„A nevyskúšal si NEBYŤ mutantom?“ Strhujúce voľné pokračovanie výborného komiksového marveláckeho originálu Bryana Singera z roku 2000, ktorému zostal verný Singer a tým pádom tiež IQ. Akcia už v origináli bola poňato zaujímavo, „umelecký“ režisér do nej vniesol "to svoje", no až tentokrát nasadil ostré tempo už z úvodu vo výborne zrežírovanej scéne z Bieleho domu a vrchol akcie dosiahol v scéne, pred ktorou vystríhal mentorský Profesor X (Patrick Stewart) vo vzrušujúcom závere "jednotky": „Boh ich chráň, Eric, ak prídu do mojej školy“. Prišli - a je to mäso. Scenár je zbytočne prekombinovaný, ale ako ukázala smiešna trojka bohužiaľ už v réžii akéhosi Bretta Ratnera, mohlo to dopadnúť oveľa horšie. Singerovi sa darí udržať našu pozornosť veľkolepými - ale nedôležitými - počítačovými trikmi (pád zo stíhačky), výbornými maskami a hoci je príbeh obohatený o až prehnane veľké množstvo nových postáv, nestrácame sa v nich, čo je zásluha dobrých hercov (Cox, Cumming), kvalitného scenára a "starých známych" (nesmrteľný Jackman, tentokrát takmer „dobrý“ McKellen). Vzrušujúco otvorený záver je stokrát lepší, ako celá blbá trojka. Kino Považan 2003(11.11.2004)

Brian Singer dokazuje, že i film na motivy komiksu může obsahovat psychologický přesah. Přičtěte si k tomu jeho precizní režii, podařené obsazení, spoustu nápadů a nápadité akční sekvence. Ty mají navíc tu výhodu, že film, jako jeden z mála popcornů poslední doby, fungoval i bez nich. Po delší době opět snímek, který potvrzuje pravidlo, že pokračování může být podstatně lepší svého předchůdce.(3.7.2007)

Nemám slov! První díl mi přišel takovej nemastnej neslanej, prostě něco tomu chybělo. Druhý díl je ovšem totálně odlišnej od jedničky. Akce je hustá, Hugh Jackman je ještě větší borec a nejlepší na konec... Mystique. Když tam zbije partu vojáků, namaluje se mi na tváři úsměv :)) Jedno z mála pokračování, které se zdařilo!(17.1.2007)

Vynikající pokračování, které nejenže se vyrovnává už tak téměř dokonalé jedničce, ale v lecčem jí i částečně předčí. Mnoho lidí tvrdí, že je druhý díl upovídanější. Mě se tomu nezdálo a přišlo mi, že je akčnější než jednička, ale i kdyby to byla pravda, mám to považovat za zápor? Bryan Singer pochopil, že i když jde o filmové zpracování comicsu, neznamená to, že postavy nemohou mít hloubku. Skvělý scénář, ohromující speciální efekty a výtečné herecké výkony. Prostě a jednoduše mě nenapadá jediný zápor.(4.5.2003)

„Have you ever tried.., not being a mutant?“ Ta paralela s režisérovou sexuální orientací a postavením jakýchkoliv menšin na okraj společnosti je na první pohled zřejmá. Z toho obřího rozpočtu jde vidět na plátně každičký dolar, psychologie a jednání postav je do detailu propracována, ale já se díky i určité odtažitosti prostě nebavil, tak jak bych se u filmů podobného ražení bavit měl. Upocenou čtvrtou hvězdu dávám jen proto, aby mi Magneto nesnížil obsah železa v krvi a zdejším nadšeným výkřikům o nejlepším filmovém zpracování komiksu všech dob doporučuji jít se podívat do schránky, jestli tam na ně nečeká třeba karta žolíka.. Zajímalo by mě, jakým způsobem si profesor estetiky Logan tuží ten účes? Heineken nebo jedno ranní mocné ulíznutí tapíra čabrakového..?(5.10.2009)

• - Natáčanie začalo 17. júna 2002 vo Vancouveri. (Greenpeacak)

• - Ve francouzské verzi filmu má postava Nightcrawlera přezdívku Diablo (malý ďábel). (Linkyc)

• - Scénář prošel 27 přepisy. (HellFire)