Blade Runner 2049

• USA Blade Runner 2049 (více)

Třicet let po událostech prvního filmu odhaluje nový Blade Runner a důstojník losangeleské policie K (Ryan Gosling) dlouho ukryté tajemství, které je natolik zásadní, že by mohlo zcela rozvrátit poslední zbytky lidské společnosti. Toto odhalení ho nutí zahájit pátrání po Rickovi Deckardovi (Harrison Ford), bývalém Blade Runnerovi losangeleské policie, který je už 30 let nezvěstný. (Falcon)

Tsuki

Pokračování, které po 35 letech dělá velkou čest původnímu snímku. Nejen, že zachovává původní atmosféru, ale přichází s rozvinutím příběhu na tak vysoké úrovni, že by se jen těžko dalo nazvat zbytečným protažením původního děje. Zkrátka, nový režisér Villeneuve i ostatní, kdo se na filmu podíleli, odvedli nepochybně dobrou práci a je to znát. Je snadné snížit nároky a klesnout k tvorbě nějaké akční rychlokvašky, která přitáhne do kin spoustu běžných filmových konzumentů, ale udělat skutečně kvalitní dílo, které neničí pověst původnímu filmu, to není jen tak... Ano, je to film dlouhý téměř 3 hodiny, ale za sebe musím říct, že dění na plátně kina poutalo mou pozornost až do úplného konce, nemluvě o některých emočně silných scénách. Přihodíme k tomu ještě herecký um Ryana Goslinga a rázem je z toho filmový skvost letošního roku. Je jenom škoda, že kdo původního Blade Runnera neviděl a jde na tohle pokračování do kina s vidinou nějakého akčního trháku, tak to nejspíš vůbec nedokáže ocenit a nejspíš ani pochopit... ~(4,3)~ ()

Jordan

Za tie roky (a s hrôzou zisťujem, že na čsfd pôsobím už vyše desaťročie) som zistil, že 3 hviezdičky dávajú ľudia väčšinou vtedy, keď sú zmätení, nevedia, čo si o filme majú myslieť, alebo skrátka diplomaticky chcú "odškrtnúť", že film videli, ale nemajú vyhranený názor... ale potom je tu aj isté percento užívateľov, ktorí dávajú tri hviezdičky uvedomele... priznávam, aj ja som už pár krát dal priemerné 3-kové hodnotenie z hore-uvedeného dôvodu, no pri blade runnerovi 2049 je naozaj z mojej strany zaslúžené - prečo si nezaslúži plné hodnotenie je na dlhšiu diskusiu o fungovaní hollywoodu, fungovaní post-modernizmu, fugnvoaní subjektívnych preferencií a toho, čo ja považujem za hodnotný obsah, prečo si nezaslúži odpad alebo nižšie hodnotenie, je skrátka preto, že po stránke remeselnej, technickej, vizuálnej, efektovej a formálnej v súčasnosti neexistuje dokonalejší výsledok (aj nolan sa môže s obdivom prizerať). Pre mňa je to vo výsledku (zatiaľ) mierne vykalkulované mainstreamové priživovanie sa na veľkom kulte pôvodného blade runnera a v podstate prázdna a dokonca skoro mid-cultová bezobsažná forma, naozaj rozporuplný film dosahujúci po technickej, žánrovej a formálnej stránke dokonalosť, no neuchváti, nezaujme, dokonca možno dve tretiny stopáže skoro až nudí. Ale aby som bol pozitívny a vďačný: herecké výkony naozaj sústredené (Leto dominuje), hudba strhujúca, vizuál božský. Škoda že dramaturgicko-scenáristicky bezzubé. ()

Anderton

Villeneuve mal pred sebou ešte ťažšiu úlohu, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Už totiž neadaptoval knihu, ale novým filmom akoby vytváral aj jej logické pokračovanie. No a diváci si v roku 1982 mohli stále myslieť, že to na zemi o takmer 40 rokov neskôr môže vyzerať ako v Scottovej temnej vízii. Villeneuve však musel príbeh koncipovať ako čisto fikčný svet, k tomu našemu alternatívny. Nakoniec je ale podstatné, že BR 2049 funguje vynikajúco na poli vizuálu, psychológie postáv, logiky deja, motivácií a prepojenosti na udalosti pôvodného filmu. Ak sa tak zamyslíme, rozvíjaná zápletka je vlastne asi tá jediná logická, kam sa dalo vydať. Villeneuve ohromí aj svojou filmovou rečou na všetkých úrovniach, či už prepracovaným dizajnom až po premyslené metafory. Niektoré zdanlivo bezvýznamné repliky dodajú zmysel scénam zobrazeným hodinu vopred a z týchto kombinácií zase vyplývajú dôležité myšlienkové roviny filmu. Dosť možno najodvážnejší experiment na poli vysokorozpočtového trikového veľkofilmu tohto tisícročia. Takýto pomalo rozprávaný film tak ľahko nenájdete ani na filmových festivaloch, takže očakávam veľkú kontroverziu a množstvo unudených divákov, (nielen) ktorí nie sú v tejto tematike až tak in. Začína sa ukazovať, že kto sa stále viac a viac vkusom odkláňa od novšej Villeneuvovej tvorby, podobne ako to sledujeme aj u Nolana, toho tento film sklame. ()

Frajer42 odpad!

Zřejmě jsem pointu filmu ani pořádně nepochopil, protože celý snímek tak nějak pouze proplul kolem mě. Dlouho jsem nebyl svědkem tak příšerně nezáživného zpracování. Snímek je silně říznutý artem. Všude je to samý hologram, hudba se téměř nevyskytuje. Snímek jsem si pustil zcela odpočatý v odpoledních hodinách a stejně mě dokázal uspat. Může za to maximálně rozvleklý děj. Alespoň, že jsem poprvé viděl multitalentovaného nadčlověka Jareda Leto v příšerné roli. Počkejte... Ono to vlastně není nic, co by snímku přidávalo nějaké body. Naopak! Ryan Gosling mi do jeho role také absolutně nesedl. Opravdu si to žádalo zodpovědnější výběr, než vybírat pouze na základě divácké oblíbenosti. Vůbec mě nebavil ani první Blade Runner, ale tohle je o několik řádů větší propadák. Tento projekt zkrátka není ani vzdáleně mým šálkem čaje. Ubíjející, nudné. Ocenění si zaslouží snad jen občasné futuristické nápady. Lepší odpad! ()

Kothy

Denis Villeneuve nám opět předvedl, že je mistr svého řemesla. Z 1. Blade Runnera jsem byl celkem zklamaný, takže mě překvapil. Děj se posouvá 30 let do temné budoucnosti. Svět se musel dát do kupy po velkém výpadku a opět používá replikanty. Tentokrát jsou poslušní a loví staré replikanty. Je těžké něco napsat, aby člověk neprozradil děj. Snad jen, že to je pro mě první pořádná role pro Ryana Goslinga a že Harrison Ford se pořád drží. Určitě stojí za to si pustit kraťasy, které film dokreslují. Je odpovězeno spoustu otázek a nejasností z 1. filmu. Je tu i náběh na pokračování. Je tam ale pár děr. Nabízí se i další spousta otázek. Vizuálně je film také bravurně zvládnutý. Hudba od Hanse Zimmera je skvělá jako vždy. "Nikdy jsi neviděl zázrak." Recenze ()

AppleCore

Všechny důvody proč miluju film obsažený v každý jedný vteřině! „Blade Runner 2049“ je suverénně nejlepší sci-fi od dob Interstellaru a scenáristicky jeden z nejlepších filmů novýho tisíciletí. Film, kde stejně jako hlavní postava, ani divák nemá tušení, o co sakra jde a společně s ní si projde celým příběhem. Jenomže zatímco „K“ dokráčí do jeho konce, vy jakožto divák budete přemítat nad dějem ještě hodně dlouho po skončení. Nejste totiž detektiv, abyste si tu skládačku složili jenom tak – lusknutím prstu. Svět Blade Runnera 2049 perfektně a hlavně logicky navazuje na vizi Ridleyho Scotta a třebaže 2049 funguje jako samostatný film, znalost jedničky je důležitější, než se může zdát. Celý je to zaobalený do fantastickýho vizuálu (průlety městem jsou opojný jako máloco) a do dalšího fenomenálního soundtracku Hanse Zimmera, kterej - stejně jako před třemi dekádami Vangelis - stvořil atmosferickej synth ambient jež na diváka dejchá všemi pocity budoucnosti. Takže JO! Blade Runner 2049 je strašná pecka, která se ale nezaryje pod kůži širšímu publiku, protože je divácky náročnější, než valná většina komerčních blockbusterů (viz. Utržená suma za první víkend promítání). Technická, příběhová, hudební, výtvarná i režijní dokonalost! Já jsem rozloženej tak do 6.10.21! ()

Dzeyna

Fajn. Takže si to shrňme. První díl jsem neviděla a ani nechci. Za prvé, je to zbytečné, jelikož prvních pár vět na začátku tohoto dílu osvětlí vše a bohatě to k pochopení stačí. Za druhé, je to na mě celkem staré. Následně bych se chtěla vyjádřit k té neuvěřitelně dlouhé stopáži. Dvě a půl hodiny. Vážně?! Na rovinu, kdyby tam nebyl Ryan, tak se tam není na co dívat. Harrison Ford je sice super, ale už celkem za zenitem, takže... O nějaké akci nebo napětí se mluvit nedá. Člověk je rád, že to dokouká a neusne v půlce. No, ale na druhou stranu je to poměrně originální, což je kromě hereckého obsazení jediná plusová stránka. ()

AllShallFall odpad!

Nemůžu uvěřit vlastním očím. Taková neuvěřitelná blbost, nuda, bída roztahaná do 3 zkurvených hodin. Kecání, kecání a zase kecání. Dlouhé a nudné záběry zprava doleva a dlouhé záběry do ksichtu jednoho, pak druhého.... Žádná hláška a pak jen povzdech. Co je na tom tak geniálního? ()

Ant

Upřímně jsem mírně v rozpacích. Na jednu stranu geniální, na druhou mírně nedopečený film. Jakoby polovina příběhu a world buildingu potřebovaly přepsat, doladit, rozvést. Plot twisty ohledně K. byly skělé, ale ke konci mírně zklamaly, tak jako samotný vývoj příběhu a některých postav. Například Leto nebo Mackanzie David byli trestuhodně nevyužití. Každopádně Roger Deakins a jeho kamera jsou jako vždy k neuvěření. Dnes nepracuje lepší kamereman, tečka. Odkazy na Vangelisovu hudbu jsou všudypřítomné. Nejsem fanatický fanoušek Blade Runnera, i ten samotný měl pro mě nedostatky velmi podobné těm, co předvádí Villeneuveův sequel. Nicméně měl v sobě více života a osudovosti a právě to 2049 postrádá, i když Gosling se snaží ukázat tolik emocí a lidskosti, kolik mu příběh dovolí. Každopádně na scénu v moři asi nikdy nezapomenu, fenomenální. Přes mé rozpaky nemůžu zdůraznit, jak důležité je, abyste tenhle film viděli a Hollywood si zachoval aspoň částečnou originalitu a inteligenci. ()

predators

Verbale, neseděli jsme vedle sebe? Zda jsi mě náhodou neviděl kroutit se u toho, bořit hlavu do mezisedačkového prostoru, protože tam se nejlíp usíná a ano, při každé siréně jsem se kurevsky lekl a říkal si, proč tomu někdo nedal hlasitost tak akorát?! Záměrně dávám odpad, abych ušetřil lidem, co váhají, jak čak tak neškudlené peníze...a ty prdele taky, protože je to neúnosně dlouhéééé!!! ()

Slartibarkfast

Nový Blade Runner je pro mne malým zklamáním. Možná jsem měl až příliš vysoká očekávání. Tichá tísnivá atmosféra temného města budoucnosti se plíží jako smrad nemytého bezdomovce v čekárně na autobus. Hudba už, bohužel, není tak strhující a nějak mi tam zkrátka nepasovala. Děj malinko vázl a ponuré tempo mne citelně ubíjelo. Ryan hrál replikanta policistu, což už samo o sobě představovalo paradox, se kterým jsem se nějak nemohl smířit, ačkoliv v prvním Blade Runnerovi tomu nejspíše nebylo jinak, ale divák byl toho poznání ušetřen až do samotného závěru. Jeho výkon bych označil za průměrný až zakřiknutý, ale zřejmě se nemohl příliš předvádět, když byl svázán rolí uskřinutého panáka, který po večerech čumí se svou virtuální přítelkyní z okna. Zatímco první díl nebyl ničím menším, než jakési filosofické pozastavení nad bytím a životem vůbec, zde je to tak nějak na levačku. Chybělo mi hlubší zamyšlení. Vadily mi prosluněné světlé scény, které se tam nehodily. Zkrátka jsem chtěl asi až příliš toho starého Blade Runnera a dostal jsem průměrný detektivní příběh, který jen vyzdvihl kvality svého předchůdce. Nebudu hovořit zbytečně o nedosaženém potenciálu. Tady potenciál vůbec nebyl. Chtělo to chytit za jiný konec a možná by to byl zajímavější film. To je ale už zcela jiný příběh. 60% ()

Yoshitsune

Mají androidi sny, a o čem tak sní ? A co vzpomínky, mají vzpomínky a hlubší emoce, dokáží cítit, lásku, hněv, strach a radost ? Všechny tyhle otázky, mně filmem provázely, odpověď na ony otázky, sem dostal i nedostal. Nicméně Villeneuve, mi naservíroval, asi jeden z nejvíc depresivních filmů, co natočil, ta míra deprese, beznaděje a že na konci téhle smutné cesty, neni krásný konec, ale jenom smrt. Nebudu vám lhát, ta délka je možná až moc, přepálená a místy klesalo napětí, aby pak zase vystřelilo na samotnou hranici, únosné meze, takže tohle bude pro některé problém. Celé je to takové pomalé, utahané, brutálně depresivní s dlouhými záběry, ale zároveň od toho nelze odtrhnout oči, je to jako zpěv sirén. Zázraky se dějí, ale né každý zázrak je dobrý. PS : Geniální soundtrack. ()

silentname

Kedysi o mne niekto povedal, že som veľký optimista. Všade sa snažím hľadať len to dobré a som na filmy veľmi dobrý. Možno je to pravda, no som tomu rád. Pretože mi to dáva možnosť sa pozerať na filmy viac z pozitívneho uhla pohľadu, než byť výrazne kritický a tvrdý. Keď však príde reč na film "Blade Runner 2049", tak nemôžem sa vydať inou cestou než, jeden z najlepších filmových počinov roku. Už si nepamätám, kedy som tohto roku mal možnosť sedieť v kine a pozerať sa na film počas 160 minút a byť absolútne nadšený a zaujatý. V tomto svete by som bol ochotný stráviť aj oveľa viac času. Mal som pocit, že je absolútne skutočný a vytvorený do skutočných detailov. Herecké výkony filmu sú absolútne fantastické. Gosling je skvelý, Ford je vynikajúci, Ana de Armas je super, rovnako aj Robin Wright. Film je okrem toho vynikajúco zrežírovaný. Keď už vidím pri filme meno Denis Villeneuve, znamená to pre mňa záruku kvality. Minulý rok to svetu dokázal so svojim filmom "Arrival" a tento rok si to opäť potvrdzuje. Nebudem nejako výrazne rozoberať príbeh, lebo by som musel zájsť do spoilerov a to nechcem. Nechcem, pretože si myslím, že tento film stojí za to prežiť na vlastnej koži. Mať možnosť ho vidieť a objaviť jednotlivé tajomstvá osobne. Takže to nebudem vysvetľovať. Absolútne nič. No od prvej scénky až po poslednú som bol zaháknutý a sledoval to so zatajeným dychom. A keď má človek pocit, že už tomu rozumie, tak nakoniec príde do bodu, kedy pochopí, že nerozumel absolútne ničomu. Je to film, ktorý si človek chce okamžite pozrieť znovu. Vyzerá to skvele, znie to skvele, má to absolútne úžasnú atmosféru a vie to svojho diváka absolútne fascinovať a očariť. Neviem čo by som mohol povedať ako negatívum. Niektorí hovoria, že to bolo pre nich moc dlhé a mohlo to byť kratšie. Možno áno. Ale ja som sa rád vŕtal v tomto svete a poznával jednotlivé detaily príbehu. A keď sa mi príbeh podá pomaly, mám možnosť ho silnejšie prežiť na vlastnej koži. Jediné čo môžem povedať je to, že ak hrajú film vo vašom meste, tak choďte do najbližšieho kina, kým ho premietajú. Nebudete to ľutovať. Hodnotenie: A+ ()

Slarque

Pokračování mého nejoblíbenějšího sci-fi filmu vůbec rozhodně dopadlo lépe, než jsem čekal (a dost možná nejlépe, jak mohlo). Scénář opět není originální, ale v dobrém i špatném navazuje na 35 let starou Scottovu klasiku. Kratší sirky si tentokrát vytáhli Jared Leto a Sylvia Hoeks, kteří tu jsou prostě za průměrného padoucha z bondovky a jeho smrtícího poskoka. Audiovizuální zpracování nemá chybu, tempo se drží originálu, kde také byla důležitější atmosféra než akce, hudba se blíží Vangelisovi, ale přímá citace přijde až v samotném závěru, a triky jsou opět špičkové (zatím 90%). ()

Happens

Villeneuve dělá občas delší záběry, než které by bylo potřeba - stáhlo by to filmovou stopáž na přijatelných 110 min a rozhodně by to neubralo na atmosféře. Veškerá ponurost, bezvýchodnost systému a dekadentní budoucnost se podařila zachytit, leč stále tomu chybí ten náboj z prvního dílu, což přikládám a vrub super dlouhých záběrů. Ve výsledku by mohl být děj svižnější, napínavější a komplikovanější, což by s touto kamerou zabralo 6 hodin. ()

eLeR

Nevadila mi dĺžka, ani pomalé tempo. Réžia, kamera a hudba .. všetko skvelé. Príbeh zaujal určite ďaleko viac ako v jednotke, nenudil a veľmi prehľadný bol a herecky tiež super. Ja som veľmi spokojná. ()

classic

V piatok, teda deň pred očakávanou premiérou novinky kanadského “vizionára” Denisa Villeneuvea - BLADE RUNNER 2049, ktorý je pokračovaním pôvodného snímku Blade Runner, z roku 1982, som si VYCHUTNAL pozeranie originálu, pod taktovkou Ridleyho Scotta, ktorý bol po Votrelcovi v absolútnej, tvorivej, vysoko potenciálnej FORME, a tak som sa mohol 100 % kochať nočným, pľušťavým, nekompromisným stvárnením, jednak ako cez túto celkovú atmosféru, pričom nezažijem nikdy, čo je to ranný svit, skrátka mám oveľa lepšie pocity z minula, ako z prítomna. Vrátil sa síce renomovaný kameraman ROGER DEAKINS, ktorý dokáže sprostredkovať fascinujúce, depresívne OBRAZY, ako vystrihnuté z čias najväčších majstrov za kamerou. To je z jednej strany, pozitívny aspekt, áno, práca kamery je určitou satisfakciou za ostatné, nazval by som to : KAZY, ktoré ma sprevádzali. Tým najväčším je samotná D-Ĺ-Ž-K-A filmu, ktorá prinútila mnohých jedincov v sále - vrtieť sa, prdieť, či zdriemnuť si, a toto všetko, som včera, bohužiaľ, zažil na vlastnej koži !!! Je to tak uťahané, že režisér mal pravdepodobne povedať strihačovi : „Zober nožnice, a ešte to trochu skráť” ! Harrison Ford sa objaví až po dlhšom čase, čiže zaznamenávam ďalší nedostatok. Od toho okamihu, mávam ucelenejší pocit, pretože mi jednoducho chýbal spojovací článok, ktorým som si mohol spojiť „jednotku s dvojkou” . Herecké obsadenie nepokladám práve za extra šťastlivé : Vezmite si holandského replikanta Roya Battyho, s fantasticky - strhujúcim stvárnením jeho predstaviteľa Rutgera Hauera v pôvodnom filme, ani jeden takýto majstrovský výkon ma nečaká v jeho pokračovaní, ani herec v hlavnej úlohe - Ryan Gosling, ba ani LETO, či FORD, nepredvádzajú také výkony, ktoré by ma priklincovali do stoličky, Harrisona Forda už vtedy zatienil na celej čiare, tento Holanďan, alebo aj Sean Young, replikantka, frajerka Ricka Deckarda, je viacej strhujúcejšia ! Skutočné filmové grády prichádzajú až na záver, a to je pre mňa malé zadosťučinenie. Dodal by som, že najzaujímavejšie, je to vtedy, keď sa prvýkrát objaví na plátne DECKARD, ktorý si sprvoti s “K” , extra dobre nerozumie... "Summa summarum" ? Je to viac dobrý film, ako dôstojné a lepšie pokračovanie originálu. Skôr by som sa vrátil radšej k nemu, ako k pomerne veľmi a zbytočne NAD - hodnotenému, dlhému filmu, ktorý sa pasuje za SEQUEL, s čím sa nedokážem úplne stotožniť. Skúsim si film ešte niekedy pozrieť znovu, bez týchto rušivých elementov, a uvidím, či sa zlepší môj celkový postoj ? Už teraz ma odradzuje jeho dĺžka... Neodniesol som si z projekcie nič svetoborné, načo by som mohol dlho po skončení tituliek myslieť. Je to priemerná, trošku možno viac nadpriemerná záležitosť, tak na jedno pozretie, ako väčšina filmov Denisa Villeneuvea ? Videl som od neho už štyri filmy za sebou v kine, a asi len ten prvý, ma v skutočnosti dokázal strhnúť i nadchnúť zároveň, čiže PRISONERS. ()

Chrustyn

Původní Blade Runner je kult a diváky rozdělil na dva tábory. Jedni ho vyzdvihují do nebes, druzí jsou znuděni. Nikdo však nemůže filmu upřít atmosféru a na tu se sází i tentokrát. Vileneuve šikovně skládá poctu původnímu filmu a zároveň na něj krásně a plynule navazuje. Nebudu nijak zastírat, že skoro 3 hodinová délka není nijak svižná a v mnoha ohledech jsem se v kině dost kroutil. Pořád je to ale výborná, atmosférická sci-fi, která po audiovizuální stránce exceluje a dokazuje, že i neakční film může být neuvěřitelně působivý pro oči i uši. ()

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce

Ridley Scott pochválil nového Vetřelce