Fascinující příběh z 1. poloviny 19. století o posledních dnech velkého vojevůdce Napoleona Bonaparte. Na sklonku života je Napoleon ( v podání strhujícího P. Torretona) spolu s několika svými přívrženci uvězněn na ostrově Svatá Helena, kde roku 1821 za poněkud záhadných okolností umírá. Film A. de Caunese kombinuje známá i překvapivá fakta s mýty, obestírajícími tuto kapitolu našich dějin. Odhaluje lidskou tvář i slabost kdysi velmi vlivného muže, čelícího posledním okamžikům svého života v nepřátelském zajetí... (oficiální text distributora)

alonsanfan

Vtipná historická rádoby detektivka ve stylu coby kdyby to s tím Napoleonem na Sv. Heleně nakonec všechno bylo úplně jinak. Vizuálně velkolepé, samotný Napoleon by snesl charismatičtějšího herce, jeho britský protějšek hlídač byl mnohem lepší. ()

PaRi

Takhle to dopadne, když se film o heroické osobnosti svěří neznámému a nezkušenému režisérovi. Škoda, místy tam byly záblesky atmosféry, skvělá kamera a velmi slušná výprava i herecké obsazení - až na Napoleona, takže jste ani na chvíli nepochybovali, že jste na Svaté Heleně. Jinak nemožná slátanina. Nejvíc mě pobavil konec, kdy Napoleon, jako pan Včelka, končí někde na plantáži v USA!!!! Chudáci Francouzi, koho to tedy oprašují v honosné hrobce v Invalidovně? A to ještě na tomto paskvilu spolupracovali. No to je prostě škandál. ()

Tiiso

Příběhová hra bezpečně vržená do historických kulis, kde tvůrci mohli se skutečnými postavami a skutečnými událostmi nakládat dle libosti a prošpikovat je svými fantaziemi a představami. Já proti takovým legráckám nic nemám, pokud člověk se nechá zaujmout či bavit. Ale zde bylo málo jak prvního tak i druhého. A na konci jsem vlastně nevěděl co kdo chtěl tímto říci. Možná že nic a to se opravdu povedlo. Škoda, protože okolnosti smrti Napoleona jsou zajímavé téma. ()

Kariya

Tak nějak zdlouhavě se táhnoucí film, postrádající po většinu času náboj a napětí. Jde zde především o spousta, většinou nudných, dialogů, z nichž většina je úplně zbytečných. Napoleonova dilemata, zda-li milovat či nemilovat tu mladou slečnu by mě nebavilo poslouchat snad ani po osmém pivu. Ale na druhou stranu - Torreton možná nezahrál Napoleona na jedničku, ale Napoleonova povaha, intelekt, charisma, vyčůranost a důvtip zde byly na tu jedničku podány zcela jistě. Škoda toho laciného konce. ()

LuNaj

Neskutečně jsem se na tento film těšil, jelikož jsem doposud neviděl ŽÁDNÝ film s Napoleonem. Ano, jsem barbar. Tento snímek mě zklamal jak svou plytkostí, tak určitými fabulacemi, které nemohou být založeny na pravdě. Historikové budou trpět, divácká masa to zkoukne a zapomene. A co já? Dám 3* a to z toho důvodu, že závěr je poměrně svižný a P. Torreton mi v roli docela seděl.. Neberu v potaz výmysly ohledně Napoleonova místa skonání. Ale je to spíše 2,5* než 3*. ()

TOPmoovie

existuju urcite fakty. tie odporuju dejinam v ucebniciach. vynikajuci film, skvela kamera a scenar. a hlavne... je dobre vediet o faktoch , ktore niesu v ucebniciach ()

DrifterSoul

Krásná scenerie ostrova, jisté napětí a tajemnost, to jsou určitě klady tohoto svým způsobem zvláštního dílka. Na druhé straně z něj čišela úporná snaha Francouzů o idealizaci diskutabilní postavy dějin, podtržená negativním vykreslením Britů jako neschopných a submisivních strážců svého vězně. Asi francouzský komplex od Waterloo. Zkrátka pro někoho božský idol, pro jiné diktátor, narcis, zločinec, který zatáhl kvůli svému Egu celou Evropu do válek. (No ale my to zase v Čechách máme takhle naruby s adorací husitů, že.) Tři * dávám tedy hlavně za krásný ostrov a mořský příboj kolem něj - tohle zachytit se filmařům fakt povedlo. Hned se jdu kouknout do Google Earth. ()

dalia

Ačkoliv nejsem zastáncem konspiračních teorií ve filmu naznačených, považuji ho přesto za jeden z těch lepších napoleonských filmů. Dobře vystihuje atmosféru Longwoodu, je dosti precizní pokud jde o reálie, kostýmy apod. Philippe Torreton, ač není v obličeji Napoleonovi příliš podobný, přesto podává skvělý výkon pokud jde o celkový dojem, chování, mluvu apod. Vše působí velice autenticky, oceňuji také jazykovou stránku (postavy mluví příslušnými jazyky, Napoleon má italský přízvuk, přechází mezi francouzštinou, italštinou a korsičtinou atd.). Vynikající je Richard E. Grant v roli Hudsona Lowa. Samozřejmě v rámci srozumitelnosti byly vynechány některé postavy, v zájmu fiktivní části příběhu zveličena role Ciprianiho apod., ale jinak se film většinou věrně drží reality zachycené v denících a vzpomínkách zúčastněných (není pravda, jak píše recenzent pode mnou, že "nikdo neví, jak přesně trávil...", jedná se naopak o velmi podrobně a prakticky den po dni zdokumentované období Napoleonova života!). Drobným historickým přešlapem je pouze předávání tajných zpráv prostřednictvím křížovky v novinách, tady tvůrci předběhli dobu téměř o 100 let... ()

CreepyJoe

Tohle by v roce 2023 byl Oskarový snímek, takovou filmovou bídu zažíváme, až se mi chce brečet, brilatní snímek a rozhodně parádní konspirace :) ()