Kniha života

The Book of Life

Kniha života

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 95 min

Hodně pěkně a originálně zpracovaná pohádka s netradiční tématikou zasazenou do Texasu a s ním spojených zvyků a tradic. Taktéž překvapilo téma smrti, respektive posmrtného života, ale ne s typicky morbidní vizí, nýbrž spíše takovou uměleckou a odlehčenou. Mně se to líbilo. Má to akci, je to dynamické a příběh je sice jednoduchý, ale poslouží svému účelu dostatečně.(20.12.2015)

Nehorázný nářez! Miluji Mexiko, Mexičany a jejich svátek mrtvých považuji za nejlepší akci svého druhu (kam se hrabe Halloween, nebo dokonce Dušičky :-). Do Knihy života se tvůrcům povedla narvat mexická hravost, přeplácanost, milá teatrálnost a radost ze života v té nejlepší formě. Ze začátku jsem byl k animaci skeptický, ale to co se pak rozjíždí ve světě mrtvých, to zkrátka nemá obdoby! Strašlivě pozitivní (i když se tam dost umírá) snímek, jež dokáže dojmout i rozesmát no a je to prostě bomba, kterou chci vidět ještě jednou, pak si to dám znovu ve španělštině a potom pro změnu zase v angličtině... _______poznámka pod čarou: Trochu škoda těch písní v americkém střihu, více latino-amerických rytmů by nebylo naškodu.(17.1.2015)

Aj keď je animácia sofistikovaná, s jej sympatičnosťou by sa dalo polemizovať. Neviem, či autori sa nechali inšpirovať Felliniho filmami, kde beží neoficálna súťaž "Nájdi aspoň jednu sympatickú postavu", alebo sa nechali inšpirovať niečím iným. Každopádne, kubistiký morpho-nápad pri macho postavičkách je trochu bizardný. Príbeh ale pre deti asi nebude. Oni nie sú veľmi zvedavé na klišé kecy o láske, dôkazoch o láske a myslím, že toto asi neocenia. Má sa vôbec oceňovať to, čo je v každej druhej americkej puberťáckej komédii?? Inak, animák pôsobí trochu ako galimatiáš, zbytočne veľa postáv. Bôžikov by som jednoducho odstránil a ponechal zápletku s banditmi. Hlášky a sem-tam nápady ale pobavili. Z tohoto pohľadu sa to Reel FX Creative štúdio podarilo.(24.4.2015)

opat raz sviezi originalny animak, prijemne utopeny v pirotesknej pestrosti fantaskneho sveta, obratne a sebavedomo balansujuci nad priepastou gyca. vizualom i nametom pripomina burtonov "nightmare before christmas", co mu vsak len sluzi ku cti. pribeh i humor pobavia, neunavia a nezriedka pozitivne prekvapia. (T2, ty uz konecne prestan pisat komentare, lebo tie tvoje sprsky bludov zahustovane informacnym spamom brania vo vyhlade na texty normalnych prispievatelov).(3.4.2015)

Původní můj záměr, když jsem si pouštěl tento film byl, aby se mi lépe usínalo. Nicméně nastal jeden problém a to, že po prvních dvaceti minutách, než si zvyknete na grafiku a příběh, tak mě to tak pohltilo, že jsem se doslova nemohl odlepit. Animace byla nádherná a to nemluvím o hudebních číslech, za které by se nemusel stydět ani kdejaký čistě hudební snímek. Pro mě pastva pro oči a hlavně uši. Aji děj nebyl vůbec špatný, pro mě nejhezčí pohádka, kterou jsem od dob shreka viděl. 9,5/10(4.1.2015)

• - Príbeh sa točí okolo Dia de Muertos, mexického sviatku na pamiatku zosnulých, ktorý sa oslavuje od 31. októbra do 2. novembra. (figliar)