Kniha života

The Book of Life

Kniha života

Animovaný / Fantasy / Dobrodružný / Romantický / Komedie / Rodinný

USA, 2014, 95 min

Snímku dominuje velice extravagantní animace, která hýří křiklavými barvami i výstředními tvary, což může být svým způsobem kontraproduktivní - forma tak do určité míry odvádí a rozptyluje pozornost a tím pádem tříští a upozaďuje obsah. Nemůžu říct, že by mě takové ztvárnění přehnaně oslovilo, na druhou stranu proti němu nic zásadního nenamítám. Jenom si nejsem úplně jistá, nakolik je vhodné až nemístně jásavé vyobrazení pospolitého a po všech stránkách zábavného světa mrtvých, na které se nezapomnělo ... pokud se má jednat o animovanou POHÁDKU, určenou primárně menším dětem. Nemusí díky ní získat jen pozitivní vztah k životu, ale i ke smrti, což asi není úplně to pravé, čeho bychom měli chtít dosáhnout - popravdě, trochu bych se toho obávala. Na druhou stranu ... dějová linie milá robátka patrně nijak zvlášť nezaujme - troufám si tvrdit, že je pro ně ne snad nesrozumitelná, ale dosti nezáživná, takže ji nakonec přežijí vesměs bez větší újmy na duševním zdraví ... stejně jako všechny další nástrany, které si pro ně digitální jedenadvacáté století přichystalo ... 3,5* ... P.S.: V aréně jsem vždycky stála na straně býka, takže poselství jednoznačně vnímám jako přínosné - vpravdě nadčasové.(29.6.2017)

Dva chlapci, jedna dívka, mexický svátek mrtvých a dva sázející se vládci podsvětí. Znělo by to jako dobrý námět na pohádku. V tomto případě bohužel spíš jen znělo. Byť je animace filmu zajímavá a režisér kouzlí krásné obrazy, příběh pro děti jede v naprosto nepřekvapivých kolejích. Přidaná hodnota žádná.(10.2.2015)

Páni, čekal jsem leccos, ale ne tohle. Tenhle animák mě naprosto zdrtil v pozitivním slova smyslu, jsem schopen jej vidět kldině několikrát po sobě. Tak moc se mi líbil. Koukám, že hodnocení zde není až tak exkluzivní, ale u mě jasných 20 hvězd z pěti možných :) Ta animace, příběh, prostředí, písničky neskutečně mě to bavilo, strašně moc jsem si to užíval a nehorázně dobře se u toho bavil. Jako obvykle, vůbec jsem netušil co si pouštím a tentokráte to pro mě bylo něco úžasného. Hodně fajn bylo, že natozdíl od Burtona a podobných zádušních tvůrců, tohle i ve své posmrtné formě vypadalo přívětivě, pozitivně. Pěkná animace, která propojila karikaturnost postav se stylizací Mexického prostředí a mýtů. Hodně obrovský rozdíl oproti jiným podobně tematicky laděným filmům, kde se snaží děsit a působit hororově, zde je to spíše pohádkové, což k tomu vyloženě sedlo. Navíc to má takový vytříbený smysl pro humor, který mě hodně bavil, velmi nenásilný, přirozený a jemný, takže žádné usilovné snahy o hlášky a humor za každou cenu, spíše vyplynutí ze situací a využití tohoto efektu co nejvíce. A k tomu to celkově Mexické ladění je fajn, protože to díky tomu aspoň pro mě vypadalo, funkčně, přirozeně, už díky jejich kultůře, víře a mýtům. Pěkné propojení.(16.6.2016)

Krásně zabalené nic. Těšil jsem se, když jsem se dozvěděl, že Guillermo del Toro produkuje film o mexickém kultu La Muerte, ale nakonec se mi líbila jen ta animace a píseň od Radiohead. Místo makabrózní podívané mi totiž naservírovali selanku pro hloupé americké děti...mexické reálie, anglosaské songy, Ice Cube a jeho afroamerický projev, zápletka z latinskoamerické telenovely...(3.2.2015)

Ze začátku jsem sice nevěděla co se to se mnou děje a do čekoho jsem to zase vkročila ale někde mezi rozkošným sázením, řezbářskou animací a Radiohead jsem do toho byla naprosto ponořená. Není to žádný extra příběh ale celý film reprezentuje Gutierrezovu dětskost a nadšenost tak skvostně, že jeden nemůže odolat.(16.2.2015)

• - Príbeh sa točí okolo Dia de Muertos, mexického sviatku na pamiatku zosnulých, ktorý sa oslavuje od 31. októbra do 2. novembra. (figliar)