X-Men 2

• USA X-Men 2 (více)

X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

wallax

Keď sa ukázal Nightcrawler - žasol som, ked zmizol - zostal som ako obarený. Užasne naefektované, krásne rozvinutie jednotky no zároveň ucelený film aj pre X-Men sveta neznalého diváka, perfektný hudobný podmaz a Wolverine! No ano...už v komentáre pre jednotku som napísal, že v prípade X-Menov nebudem nikdy objektívny. Najlepšie spracovanie komixu do filmovej podoby. ()

kubilov

X-Men 2 je více než důstojné pokračování prvního dílu, které v leckterém srovnání předčí. Pro mě jsou to však typově až překvapivě odlišné filmy, jelikož zde, v druhém díle, máme možnost vidět více zamyšleníhodných situací, propracovanější akci, ale možná se malinko vytrácí lehkost, která doprovázela celý první díl, proto bych se do velkého srovnávání nepouštěl a raději filmy ohodnotím stejnou známkou. Nic z toho však neznamená, že by Bryan Singer odvedl špatnou práci, to rozhodně ne, opět je vidět, jak si s filmem vyhrál, protože od zajímavě pojaté postavy Briana Coxe po třeba "odchod" Magneta z vězení je to vše velmi propracované. K lepšímu propletení děje samozřejmě přispěje i nový vztah mezi Magnetem s zbylými X-Meny, toto velmi zajímavé oživení tak jistě zmate nejednoho diváka, který nezná předlohu, podobně jako například zase trochu vylepšená postava Wolverina, která dostává ještě lepší look než v předchozím díle, což bude nejspíš většími Jackmanovými zkušenostmi, každopádně je to krok vpřed. ()

darkphoenix

Možno o trochu vyumelkovanejšie, avšak šľapajúce v každej koľaji. Dokonalý príklad toho, že kvantum postáv neznamená polovicu z nich odsudnúť do úzadia (aj tá najmenšia má podstatný prínos a priestor) a potvrdenie pravidla, že v rukách vášnivého autora (Singer) takáto látka napreduje. Všetko pracuje ako dokonalý stroj a každá časť do seba zapadá so sprievodom adekvátnych emócií, ktorými sa nešetrí ani v epickom finále. Jednoducho blockbuster, ktorý sa okrem dychberúcich fightov nebojí citlivosti a hlbšej myšlienky a funguje to dokonale. Pre mňa jedna z najlepších comicsových adaptácií vôbec. ()

TinoArts

O niečo slabšie ako jednotka, no kvalitatívne stále veľmi podobné. Viac kecov a menej akcie, ale nie som si istý, či je to plus, alebo mínus. Hodnotím rovnako, ako jednotku. 75% ()

blondboss

Kdeže jednotka. V mnohých ohľadoch iná od dvojky, avšak práve pokračovanie X-Menov ma naladilo na tú správnu vlnu. Perfektné akčné scény, prepletenosť deja a jeho zvratov, lepšie a hlbšie vykreslenie jednotlivých postáv a opäť brilantné herecké výkony. X-Meni sa mi začínajú dostávať pod kožu. 80% ()

gefr

Rozhodně lepší než první díl. Nightcrawler byl naprosto cool a abych parafrázoval Spidermana: S velkým počtem mutantů přichází větší zábava :) ()

vodkasesemte

Na Famke Janssen v kuži bych se mohl dívat celej den. No na tu malou pusinku, která se změnila k nepoznání, taky. Pořád je znát, jak se na ní podepsal ten psychopat. Víc k tomu napsat nemužu. Serie zmutovanejch mutantu mě uplně míjí! Hugman, nebo jak se ten šašek s vystřelovacími drápy jmenuje, je srandovní. Charisma na nule. Nevim, co na něm místní roztleskávačky vidí 2020 - Mutants. Since the discovery of their existence they have been regarded with fear, suspicion, often hatred. Are mutants the next link in the evolution chain, or simply a new species of humanity fighting for their share of the world? - Ne, jsou to potomci padlejch andělu, sémě hada, mezi které a ženu Buh položil nepřátelství - Why are you such a dick? Bcs I can - Registration Act. Or worse. The president could declare a state of emergency. Place every mutant in the country under arrest - The last thing we need to see is the body of a mutant kid on the 6:00 news - Petting zoo - I was piloting black-ops missions in the jungles of North Vitnam while you were sucking on your mamas tit at Woodstock. Dont lecture me about war - Your bike Leeds gas. Then fill her up - The Once and Future King (T. H. White) - Alkali Lake - Proč si nikdo nedělá srandu z Wolverinova učesu? - Uncomfortable silence - Never trust a beautiful women especially one whos interested in you - You arranged the attack on the president (koho by to napadlo – cui bono) - The fluid secreted by his brain acts as a mind-controlling agent - They discovered that males are the ones who carry the mutant gene and pass it on - Boby, have you tried not being mutant? To není tak jednoduchý jako s homosexuály, tam se ta duševní porucha dá lečit studenou vodou - Girls flirt with the dangerous guy, they dont take him home (aha, tak tím se všechno vysvětlilo). They marry the good guy. I m good guy (pamatoval). I could be the good guy - We love what you have done with your hair - You are god among insects - I will take my chances. But I wont - This is one lovers quarrel we cannot get involved in, my dear - Still fighting good fight? From here it doesnt look like they are playing by your rules. Maybe its time to play by theirs (to říkám pořád) - Ppl dont change, Wolverine. You were animal then, you are an animal now. I just gave you claws - Our Father, who art in heaven, hallowed by Thy name. Thy kingdom come, they will be done on Earth as it is in heaven - This is the only way (stačilo nahodit motory a odletět) - The Lord is my shepard. I shall not want. He maketh me to lie down in green pastures. Yea, though I walk through the valley of the shadow of the death, I will fear no evil for thou art with me - We will be watching (Zachariáš 11/17) - Mutation. It si the key to our evolution. It is how we have evolved from a single-celled organism into the dominant species on the planet (stokrát opakovaná lež, kterou nám nalili ve školách do hlav – člověka stvořil Buh v jediný den) - This process is slow, normally taking thousands and thousnads of yrs. But every few hundred millennia eveolution leaps forward (to jo, ale je to nepřirozený proces – mutace genu) () (méně) (více)

stafino

Menej akčný x-men. Veľa kecov okolo, veľa omáčky a žiadne poriadne mäso. Očakávania samozrejme boli, ale boli neoprávnené. 65% ()

dudo24

Obrovské zlepšenie oproti jednotke. Komplexný príbeh, odpovede na niektoré otázky z minulého dielu, načrtnutie nových hádaniek čakajúcich na odhalenie, napätie, akcia a samozrejme kopu využívania mutantských schopností. Ku koncu hlavne som našiel pár strašne klišé scén ale dá sa cez to preniesť. ()

Drozdo57

X2 je všeobecne najlepší komixový film aký bol kedy natočený (Watchmeni sú podľa mňa možno ešte lepší, ale nemôžu osloviť toľko divákov). Tvorcovia vychytali čo bolo treba na už tak výbornej jedničke, evidentne sa zvýšil rozpočet. Konzistentný príbeh, dobre vykreslené postavy, klasická dejová linka postavená na pomerne známom komixe, výborná akcia, skvelá hudba. Nikto sa nespráva nelogicky, aj zloduchom môžete rozumieť (ano aj Strikerovi). Toto naozaj odvtedy nikto neprekonal. ()

HellFireFery

Jeden z mála filmu, kde je pokračování ve všem větší (to je ostatně každá dvojka), ale dokonce i příběhově vypiplanější a na postavy mnohem intimnější. Hrdinové z jedničky jsou zpět a vypořádávají se s novými problémy, které tentokrát nabírají mnohem větších rozměrů. Hugh Jackman se pro roli Wolverina narodil a akčního hrdinu z něho cítíte na sto honů. Ostatní se stále drží v jeho šlépějích a zejména Patrick Stewart a Ian Mckellen (jak tenhle děda může v jednom roce hrát Magneta i Gandalfa, to nechápu) jsou vyložení frajeři, kteří si své role skvěle užívají. Nemohu dát méně než plný počet, protože je to zkrátka pecka, na kterou se mohu dívat pořád dokola. ()

BaronMartin

Ačkoliv pro mě není druhý díl X-Menů tak velká pecka jako pro většinu lidí, určitě je kvalitnější a zábavnější než dle mého lehce prázdný první díl. Obecně bych řekl, že dějově je to více nabité, je zde více příběhových linek, které se vzájemně propojují, což přidává na komplexnosti a lepší struktuře filmu, což je podle mě právě to, co chybí prvnímu filmu. Líbil se mi fakt, že jak lidé, tak mutanti zde působí jako záporáci a všechno není čistě jenom o Magnetovi. Abych něco řekl k hereckým výkonům, ty jsou stále super. Jackman je boží Wolverine, asi nikdy nedostaneme lepšího prófu než je Patrick Stewart a Ian McKellen jako Magneto dokáže být jak hrozivý a záporný, tak i celkem vtipný a ironický. Vzájemná chemie mezi postavami je zde stále dobrá, i když si myslím, že film pořád trpí na to, že zde máme ohromné množství postav, tudíž není moc prostoru na takové množství dialogů, které bych si přál. Pořád jsou zde dějově velice podivné věci (platonickou lásku Logana k Jean asi nikdy nepochopím), jsou zde nové postavy, které bohužel mají málo prostoru a některé se v této podobě třeba ani nikdy znova neobjeví (Nightcrawler), každopádně nový záporák Stryker byl vlastně hodně super: díky němu poznáváme nové střípky z Loganovy minulosti, navíc se mi líbila jeho motivace v podobě šíleného mutantního syna a i ten plán zničit mutanty, který následně Magneto obrátí proti němu, to bylo taky fajn. Akční scény jsou zde velice povedené, k mým oblíbeným patří pochopitelně útok Strykerových vojáků na X-Mansion, což je atmosféricky dokonalá scéna, které k perfektnosti chybí už jenom krev a eRkový rating :D Také musím ocenit hudbu, konečně zde dostáváme onu ikonickou znělku v úvodních titulcích, která je prostě naprosto bombastická. Konec filmu je též fajn, i když mi trošku vadila smrt Jean, hlavně proto, jak přehnaně emocionální ji film dělá, i když jsme tu postavu díky nedostatku prostoru vlastně moc neznali :D Ale chápu, nějaká ta příprava na její Phoenix arc musí být :D X-Men 2 (mimochodem, originální X2 je mega zvláštní název :D) jsou vlastně takové hodně příjemné pokračování, které vypilovává některé neduhy, ale stále má co dohánět - na perfektní X-Men film jsme si holt museli ještě pár let počkat... Velice povedené a příjemné pokračování, které si zachovává všechny klady prvního dílu, bohužel ale i některé z jeho problémů. Hodnocení: 74% ()

Teachman

Námět a zápletka: 2/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 2/10. ()

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

X-Men ztratili Rogue, Apocalypse bez staré party

29.12.2013

Bryan Singer se v X-Men: Budoucí minulost snažil vrátit na plátna co nejvíce herců z původní trilogie i První třídy. Jednou z nich byla i Anna Paquin alias Roque. Ta na placu strávila pouhý týden… (více)

SoundtraCon na Festivalu fantazie

SoundtraCon na Festivalu fantazie

02.05.2011

V termínu od 1. do 4. července 2010 proběhne v Chotěboři v rámci Festivalu fantazie v pořadí již čtvrtý ročník SoundtraConu. Minulé ročníky navštívili skladatelé Trevor Jones, Petr Hapka a producent… (více)