X-Meni. Narodili se s jedinečnou genetickou mutací, která jim umožňuje vládnout nadpřirozenými schopnostmi. Pod vlivem profesora Charlese Xaviera (Patrick Stewart) slouží lidstvu. Chrání svět. Ten jim však nedůvěřuje a bojí se jich. Po nesmyslném pokusu o atentát na prezidenta Spojených států, který údajně spáchal neznámý mutant, se veřejnost dovolává zákona, který má mutanty dostat pod kontrolu. V čele militantně anti-mutantniho hnuti stojí armádní velitel a vědec William Stryker (Brian Cox), o němž se tvrdí, že na mutantech prováděl pokusy. Mutanty nenávidí a hodlá je totálně zlikvidovat. Když zjistí, že jeho vlastní syn je mutant, bez milosti ho zabije. Stryker měl v minulosti co do činění také s Wolverinem (Hugh Jackman) a zná tajemství jeho minulosti. Když Wolverine pátrá po svém původu, uvede Stryker do pohybu svůj anti-mutantní program. Jsou však i mutanti, kteří se proti lidské civilizaci postavili. Jeden z nich, Magento (Ian McKellen), právě unikl z vězení. Je nepřítelem X-Menů. V situaci, kdy se všichni mutanti stali štvanci, navrhne X-Menům spojenectví proti společnému nepříteli - Strykerovi. X-Meni i jejich spojenci se spolu vydávají na nejnebezpečnější misi v životě... Režisér Bryan Singer natočil tentokrát víc než tradiční pokračování. Ponořil se hlouběji do mytologie X-Menů, do jejich schopností a vztahů. Vedle již známých postav se na pozici dobra přidává atletický Nightcrawler a zlo posiluje - nejen svými diamantovými drápy - Deathstrike. Ve filmu se tak představuje nová generace X-Menů. Patrick Stewart se vrátil do role profesora Charlese Xaviera, světově uznávaného telepata. I promodralá metamorfická Mystique (Rebecca Romijn-Stamos - viděli jsme ji jako Femme Fatale ve stejnojmenném filmu) předvede své svody. Větší prostor má také postava Storm (oscarová Halle Berry), která prochází vývojovými změnami. Režisér Bryan Singer po natáčení druhého dílu X-Menů prohlásil: Točit první X-Meny byla úžasná zkušenost a divácká reakce byla mimořádně příznivá. Ale po natočení filmu X-Men 2 mi natáčení prvního dílu připadá skoro jen jako úvod. Kultovní záležitost, natočená, jak je to v poslední době velice časté, podle komiksu, má všechny předpoklady upoutat diváky vizuálně i napínavým dějem. (oficiální text distributora)

Trailer

Lima

X-Men 2 je spolu s THE CROW a ´dvojkou´BATMANA nejlepší comicsová adaptace, jaká kdy byla natočena. Nadmíru zručný mix psychologie a akce, zajímavý a chytrý příběh, dialogy, které netahají za uši, skvělé triky a v neposlední řadě výborní herci. Singerovi jsem to zbaštil i s navijákem, doufám, že ho to ještě baví a že nás čeká dlouhá, příjemná série. Jen tak dál. ()

golfista

Možná budu chvilku "plavat proti proudu", ale mně se zdála jednička o fous lepší. Evidentní očekávání dalšího dílu bylo trochu moc vidět "mezi řádky". Ale to nic nemění na tom, že se jedná o prvotřídní pokračování a co se týká filmařského řemesla jsem vrchovatě spokojen. Jak já říkám - škoda Singera pro X-Meny, honem by měl natočit ve stejné kvalitě něco v duchu jeho prvních dvou "superfilmů". ()

POMO

Vzhľadom k žánru, v ktorom sa pohybujeme, je slabší spád filmu predsa len jeho handicapom. Viacej postáv, viacej kecov, viacej riešení problémov ináč než akciou. Nevadilo by mi to, nebyť tých 133 minút a keby tie kecy predsa len nevychádzali tak trochu doprázdna. Nie je to tak hlboké, ako sa to tvári byť. Ale ináč je to rovnako inteligentné a postavy sú minimálne rovnako cool ako v jednotke, takže vyslovene sklamania sa obávať nemusíte. O pol hviezdičky slabšie než originál. ()

kOCOUR

Ještě nedávno jsem prohlašoval X-Meny za nejlepší comicsovou adaptaci a Singer přišel znovu a vnesl mi do očí pokračování, ze kterého mi vytryskly slzy úžasem a dojetím ještě více. Nikdy jsem nebyl na reklamní žvásty typu "ještě lepší, ještě nablýskanější", ale dvojka X-Menů tohle vystihuje naprosto precizně bez ztráty jakéhokoliv potenciálně zábavného aspektu jedničky a navíc přidává chumel nových postav, silný příběh a spoustu originálních nápadů, kam až oko dohlédne. Je z toho cítit radost z filmařiny, bezmezná láska ke comixu a hlavně cit pro diváckou duši. Singer povýšil vedle titulu detektivního mága definitivně i na krále filmového comixu... ()

Galadriel

Opravdu povedený film, nápaditý, chytrý, s herci, kteří dobře hrají skvěle vymyšlené postavy. Navíc perfektní po vizuální stránce, trikově i hudebně (na samostatný poslech mě soundtrack vůbec nechytl, ale ve filmu ta muzika funguje na jedničku). Potom, co jsem viděla třetí díl a znova první jsem se rozhodla zvýšit hvězdičky na plný počet, protože si to zaslouží, je o třídu lepší než zbylé dva, které ale sami jsou dost dobré a pro změnu si zaslouží ty 4 hvězdičky :-). ()

• Zimní scény se natáčely v Albertě v Kanadě, kde bývá vždycky obrovské množství sněhu. Když tam ale produkce dorazila, nebyl tam sníh vůbec, takže museli zajistit umělý. (fannah)
  • Boty, které jsou vidět na nohou Pyra (Aaron Stanford) v 98. minutě, jsou Vans Classic Slip-on - Black & White Checkerboard. (stepan_s)
  • Poslední scéna v Xavierově sídle s Cyclopsem, Wolverinem a Xavierem se natáčela v Shepperton Studios v Londýně, protože tam zrovna Hugh Jackman točil Van Helsinga a producenti ho pustili pouze na jeden den, aby dotočil závěrečnou scénu X2. To je taky důvod, proč má Hugh v této scéně více vlasů (ve Van Helsingovi má dlouhé vlasy). (fannah)