Kniha života

The Book of Life

Kniha života

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 95 min

Výtvarná stránka je úchvatná a atypická pro americký animák.Důvodem bude mexický animátor,scénárista a režisér Jorge R.Gutierrez.Postavy vypadají jako vyřezané figurky ze dřeva a film působí dojmem spíše Stop Motion animace nežli CGI.Někomu to nesedne,mě to uchvátilo.Horší je to s příběhem,který je průměrný a točí se okolo mexického svátku zesnulých Dia de Muertos.Mexičané budou jistě shovívavější a byl jsem i já,protože originální animace a exotické propriety tento animák posunují o level výše nad šablonkovité průměrné americké animované filmy.Pro zajímavost,producentem byl sám Guillermo del Toro.(9.11.2015)

Aj keď je animácia sofistikovaná, s jej sympatičnosťou by sa dalo polemizovať. Neviem, či autori sa nechali inšpirovať Felliniho filmami, kde beží neoficálna súťaž "Nájdi aspoň jednu sympatickú postavu", alebo sa nechali inšpirovať niečím iným. Každopádne, kubistiký morpho-nápad pri macho postavičkách je trochu bizardný. Príbeh ale pre deti asi nebude. Oni nie sú veľmi zvedavé na klišé kecy o láske, dôkazoch o láske a myslím, že toto asi neocenia. Má sa vôbec oceňovať to, čo je v každej druhej americkej puberťáckej komédii?? Inak, animák pôsobí trochu ako galimatiáš, zbytočne veľa postáv. Bôžikov by som jednoducho odstránil a ponechal zápletku s banditmi. Hlášky a sem-tam nápady ale pobavili. Z tohoto pohľadu sa to Reel FX Creative štúdio podarilo.(24.4.2015)

Čekal jsem, že to bude zase celkem nuda a on ten příběh, ve svém základu, vlastně je jen tím, jak dva muži bojují o jednu ženu, ale to, že je to zasazeno do mexických kulis a do mexické mytologie, tomu přece jen dává něco navíc, stejně jako styl animace, který byl zvolen. Není to animace nutně podbízivá, ale rozhodně má své kouzlo.(11.1.2015)

Pár nevychovaných fakanů přijede na exkurzi do 'dalšího' muzea. Chce to pořádnou kost, která to s děckama umí a temný příběh minimálně o třech vrstvách, aby se fakani uklidnili a začali se zajímat o trochu mexické kultury. Moc to jako animák pro nejmenší nevypadá. Nicméně je to bezpečně nejroztomilejší pocta mexické (latinskoamerické) kultuře. Býčí zápasy, posmrtný život, mariachi. Dokonce i prvky z telenovel (milostný trojúhelník). Tohle všechno bylo náramně poznat, stejně jako vliv Guillerma del Tora. Ten chlapík by se měl vykašlat na všechny Pacific Rimy a přinést třetího Hellboye nebo něco od Lovercrafta, tam by mi jeho vize seděla rozhodně lépe než u přetechnizovaných robotích válek. Doposud vše v pořádku, ale nesmírně mě rušil styl animace. Normálně s tím nemám vůbec žádný problém, ale přeplácanost a strkání nesmírného množství detailů tam, kam už se žádné nevejdou plus animace dvou hlavních soků a Šakala, to mi zážitek o hvězdičku znepříjemňovalo. Co pořád ti Mexikáni mají s tou smrtí?(8.1.2015)

• misulka03

Hudebně jeden z nejlepších animáků, který jsem kdy viděla. Příběhově průměr. Vizuálně pro mě osobně přemrštěné. Dobrý nápad s mexickým prostředím, které je u animáků skutečně neotřepané, ale tohle už byla slátanina, která měla za cíl nacpat do filmu všechno, co jen šlo. A že toho bylo skutečně hodně.(16.5.2015)

• - Príbeh sa točí okolo Dia de Muertos, mexického sviatku na pamiatku zosnulých, ktorý sa oslavuje od 31. októbra do 2. novembra. (figliar)