Případ pro exorcistu

• Česko Detektivové od Nejsvětější Trojice (neoficiální název) (více)

Epizody(3)

Komisařka Výrová s kolegy vyšetřuje vraždu spojenou s rituálem vymítání ďábla... Série se pokouší o naplnění detektivního žánru inspirovaného britskou literární a filmovou tradicí. Režie první série se ujal Jan Hřebejk. Autoři přivádějí na televizní obrazovky neschematické a plastické postavy hlavních detektivů: majorky Výrové, nadporučíka Mráze a jejich kontroverzního šéfa plukovníka Vitouše... Případ pro exorcistu je nápaditě vyprávěný detektivní příběh se záhadou, rámovaný autentickým a realistickým vykreslením práce kriminalistů a okořeněný jemným humorem a ironií. „Případ pro Exorcistu mě zajímal hlavně proto, že jsem dosud žádnou detektivku nerežíroval. V současné době se jich točí opravdu hodně a laťka je nastavená vysoko, primárně zahraničními vzory. Jsem zvědavý, co se nám s tímto tématem podaří udělat, protože s výjimkou Nevinnosti jsme se s Petrem Jarchovským něčeho podobného ještě nedotkli," říká režisér Jan Hřebejk. (Česká televize)

Hamar

Jenda Hřebejk s námi hraje určitě nějakou rafinovanou hru a do Případu... pro nás zašifroval nějaké hluboké poselství. Zatím jsem nepřišel jaké, ale já na to přijdu! :-) To podivné bezčasí, absurdní dialogy, nekonečně prodlužované záběry, to musí mít nějaký smysl. Potěšil mě můj oblíbenec Martin E . Kyšperský frontman kapely Květy, který se v detektivce také vyskytuje. Mé celkové hodnocení právě dokoukaného miniseriálu vystihuje replika Melíškové určená Krobotovi. "Viktore, já už se v tom vůbec neorientuji" Lituji celé řádky vynikajících českých herců, že museli v této slátanině hrát. Napadá mě parafráze výroku, o kterém kdysi hovořil, v jednom rozhovoru, režisér Krejčík. Pronesl ho prý komunistický ministr propagandy Václav Kopecký na adresu spisovatelky Marie Majerové, po sepsání scénáře k filmu "Muži s tyčí". "Maruška se nám asi zbláznila" Já bych ho inovoval - "Jeníček se nám asi zbláznil" ()

Leuan odpad!

Hodnocení "ODPAD" nevystihuje přesně, jak moc velký odpad to je. Tuzemské tvorbě se systematicky vyhýbám cca 10 let. Na naléhání dobrého známého jsem si udělal chvilku a shlédl první díl. Je to i můj závěrečný díl. Svoji zvědavost po zjištění, kdo je vrahem, jsem ukojil prostým úsudkem (možná mylným, ale naprosto dostačujícím). Tedy (přeji si) a domnívám se, že vrahem je ten druhý kněz. Avšak pochybuji, že by to v dnešní klerikální době hyperkorektní ČT předložila národu. První díl je velmi košatý, pokud jde o bizardně tupá klišé všeho druhu (deníček jsem neměl po ruce, abych si to všechno poznamenal), pomatené předsudky (o výskytu internetu, lásce v youngtimerech - Favorit, Lada), absurdních výjevů o stavu a vybavenosti obydlí postav, pravděpodobnosti výskytu starosty obce (kde se stala vyšetřovaná vražda) ve Statutárním městě Olomouc, jakož i výskyt osob jedoucích na koni v centru Olomouce, jazykově znervozňující čechizující obraty typu "bejt" a to vše korunováno představou umělce režiséra, jak vypadá práce vyšetřovatelů PČR u nás na Moravě. To vše shrnutě by mělo vystavit mistru Hřebejkovi konečně definitivní tvůrčí a uměleckou stopku. Už nás těmi zhovadilostmi nekrmte, České televizi nic neúčtujte a samotnou Českou televizi, ruku v ruce se zrušením poplatků, zprivatizujte. 3x nazdar tržnímu prostředí a svobodnému podnikání.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Doplnění: po uplynutí 24 hodin mě stále nepřešlo rozčílení ze zhlédnutého produktu, přemýšlel jsem, jak celkově vyjádřit pocity, které setrvaly i po napsání komentáře. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Toto dílo je projevem xenofobie vůči moravskému národu. ()

TheKLF

Tak po shlednutí druhého dílu, musím soudit, že ač se dá tam spoustu tomu vytknout, bylo to napínavý, což sem dlouho nezažil a umocněné to celé bylo skvělou hudbou, dává 4,5 * ()

rey17

Nadprůměrná detektivka pro podprůměrného diváka, pro všechny ostatní ODPAD. Když dáte dohromady dobré herce, výbornou kameru, skvělého scénáristu a solidního režiséra a vznikne ODPAD, je to docela smůla. Hřebejk dělá z Moraváků tupce, kteří chodí oblíkaní jako začátkem devadesátých let, policisté jezdí žigulíkem, místní "chasník" nemá doma internet a po náměstí se jezdí na koni a policisté v 21. století nahrávají na magnetický pásek. Skvěle vybrané exteriéry jsou vytěžovány nadmíru, což minisérii nepřidává (pouze v prvním díle). Skvělá hudba Březiny je často až příliš vyumělkovaná i ve scénách, kde se vůbec nic neděje a nebo podporuje napětí ve scénách, kde o vůbec nic nejde. Přestože minisérie má skvělé herecké obsazení, mluva herců je jako pěst na oko - jedná se o obecnou češtinu s prvky "pražské češtiny", kterou se skutečně na Hané nemluví. Čato se objevují nic neříkající dlouhé scény (např. nesnesitelný operní zpěv manželky biologa). Na druhou stranu se občas objevují kouzelné (a dobře natočené) scény, nicméně od Hřebejka by to měl být standard. Závěrem - přišlo mi to tak, jakoby pražští kluci točili film o tom, jak si představují život na Moravě, kde nikdy nebyli a snažili se přitom využít svých "poznatků" z života z "velkoměsta". ()

rigby

Zpracování sice bylo trochu slabší, uměle protahované na tři díly, přičemž by stačily možná jen dva, ale já se po počátečních rozpacích královsky bavil. Druhá část ztrácela dech, ale jinak jsem se smál originálnímu černému humoru a různým nesmyslným odbočkám. Nevím, jestli to byl účel, nebo to pro oživení vymysleli samotní herci přímo na place. Ale proč ne, zase takový průšvih to nebyl. Tím ale neříkám, že to nemohlo být lepší. Mohlo. 3- ()

kolodej1

narozdíl od některých jiných komentátorů, já jsem zcela spokojený. Vesměs výborné herecké výkony, kterým kralují Melíšková s Krobotem, jejichž dialogy jsou ozdobou filmu. Vážným vyšetřováním příjemně probleskuje humor, takže se člověk i zasměje. A už dlouho jsem neviděl tak dobrou kameru v českém filmu, ta je opravdu výjimečná. Líbily se mi i různé zdánlivé detaily, majorka, když leží po infarktu, tak je logicky nenalíčená, přitom naprostý standard ve filmech je, že se žena ráno probudí a je nalíčená, jak kdyby se právě chystala na ples. Jen samotné rozuzlení bych čekal o malinko silnější, nicméně celkově výborná záležitost, Hřebejk může být spokojený s touto minisérií. 90% ()

Scaevola

Kvalitně pojatá a zpracovaná detektivka je srážena na kolena mimořádnou nesympatičností hlavních postav (nepříjemná vyšetřovatelka K. Melíškové, přehnaně xenofóbní M. Krobot, nezajímavý kněz J. Budaře, a tak by bylo možno pokračovat ještě dlouho) a k duhu jí nejde ani prudká změna námětu v druhém a třetím díle. Nelze také zaměňovat snahu o extrémní realističnost s prostou hloupostí scénáře. Shlédnout všechny tři části vás tak nutí pouze sebemrskačská touha zjistit, kdo že je vlastně v překombinovaném případu vrahem. ()

paddy35

První díl byl výborný, druhý splácaný z informací, které byli pro vývoj seriálu absolutně k ničemu, třetí díl už neměl společný s případem ani název a vyústění mě totálně zklamalo,nehledě na to, že jsem na 100% nepochopil vše, co v minisérii zaznělo a půlka také jaksi vyšuměla do ztracena. Ve druhém díle pak pro mě vznikl naprostý chaos, který snad ani autoři samotní nechápali, jež byl umocněn třetím dílem, kdy autoři zcela nesmyslně odkryli všechny vrahy, aniž by nám hlavní hrdinové řekli, kdo jím je. Tudíž jsem přišel o celé vyvrcholení. ()

CaptNemo

A tohle náhodou nebylo vůbec špatné! Konkurenční Vraždy v kruhu jsem vzdal po 15 minutách, tohle mě naopak po 15 minutách přesvědčilo, že "u mě dobrý". Zajímavě nahozený příběh, který se sice ke konci trochu zamotal, ale přesvědčiví herci, zručná režie, lehké dialogy a hlavně balance mezi napětím a jemným humorem, z tohoto dílka dělají český nadprůměr. Objev je pro mě Klára Melíšková - asi nekoukám tak často na české věci, takže jsem ji zaznamenal poprvé. Na její hypercivilní herectví jsem si chvíli zvykal, ale o to víc mě baví. Hlášky Miroslava Krobota, přesnost Jana Budaře a k tomu sympaťák Stanislav Majer. Nesmím zapomenout na skvělou hudbu, která ve slabších momentech příběh podržela. Jediné, co jsem nepochopil - policie při výslechu fakt dodnes používá cívkové magneťáky? Jestli ne, tak dobrej fór. ()

blekekeke

Skloubení temného příběhu s humorem, to chce kumšt. Jasně, taky mi chvilinku trvalo, než mi postavy sedly, pak už mi nevadilo, ani když stáli :o) Dobře i hudba, temná, ale zároveň taková nadechnutá vtipná... a nebyla ani nouze o hlášky :o) Nevím, kdy naposledy jsem se u temného záhrobního příběhu několikrát hlasitě zasmál :o) A vrahem byl nakonec i zahradník :o) ()

Kozlowski8

Parta "detektivů" vyšetřuje vraždu mladé ženy. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o rituální zločin... Slovo detektiv jsem dal do uvozovek úmyslně, protože to, co pánové Hřebejk s Jarchovským z těchto lidí vytvořili, nemá s detektivy mnoho společného. Chvílemi jsem si připadal jako ve špatné parodii. Celý scénář tak na mne působil, což mělo za následek, že se nekonalo ani napětí, ani tajemno a o nějakém vtažení do děje tedy nemohla být řeč ani náhodou. Ruku v ruce s debilně prezentovaným příběhem šla stejně nestravitelná hudba, která v momentech, které měly být psychicky vypjaté (a nebyly), připomínala zvuky prvorepublikového kabaretu či pouti. Je skoro neuvěřitelné, že něco takového vytvořil člověk, který je podepsán po takovými filmovými skvosty, jako Občanský průkaz či Pelíšky. 15%. ()

zigy

Labyrint po hřebejkovsku - s vtipem a grácií, jen mě mátla nepřehlednost. Pokud přistoupíte na hru, že tady jde fakt hlavně o to, se zasmát a trochu se bát, a není to realita jako Případy prvního oddělení, budete spokojeni. Rasista Krobot jako šéf kriminálky, hmmmm..... ()

Grázl83

Hloupé, nudné, o ničem. Takto nudnou a pitomou kriminálka jsem dlouho neviděl. Délka totálně pretazena, režie a scénář slabota, Hřebejk s Jarkovskym už spadli do šedého podprůměru. ()

brasek

Katastrofálna kriminálka! Je to vlastne kriminálka? No áno, vražda sa vyšetruje. Ale vo svojej podstate je to úbohé, o ničom, bez atmosféry. ()

tulen

neschematické a plastické postavy ? mel jsem presne opacny dojem ... co postava do klise a umela figurka ... scenar a hlavne dialogy casto hloupe az smesne (treba vyslechy) ... trochu vic civilnosti a prirozenyho projevu a hned by to bylo lepsi - jenze kdyby chyby ()