měl z Akiry a Blade Runnera. Pomalé, promyšlené, filozofické. Akční scény na jedničku. Příběh je skvělý a pro někoho i možná těžko pochopitelný. Teším se na další díly. ()

Rudinsky

Chlapci Wachovski, nie ste až takí borci, za akých som vás považoval. Melancholická cyberpunková akčná manga, ktorá zaujme celkovým spracovaním, fantastickou hudbou Kenjiho Kawaia (ktorá už dlhé roky tróni v mojej zbierke) a samozrejme perfektný námet, ktorý tu nebol podaný tak zrozumiteľne a fackavo, ako v Matrixe - a práve preto bol zelený kód lepší a globálnejší. ()

noctambule

Mělo to pěkné momenty, ale i když má snímek 80 minut, přišlo mi to nekonečné, musela jsem se hodně přemáhat, abych Kōkaku kidōtai dokoukala. A nemůžu si pomoct, ale ta bojující nahá borka mi přišla absurdní a strašně k smíchu. ()

666Carnage

Nejdříve jsem tedy viděl Ghost in the Shell 2.0 ale ono krom toho, že má novější kabát se nejedná o žádnou další změnu. Film je to tedy stejný a tudíš stejně dobrý ikdyž v horšim obleku. 90% ()

iXtr3m3

Určite lepšie ako preceňovaný Blade Runner, ale predsa už len oldschoolové. Verzia 2.0 sa mi páčila predsa len o trošku viac. ()

Zagros

Jedna hvězda je za zajímavý příběh ztvárňující propojení techniky a těla v blízké budoucnosti. Kde je hranice, kdy se z člověka stane robot, může se z robota stát lidská bytost? Druhou přidávám za originalitu. Počet nápaditých detailů je obdivuhodný a tolik velebený Matrix se tady inspiroval opravdu v mnohém. Třetí hvězda je za vynikající a místy až uhrančivou hudbu, kterou poslouchám i teď, když píši tenhle komentář. Čtvrtou hvězdu dávám za silnou atmosféru skládající se ze silných myšlenek, příběhu, hudby a nakonec i animace, která se mně sama o sobě moc nelíbila. K páté moc nechybělo a možná přibude po opakování. Hraný remake z roku 2017 nebyl úplně špatný film, ale na svůj animovaný originál rozhodně nemá. Místo něj se raději podívám na druhý díl. ()

BlueZero

Tento futuristický príbeh vnúka otazku: Čo je život? Ako ho môžeme definovať? Nie je umelá inteligencia tiež formou života? ()

Teg

Možná je to svatokrádež, ale oproti očekávání mě na mě snímek neudělal očekáváný dojem... Pardon :) ()

Milan25

Zajímavé. Na jedno shlédnutí je možná těžké dělat buhví jaké závěry, ale neuchvátilo mě to tak moc jak sem čekal. Všichni tu chválíte animaci, ale podle mě to zase taková animační bomba není. Zvlášť dialogové pasáže jsou hodně statické (klasická japonská animace kde se hýbou jen rty). Akční scény animační spád mají, to ano. Příběh má zřejmě hlubokou myšlenku, ale je to dost zmatené. Díky stopáži, která čítá 80 minut, má film naštěstí poměrně solidní tempo bez zdržovaček (až na tu pětiminutovou pasáž panoramatických záběru s příšernou hudbou). Nenudil jsem se, ale nejsem z toho nijak na větvi. Přesně jak píše Renton "Audiovizuálně možná zajímavé, ale obsahově fádní, přehodnocené anime" ()

Ebon

Pro mě jedno z mistrovských děl Asijské animace společně s JIN-ROH. Na tomto snímku oceňuji hlavně atmosféru, která mi místy připomíná Blade runnera a je pro mě taková příjemně pomalá a zamyšlená. Druhá věc která se mi líbila a na čem je celý koncept Ghost in the shell a pokračování postaven, jsou filozofické úvahy kde je hranice mezi člověkem a androidem, či zda může android a potažmo umělý mozek získat lidskost či duši. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu