Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (Cinemart)

Ceberus

Jako programátora mě hned ze začátku pobavila fráze islandských hackerů: "use SQL to corrupt their database". Pro neznalce to zní možná odborně a cool, ale programátorům to zní, jako kdyby jeden top geolog říkal druhému "použij kladívko k rozbití tohohle šutru". Prostě už vím, jak se cítí doktoři sledující Dr. House nebo astrofyzici koukající na Hvězdnou bránu. Nebo jak se cítí grafici, když koukají na CSI, kde se z rozmazaného záběru po kouzelném slůvku "enhance" stane perfektně ostrý obraz - že, agentko Leeová? Co se týče Leeové, po zhlédnutí Tomb Raideru a tady Bournea začínám znát herečku Vikanderovou jménem a vnímám ji jako vycházející budoucí hvězdu Hollywoodu (a to si ani neuvědomuju, že jsem ji už viděl v UNCLEovi a především v Ex Machina). Zbytek hlavního čtyřlístku (Damon, Lee Jones, Cassel) už jsou pak ověřené kapacity oboru, které nezklamaly. ()

Acrobat

Kto potreboval Bournea ? Ja teda nie. Uzavrel sa prvotriednou neistou istotou. Tieto vyššie mocenské veci a hľadanie základu základu sú dobre na peniaze, ktoré však netečú do môjho vrecka. Po remeselnej stránke je to stále vysoko nákazlivé sledovanie (menej roztrasené) ale je to recyklát. Už nebolo potreba, aby Jason vstal z mŕtvych. Vytvoríte precedens ako v priblblých komixoch od Marvelu. Zlý mal vyššieho zlého, ten mal vyššieho, ten najvyšší ešte predsa vyššieho atď. Ako remeslo dobré, ako pridaná hodnota nula. (videné 10.02.2019, BDrip) ()

Inozuka

Akce, spiknutí, podrazy a nejasná minulost ... Jason Bourne se pohybuje po známém hřišti, kde se sice změnily kulisy, přibilo několik postav, o nichž jsme v předchozích dílech ani nezavadili a objevilo se i pár starých známých. To posiluje dojem vaření z vody a nastavování staré kaše. Přestože je film perfektně řemeslně zvládnutý a v podstatě mě i bavil, toho dojmu vytřískat ze starého nápadu, co to jde, jsem se nezbavil. A pochvala vyzbrojovacímu oddělení od SWATu - ten transoportér, co jste vybrali, je skvělý, kam se na něj hrabe tank. Projede kolonou aut a ani škrábnutí. ()

mira.l odpad!

Ne. Prostě ne. Myslel jsem, že aspoň tu jednu hvězdičku dám za Alicii Vikander, kvůli níž jsem to ostatně asi stáhnul. Protože jinak nemám nejmenší tušení, kdo je nějakej podělanej Jason Bourne, kdo byl jeho fotr, co udělal v předcházejících filmech, protože o jejich existenci nemám nejmenší tušení. Takže zpočátku jsem byl zmaten jak Goro v Tokiu. Pak už jsem si jen říkal "No do hajzlu, co je tohle zase za vopičárnu?", všechno a všichni je tak supermegaultratajný, že každej ví o každým prdu toho druhýho. Co druhýho, o všech prdech všech na zeměguli. Mít on-line obraz z jakékoliv veřejné kamery kdekoliv na světě do vteřiny? Máme, no problemo. To je lepší jak u Vietnamců. Heknem cokoliv kdekoliv, třeba přes papiňák nebo žehličku. Honičky všeho druhu s dopravními prostředky, až oči přecházejí. Teda chvíli, než nám to začne být směšný a už se tomu prostě jen smějeme. Obzvlášť jsem se řehtal u té na konci, kde V. Cassel ukrad tu policejní potvoru a pak si klestil cestu řadou aut, jen vzduchem lítaly. Ten obrněnec s akcelerací WRCčka hrnul najednou snad pět, šest aut, vše v maximální rychlosti bez zjevného zpomalení, lítalo to od něj jak sníh od pluhu, a za pár vteřin... ehle, pořád tomu svítí a blikaj všechna světýlka. Ty vole, to fakt ne, tohleto. I když by se ve výčtu absurdit, blbostí nesmyslů a všelikých jiných lahůdek dalo ještě nějakou dobu pokračovat. ()

Hellknight12

Celkom slušné zakončenie série. Opäť tu máme v hlavnej úlohe M. Dammona a opäť sa vraciame k jeho minulosti. Znova je tu akcie viac než dosť. Film je o niečo kratší ako predchádzajúca časť a je to len dobre. Čo má však uvádza do rozpakov je koniec filmu. Plánujú ešte pokračovanie? Každopádne je to lepšie spracovanie než Bourneov odkaz. Film môžem odporučiť, každému kto má rád špionážne thrilleri. Celkové hodnotenie za mňa je 85% ()

Myslivir

"Ježíši Kriste, to není Jason Bourne!" Pouze prázdná seberecyklace. Jason cestuje po světě téměř ve stejné míře, jako Covid, takže se není čemu divit, že už zešedivěl. Je ale jediným aspektem, který se aspoň nějak změnil. Příběhový vzorec zůstává totiž bohužel stejný. Byť stále řemeslně solidní, ale přece jen příliš podobný prvním dílům (tajnější a tajnější operace, organizace a korupce, smrt společnice, honičky na dálnicích). Po nějaké větší uvěřitelnosti se také slehla zem - excentrický a sebejistý milionář prohlásí, že uživatele jeho platformy nebude nikdo sledovat a krást jim data. A dav lidí se zvedne a tleská. Neuvěřitelné, jak je ten film (hlavně tedy postavy v něm) naivní. Dokonce se v závěru pokouší o jakési naznačování pokračování, protože například pátým Transformerům to taky vyšlo skvěle, že. ()

Slon Hotovson

Jason je zpátky a dostal jsem od něj přesně to, co jsem chtěl. Zavilého agenta na stezce pomsty, jeho tvrdé a nelítostné soupeře, váhající a nevypočitatelnou krásku, hromadu skvěle nasnímané akce. Spokojenost! ()

john.h

Drží si to kvalitu předešlých dílů, ale... nepřináší to nic, co jsme už předtím neviděli. Zase tady máme pár fajn ručních soubojů, kde se ničí hlavama nábytek kolem a prolítává se sklem, zase tu máme dost dobré honičky v nějakých metropolích po Evropě a zase tu je nějakej ten zapletenej konspirační děj a útěk před jedním uber killerem. Trochu úlet opět je zdejší zaměření na počítače a hacking. Když se Hollywood začne plést do hackování a technologií a nejlepší způsob, jak se zbavit dat je polejt case počítače benzínem a zapálit to - to už trochu hraničí z bizárem. Ale pořád dobrý. ()

1mArc0

Bournov Odkaz to nie je to pravé Bournovské, čakal som som že Bourne skončil práve Ultimátom, potom prišiel Odkaz a t... Len nech si Greengrass dáva pozor, na to keď bude natáčať ďaľší diel, pretože už to smeruje poriadne na úkor kvality. Tento film, už nemá takú atmosféru, akú mali napríklad prvé dva diely (aj keď Bournov mýtus je kapánek dosť nenávidený film). Okrem Matta Damona bola veľkou častou aj Joan Allen, neviem pochopiť prečo nedostala miesto. Nejak mi tu chýba aj Franka Potente, ta tiež mala svoje miesto v prvej časti a vniesla určité čaro a v druhej si už dohrala. Greengrass znova odviedol poctivú robotu, s porovnaním prvým dielom je to o trochu slabší článok. Ono sa hovorí, že všetko raz mmusí skončiť, pretože si Greengrass zničiť všetko na čom tak dlhé roky, herci a štáb. Je aj celkom príjemným osviežením vidieť Muž z čiernych a Aliciu Vikander. Diplomatická dutka: a toto už je naposledy ! /75 %/ ()

Marty7CZ

Kamera se klepe jak přimrzlimu žebrákovi a v kině to fakt není ok...V ději sem se trochu hledal a mám pocit, že všichni kolem Bourna byla smečka vejkendovejch pitomců! Pravda, furt lepší než Spectre, ale už nám asi nemá Bourne co říct:-( 60% ()

Shaqual

Je to radost nad radost, sledovat mistra řemesla při práci! Sice už je to po třech dílech trochu na jedno brdo a tak trochu fan service, ale taky fantastická a parádně natočená/sestříhaná akčňárna, kterou Greengrass opět převážně vizuálně odvyprávěl naprosto na jedničku. Velmi důstojné vzkříšení a navázání na nehynoucí legendu jistého agenta s velmi zajímavou minulostí. Jen se ale bojím bojím dalšího eventuálního comebacku, nemusel by se už tak trefit do noty... ()

vetsinezobri

Kam se poděly ohledy na obyčejný civilisty? Tolik headshotů jsem neviděl ani u bazénu, když jsem si z podlahy sebral povalujícího se Mavericka a nasadil tlumič. Automobilová honička je skvělá, ale to už je pro tuto sérii spíše pravidlo. Úplný konec taky potěšil. ()

MAAUZ

V CIA je srandaa, tam bych chtěl pracovat! Jason prostě neztrácí šťávu. I přes příjemnou, leč krátkou pauzu s Rennerem jako odkazem na Bourna, se krásně drží ve své staré stopě. Greengrass točí výborně - hektická akce s protestantama v Aténách, krátká stealth akce v Berlíně, konference ExoCon v hotelu a GTA honička v Las Vegas. To rozrážení aut SWAT dodávkou bylo fakt HARD! CIA agent by měl být vycvičen tak, aby za žádných okolností neprozradil nikomu intel, ne? Proto jsem se divil, že ta nová analytička všechno vysypala Jasonovi z rukávu při jejich prvním setkání, ale později se vysvětluje proč. Vincent Cassel si tu zahrál spojku, nemilosrdnýho zabijáka, což jsem byl mile překvapen. Asi nemám co vytknout.. Tentokrát nebudu porovnávat první 3 díly s posledním, protože to podle mého nejde. Děj navazuje, cosi nového vysvětluje, a hlavně ukazuje, že Bourne se vůbec nezměnil. A přesně to díky výbornému Damonovi dodává filmu 5 hvězd. Mimochodem excelentní konec! 82% ()

Petike

Oh, baby... Then it fell apart... No dobre, možno nie až tak, ale tento film má viacero problémov. Hoci sa obsadenie aj Greengrass úspešne na poslednú chvíľu uhýbajú typickej obave spájanej s pokračovaniami po rokoch - nezvládnutej technickej stránke - práve ona nie je tou najväčšou chybičkou krásy. Je to dobrý akčňák, dobre nakrútený, ale... Tentokrát mi to pripadalo zbytočne preakčnené, na úkor deja a charakterizácie. Chýba tomu príležitostný záblesk supersuchého humoru, ten sa akosi comebacku nedočkal. Do tej istej rieky sa druhýkrát nedá vstúpiť a nik z nás samozrejme nečaká, že Bourne bude prechádzať tým istým vývojom ako v prechádzajúcej trilógii, ale scenár napriek tomu neponúka nič extra. A to je problém. Bourne nemusí toho veľa nahovoriť, zápletka nemusí byť svetoborná... Scenár však neraz pôsobí ako taký patvar, ktorý nevie, na čo sa má sústrediť. Naháňa sa za aspoň piatimi rôznymi nápadmi, a obsah všetkých piatich je riedky alebo nedotiahnutý. Ešte aj pár nových zásadných faktov, ktoré sa dozvieme o Bournovej pred-agentskej minulosti, pôsobí ako pár zaujímavých útržkov v mori nudy. Najzbabranejšou líniou sú všetky ťažkopádne narážky na "náramne relevantné súčasné témy". Už o pár rokov budú pôsobiť zastarane (v porovnaní s nadčasovejšími podtónmi pôvodných troch filmov). Navyše sú tak vágne a neškodne naskicované, až máte dojem, že režisér zrazu prestal dôverovať inteligencii publika. Neviem, čo si mám myslieť o výkone TLJ. Damon, Stilesová, Vikanderová, Cassel a Ahmed napriek mnohým problémom scenára excelujú a považujem ich za jednu zo silných strániek "Bournovej Eponymity". Osobne si myslím, že Heather je jediná nová postava, ktorá aspoň trochu zaujme a môže v sebe skrývať ešte nejaký potenciál, ak vznikne pokračovanie. Motorková naháňačka sa mi pozdávala podstatne viac ako neskoršia automobilová. Štyri hviezdičky, to áno, ale tentokrát s odretými ušami. V predchádzajúcich prípadoch to bolo u mňa vždy za päť... Posledný Bourne, ktorého pozriem v kine. Ak vznikne pokračovanie, bude sa musieť poriadne snažiť. Myslím si však, že nie je vôbec potrebné. P.S. Nicky ? :-/ Nicky ! :-D Nicky... :-O Nicky. :-( P.P.S. Už zase donútili Mobyho, aby spravil remix. Nie, nie, nie. Aspoň podmaz to má dobrý, ale zbytočná prerábka vokálov sa mi zase nepáčila. P.P.P.S. Jason Bourne ? Nebolo by lepšie Jason ReBourne ? ;-) //// Zaujímavé komentáre: Malarkey, MrHlad, novoten, tron ()

denulik

Nezničiteľný teflónový Jason Bourne je späť. A s ním akčné scény, automobilové závody, konšpiračné teórie, namakaní zlosynovia, technológie z budúceho tisícročia, srdcervúce flashbacky a úporná snaha zaplniť dynamickým dejom dve hodiny. A ja som sa celý čas nemohla zbaviť pocitu, že pozerám reprízu starého dobrého Bourna, ktorá síce nesklame, ale už je trochu okukaná a nič nové neprináša. ()

mac000

Mezi Bourny vyzní toto pokračování jako slabší, a to zejména proto, že všechny ty akční scény, triky, kaskadérské kousky, dramatické střihy už byly v minulých dílech. Bourne vykrádá sám sebe, i když možno říce že ne s úplně špatným výsledkem. Většina dějových posunů je ovšem předvídatelná a tak je divák vlastně zvědavý jen na úplný konec filmu, zda ponechá otevřenou možnost dalšího pokračování... ()

RAFT

Po nejslabším filmu, Bourneův odkaz jsme se konečně dočkaly, toho parádního pokračování Jason Bourn .Možná tento film se zdá být takový zjednodušený ,něž předchozí co vyždímaly tu dokonalost zejména Bourneovo ultimátum.Akce tu nechybí ve filmu je ji dostatek.Alicia Vikander dost pěkně se hodila do filmu , i ostatní herci .Za pár let pokračování i s Alicí jestli bude . Za mě 85% ()

Taffey

Jason Bourne. Pro mě obrovské zklamání. Mizerný scénář, vlastně jsem ani moc dobře nepochopil, proč byl, tento film, natočen. Lee Jones je dost nevěrohodný, což se mu stává málokdy. V půlce filmu jsem musel dát stopku, jít si udělat espresso z mnou upražených zrn z Kuby - vřele doporučuju kubánské kafe - a u druhé půlky mě bralo spaní. Honičky v autech, které celkově nemám rád, byly přetaženy přes hranici uvěřitelnosti, například, když se ,Vincent Cassel, "brodil" vysokou rychlostí přes desítky aut, to jsem si už říkal, Gríngasi, tos to podělal na ultimo. Na rozdíl od předchozích tří dílů, u kterých nevím, který je lepší, jsem se tady ani z Jasonem jaksi nemohl ztotožnit. V porovnání s ne moc dobře přijatým filmem Bourneúv odkaz, který já mám rád, vychází tento jako naprostá sračka. Opravdu krásná Alicia Vikander s kamennou tváří je tak jediným opravdu světlým bodem filmu. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)