Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

Pepinec

Nástup za jedna, prostředek na usnutí a konec vyloženě v křeči. Goslinga mám docela rád, ale jestli už se nikdy nehodlá naučit alespoň grimasu č.2, měl by zvážit svoje účinkování ve filmech 90 minut +. To je fakt utrpení, když hlavní herec během tří hodin jenom třikrát mrkne a jinak se tváří furt stejně. Harrison si zase se svým nástupem dával tak načas, že jsem se po dvou hodinách začínal bát, aby to vůbec stihnul. No ale tak jako dobrý, no, určitě by to byla nejlepší štědrovečerní pohádka za poslední léta. ()

Jhershaw

Fascinující vizuál, triky - milostná scéna je jednou ze scén roku, zajímavé postavy (klidně by to mohlo být jen o "K" bez Deckarda). Hudba narozdíl od Vangelisovy jen dotváří atmosféru, ale chybí melodie. Oproti původnímu BR chybí více útoku na smysly, ale možná to byl záměr - oproti budoucnosti roku 2020 připomínající pestrou hi-tech Asii je budoucnost roku 2050 ponurá a bezútěšná a připomíná post-sovětský blok s přidanými neony. Třeba dojde BR2049 většího docenění s odstupem deseti let, tak jako originál. 95 % ()

JohnnyD

Ponurý, slow-burn, audiovizuálny zážitok a po obsahovej stránke skvelé pokračovanie, ktoré nie je remakom jednotky, ale rozvíja jej motívy a pridáva ďalšie (vzťah medzi K a Joi je najlepšia romantická línia za dlhú dobu!). Od dokonalosti prvého Blade Runnera to má ale stále ďaleko; dystopický svet jednotky bol po vizuálnej stránke ešte prepracovanejší a najmä záhadnejší, no najmä scenár má viacero slabých pasáží. BR2049 totižto úplne zbytočne a niekedy aj krkolomne skoro všetko vysvetľuje (to expozičné rozpamätávanie sa na detstvo bolo úplne zjavne nakrútené v dotáčkach). Napriek tomu je to stále unikátny kino zážitok a dôstojné pokračovanie. Spokojnosť a veľmi silné štyri hviezdičky. ()

Ducharme

Vyčerpávající film s hudbou, která místy psychicky zraňuje. Chvílemi jsem se přistihla, že se vyšinutě kymácím na sedačce. Vizuálně mě to naprosto odbouralo. Déšť, vlny, vítr a prach... Elvis asi nikdy nebyl náročnější na poslech. Harrison má pořád neskutečné herecké kvality a Gosling je fakt kárd. Jako jo... Hodně jo! ()

sheen

Po téměř 35 letech, návrat cyberpunkové legendy, Deckarda, neskutečného vizuálu, scenéríi, pomalu vyprávěného příběhu a pečlivě vystavěné mrazivé atmosféry za zvuků dokonalé elektronické hudby, takový je nový Blade Runner. Scény a rozhovory K/Joi na mne působily neskutečně silně. Jedná se o výjimečné, nadčasové umělecké dílko. PS : Gosling se může snažit ale Deckard je jenom jeden a navždy bude :) [IMAX 3D] Tak druhé shlédnutí o 11 dní později, opět v IMAXU bylo ještě intenzivnější, je to neskutečná scifárna. Ve 4K na 160tce TV vizuální orgie :) ()

Cappuccino

Vizuálne odzbrojujúce, atmosfericky silné, príbehovo originálne, ale pomalé tempo a prestrelná stopáž snímke jednoducho škodia. Aj tak však ide o naozaj pôsobivý zážitok, z ktorého som síce v konečnom dôsledku jemne zmätený, ale zároveň príjemne ohúrený. A vzhľadom na to, že som pôvodného Blade Runnera nevidel, neviem či ide o výhodu (nemusím a ani nemôžem zrovnávať), alebo nevýhodu (do deja som sa musel ponoriť ako laik, necítil som nostalgiu a nevšimol si žiadne malé odkazy na jednotku). P.S. po ďalšej projekcii zvážim plný počet. ()

-OverLord-

Solidní kyberpunk s přepálenou stopáží a pomalu vyprávěným příběhem, což mně osobně nevadilo, ale nedivil bych se, když u toho někdo usne - takových známých i pár mám. Film je převážně o Goslingovi, který se dlouhé minuty plouží po plátně, sem tam s někým poklábosí nebo vytáhne pistoli - role mu každopádně sedne a jako herec to zvládá na jedničku. Film není nijak zvlášť akční, ale působí spíš artově. A když se po dvou hodinách objeví Ford, už to není takový boom, protože na to celé dvě hodiny neúnavně čekáte. V příběhu jsem se trochu ztrácel, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne a konec je takovým příjemným a i trochu nostalgickým završením toho dlouhého Goslingova putování. ()

Ruut

UPDATE 2021: Vystřihnout hodinu metapytchovin a je to tam ... ----- Update po roce: Ale jo, vstřebal jsem, že dvojka prostě nemůže být takový přelomový film jako jednička. Ale furt si stojím za tím, že stačilo 120min. ------- výborný datadisk. ()

Rominator

Losangeleský policejní důstojník KD6 - 3.7. (Ryan Gosling) z jednotky Blade Runner odhalí při vyšetřování tajemství, které mělo zůstat skryto... Snímek není určen pro diváky, kteří nemají rádi tento žánr a poklidnější tempo vyprávění. Se stopáží filmu jsem neměl sebemenší problém, protože mi pocitově přišla kratší oproti skutečnosti. Audiovizuální opulentní podívaná, která důstojně rozšiřuje svět původního filmu Blade Runner (1982). Blade Runner 2049 (2017) není absolutně dokonalý, ale návštěva kina se v tomhle případě rozhodně vyplatila. HODNOCENÍ 90% ()

HAL

Blade Runner 2049 je skvělý film a důstojné pokračování příběhu z dokonalého prvního dílu - a to je gigantická pochvala, Villeneuve odvedl výbornou práci , a opět natočil dost možná nejlepší film roku. Což ale jde ruku v ruce s tím že se čím dál silněji profiluje jeho režijní styl, chlad, striktní logika a doslovnost. Pod jeho rukama tak Blade Runner už není snovým neo-noirem s neučesaně punkovou duší, plný symbolismu a silně procítěných emocí. - první Blade Runner byl nejen skvělý film, byl něčím víc, co zasahovalo niterněji než jen promyšlenou narací a nastíněním filosofických otázek - první Blade Runner byl poezií... a tou už jeho pokračování není. Nejsem tím překvapený, toto není recept který by šel tak docela zopakovat, a tak je dobře že šel Villeneuve vlastní cestou - ale v mých očích díky tomu nemůže dokonalost Scottova masterpiece dorovnat. ()

misterz

Dôstojné pokračovanie jednotky, s podobnou atmosférou a muzikou, ktorá tu spolu s kamerou hrá naozajstný prím. Dokonca príbeh sa mi tu zdal premyslenejší a pútavejší ako v jednotke. Ale čo z toho keď to bolo tak hrozne statické a utopené v mori dlhých predlhých záberov? Síce na oko pekných, no časom čoraz viac úmornejších. Tie tu asi boli iba na jednu vec - na otrávenie diváka. Škoda, mohla to byť pecka a ďalšia kultová scifi záležitosť. Ďalší snímok, kde Gosling slúži ako artový materiál. Ale i tak, nadpriemer. 75/100 ()

Vančura

K filmu mě přivedl skvělý text Esej: Problém zastaralých obrazovek nejen ve filmu Blade Runner 2049, který ve mně podnítil chuť si pustit znovu i původního Blade Runnera, který se mi kdysi moc nelíbil. Teď po letech jsem z něj byl hodně nadšený, a v podstatě stejně se mi líbil i tenhle sequel, který - pokud mohu soudit - na svého klasického předchůdce navazuje velmi organicky, a je podobným způsobem vizuálně úchvatný - v podstatě každý záběr v tom filmu je velká radost pro oko, a taktéž soundtrack je dokonalý. Po dějové stránce jsem asi ne zcela pobral vše, co se tam odehraje, ale nijak zvlášť mi to nevadí. Gosling mi zde hodně sednul, výskyt starého Forda mě potěšil, a Ana de Armas je sympatická. Zdá se mi, že pustit si cokoli od Villeneuva je zatím vždy sázka na jistotu, hodně mě jeho tvorba baví. ()

liskam

Je jedno, jaký materiál Villneuve používá. Vždy z toho udělá, pro diváka jako jsem já dokonalou osobní záležitost, která dalece přesahuje filmovou stopáž. I z těchto důvodů ochotně přecházím drobné nedostatky a užívám si filmovou atmosféru, hudbu a myšlenky které byli odhaleny. Za mě 95%. Jen jeden dodatek. Vůbec mi neprišlo, že sedim v kině skoro tři hodiny, pocitově jsem tam byl tak hoďku. ()

mzss1

|84%| Viděno v kině. Je to tak trochu paradox, že jsem vyrazil do kina na film, jehož první díl z r.1982 mi natolik nesedl, že jsem mu udělil pouze 1* zákeřnou hvězdičku. Dalším paradoxem je, že režiséra Vileneuvea až tolik nemusím. Většina diváků ho oslavuje jako novodobého talenta v úloze režiséra a snad i vizionáře. Villeneuve mi nepřijde jako špatný režisér, vybírá si zajímavé filmy, ale nijak extra z něho odvařený teda nejsem. Prisoners byl první film, co jsem od něj viděl a vcelku si mi líbil až na finále, které mi totálně nesedlo, ale dal jsem spokojené 4*. Dále, Sicario. Hm, překombinovaná slátanina – 2*. Dále, Arrival – velmi nadhodnocený film, nebo alespoň tak jsem to cítil, asi chyba ve mně – nechytlo mě to, velmi slabé 3*. A tento nový BLADE RUNNER 2049? Čekal jsem málo, ale po lákavých trailerech jsem se těšil aspoň na solidní vizuál. A sakra, dostal jsem mnohem víc. Solidní AUDIOVIZUÁLNÍ PODÍVANÁ! Jinak to nazvat neumím. Samozřejmě to nebudu vychvalovat až do nebes, k úplné dokonalosti pár detailů chybělo, ale ty rovné a zasloužené 4* nečekaně dávám. Upozorňuji ale diváky, že to má extrémně pomalé tempo. Ale pokud jste si zamilovali Arrival, tak tohle budete pravděpodobně vyzdvihovat do nebes taktéž. 163 min mi vůbec nevadilo. Jen bych obohatil scénář, přidal pár akčních sekvencí (přitom tento film o akci vůbec není, moc jí tu nebylo, ale když se objevili, tak byli skvělé) a dal větší prostor H.Fordovi, který se tu objevil až v cca 105 minutě. Ale velká chyba to není, klidně by se dalo obejít i bez něho. Ale možná plácám nesmysly. Vidět 75letého Harrisona na velkém plátně je přeci jenom zážitek. I rozdal pár pěkných ran. Rozhodně si nesmíme klamně myslet, že tu bude Ford střílet a řezat lidi hlava nehlava. Má menší roli, ale rozhodně potěší. Hlavní hvězdou je tady Ryan Gosling, který má logicky nejvíc prostoru ze všech. Pokud jste si ho oblíbili ve filmech Drive a Only God Forgives, tak budete nadšeny. Má tu stejný look. Chodí, pomalu a rozvážně, až tupě se dívá. Celý film je dost pozvolný. V tomto případě mi to rozhodně nevadilo. Třeba v Arrival to bylo vysloveně nudné, alespoň tak jsem to cítil já. Hlavní hrdinové stoupali do lodi mimozemšťanů – a to trvalo snad 15 minut. Zde v tomto BR2049 je to co se týče scén stejné. Ale zde mi to nevadilo, naopak. Vcítili jsme se do atmosféry snímku. Sdíleli jsme pocity postav. Rozhodně by se tu pár scén dalo zkrátit, vylepšit, ale takové detaily, do jakých hloubek to šlo, to se jen tak nevidí. Plný počet * přesto nedávám. Potenciál to mělo o dost vyšší. Zklamaný ale logicky být nemůžu. Čekal jsem mnohem méně a původní film jsem totálně odjebal. Krom Goslinga mě tu bavil z postav snad každý. Většina otazníků zde byla zodpovězena. Jen ty nepodstatné zůstali. Finále bylo dobré. Jasně naznačovalo, že bude další film. A jak už jsem psal, audiovizuální podívaná jak vyšitá. Dvojice hudebních skladatelů Zimmer a Wallfisch se překonali. Nebyl to soundtrack typu, který by se dal neomezeně poslouchat samostatně (soudntracky mimochodem ve velkém poslouchám i já zvlášť), ale účelně se hodil jako ulitý k tomuto filmu. Ostatní zvuky jako výstřeli zbraní nebo výbuchy – to zde bylo pěkně ozvučeno. Sakra, co dál napsat? Celkový pohled na budoucnost v onom snímku byl skvělý. Do jaké hloubky to bylo pojaté. Život Bladea Runnera a jeho virtuální lásky, jeho emocí, touhy po pravdě apod. To se musí vidět. Určitě by se dalo dost vylepšovat, abych ten plný počet hvězd dal. Přesto je to skvělé dílko, ke kterému se ještě víckrát vrátím. () (méně) (více)

Vavča

Blade Runner 2049 je hodně náročný na sledování, ani ne tak kvůli tomu, že je málo akce, to jsem od toho nikdy nechtěl, spíše se podle mě nedaří navodit příběh, jeho důležitost, chybí tomu nějaké tajemno. Z osobního pojetí hrdinů se jakoby přepíná do celospolečenského pojetí. Naštěstí byl zahrabán oblouk velké vzpoury a boje, to téma replikanti vs. lidé zůstává pouze nastoleno. Paradoxně, herecky film trpí Ryanem Goslingem, nějak se mi na tu roli úplně nehodí, silnější jsou ženské postavy. Říkám si, zda bylo vůbec nutné zejména v poslední třetině filmu se vlamovat takovým násilím do originálu a alternovat význam původního filmu a postav. Copak by se to bez Deckarda (Harrisona Forda) neobešlo? Několik scén a dialogů mi přišlo z této části hodně na pěst a hlavně to působilo zoufale, v porovnání s tím, co Blade Runner byl, co je z něj teď. Nesedí mi nějak úplně ta pozice tragédie, smrtelné vážnosti, je to někdy až moc chtěné. Vizuální podívána je to veliká, kterou už dlouho vidět nemusíme, OST do toho perfektně sedí. Mojí velkou smůlou bylo, že v kině nebyl dobře nastaveý zvuk, ta hudba byla prostě moc nahlas. Musel bych to pro lepší recenzi vidět, ještě jednou. Ale nejsem si jistý, že film bude mít nějaký pozitivní přínos pro historii filmu, jediné co se může povést, kdo neviděl původní film, možná ho uvidí a začne číst geniálního P.K. Dicka, takže nějaké klady to má:) Ale jsem z toho spíše smutný, čekal jsem více. Ovšem kdo ví, třeba režisérská verze bude působit jinak. ()

k212

Naprosto zbytečný počin úzkostlivě se držící původního Blade Runnera, až je to zoufale neoriginální. Kde je pan režisér? Schoval se za balast dokonalého vizuálu, za opravdu divný scénář, který si potrpí na totožné repliky z prvního dílu (bohužel patřím k té sortě magorů, kteří je znají zpaměti) pronášené podobnými typy postav, za předělávku původní hudby! Netvrdím, že mé srdce blahem neplesalo při všech těch okatých i více skrytých odkazech na původní dílo. Avšak má pak takový předražený dvou a půl hodinový počin téměř bez děje a v meditačním tempu nějaký smysl? Opakovací možná, vše důležité totiž bylo sděleno před 35 lety. ()

sochoking

Výborné pokračovanie kultovky, ktorému však škodí jeho dlžka. Originál zpred tridsiatich rokoch ma bavil od samotného začiatku až po záverečné titulky. U tohto som sa dosť zbytočne nudil. Harrison Ford ale vypadá furt v slušnej forme na svoj vek, čo som teda čumel. ()

dr.horrible

Tie dilemy, atmosféra, aj postavy. Hodne cool. Ale je to Villeneuve, takže vyprchá po polhodine a ostane prázdno. Krásna forma, bez duše. ()

InJo

Těžkotonážní audiovizuální žranice, která se s očividnou úctou snaží navázat na jednu z největších sci-fi klasik historie. Villeneuve je klasa a dokáže dokonale prodat fascinující futuristický svět, jednotlivé scény i velmi ambiciózní zápletku, která se nebojí rozvíjet myšlenky Scottova veledíla. S délkou a pomalostí tempa to ale tentokrát trochu přepískl - ten film by působil stejně majestátně a epicky i kdyby byl o půlhodinu kratší. Od chvíle, kdy do děje vstoupí Ford, je film najednou téměř bezchybný (a místy vyloženě úchvatný). Problém je, že na jeho příchod si musíme počkat setsakra dlouho, přičemž do té doby sice maximálně fotogenický, jinak ale trochu fádní Gosling spoustu času jenom (pomalu) chodí nebo smutně kouká (byť v krásných kulisách a se super zvukovým a hudebním doprovodem). Na výborný film, za nějž se nikdo ze zúčastněných nemusí ani trochu stydět, to ale každopádně stačí - a to s přehledem. 85 % ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce