Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hof, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš (více)

Epizody(6)

Hlavním hrdinou příběhu je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí novinář na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten. (HBO Europe)

zdenob

Kvalitní seriálová produkce má u nás jen dva tábory. Českou televizi a HBO. Zatímco ale Česká televize svým potenciálem často plýtvá a dávky kvality rozděluje mezi své výtvory nevyváženě, HBO potenciál spíše šetří, aby mohla vždy ve vhodnou dobu vystřelit mezi diváky naprostou bombu. Zjištění, že předloha není původní a jedná se vlastně jen o remake, mě trochu zklamalo. Nic to ale nemění na tom, že tu po Terapii a Hořícím keři máme dalšího zdatného konkurenta evropským produkcím. Matěj Hádek tu s konečnou platností potvrdil svůj vývoj v jednoho z nejlepších současných herců. K tomu spousta na filmovém plátně neokoukaných, ale o to víc kvalitních, herců. A to se počítá. Po dvou dílech za ****, nejspíš to ale nebude konečné hodnocení. ()

aznaho odpad!

Diky bohu za obsazeni Hadka. Po prvnim dile hodnotim jako prumer. Tak 45%. Vaham, zda ve sledovani pokracovat... ()

Umělec

Natoceny je to dobre,coz o to. Remeslne super,od kamery pres casting po vyber interieru i exterieru... Ale uz od druheho dilu z toho je hrozne poznat necesky scenar,z nekterych scen a dialogu to uplne cisi. Casto si musim pri sledovani rict: takhle lidi tady nemluvi ani se nechovaji... ()

Emillia

Po druhem dile zvysuji pocet hvezdicek na 5. Nepamatuji si, kdy naposled jsem se u ceskeho serialu tak tesila na dalsi dil, jako u tohoto majstrstyku. Takhle ma vypadat spravna kriminalka - ma to dej, napeti a skvele herecke vykony neokoukanych tvari. Marne premyslim, co bych vytkla, ale opravdu neni co. ()

Herrydos

Mamon opravdu působí na naše poměry jak z jiného světa protože to dělala HBO a ta je prostě jinde než ostatní tuzemské televize. Je to kvalitně odvedená severská detektivka převedená do českých luhů a hájů s kvalitními a neokoukanými hereckými tvářemi. Příběh je správně zamotaný a osoby v něm se pohybující divák na první pohled není schopen určit do kterého tábora je zařadit. Pro mě milé překvapení které sem si naprosto vychutnal 5* ()

Ekdahl

Ano, je to lepší než ty sračky, co v tomto žánru produkuje ČT a Nova, což ale věru neznamená, že je to dobrý. Není, je to špatný. 1) Slabý scénář - dialogy prkenné, slaboučké (např. "Myslel jsem, že nedisponuješ takovými prostředky." Kdo takhle proboha mluví? Aha, postavy scenáristy, jenž je mj. autorem veledíla pro změnu z dílny ČT, a sice srágory Doktor Martin. Ale nikdo jiný, fakt.), nepřirozeně spisovná mluva - nejsme na Moravě, v Praglu se prostě takto nemluví. Zápletka s Abrahamem a Izákem nevyužita, je to jen vnějšková ozdoba. Šest dílů je dost na to, aby zápletka byla trochu promakaná, ale kdepak: prostě se vyvedly prachy z privatizovanýho podniku a šlus. Nuda. K tomu ty sebevraždy - nepřesvědčivé, silně přitažené za vlasy. 2) Herci - Hádek dobrý, ostatní průměrní až mizerní (vynikají zejm. ochotnické výkony státní zástupkyně s nabarvenými šedinami a urputně nasazenou ironickou grimasou, jíž se po pět dílů nezbaví ani na vteřinu, a postava snaživé novinářky, jež patrně trpí zaraženými prdy, soudě dle jejího výrazu). 3) režie - velmi průměrné. Lepší než co předvádí poslední dobou Hřebejk a spol., ale to je naprostý dno, takže to moc neznamená. Pro Michálka, který na skutečnou tvorbu asi už dávno rezignoval, jakž takž odvedená komerční zakázka, nic víc. Ovšem pruda největší: směšně "vystajlovaná" Praha coby rejdiště snobů obývajících vily a šmejdících v drahých kárkách, to asi aby si mohli předplatitelé HBO lebedit, že nekoukaj na nějaké chudáky. Výsledkem je ovšem čirá směšnost. A ještě jedna věc je k zblití: neustálé brejlení všech postav do compu, a pak to mobilování. Tahle zblblost se snad ještě nerozšířila tak, aby polovinu času člověk musel poslouchat otravný vyzvánění mobilů. - Režisérovi se podařilo zabránit nechtěný parodičnosti - kromě posledního dílu, - což je u český soudobý tvorby samo o sobě bohužel už jistou hodnotou, ale to je furt trochu málo. ()

karelhura

Když vidím to hvězdo bití, vám opravdu nevadí to neskutečné amatérství herců? (Snad Hádek a ta policistka by ušla). Nejsem žádný amerikanofil ale co kdyby si páni herci pustili True detective! ()

gerojmanus

Krimi seriály nějak nesleduju, ale tahle série se povedla a možná je to i tím, že tato krimi série není zrovna procházka v rukavičkách, Spíš jsou to jatka jako prase. ()

tomuleee

Nejsem dotčený originálem takže já dávám 100% určité dokonalejší než nějaké místo činu Plzeň a hlavně hodně neokoukanych tvari ()

kriplozoik

Příklad důstojné české seriálové produkce, za kterou se její tvůrci nemusejí stydět. Na hony vzdálené tomu, co běží na Nově či Primě ve všední dny v osm večer. Klidně jdete do toho, budete příjemně překvapeni. ()

Randy_Marsh

Šmarjá, to je tak bezkrevné, všichni tam huhlají, kuňkají a Michala Dlouhého snad i někdo dabuje. Naštěstí série nabízí dost poučení, a to především o tom, že Češi vyhodili jeleny vyletované pájkou do dřeva, přestali pít presíčka, vyrazili do Ikei a zařídili si byty jako márnice, začali u soudu skládat kauce (bez ohledu na svojí legislativu). Pak je tu precizní návod na privatizaci: "Prostě jako odleješ peníze do zahraničí, pak to tam jako proženeš přes pár firem a doma si za to koupíš tu firmu ze, který si to ulil." Wow, to je přesný, snad to podle toho nikdo nezopakuje. A ta psychologie zločinu. Tajemná aliance kolem biblického symbolu, tak mocného, že si ho gangsteři lepí jako poster nad postel, dávají jako vyzvánění do mobilu, jako heslo k celému majetku a neváhají ho vyřvávat během skvěle načasovaných sebevražd. A už chápu, proč se mi v DOXU nikdy nelíbilo, není to totiž jen obyčejná galerie. Lundová prý měla na natáčení zapůjčit nějaké svetry, ale pak musela na rychlo odjet přes Island do Jižní Ameriky, tak z toho bohužel sešlo. Pár svetrů by tomu mohlo pomoct... ()

flegmos

serial MAMON v produkcii HBO Europa = FORMA NAD VSETKO. Pribeh na zaciatku trosku pritiahnuty za vlasy avsak scenaristi zacali tak tahat ze pribeh oskalpovali. Jednoducho forma je nad vsetko. Osobne si zacinam mysliet ze nas tv tvorcovia (nielen ti v cechach ale vsade vo svete) maju za hlupe hovoriace opice a myslia si ze ked zvolia spravne prostredie, kompoziciu a dostatocne vzhladne ksychty musime im zozrat vsetko aj s navijakom. Zial tento serial to potvrdzuje. Este treba dodat ze v roku 2014 serial MAMON ako prvy natocili v norsku a toto je jeho ceska verzia. Hmm o com to asi vypoveda? ()

eoj

Jsem trochu zklamán zjištěním, že jde o remake. Nicméně jsem neviděl a nevěděl a tak mi to u sledování nemohlo vadit. Nechávám za 4. ()

vyhnalek

Skoro bych řekl, že je česká verze lepší než norská předloha. Zvláště děsivě působí dosazení českých reálií se změněnými jmény, která až překvapivě zapadají do původního námětu. ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (více)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky