Šuflandia je legendární trpasličí země, takový malý stát ve státě velkých lidí schovaný v nepoužívané části jakéhosi státního úřadu. Nejsou tam ženy, alkohol a největší pochoutka, kterou si můžete dát v byfé na rohu je čerstvě grilovaná moucha. Těm nejlepším pracovníkům je umožněno za odměnu žít ve světě lidí dávkou látky zvané Kingsajz. Olgierd Jedlina (Jacek Chmielnik) je také zasloužilý pracant, ale stejně jako mnoho jiných v lidském světě emigruje a snaží se o záchranu svých utlačovaných přátel z područí tyranského vládce Nadšiškovníka Kilkujadeka (Jerzy Stuhr), jenž udělá vše, aby jeho utopickou totalitu nikdo nerozvrátil. A když se Olgierdovu příteli podaří vytvořit dosud režimem pečlivě utajovaný Kingsajz, Nadšiškovník začíná jednat. (monolog)

zette

Zabavna a nadcasova komedie, kterou oceni hlavne ti divaci, kteri osmdesata leta u nas nebo v Polsku zazili. Atraktivni prostredi, hezke zeny, auta a blazniva komedie jde ruku v ruce s uspechem tohoto filmu v celem vychodnim bloku. Na me uz trochu moc blaznive, ale je tam cela rada zabavnych scenek. Celkove to ma dobrou atmosferu a slusne herecke vykony. ()

Bush13

Více než klasicky výborný výkon Jerzyho Stuhra, více než přeladná figura Katarzyny Figury, více než celkem roztomilý děj plný milého humoru ční neuvěřitelná a úžasná scénografie lodžských ateliérů (barrandovskými efekty podpořená), stejně jako celkové antiautoritativní poselství z doby labutích písní komunistické východní Evropy. ()

Hans.

Nečekal jsem, že se mi bude po sexmisi tak líbit nějakej jinej polskej film a mýlil jsem se. Je to fajnová komedie se schopnými herci a super nápady. ()

dr.fish

Osobně si myslím, že po Sexmisi je to nejlepší polský film co jsem viděl. Machulského vize šuplíkové totalitní společnosti je vtipná, nadčasová, vizuálně dokonalá. Navíc se dokáže vysmát sama sobě, což většinou tyhle filmy neumí a berou to vážně. Výborně jsem se pobavil. Ta spousta nápadů s různými předměty- cedník jako vězení, gramofon mučící nástroj atd. Paráda. Český dabing je na slušné úrovni a neubírá na kvalitě filmu. 85% ()

Mylouch

Bizarní útvar, recyklující v genderové kontrapozici sexmisovskou podzemní totalitu s českou trpajzličí trikovou školou v propracovaném scénáři, který ovšem mezinárodně sdělný protirežimní vzdor pojímá v lehce infantilně kódované stylizaci. Vzor vorlovsky-skřítkovského šklebu (počítám, že Machulski skřítkovské čepici odrostl), zábava, kterou nesnadno reprízovat. Významově důležité české verze písniček přispívají k českému dabingu, který podporuje styl. 3-4* ()

Radiq

Tak tohle bylo fakt originální. Líbil se mi ten nápad s trpaslíkama a jejich šuplíkovým světem a dost často se dalo krásně smát (tak, jak to u novodobých komedií už moc nejde). Bylo tam hodně detailů dovedených k dokonalosti (např. vytetovaná muchomůrka na hrudi, vysoké napětí v baterii nebo lázeň v čajové konvici, chch) a co si budeme povídat - triky sice analogové, ale není to lepší, než ty hnusné digitální? "Nekopej toho pána, ještě se zpotíš." Bavil jsem se náramně a ksicht Jerzyho Stuhra, to je bod navíc. ()

fantoci

Tak u této komedie jsem váhal jen chvilku a dal jsem vyšší ohodnocení. A to hned z několika důvodů. Jde o velice zdařile natočenou komedii plnou symbolik. Nachází se v ní touha po svobodě. Film je plný narážek na emigraci. Film je plný informací o tom, že život "tam venku" je lepší. Ven se mohou dostat poze vyvolení. Tak tedy vítejte v zemi zvané Šuplandia. Je to země trpaslíků a nachází se kdesi v suterénu místního "Ústavu pro průzkum čtvrtohor". Zemi tvoří chodby plné kartoték. Šuplata od podlahy až ke stropu. Vrcholem bohatství je mít vlastní šuple. Vládne zde tuhý režim. Film je Skvělým napodobením různých totalitních režimů. Výborné ohodnocení si zaslouží i výprava a trikové efekty. Film je jimi prošpikován skrz na skrz. Ve filmu se nachází i lehké erotično. Chápu, že ženská část publika je trochu zklamaná. Tvůrci neopomněli přichystat i překvapivý konec. Vydejte se tedy do světa trpaslíků, vydejte se do Šuplandie. Už sám film, který se na naše obrazovky dostal ke konci osmdesátých let, byl další předznamenáním pádů režimů ve východní části Evropy. V tom je také jeho síla. ()

lennyd

Všichni to dobře známe. Je svět lidí, krásný a barevný. A pak svět trpasličí, Šuflandie. Sice taky krásná a barevná, ale bez ženských a pod tyranskou rukou Nadšiškovníka Kilkujadeka, žádná sláva. Není se čemu divit, když se skupina povstalců pokusí zmocnit tajné látky Kingsajz, aby mohli strávit život ve velkém světě lidí. Nadšiškovník Kilkujadek tomu ale chce zabránit, a udělá pro to cokoliv... Někdy si tak říkám, že by se člověk na filmy svého mládí asi radši ani neměl dívat. Toto je jedna ze vzpomínek, která bohužel pod tíhou času hodně vybledla. Sice námět mne bavil dneska stejně jako před lety, ale hodně scén mi přišlo už trochu hluchých a nudných. Je znát, že si autoři dali náramnou práci se zvětšování rekvizit (jedna ze závěrečných scén, honička na umyvadle a WC je úžasná), ale jako celek mne film trochu zklamal (fakt byl před dvaceti lety zábavnější, přísahám).. Příště zkusím Sexmisi, ale jestli i ta mne zklame, tak si mne nepřejte :) ()

Master19

Zase mě překvapilo, jak dokáže být polština pěkný jazyk. Co mě ale překvapilo ještě víc, je říznost téhle komedie, která by u nás asi vzniknout nemohla. Oceňuji nápad i realizaci a speciálně pasáž, kdy Olo "budí" Alu. I když jí ten... bloud... jen skáče po zadku, ta scéna má něco do sebe. :-) ()

lucascus

..příjemně mě to překvapilo, na to, že polská filmografie je velice slabá, tak toto dílko je skvělé...už ten nápad něco takového zfilmovat, je úžasný... ()

jenik71

Když jsem tuto komedii viděl před 20. lety, přišlo mi to vtipné a dost jsem se nasmál. S odstupem času už to vidím trošičku jinak. Nikdy jsem nepochopil, že se tento film za totality vysílal v televizi, protože narážky na tehdejší režim jsou skutečně do očí a uší bijící. Zřejmě jej komunističtí inteligenti nepochopili a pustili to bez zaváhání do distribuce... Pravdou zůstává, že spolu s legendární Sexmisí to jsou dvě podařené komedie z polské produkce. ()

Bernhardiner

Je jasné, že se nikdy nemá věřit tomu, co říká režim, ale že bychom se měli pídit po alternativních zdrojích informací. Tento film evidetně pojednával o komunismu, nicméně jeho myšlenku bychom mohli aplikovat do dnešní doby - co je pravda a co je lež? Každý režim i vlastně každý politik dělá ze sebe toho nejdůležitějšího na světě, bez kterého se zeměkoule nebude otáčet. Je vidět, že polští tvůrci se s kritikou vypořádali po svém, a to velice originálně a zábavně v podobě střetu mezi trpasličí vládou a trpasličími poddanými, kteří touží být občas velcí. Akční scény zde sice ve větším množství existují, v žádném případě však nejsou samoúčelné. Stejně jako Sexmise, má tento film v sobě i jistý sexuální podtext - v Sexmisi neexistovali muži, zde v trpasličí říši neexistují ženy. A když už jsme u těch žen - Katarzyna Figura je opravdu fena k pohledání. Být trpaslíkem, prozkoumával bych zákoutí jejího těla celé roky. 90% ()

Braddy

Polské sci-fi komedie Juliusze Machulskeho jsou nepřekonatelné. Kam na ty nápady chodili. A konec filmu jsem skutečně nečekal. Výborná zábava i po letech. ()

Ixbalanke

Viděla jsem to ještě jako malý děcko a od tý doby jsem tenhle film hledala. Výborně udělané kulisy trpasličího světa, dobrý humor, zajímavě vyvedené připodobnění ke komunismu a životu v něm a taky komunistická argumentace. A ten konec musím teda pochválit, když se dostaneš z jedný diktatury (komunismus), pohltí tě jiná (kapitalismus) - můj výklad, možná je to trochu jinak, protože nevím přesně co to bylo za budovu na konci. Jediný co bych vytkla jsou ty ženský zmalovaný jak výkresy v samejch sexistickejch oblečkách... Sice dávám 3 hvězdy, ale hodnotím jako vtipný film s morálním přesahem ... na příjemné odpočinkové odpoledne. ()

Brejlil

Druhý Machulského film, který znám. Druhý Machulského pokus o podobenství, tentokrát snad lepší než Sexmise. Myslím, že za to může hlavně výprava, scény se záchodem, a hlavně visutým mostem ze sirek, jsou excelentní. Bohužel linie ve skutečném světě tak zvládnutá není a závěrečný vtip s vlakem mi taky nepřišel úplně nejlepší, přesto směle do toho!! ()

IsaacNewton

Já si nemůžu pomoci, mně se to vůbec nelíbilo :-( Bylo to děsně nesympatické, postrádalo to jakýkoli humor, byla to jedině parodie na fantasy film, ztracený čas. ()

joker2

Super film. I bez počítačových triků působí uvěřitelně. Výborný český dabing (Kaiser, Postránecký, Andrlová) i s přezpívanýma písněma. Jemná erotika, která zanechá v dětské duši (přece jenom je to film hlavně pro děti) jistě nesmazatelné stopy. Stejně jako zanechala svou stopu v mojí dospělejší duši scéna s gigantickou nahou Kateřinou Figurou, po které náš hrdina odvážně šplhá. Film je třeskutě vtipný a skvěle natočený. "Musím ti něco říct. Neřekl jsem to ještě žádné ženě. Jsem trpaslík." :) ()

sandinista

Nevím proč, ale když jsem tento film viděl někdy na začátku 90. let, hodně se mi líbil. Nedávné zhlédnutí bylo ovšem úplně o něčem jiném. Nějak jsem se nemohl ztotožnit z prezentovanou infantilní stylizací. A ani Jerzy Stuhr, jenž exceloval v Sexmisi, nedokázal zachránit celkový podprůměrný dojem, který ve mně Kingsajz zanechal. ()

Bozvav

Díky skvělému obsazení a s přihlédnutím na dobu, kdy dílo vzniklo musím hodnotit vysokým počtem. Jinak upřímě řečeno jde o snímek na horní hranici průměru. Místy vtipný, místy ujetý, ale poselství, které v sobě nese je stále aktuální. Za mne 75%. ()