Král Artuš: Legenda o meči

• Velká Británie King Arthur: Legend of the Sword (více)

Novinka režiséra Guye Ritchieho velmi osobitě a nadčasově vypráví klasický příběh formou nové akční fantasy. Když je v Artušově dětství zavražděn jeho otec, zmocní se koruny Artušův strýc Vortigern (Jude Law). Artuš, oloupený o následnické právo prvorozeného syna, vůbec netuší, kdo ve skutečnosti je, vyrůstá v tvrdém prostředí městských uliček. Když se mu ale podaří vytáhnout meč z kamene, obrátí se mu život vzhůru nohama a musí vzít na vědomí svůj skutečný původ. (Freeman Ent.)

vyfuk

Ten Ritchie si neustále ukusuje jiné a jiné jablko a stále silnější sousto. Začalo to hezky konfrontačními akčními bizarní komediemi, přehouplo to se to v nějaké béčka, která nechť zůstanou v zapomnění, poté anglická klasika z 19. století, dobovkou uprostřed Studené války, no a nakonec anglická legenda z z dob stovkových. Rád bych asi rozjel nějaké úžasnosti a konkrétnosti o tom jak je film dobrý nebo špatný. Ale asi budu mluvit v jinotajích, jelikož Ritchie pohnul litosférickými deskami jako dokonalá hudba, svižná a přehledná akce, stylové CGI, strhující příběh a tento pohyb vyvolal obří vlnu tsunami, na kterou já jsem prostě svévolně nasedl a vezl se na ní až do titulků. Samotná hudba a výprava by si zasloužila pět hvězd jako takových i samotného Oscara. Jenom je lehce smutné, že když se podíváme na jiný režisérům film a to The Man from UNCLE, tak zjistíme, že pokračování tohoto filmu je tak trochu v nedohlednu a jsou zde jenom čisté nepodložené spekulace. Představa toho, že takto skončí i pokračování tohoto eposu a že na něm nebude ona svižná Guyova stopa, je celkem smutné. Dokážu si představit, že by toto byl jeden z mála filmů, na které bych šel i dvakrát do kina. Zatím bych to hodnotil asi jako jeden z nejlepších filmů roku. Takže se koukejte kurva snažit. Tady máte co překonávat. O dva dny později: Víte jak jsem psal, že bych na to ještě někdy stal. Tak se dneska právě stalo. A názor neměním. Naopak se kurva víc utvrzuji. Jestli song The Politics & The Life nebude nominován na Oscar, tak se naseru. "We all look away. But that's the difference between the man and the king." ()

LizianShaw

Ano, Charlie Hunnam byl zrozen být králem. Guy Ritchie opět dává epický start nové sáze, tak jak se mu to podařilo s Sherlockem. Avšak Arthur má mnohem větší ambice a rozměry, má více zajímavých příběhů a postav, kterých se jistě dočkáme v dalších filmech. Hunnam si všechny scény krade pro sebe svým "cocky" stylem, Ritchie možná udělal pár změn v Artušovo vyrůstání, ale udělal to mnohem zajímavější, než to bylo v knížce. Ostatní ovšem nejsou Artušem vůbec upozaděni: Aidan Gillen, Àstrid Bergès-Frisbey, Honsou, ale hlavně Jude Law. Film utíká velmi rychle, někdy se i zasmějete (někdy zase zesmutníte), má překrásné lokace. Možná je tam trochu rychlý střih, ale to mi moc nevadilo, narozdíl od jiných filmů. Akce je mistrovsky zvládnutá (hlavně svítící Excalibur), a závěrečný souboj 1 vs. 1 - pastva pro oči! Úžasný kick-starter pro skvělou ságu. Hned se mi chce zase si přečíst Rytíře Kruhového Stolu. 90% ()

blackJag

Londýnská fantasy gangsterka? Tak to by u Ritchieho měla být v dobrých rukou, ne? A skutečně, Ritchieho rukopis dal mytologické látce specifický drive, kvalitu se ovšem nepodařilo udržet na pozici scénáře. Celé to překvapivě sourodé (z pohledu formy) představení je tak dost zabržděné a není to jen kompromisní přístupností, nedovolující žádné expresivní eskapády. 65% ()

kklepkaa

Asi i vlažné recenze zapříčinily, že jsem do kina šla s téměř nulovým očekáváním a vyklubala se z toho fantastická podívaná. Jsem nadšená. Charlie Hunnam byl k sežrání a jako Artuš dokonalý. Jsem ráda, že do toho nikdo nemíchal romantické nesmysly a zaměřili se opravdu na Artuše. Jude Law mě ve své roli mile překvapil. ()

Zagi20

Krásný příklad toho, jak by měla vypadat příšerná marketingová kampaň. Trailery propagovali epickou fantasy akci, která byla vzhledem ke zvolenému tématu dost mimo mísu (Artuš versus sloni o velikosti standardního mrakodrapu ... to jako vážně ???) a upřímně, všechny ty ukázky byly hrozné. Jenže ... on je to vážně dobrý film. Hlavně proto, že ve výsledku je úplně jiný než ho prezentují trailery. Mnohem víc je to taková malá gangsterka, s několika fantasy prvky, dobrým CGI a překvapivě málem papundeklových kulis. Hunman konečně vyfasoval roli, která mu sedí jako prdel na hrnec, a společně s Judem Law tvoří ústřední dvojici. A oba jsou perfektní. Co ovšem táhne film do výšin je zvolená hudba. Tvůrci odvážně zvolili moderní rytmický podkres, který svou energičností strhává film do správného tempa. Pro mě milé překvapení a krásných 75%. ()

ghatos

Jízda jako svině! Taková hutná, napumpovaná fantasy tady nebyla roky. Některé sekvence jsou opravdu výborné (včetně komplexního psychologického vývoje hlavního hrdiny). Tady Ritchie ze svého umu vydal to nejlepší. V celé té dynamické režii se navíc vyjímá promyšlený scénář plný politických odkazů. Jako variovat různé záležitosti (post)moderního světa (slum, guerilla, atentát, moc/politika/revoluce, kosmopolitní společnost) do takové látky...uf, mě se takový osvěžující přístup líbí. Jinak Jude Law hraje nácka, až na půdu a je to skutečný sympaťák...fakt bavil ;) . 84%. ()

drackula

Neskutočná nálož! Konečne to niekto urobil inak a urobil to cool. Ritchieho štýl tu tečie z každej scény a dáva tomuto tuctovnému fantasy príbehu prímes gangsterky. Neskutočne dobre som sa bavil. Škoda, že pokračovania sa asi nedočkáme. Marketérom by mali odťať ruky. 100% ()

svobik

Nechytlo mě to. Možná je to mým velmi odměřeným vztahem ke všemu středověkému, anebo Ritchie není až takový bourák, jak se tu traduje. Oceňuju místy perfektní, klasický ritchieovský střih, stejně jako skvěle zvolenou hudbu nebo nápaditý styl vyprávění. Bohužel i tak mě Artuš absolutně neoslovil.. Častokrát jsem se především u obyčejných dialogů přistihl, jak mi padá pozornost a absolutně nevnímám, co že se vlastně na plátně děje. Což se třeba u takového Podfu(c)ku jaksi nestávalo. 6/10 ()

Ichabod

King Artur je cool fantasy s nářezovým soundtrackem. Herci jsou fajn, řada scén je neskutečně vymakaná. Bohužel vyprávění malinko kazí nesoudržné tempo. Kde bychom se klidně zdrželi a jinde naopak se příliš dlouho zdržujeme. Celkově ale je to překvapení roku pro mne. ()

JohnSmith

Osobitý styl Ritchieho se mi velice líbí. Jeho podání Krále Artuše je vtipné,zábavné a výborně natočené.K tomu sympaťák Hunnam. Paráda. ()

Herzeleid

Toto podání mě ve zkratce nezaujalo. Možná to bylo kamerou s rychlými přechody, každopádně určitě to bylo často nepovedeným a do očích bijícím digitálním balastem, a přestože měl snímek vysoký potenciál, podle mě ho nevyužil. ()

J-o-k-e-r

Jeden z nejbombastičtějších filmů roku. Co se týče blockbusterů řekl bych, že letos dokonce nejlepší. G. Ritchie a jeho osobitý styl vtělen do slavné fantasy legendy. To nemohlo dopadnout zle A dopadlo to skvěle! Herci nezklamali (Charlie se do této verze hodil, Law-Bana standard a nejvíce mě dostaly oči A. Berges-Frisbey), ale tady je dost převálcoval nabušený soundtrack. P.S. D. Beckhama jsem poznal hned :-). ()

Hugo01

Kdybych řekl, že jsem si byl už dopředu jistý, že na další film z dílny Guye Ritchieho určitě půjdu, tak bych lhal, ale nakonec jsem velmi rád, že jsem vynaložil část svých úspor právě na tento, nebojím se říci, až mistrovský kousek. Prostředí, ve kterém se to nezaměnitelným britským přízvukem jenom hemží, mi bylo nesmírně sympatické a absolutně mě pohltilo. No aby taky ne, ten nemalý budget tam někde vidět být musí. Vizuál naprosto super, ten, kdo říká, že ne, by měl podstoupit operaci očí. Hudební doprovod se víc než hodí, nejsem si jistý, zda bych ho dokázal poslouchat samotný, ale spolu s filmem mi přišel skvělý, hlavně v akčních sekvencích. Už je to docela dlouho, co jsem naposledy viděl Ritchieho Sherlocka, ale ty vytříbené zpomalovačky mi velmi rychle připomněly, proč jsem ho měl tak dlouho mezi top 10. Moc tak osobitých tvůrců, jako je on, v Hollywoodu nepůsobí a nebo jdou po jednom, max dvou propadácích do předčasného důchodu, což doufám nebude v blízké době ten případ. Bohužel se zdá, že ani v případě nejnovějšího přesunu bájného britského krále na filmové plátno se moc zelených papírků nepřihrne, a to by si to ten sequel vážně moc zasloužilo, minimálně sequel, a myslím, že nejsem zdaleka sám, kdo si to myslí. P.S. Eric Bana rulez ()

jefff

Guy Ritchie vůbec nepřekvapil. Pojal historickou (bájnou) látku jako svůj tradiční gangster klipový vodopád brutálně akčních scén. Střihač si rozhodně odmakal své a soundtrack je rovněž klasicky nadupaný, jak ostatně je u jeho filmů zvykem. Hereckou pozornost strhnul Jude Law, který si padoušskou roli užil dosyta. Nové zpracování Artuše není nic pro holky, tohle je fantasy pro chlapy. ()

iantomasik

Velmi osvěžující pojetí legendy v době kdy novým médiem pro vyprávění epiky jsou definitivně videohry. Za mě skvěle plynoucí, filmovým jazykem vyprávějící a tak akorát drzé a ideologické. ()

Charlie Hunnam najde psího kámoše

Charlie Hunnam najde psího kámoše

25.05.2020

Málokterý herec by si zasloužil více práce než právě Charlie Hunnam. Hvězda seriálu Sons of Anarchy, nebo snímků Král Artuš: Legenda o meči či Gentlemani za sebou doposud nemá jediný komerční hit, v… (více)

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Sherlock se znovu porve s Avatarem

Sherlock se znovu porve s Avatarem

08.05.2018

Možná už jste na to zapomněli, ale na konci roku 2009 šel proti Avatarovi do kin Sherlock Holmes. Modrásci skončili jako nejvýdělečnější film všech dob a dvojka dorazí 17. prosince 2020 (ano, po… (více)

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku