Město 44 vypráví příběhy mladých lidí, kteří žijí své životy jako by každý den měl být jejich posledním. Není to díky jejich statečnosti nebo lehkovážnosti – tento postoj je přirozený s ohledem na skutečnost, které čelí. Píše se totiž rok 1944 a jejich příběhy se odehrávají v Němci okupované Varšavě. Mladí Poláci vnímají své zapojení do podzemního hnutí nejen jako vlasteneckou povinnost, ale také jako dobrodružství, příležitost se pochlubit před svými vrstevníky a zapůsobit na dívky. Flirtují, předvádí se a dělají plány během jejich odbojového cvičení, aniž by si uvědomovali, že se blížící léto stane nejtěžší zkouškou jejich života. A tak netuší, co pro ně historie připravila... Polské hnutí odporu představované Zemskou armádou (Armia Krajowa) 1. srpna 1944 zahájilo ozbrojené povstání, které mělo osvobodit Varšavu z područí nacistického Německa. Naši hrdinové pod vedením charismatického vůdce Kobry vytvoří jeden z nejodvážnějších oddílů povstání. Jsou svědky i aktéry obětování se a hrdinství, ale i krutosti, zrady a vraždy. Učí se lásce a zjistí, co je to nenávist. Dějiny jim dají krvavou a krutou lekci v dospívání. (CinemArt)

progression

Další výborné válečné drama polské provenience, u kterého mne překvapují poměrně nízká hodnocení. Hodně syrové a drsné drama popisující varšavské povstání v roce 1944 "popisované" převážně z pohledu tehdejší mladé generace. Působivě budovaný příběh, dramatické válečné scény, skvělá kamera, věrohodné herecké výkony a nebýt toho, že v určitých místech si tvůrci začli trošku hrát na romantický Hollywood (a podle mne poněkud nevhodně a ne moc úspěšně), ten původní výborný dojem z filmu bohužel trošku "degradovali" a vynaložené investice za "nejdražší polský film" se tím pádem zdaleka tolik nezůročily. Škoda, ale přesto hodně působivý a nezapomenutelný film. ()

Vlado666 odpad!

Film složený z WTF momentů. Nejvíc v paměti asi zůstane ten, kdy se ze sauny přes skladbu Ink Spots dostáváme k matrixovskému efektu na letící hrníček a poté nervový otřes matky hlavního hrdiny. Nepřátelští vojáci a tanky mizí potom co jedním výstřelem zabijou jednu z postav, čekáme že po 20 sekundách vystřelí znova, ale v dalším záběru jsou prostě pryč! Jak se hlavní hrdina dostal z hřbitova postřelený do svého domu? Proč je jediným nezajatým Polákem ve scéně? Jak mohl režisér tohodle natočit perfektní Boże ciało? Jestli Jamese Camerona mezi Piraňami 2 a Terminatorem vyměnili, co asi udělali s Janem Komasou? ()

lucascus

Mé obavy, že Poláci vytvoří z Warszawského povstání druhé Pearl Harbor, se naštěstí nenaplnily. Neznámé herecké tváře spolu s výbornou režií, skvělou kamerou, reálnými kostýmy vytvořily vskutku polský velkofilm. Na filmu je rovněž znát nadupaný finanční rozpočet (myslím, že se nepletu, pokud tento snímek zařadím mezi nejdražší filmy, které kdy v Polsku vznikly). Ještě teď nechápu, jak se tvůrcům mohlo podařit navodit tak veskrze reálnou atmosféru bortících se trosek Warszawy. Krve bylo příliš (ale i to zdá se, odpovídá realitě). Vynechal bych zpomalené záběry (ty přenechejme raději Hollywoodu, tam se vyjímají lépe) a naopak bych pozdvihl to, že se Poláci snad poprvé oprostili od zbytečného patosu a vlastenectví a pokusili se ztvárnit situaci tak, jak prostě byla (na rozdíl od "Bitwa Warszawska 1920"). Myslím, že srpnové oběti by byly právem hrdé, tento film si nejvyšší hodnocení (i přes drobnější nedokonalosti) opravdu zaslouží. Už především kvůli výtečné režii. Na Komasu se zaměřím. (Viděno v Kině Piast - Cieszyn) Po určitém časovém odstupu film strašně vyčpěl a v porovnání s filmem "Kamienie na szaniec" je to slabota. ()

Mishqo

65% ... Špinavý, krvavý a neľútostný poľský vojnový film, ktorý mal potenciál dostať sa vyššie, nebyť často zbytočných a zbytočne zdĺhavých scén, ktoré skôr film zosmiešňovali ako by mu dávali punc serióznosti. No ale za to tých sexi Poliakov fakt neviem kde vyhrabali :D ()

JohnSmith

Na to, že je to polský film, jsem byl slušně překvapený. Výprava není vůbec špatná. Herci jsou sice hrozní, ale budiž. Co mě ale opravdu dostávalo, byly zpomalené záběry, kdy se např. hrdinové líbají uprostřed uličky a kolem nich sviští jedna střela za druhou. To i americký patriotismus je vedle tohoto naprosto přirozená záležitost. ()

Lottr

Velmi naturalistické a syrové zpracování filmu, dodává na autentičnosti a rozhodně zaujme zájem krvechtivého diváka a o drsné scény zde rozhodně nouze není. Některé části jsou prostě geniální a určitě mi hodně dlouho zůstanou v hlavě. Na druhu stranu je zde taky mnoho pro mě nepochopitelných záběrů a scén, které jsou prostě otřesné. Záměr autorů v téhle oblasti jsem asi nepochopil. Buď to byla snaha o nějaký umělecký záměr, který se prostě nepodařil, nebo autorův podpis či jakýsi pokus o originalitu, nevím. Kamera byla sice sem tam taky malinko o nervy, ale naštěstí to byl pouze výjimečný stav. A po hudební stránce bych taky čekal trošku něco jiného. Nicméně, jako celek velmi milé překvapení a já si film opravdu užil a hlavně prožil s hlavními hrdiny. Patosu, propagandy a samoúčelových, či srdceryvných scén jsem čekal podstatně víc a potěchou bylo, že i Poláci dokážou ohodnotit svůj národ z obou stran a ž se nebáli ukázat, že lidské svině jsou vlastně všude kolem nás. V sekci válečných filmů bych tohle určitě zařadil někam k vrchním příčkám a ten vizuál vzhledem k polské produkci ( jistě, není to dokonalé a u amerického filmu s tímto vizuálem bych asi chválou šetřil ) je prostě pecka. Určitě stojí za podívání, jen škoda ne tak úplně využitého potenciálu, mohlo být i za 5* ()

Georgex

Poláci se snažili o svého "Zachraňte vojína Ryana", ale výsledkem je spíše Stmívání nad Varšavou, jelikož takto dodělat tak zajímavé téma, chce velké umění. Fajn chápu, že se tvůrci snažili válku přiblížit mladým, ale zakládat film na hloupém románku dvou slizkých puberťáků, kteří se líbají mezi kulkami ve zpomalených záběrech, to je opravdu silné kafe. Ono nebýt právě dvou hlavních hrdinů a nesmyslných zpomalených scén. tak se jedná o skvělý válečný film, který by se mohl měřit s tou největší konkurencí, jelikož atmosféra, digitální efekty, kulisy a samotné vyobrazení války uprostřed hlavního města naších sousedů snese ta nejpřísnější kritéria. Moje hodnocení 65%. ()

zsn

Šikovný film, šikovní kluci, pěkná těla. Ovšem ty vsuvky v podobě matrixu a techno hudby... - opravdu ukojený modernistický art režiséra - opravdu hnus. Zato scéna s náletem a poletujícími údy vyzdvihla u mne film na celé čtyři hvězdičky, neboť ve válečných filmech už jsem viděla kdeco, ohrané jsou už i vsuvky "pískání" v uších, které ani zde nechyběly, zato místo obligátního poletování popelu - poletování krve a údů - to je panečku příjemná změna. ()

ilonaho

Druhá světová válka jako počítačová hra... Zastav si postavu mezi svištícími kulkami... Tudy snad ani u dnešních mladých cesta nevede... ()

kenkaku

Ono je to těžký, když se díváte na film o povstání které vydrželo 2 měsíce... takže o happy endu by se dalo rovnou s úspěchem pochybovat. Taky skutečnost, že jde o film z Polska ho předem "degraduje" na intelektuální a hloubavou podívanou (nebo kravinu) - prakticky jako u nás. No a ono ejhle. Všechno je jinak. Poláci nabízí hollywoodsky laděnou podívanou, kde umělá krev teče proudem, z nebe prší kousky lidských těl, používají se zpomalovačky a navíc ty áčkové kulisy... Překvapující. Vizuál je tedy paráda. Co kulhá (dost) je děj a styl jakým je vyprávěn. Vše je takové zvláštně zmatené a povrchní. navíc sem tam proložené vizuálně zajímavou (ale stupidní) scénou - pozná se podle nelogického hudebního doprovodu, zpomalení času a vyobrazením něčeho zcela idiotského. Možná jsem jen nepochopil a možná by film zasluhoval druhou projekci. Také moje polština je celkem zrezlá a ledasco mi mohlo utéct... Za sebe bych viděl hodnocení na 3,5 a protože opravdu chci dát filmu ještě šanci zaokrouhluji protentokrát nahoru. ()

ZkuKol

Výpravné válečné drama s triky, akcí a scénami na výbornou, kde, nevím proč, někdo střihá klipy pro 12leté Polky. Každopádně v kině jde o silný zážitek a ty úlety s animacemi, zpomalovačkami apod. tvůcům odpustíte, protože to peklo povstání stojí za to... ()

DavidS.

Nevím, zda něměcké kulky prolétající kolem zamilovaných hrdinů v bullet timu a kreslící smrtonosná srdíčka, jsou poctou nebo výsměchem...Polské Město 44 má tak nejblíže k Bondarčukovu Stalingradu, i když by raději chtělo jít v krutých stopách Idi i smotri... ()

Indy

Poliaci natočili pecku, ktorá určite nie je pre každého, ale mňa Mesto 44 svojským spôsobom nadchlo. Mnohé recenzie tomuto filmu vytýkajú banálny príbeh a "matrixovskú" optiku natáčania vojnových scén, ale práve tento svieži originálny prístup je top devízou Mesta 44. Okrem spomalovačiek film pracuje aj s roztrasenou, surovou kamerou ala vojak Ryan a dve scény sú natočené ako z nejakého japonského hororu (padanie mŕtvych tiel z neba a brodenie sa kanálmi). Niekedy je to riadny šok (najviac asi udrie do očí scéna prvej pusy ústredných hrdinov, ktorá je až moc štylizovaná), ale pre niekoho kto videl veľa filmov, môže byť striedanie štýlov (film napr. začína pokojne v štýle českých filmov z obdobia totality) osviežujúce a originálne, vďaka čomu film udrží pozornosť celé dve hodiny. Výborný je aj záver a veľmi sa mi páčili obe mladé poľské herečky, zvlášť tá blondína, ktorá v čase natáčania chodila ešte na strednú a nikdy vo filme nehrala, je dokonalým castingovým ťahom, pretože jej detská naivná tvár výborne kontrastuje s hrôzami, ktoré sprevádzali varšavské povstanie. Závidím v dobrom Poliakom, že majú peniaze aj mladých talentových režisérov (režisér má 33), ktorí dokážu natočiť takéto filmy ... P.S. A moc sa mi ľúbi poľština, je to krásny jazyk :) 8/10 ()

Rudinsky

Remeselne neskutočne šťavnaté. Akoby bolo úplne jedno, aký máme scenár a ako citlivú tému (nielen poľských dejín) ideme zobraziť - jednoducho to boostneme slo-mo, násilím, sexom, mladým Putinom, tankom, ktorý to z pol metra našije do 50 kilovej poľky, matrixovými svištiacimi guľkami, love-story, pátosom... Ubrať plyn a viac sa sústrediť na obsah, a bola by to vychutnávková vojnová žánrovka, európsky film päťročnice. ()

ryba443

Bohužel velmi nevyvážené a rozporuplné dílo, jak zde již bylo mnohokrát napsáno. Na jedné straně zde máme snad nejlepší bojové scény v rozbořeném městském prostředí, co jsem kdy viděl, velmi dobré trikové záběry, správnou porci polské hrdosti, patriotismu a zároveň také syrové válečné brutality, která vyvede sympatické mladé hrdiny i diváky z představy, že povstání bude jen trochu drsnější prázdninová jízda. Pak je zde ale několik rádoby efektně zpomalených scén s totálně nesmyslným hudebním doprovedem, že to chvílemi působilo jako parodie typu Žhavé výstřely. V těch chvílích jsem si připadal autory filmy skoro až poníženě, jako bych od nich dostal facku. Je to doopravdy velká škoda a promrhání potenciálu, k pěti hvězdičkám zas až tolik nechybělo. ()

charlie_ando

Poláci prostě umí točit silné filmové příběhy a že jim jejich bohatá někdy i dost pohnutá historie dává mnoho příležitostí. Varšavské povstání propuknu vší v létě 1944 je samozřejmě jednou z nejtragičtějších a přitom heroickou kapitolou, kdy se Zemská armáda pokusila osvobodit z okupačních spárů nacistů hlavní město, ještě než mu přinese pochybnou svobodu Rudá armáda. Nechci se pouštět do polemiky, proč my nesvedeme točit podobné filmy a utrácíme svůj talent v pohádkách a hořko sladkých blábolech. Pět hvězd, co jsem dal je od srdce, protože mě prostě povstalecká Varšava vyždímala, kdybych měl hodnotit rozumem tak bude hodnoceni o jednu hvězdu nižší, ale tento film je o silných dojmech. Největší slabinu filmu režiséra Jana Komase, který si sám napsal i scénář, vidím v použití zpomalovaček, které měli pro mě naprosto rušivý efekt při sledování tak vypjaté podívané. Bál jsem se i milostné linky, ale tu se podařilo vcelku zdařile a citlivě zakomponovat jako pojivo vyhrocených a syrových válečných scén. Místy nejurputnějších bojů, tajnými úkryty i přeplněnými nemocnicemi projdeme díky trojici mladých lidí, kteří jsou vtaženi do surového víru válečných událostí. Po řemeslné stránce nadstandardní počin, za který by se nemusela stydět ani lecjaká Hollywoodská produkce, propracované kulisy, pyrotechnické efekty a speciální efekty dávají filmu punc autentičnosti. Působivé válečné drama, které se nebojí zobrazovat násilí a krutost. ()